Jeśli dopiero dostaliście/kupiliście Xbox i zastanawiacie się, jak się poruszać po świecie nowej konsoli Microsoftu, to tu właśnie znajdziecie najważniejsze wskazówki, które rozjaśnią Wam podstawowe kwestie.
Interfejs
Zmienia się często, więc niestety, przyzwyczajcie się do tego, żeby się nie przyzwyczajać. W Microsofcie wciąż szukają idealnego układu elementów. Od premiery Xbox One wygląd ekranu startowego i wszystkich kolejnych zmieniał się co najmniej 5 razy. Przeszliśmy przez etap dzielenia ekranu i możliwości przypięcia aplikacji do bocznego paska (przydatne, dalej mi smutno, że z tego zrezygnowali) do wyskakujących paneli z prawej krawędzi i coraz większej ilości opcji dostępnych na tym widoku, bez konieczności opuszczania gry/aplikacji.
Aktualnie, ekran startowy po włączeniu konsoli wyświetli nam na największym kafelku grę, w którą ostatnio graliście. Dalej osiągnięcia do których macie niedaleko, pozycja w miesięcznym rankingu osiągnięć i propozycja gry ze sklepu Xbox albo informacja o aktualnych promocjach. Poniżej będą znajdować się sekcje już według Waszego uznania. Można sobie przypiąć informacje związane z ulubioną gier, pinezki (czyli skróty do włączenia ulubionych gier/aplikacji) w dowolnej kolejności.
Podświetlenia i elementy graficzne będą w wybranym przez Was kolorze, do zmiany w ustawieniach profilu.
Gdy jesteście w grze, kliknięcie na logo Xbox na środku kontrolera otworzy Wam boczny panel, gdzie będziecie mogli zobaczyć osiągnięcia, znajomych online (oraz zaprosić ich do gry/grupy), ustawienia nagrywania, wiadomości, ostatnie powiadomienia czy pinezki. Na szybko można też przejść do sekcji aktualnych Games with Gold.\
Po kliknięciu logo, gdy wysunie się panel, na dole po lewej zobaczycie jeszcze informacje, że kliknięcie „X” nagra filmik z tego, co się już działo w grze, a „Y” zrobi screenshot. Domyślnie są one wgrywane do Xbox Live, w ustawieniach konsoli można wybrać, by przesyłały się one na Wasze konto OneDrive lub zostawały na dysku konsoli (po wgraniu do chmury pliki są usuwane z dysku w celu zaoszczędzenia miejsca). Filmy wgrane do Xbox Live można obejrzeć (i pobrać) na stronach, które tym się właśnie zajmują, jedną z nich jest xboxclips.com.
Wersje konsoli
Xbox One (zwany potocznie Fat One) to najstarsza wersja konsoli, która nie jest już aktualnie produkowana. Charakteryzuje się największym rozmiarem oraz zewnętrznym zasilaczem. Napęd w konsoli wspiera Blu-Ray.
Xbox One S – odchudzony wizualnie Xbox pojawił się na rynku w sierpniu 2016. Jest 40% mniejszy od poprzednika. Konsola pozwala na wyświetlanie obrazu z HDR (High Dynamic Range) na kompatybilnych ekranach, dodatkowo umożliwia streamowanie treści w jakości 4K (dotyczy takich usług jak Amazon Prime czy Netflix oraz nośników Blu-Ray 4K).
Xbox One X – najmocniejsza konsola Xbox One na rynku. Wspiera 4K, swoje kosztuje i jest jeszcze mniejsza niż Xbox One S. Umożliwia wyświetlanie gier w ustawieniach porównywalnych z bardzo mocnymi komputerami, przy wysokiej liczbie klatek na sekundę.
Xbox Series S – konsola nowej generacji, która podobnie jak Xbox Series X będzie posiadać wsparcie Ray Tracingu. XSS nie ma napędu. Dzięki dyskowi NVMe czasy ładowania na konsolli są wyraźnie zmniejszone w porównaniu z poprzednią generacją konsol.
Xbox Series X – najmocniejsza aktualnie konsola z rodziny Xbox na rynku. Wspiera rozgrywkę w 4K i 120 klatkach na sekundę, dzięki dyskowi NVMe czasy ładowania na konsolli są wyraźnie zmniejszone w porównaniu z poprzednią generacją konsol.
Kontroler
Oryginalny kontroler do Xbox One (nowy) ma w sobie wejście microUSB i wejście słuchawkowe na typową wtyczkę mini-jack. Złączę microUSB pozwala na podłączenie kontolera po kablu, choć wszystkie pady przychodzą z kompletem baterii (dwóch sztuk AA).
Łączność po Bluetooth pozwala bez specjalnych przejściówek/kabli/dongli podłączyć pada pod komputer z Windowsem.
Xbox One wspiera również klawiatury i myszki, zarówno te bezprzewodowe jak i podłączone za pomocą kabla USB. Nie wszystkie gry jeszcze działają na tej konfiguracji, ale wśród obsługiwanych tytułów są: Fortnite, World of Warships, Warface, Warframe, Strange Brigade oraz Vigor.
Gry
Wbrew temu, co ogólnie przyjęte, na Xboksie są gry. Nawet sporo.
Gdy przejdziecie do strony „Gry i aplikacje” zobaczycie podział na kilka grup. Zainstalowane gry (z możliwością filtrowania gier tylko Xbox One, gier z kompatybilności wstecznej czy ulepszonych dla Xbox One X), zainstalowane aplikacje, członkostwa, gry do zainstalowania, aktualizacje, pobierane. W zakładce „Gry do zainstalowania” pojawią się wszystkie gry, które kiedykolwiek kupiliście oraz te, które możecie zainstalować w ramach posiadanych subskrypcji.
Oprócz filtrów, gry można posortować alfabetycznie, według rozmiaru albo według daty ostatniego włączenia.
Jeśli instalujecie grę z płyty, a dostępna jest do niej aktualizacja, to będzie się ona pobierać równocześnie z instalacją. Postęp będzie pokazywał, ile danych potrzebuje pobrać w internetu.
Wspólna rozgrywka
Xbox One pozwala na podłączenie do ośmiu bezprzewodowych kontrolerów. Ponad 50 gier daje możliwość grania wspólnie na jednej konsoli, zazwyczaj od 2 do 4 graczy. Dodatkowi gracze mogą zalogować się do swojego konta Xbox Live lub korzystać z kont gości.
Lista życzeń
Od 2019 roku sklep Xbox wspiera listę życzeń. Ikonka serduszka doda nam grę na tę listę. Gdy tytuł będzie w promocji, dostaniemy o tym powiadomienie, a pełna lista gier w pierwszej kolejności wyświetli gry dostępne w obniżonej cenie.
Aplikacje
Na Xbox One znajdziecie aplikacje m.in. Netflixa, (Amazon) Prime Video, WWE Network, VLC, Plex, Spotify, Deezer, Twitch, YouTube czy SoundCloud.
Muzyka w tle
VLC, Deezer oraz Spotify pozwalają na odtwarzanie muzyki w tle, podczas grania w gry. W bocznym panelu znajdziecie wtedy opcje sterowania, takie jak pauza, czy następna piosenka, wraz z podglądem aktualnie słuchanego utworu.
VLC umożliwia dodatkowo przesłanie plików z komputera za pomocą specjalnej strony internetowej.
Oznaczenia w sklepie Xbox
Enhanced for Xbox One X / Ulepszone dla Xbox One X. Jeśli zobaczycie ten znaczek na pudełku gry lub w sklepie Microsoftu, oznacza to, że gra na Xbox One X w ten tytuł jest jeszcze fajniejsza. Często oznacza to zarówno wyższą rozdzielczość i większą liczbę klatek na sekundę. Spora część gier oferuje rozdzielczość 4K i 60 fps lub rozgrywkę w 4K/30 fps albo 2K/60 fps. Wybór konfiguracji pozostaje po stronie gracza.
Play Anywhere. Jeśli posiadacie komputer z Windowsem 10 oraz grę z takim oznaczeniem, będziecie ją mogli zainstalować na PC bez dodatkowych kosztów. Wszystkie stany zapisu gry są zapisywane w chmurze, więc można kontynuować rozgrywkę na drugim urządzeniu. Oczywistym następstwem jest cross-play między konsolą a PC w trybie multiplayer. Działa on w takich grach jak Gears of War 4 czy ARK: Survival Evolved.
Backward Compatibility / Kompatybilność wsteczna – to możliwość grania w gry ze starszych generacji konsoli Microsoftu na Xbox One. Możliwe jest kupowanie gier online lub korzystanie z oryginalnych płyt. Pełna lista obejmuje ponad czterysta, a znajdziecie ją tutaj.
Subskrypcje
Jedni kochają, inni nienawidzą. Jest to świetna opcja pozwalająca na eksplorację dziesiątek gier, których byśmy osobno nie kupili.
Xbox Live Gold
Subskrypcja, która wymagana jest do gry online. Polska cena rocznego abonamentu to 249 PLN i choć portfel płacze na samą myśl, to… opłaca się. Dlaczego?
Games with Gold – co miesiąc gracze dostają cztery gry. Dwie na własność, ze „staroci”, które pojawiły się na Xbox 360. Zagrać w nie można również na Xbox One w ramach kompatybilności wstecznej. Te tytuły są wasze już na zawsze. Pozostałe dwie gry, te dla Xbox One, dostępne będą tak długo, jak długo opłacamy abonament.
Deals with Gold – raz na tydzień zmienia się lista promocji w sklepie Xbox. Deals with Gold to unikalne zniżki tylko dla subskrybentów Xbox Live Gold. Czasem cała obniżka dotyczy tylko tych użytkowników, czasem jest to jeszcze większa obniżka ceny.
Gry Free2Play – na Xboksie jest trochę gier Free2Play. Opierają się one na rozgrywce online, a więc i wymagają abonamentu. Wśród nich znajdziecie: World of Tanks, Hawken, GWENT czy Path of Exile.
Xbox Game Pass
Za 40 PLN miesięcznie usługa daje dostęp do ponad 100 tytułów, wśród których znaleźć można coś dla każdej grupy graczy. Są tam takie hity jak: PUBG, Hellblade: Senua’s Sacrifice, PES 2019, Mortal Kombat X, This War of Mine: The Little Ones, Mass Effect, Gears of War 4, Halo 5: Guardians, Mad Max, Metro: Last Light Redux, Trylogia Bioshock, Sunset Overdrive. Dla najmłodszych: Banjo Kazooie, A World of Keflings, LEGO: Batman, Joyride Turbo i Super Lucky’s Tale. ID @ Xbox to świetne tytuły indie, wśród których znajdziecie: Limbo, Layers of Fear i The Flame in the Flood.
Do katalogu gier Xbox Game Pass dołączać będą również w dniu premiery gry wydawane przez Microsoft Studios i nie tylko. Najbliższym dużym tytułem jest Crackdown 3 w lutym. Później kolejne odsłony Gears of War i Halo. Do tego dołączają również partnerzy ze swoimi grami w dniu premiery. W ten sposób zobaczymy na przykład Secret Neighbor czy Void Bastards.
Xbox Game Pass Ultimate
Subskrypcja łącząca w sobie Xbox Game Pass dla konsol oraz PC, EA Play (wyjaśniony poniżej) oraz Xbox Live Gold. Mając aktywną subskrypcję Ultimate macie również możliwość w granie gry na urządzeniach mobilnych przez serwery umieszczone w chmurze (aktualnie o mocy Xbox One S).
EA Play (dostępne też jako część Xbox Game Pass Ultimate)
Usługa subskrypcyjna, kosztuje 15 PLN miesięcznie lub 79 PLN rocznie. Umożliwia ona granie bez dodatkowych kosztów w sporą ilość gier ze studia EA oraz 10% zniżki na każdą z gier, gdy będziecie chcieli kupić ją na własność. Subskrybenci mają jeszcze dostęp do nowych tytułów tydzień przed premierą wraz z 10-godzinnym trialem.
W Skarbcu, bo tak nazywa się ten zbiór, znajdują się tytuły z aż trzech generacji konsol Xbox. Wśród nich serie: Fifa, Mass Effect, Star Wars: Battlefront, Mirror’s Edge, Dragon Age, Battlefield czy Titanfall, oraz Unravel. A to jeszcze nie wszystkie gry. Znajdziecie tam zarówno FPS-y, gry sportowe, te bardziej nastawione na dzieci i te na długie sesje przy dobrej historii.
Ważne adresy
Tutaj znajdziecie informacje o aktywnych subskrypcjach: daty zakończenia, podpiętą ewentualną płatność i tu tez znajdziecie opcję jej anulowania.
Tutaj zrealizujecie kody, które znajdziecie na zdrapkach, kuponach czy w pudełkach z grami. Jeśli jesteście zalogowani na stronie Microsoftu, pod polem na kod pojawi się Wasz adres email. Jest to znacznie wygodniejsze, niż wpisywanie kodu na konsoli.
Warto wiedzieć
Klikając na przycisk menu (te trzy kreski po prawej od logo Xboksa) macie mały wyskakujący panel. Zawsze na końcu znajdziecie tam pomoc, która otworzy Wam przeglądarkę i w niej stronę internetową z przydatnymi informacjami na temat gry/aplikacji z której korzystacie.
Tam też, w wyskakującym menu, znajduje się możliwość zarządzania grą – przejdziecie wtedy do panelu szczegółów gry, gdzie będzie napisana jej wersja, dostępne do zainstalowania dodatki czy czekające aktualizacje. Z tego ekranu możecie również odinstalować DLC, jak i samą grę.
Do konsoli można podpiąć dysk zewnętrzny o minimalnym rozmiarze 256 GB. Musi on zostać wcześniej sformatowany pod Xbox One, a podpięty po USB 3.0. Można wtedy przenieść zainstalowane już gry lub ustawić, by nowe gry instalowały się właśnie na nim.
Konsola wymaga dostępu do internetu, nie przez cały czas, choć nawet niektóre gry singleplayer wymagają połączenia internetowego.
Posiadając komputer z Windows 10 i aplikacją Xbox oraz znajdując się w tej samej sieci co konsola, można włączyć tzw. streaming, pozwalający grać na konsoli przez kontroler podpięty do komputera, wyświetlając na monitorze cały ekran. Przydaje się to, gdy konsolę macie w salonie, a czasem chcecie pograć w innym pokoju lub ktoś zajmie telewizor podpięty do Xboksa. Jeśli macie dobre łączę internetowe, da się nawet grać online w strzelanki bez zbytniego spadku przyjemności.
„w ustawieniach konsoli można wybrać, by przesyłały się one na Wasze konto OneDrive”
Ktoś powie jak to mogę ustawić?
Jak masz ekran zarządzania zrzutami ekranu/filmikami (można wejść z zakładki w One Guide klikając na dole na „pokaż ostatnie” a potem „pokaż wszystkie”), to tam jest opcja. Klikasz najpierw na ostatnią ikonkę z prawej – taka lista jakby. Wtedy się zmienia widok na listę zamiast kafelków. Możesz pojedynczo wysłać do OneDrive, albo zaznaczyć kilka i wysłać.
Można to też zrobić z poziomu aplikacji na iOS/Android.
Niestety, nie ma możliwości automatycznego wysyłania wszystkich mediów ze względu na to, ile miejsca potrafią zajmować takie filmiki.
…dobrze i zrozumiale napisane!!!