Jesteś świeżo upieczonym posiadaczem PlayStation 4? Znalazłeś konsolę pod choinką? Albo kupiłeś ją dla swoich pociech? Albo zwyczajnie ciekaw jesteś co potrafi Twoje urządzenie to ten tekst jest w sam raz dla Ciebie. Przygotowałem tutaj listę kilkunastu ciekawych rzeczy i ustawień, które mogą przydać Ci się w przyszłości.
-
- PlayStation Plus
Subskrypcja PlayStation Plus najpewniej jest pierwszą i najważniejszą kwestią w przypadku każdego nowego posiadacza konsoli. Czym jest ten abonament i co nam daje? Przede wszystkim abonament PlayStation Plus jest wymagany do gry online w tytułach płatnych. Oznacza to, że jeśli chcesz pograć online ze znajomymi w Fifę czy pościgać się w Gran Turismo to abonament będzie niezbędny. Nie będzie on wymagany jedynie w tytułach Free to play jak np. World of Tanks czy Warframe. W te tytuły grać online można bez aktywnej subskrypcji. Zasada jest więc prosta – jeśli za grę zapłaciliśmy to aby cieszyć się rozgrywką online musimy mieć wykupiony abonament. Ważne w tej kwestii jest też to, że jeśli z konsoli korzysta kilkoro graczy to wystarczy, że tylko jeden z nich opłaca abonament. Warunkiem jest tutaj ustawienie danej konsoli jako konsoli domowej dla tego użytkownika.Ale to nie wszystko, abonament bowiem wnosi też kilka innych korzyści. Jedną z nich jest tzw. Kolekcja Gier od Zaraz, w ramach której otrzymujemy co miesiąc dostęp do kilku gier na konsole z rodziny PlayStation. Przez lata usługa ewoluowała, ale w chwili pisania tego tekstu co miesiąc udostępniane są 2 gry na PlayStation 4, dwie na PlayStation 3 oraz dwie dla PlayStation Vita. Dodatkowo Sony udostępnia też jeden tytuł na PlayStation VR, który zmieniany jest co kilka miesięcy, oraz jedną grę z serii PlayLink. Gry nie są nam jednak udostępniane za darmo na zawsze. Grać w nie możemy tak długo jak opłacony mamy abonament PlayStation Plus. Z chwilą jego wygaśnięcia wszystkie gry stają się niegrywalne do momentu aż abonament nie wznowiony.Posiadacze abonamentu otrzymują też dostęp do 10GB w chmurze na zapisy z gier. Zapisy mogą być automatycznie kopiowane przez konsolę, ale możemy też ręcznie wysyłać i pobierać nasze zapisy. Jest to bardzo przydatna funkcja, bo w razie jakiejkolwiek awarii konsoli będziemy w stanie odzyskać utracone stany zapisu. Gry czy aktualizacje bez problemu możemy ściągnąć ponownie, z zapisami, bez kopii zapasowej, jest gorzej.Ostatnią korzyścią wynikającą z posiadania abonamentu PlayStation Plus są specjalne zniżki i oferty w PlayStation Store. Sony często organizuje wyprzedaże w swoim cyfrowym sklepie, gdzie możemy kupić interesujące nas gry z bardzo korzystnymi rabatami. Zniżki często są jeszcze większe właśnie dla posiadaczy abonamentu Plus. Pamiętajcie, że gry które kupiliście ze zniżką dla Plusowiczów pozostają wasze już na zawsze. Będziecie w nie mogli grać nawet, jeśli przestaniecie opłacać Plusa. - Zakupy w PlayStation Store
Jak już mamy konsolę to też chcemy kupić na nią gry. Możemy oczywiście przejść się do marketu elektronicznego albo sklepu z grami i kupić grę na płycie. Ale prędzej czy później przyjdzie czas kiedy zechcemy udać się na cyfrowe zakupy. Kupować gry można poprzez konsolę jak i przez przeglądarkę internetową. W kwestii płatności podstawową metodą płatności jest karta kredytowa lub debetowa. Możemy ją przypisać do konta aby usprawnić proces zakupów. Wiele kart debetowych polskich banków bez problemu pozwala kupować gry w PlayStation Store, ale nie wszystkie. Warto się upewnić, że posiadana przez nas karta pozwala na automatyczne płatności z internecie.Ale płacić można nie tylko z pomocą kart. Jeśli nie macie własnego plastiku, lub nie chcecie podawać danych karty to możecie też użyć np. PaySafe Card. Inną opcją są kody doładowujące portfel PlayStation. Karty o różnych nominałach znajdziecie w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. - Ważna jest przestrzeń
Gry to dzisiaj wielkie produkcje ważące nawet i 100GB. Nie ma tutaj znaczenia czy kupicie grę na płycie czy ściągniecie ją z PlayStation Store to musi zostać ona zainstalowana na dysku konsoli. Wasza konsola przyszła z fabrycznie zainstalowanym dyskiem 500GB lub 1TB. Bez względu na to jaki dysk posiadacie prędzej czy później zapełnicie go danymi. Sony daje nam dwie możliwości zwiększenia ilości pamięci na dane. Pierwsza to wymiana dysku wewnątrz konsoli. Dysk dostępny jest bez większego problemu i wyposażeni jedynie w śrubokręt możemy go wymienić na inny. Nie jest to też proces, który naruszy warunki gwarancji. Szczegóły znajdziecie na stronie producenta. Ale dużo prostszym rozwiązaniem jest dokupienie dysku zewnętrznego. Konsola współpracuje z dyskami USB 3.0, które rozszerzą ilość dostępnej pamięci na dane. - Bezpieczeństwo konta PlayStation Network
Wsztscy chcemy być bezpieczni. Montujemy w domu specjalne drzwi antywłamaniowe, instalujemy monitoring czy alarm w samochodzie. Czemu więc nie zabezpieczyć dodatkowo naszego konta? Sony oferuje dwuskładnikową weryfikację logowania konta, którą polecam wam włączyć jak najszybciej. Więcej informacji i instrukcję znajdziecie tutaj.
- PlayStation Plus
A co z najmłodszymi?
Jeżeli kupiliśmy konsolę dla naszych pociech czy nawet ją współdzielimy z nimi warto odpowiednio zabezpieczyć urządzenie. PlayStation 4 wyposażona jest w opcje ograniczania dostępu do gier. Jeśli nie chcemy by nasi podopieczni grali w zbyt brutalne gry, albo żeby nie komunikowali się z obcymi online to wszystko można odpowiednio ustawić. Przejdźcie do Ustawień konsoli i wybierzcie opcję Ograniczenia systemu PS4. W tym menu możecie ustawić ograniczenia. Pamiętajcie jednak by koniecznie zmienić domyślny kod odblokowujący. Inaczej waz dzieciak sam sobie wszystkie ograniczenia wyłączy.
Warto też zapoznać się z tym materiałem od PlayStation Polska:
Dzielenie się zrzutami i nagraniami
Konsola PlayStation 4 pozwala w bardzo łatwy sposób robić i dzielić się filmikami czy zrzutami ekranu z gier. Sam kiedyś niebyłem tym zainteresowany, ale z czasem zrozumiałem, że umieszczenie przycisku Share na kontrolerze to był strzał w dziesiątkę. Jeśli lubisz tworzyć i dzielić się swoją twórczością to warto proces ten usprawnić. Domyślnie wciśnięcie przycisku Share otwiera menu z którego wybieramy co chcemy zrobić. Jednak zmieniając jedno ustawienie wciśnięcie przycisku Share od razu zrobi zrzut ekranu a jego podwójne naciśnięcie rozpocznie nagrywanie. Przejdź do Ustawień konsoli następnie wybierz Ustawienia udostępniania. W menu Funkcja przycisku Share możemy wybrać która opcja jest dla nas najlepsza.
Naszymi dziełami możemy dzielić się bezpośrednio z poziomu konsoli wysyłając je na Facebooka, Twittera czy w wiadomości do innego gracza. Jeśli jednak chcielibyśmy nad nimi trochę popracować to na konsoli znajdziemy aplikację Share Factory, która pozwoli nam połączyć kilka klipów w jeden tworząc profesjonalne nagranie.
Pamiętajcie też, że nagrania można swobodnie skopiować na dysk USB i przenieść np. na nasz komputer.
Nie tylko gry
Konsola posłuży nam nie tylko jako urządzenie do odtwarzania gier. Dzięki wbudowanemu czytnikowi Bluray możemy obejrzeć film w tym formacie. Warto jednak pamiętać, że nawet PlayStation 4 w wersji Pro nie posiada czytnika 4K, więc płyty z filmami w najwyższej rozdzielczości nie zadziałają.Dzięki aplikacji odtwarzacz multimediów możemy odtwarzać multimedia z dysków USB czy innych komputerów. Aplikacja jest dość zaawansowana, pozwala wyświetlać napisy i odczytuje wiele popularnych formatów plików.
Fani usług streamingowych powinni również być zadowoleni. Na konsoli znajdziecie aplikacje do YouTube, Netflixa czy HBO Go. Nawet polski Player od TVN jest dostępny. Do pełni szczęścia brakuje już tylko ipli czy Showmax.
Sony też od lat współpracuje z Spotify. Aplikacja PlayStation Music oparta jest na tym popularnym serwisie. Możemy połączyć konsolę z naszym kontem i odtwarzać muzykę w trakcie gry. Kontrolę nad muzyką otrzymamy przytrzymując przycisk PlayStation na padzie przez chwilę. Z menu podręcznego wybierzcie Muzyka, gdzie możecie zmienić aktualnie odtwarzaną piosenkę czy nawet zmienić całą playlistę.
Gdy z konsolą jest coś nie tak
Tak się czasem dzieje, że z naszą konsolą coś się może stać. Źle zapisana gra lub jakikolwiek inny błąd mogą spowodować reset urządzenia. Jeśli napotkamy jakiekolwiek problemy, które uniemożliwią uruchomienie konsoli to zanim wpadniemy w panikę i zaczniemy szukać pomocy warto zajrzeć to Trybu Bezpiecznego konsoli. Poniższy film pokazuje wam jak do tego trybu przejść i co tam możecie znaleźć.
Porządek przede wszystkim
Wraz z wzrostem ilości gier, które posiadamy ilość ikon na ekranie głównym może stać się uciążliwa. Sony pozwala nam tworzyć foldery, w których możemy umieszczać poszczególne tytuły. Inną opcją jest ograniczenie wyświetlania ilości rzeczy na ekranie głównym. Wtedy jedynie ostatnio używane aplikacje będą wyświetlane. Włączyć możemy to w Ustawieniach konsoli.
Aby odnaleźć wszystkie gry przejdźcie do menu Biblioteka – tam znajdziecie wszystkie zainstalowane i dostępne do zainstalowania gry.

Dodaj komentarz