Steam Deck to bez wątpienia urządzenie, które ceni wiele osób. Może warto byłoby kupić w związku z tym jakiś prezent?
Steam Deck jest z nami już od lutego. Na portalu znajdziecie oczywiście mój test komputera od Valve. Nie brakuje też recenzji gier dostępnych na tej platformie. Zabierze Was do nich ten odnośnik. Jeżeli szukacie urządzenia do mobilnego grania, to zdecydowanie warto zainteresować się Deckiem. Na stronie Steama możecie kupić je w 3 wersjach. Różnią się one między innymi pojemnością wbudowanej pamięci. Są też inne drobne różnice. Najlepiej przedstawia je poniższy obrazek.

Co powinien mieć każdy posiadacz Steam Decka? Jakie gry to obowiązkowe pozycje w bibliotece? Dowiecie się tego z niniejszego artykułu. Zapraszam więc o lektury prezentownika na 2022 rok. Naszą podróż po akcesoriach zacznijmy od zwiększenia dostępnego miejsca.
Karty pamięci
Steam Deck posiada gniazdo micro SD, do którego możemy oczywiście wcisnąć odpowiednią kartę pamięci. Jej maksymalna pojemność wynosi aż 2 TB, a więc z pewnością zapiszecie wtedy na swoim komputerze niemało plików. Mimo że karta pamięci nie jest obowiązkowym dodatkiem, to ja jednak uważam, że warto ją posiadać. Nie tylko dzięki temu będziemy mogli korzystać z systemu Windows niezależnie, obok SteamOS. Zyskamy także oczywiście miejsce na gry, muzykę czy filmy. Pamiętajcie, że Steam Deck pozwala na wygodne przenoszenie już zainstalowanych gier z dysku wewnętrznego na kartę pamięci i w drugą stronę.
Dysk wewnętrzny
Karta pamięci to bynajmniej nie jedyny sposób na zapewnienie sobie większej ilości dostępnego miejsca. Można bowiem również zamontować dysk wewnętrzny SSD o większej pojemności. Aby to zrobić, należy rozkręcić urządzenie i zamontować go ostrożnie w gnieździe na dysk NVMe., Muszę Was jednocześnie uczulić. To dość inwazyjna ingerencja w wyposażenie Decka, a więc należy jej dokonywać wyłącznie będąc pewnym naszego działania. Aktualne oferty na dyski SSD NVMe 2230 znajdziecie chociażby na Allegro – w tym miejscu.
HUB USB-C/stacja dokująca

Wiadomo, że Steam Deck posiada moduł łączności bezprzewodowej Bluetooth. Z tego względu podłączenie do niego peryferiów bezprzewodowych jest bardzo wygodne. Co jednak jeśli chcielibyśmy chociażby podłączyć Decka do telewizora czy monitora za pomocą kabla HDMI-HDMI? Z odpowiedzią przychodzą wspomniane huby USB-C czy oficjalna stacja dokująca. Przyznaję, że nie jestem w posiadaniu oficjalnej stacji dokującej Valve, toteż nie mogę się co do niej wypowiedzieć. Słyszałem jednak i widziałem pozytywne zdania nie tylko na jej temat. Jeżeli jednak szukacie tańszego zamiennika, to wiele dobrego słyszałem o akcesoriach od firmy JSEUX. Jakiego huba byście nie wzięli, koniecznie zwróćcie uwagę na jakość generowanego obrazu. Optymalnie byłoby postawienie na rozgałęziacz wyświetlający obraz w 4K i co najmniej 60 klatkach na sekundę.
Klawiatura i myszka dla Steam Decka
Mimo że dzięki wspomnianemu wyżej hubowi USB możemy podłączyć do Decka przewodowo akcesoria, to jednak nie jest to – w moim przekonaniu – optymalna metoda. Nie dość, ze niektóre ze stacji dokującej zabiorą nam wtedy port do ładowania Decka, to jeszcze skazujemy się na działanie wśród kabli. Zdecydowanie lepsze, bardziej komfortowe, korzystanie ze Steam Decka wiąże się z łącznością bezprzewodową – w tym poprzez Bluetooth. Nie będę oczywiście polecał konkretnych modeli klawiatur czy myszek. Miejcie jednak na uwadze, że chcąc korzystać z Decka głównie mobilnie, można postawić na składaną klawiaturę z gładzikiem.
Słuchawki



Na naszym portalu niewątpliwie przewinęło się w testach mnóstwo słuchawek. Do wszystkich artykułów na ten temat zabierze Was ten oto odnośnik. Słuchawki, które sprawdzaliśmy były różne – zarówno przewodowe, jak i całkowicie bezprzewodowe, jak również bezprzewodowe ale wymagające specjalnego odbiornika na USB. Jako że Steam Deck to komputer, podłączymy do niego każdy typ słuchawek. Jednymi z moich ulubionych są PDP LVL50, Corsair HS70 oraz Logitech G733.
Kontrolery

Jasne, zgodzę się – Steam Deck ma wbudowane gałki analogowe i panele dotykowe. Można się więc zastanawiać w ogóle nad zakupieniem alternatywnych kontrolerów. Ja jednak uważam, że jest to bardzo dobra decyzja. Nic nie odda takiej wygody sterowania jak pełnowymiarowy kontroler. Podłączymy oczywiście zarówno pady bezprzewodowe, jak i przewodowe. Z tych pierwszych szczerze rekomenduję DualSense’a. Zwolennicy asymetrycznego układu gałek analogowych alternatywnie mogą postawić na kontroler Xbox Elite. Istnieje też możliwość sparowania kontrolerów z Nintendo Switch i systemowego, oficjalnego, dostosowania ich zachowania. Natomiast z przewodowych kontrolerów nie mam wątpliwości co do rekomendacji. Dla mnie zwycięzcą jest tu Thrustmaster eSwap Pro, do którego testu zabierze Was ten odnośnik.
Najlepsze gry na Steam Decka
Na sam koniec polecanych przeze mnie Steam Deckowych prezentów idzie oczywiście coś, na co chyba każdy czekał. Chodzi oczywiście o gry. Nie ukrywam, że z ogromną przyjemnością gram na tym sprzęcie zarówno w klasyki (jak moja ukochana seria Splinter Cell), jak i nowsze tytuły. Na portalu znajdziecie niemało tekstów dotyczących dostępnych na Decku produkcji. Wobec tego, pragnąc nie być gołosłownym, niżej znajdziecie odnośniki do największych, moim zdaniem, hitów na Decka. Oto lista obowiązkowych tytułów na komputerze od Valve:
God of War
Uncharted: Kolekcja Dziedzictwo Złodziei
Spider-Man: Remastered
Spider-Man: Miles Morales
Liberte
Sackboy: Wielka Przygoda
Pamiętajcie, że na tym komputerze uruchomicie niemal dowolny program uruchamiający gry. Można się więc zastanowić również nad tytułami dostępnymi na Epicu, GOG-u czy w Ubisoft Connect. Mając to na uwadze, polecam także te produkcje:
Assassin’s Creed: Valhalla
Kingdom Come: Deliverance
Cyberpunk 2077
Control
Wiedźmin III: Dziki Gon
Podsumowanie – Steam Deck – prezentownik na 2022 rok
Które z powyższych dodatków najbardziej podobają się Wam z myślą o Steam Decku? Dajcie nam znać w komentarzach. Zachęcam również do spróbowania szczęścia podczas The Game Awards. Jak zapewne wiecie, odbędzie się wtedy, co minutę, losowanie Decków o pojemności 512 GB.

Dodaj komentarz