• PlayStation 5
  • Xbox Series X|S
  • Poradniki
  • Nintendo
    • Switch
    • 3DS
    • WiiU
    • Poradnik: jak zacząć z NSwitch?
  • PlayStation
    • PlayStation 5
    • PlayStation 4
    • PSVR
    • PS Vita
    • Poradnik: jak zacząć z PS4?
  • Xbox
    • Xbox Series X|S
    • Xbox One
    • Poradnik: jak zacząć z XOne?
    • Testy klawiatur i myszek
      • Logitech G910 i G502 Hero
      • HyperX Alloy Core i PulseFire Core
  • Recenzje
    • PS Vita
    • PS4
    • Xbox One
    • Nintendo
    • PS5
    • Xbox Series
  • Testy
  • Kultura
    • Kino news
    • Recenzje
    • Wszystko
    • Cosplay
  • Redakcja

God of War [PC] – chłoPCze, jesteś gotowy!

| 4 miesiące temu | Autor: Bartosz Kwidziński
God of War ukazał się na konsolach poprzedniej generacji w 2018 roku. Czy po ponad 3 latach warto sprawdzić tę grę na PC?

God of War przedstawił nam brodatą wersję Kratosa na PlayStation 4 niecałe 4 lata temu. Teraz gracze komputerowi również mogą poznać kontynuację losów Boga Wojny. Natomiast ja, dzięki PlayStation Polska, mogę sprawdzić jakość portu na tę platformę. Należy tu zaznaczyć, że ten tekst nie jest recenzją gry. Tę napisał Konrad przy okazji premiery produkcji w wersji na PS4. Do odpowiedniego wpisu zabierze Was oczywiście ten odnośnik. W dzisiejszym tekście skupiam się na wyglądzie, działaniu i dostępnych ustawieniach wersji komputerowej. Nie przedłużając więc niepotrzebnie, zapraszam do lektury mojej analizy pecetowego wydania.

Wykorzystanie dysku

God of War otrzymałem w wersji na Steama. Gra jest dostępna również na Epicu, a więc zawsze musimy mieć do czynienia z pewną formą DRM-u. Nie jest ona na szczęście uciążliwa i oprócz konieczności uruchomienia odpowiedniego klienta nie musimy się nastawiać na kolejne działające w tle aplikacje. Tytuł zajmuje na dysku niecałe 70 GB (dokładnie 64,2 GB), a więc nie jest to najmniejsza ilość. Na szczęście w zamian otrzymujemy bardzo dobrze wyglądającą produkcję, aczkolwiek więcej o tym nieco później. Sprawdziłem God of War na dwóch konfiguracjach sprzętowych. Pierwszą z nich był komputer stacjonarny, natomiast drugą laptop. Poniższe tabelki zestawiają parametry wspomnianych komputerów.

Komputer stacjonarnyLaptop
ProcesorAMD Ryzen 5 3600, 3.6 GHzi5-10300H, 2.5 GHz
Płyta głównaASRock B550 Phantom Gaming 4Lenovo LNVNB161216
RAM16 GB16 GB
Karta graficznaGeForce RTX 2070 Super Phoenix V1GeForce GTX 1650Ti
VRAM8 GB4 GB
Rodzaj dysku twardegoSSDSSD

Obie konfiguracje były wyposażone w szybkie dyski SSD. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie każdy musi posiadać taki typ dysków. Wobec tego uruchomiłem grę z zewnętrznego nośnika HDD podłączonego do laptopa przez USB. Płynność działania i ustawienia znajdziecie opisane w dalszej części tekstu. Postanowiłem sprawdzić szybkość wczytywania poziomów. W przypadku dysków SSD ładowanie jest oczywiście błyskawiczne – wystarczy poczekać około 5 sekund na kontynuowanie rozgrywki z menu głównego po włączeniu gry. Natomiast do wczytania ostatniego zapisu po niepowodzeniu wystarczy poczekać 2 sekundy i już możemy siać zniszczenie jako Kratos. W przypadku dysku HDD czas ten jest oczywiście nieznacznie wydłużony. Nadal jest to jednak jak najbardziej przyzwoity wynik i nie będziecie musieli długo siedzieć bezczynnie przed monitorem.

Wygląd i działanie

Nvidia DLSS

God of War zachwycał swoją oprawą graficzną już na PlayStation 4. Nie powinno to dziwić – praktycznie wszystkie gry wydawane na wyłączność konsol Sony swojego czasu wyciskały z nich ostatnie soki. Przechodząc na PC, Bóg Wojny może oczywiście korzystać ze zdecydowanie mocniejszych podzespołów. Ma to naturalnie odzwierciedlenie w jakości grafiki. Ustawiając wszystkie wartości na Ultra, otrzymujemy fenomenalnie wyglądającą produkcję. Zewsząd uderzają nas obiekty w rozdzielczości 4K. Możemy też skorzystać z technologii Nvidii – DLSS, dodatkowo wpływając na zwiększanie liczby klatek. DLSS generuje tekstury w niższej jakości, a następnie przeskalowuje je do natywnej. Jeśli więc zależy Wam na jak największej ilości FPS, to z pewnością spodoba się Wam ta funkcja. Należy też zaznaczyć, że tytuł pozwala na zablokowanie FPS aż do 120 klatek włącznie, ale można również wyłączyć limit. Ja, grając  na mojej podstawowej maszynie – komputerze stacjonarnym – z maksymalnymi ustawieniami na ogół widziałem klatki z przedziału 70-80 bez włączania Nvidia DLSS. Jest to oczywiście spora poprawa nawet względem wersji na PS5. Tam mogliśmy się cieszyć maksymalnie 60 klatkami na sekundę.

AMD FidelityFX Super Resolution

Nie zabrakło obsługi technologii od AMD – jest nią oczywiście FidelityFX Super Resolution. W największym skrócie, polega ona na przyspieszeniu działania gry. Oczywiście nie jest to proces bezstratny. Musimy więc poświęcić jakość rozdzielczość obrazu i korzystać ze skalowania go do żądnej przez nas rozdzielczości. Przyznaję, że na szczęście nie musiałem korzystać z tej opcji i mogłem się cieszyć pełnymi wrażeniami wizualnymi. Niemniej jednak bardzo dobrze, że Jetpack Interactive, studio odpowiedzialne za opisywany port, oddało nam takie możliwości. Dzięki temu wiele osób będzie mogło grać w God of War na komputerach z bardzo dobrą płynnością animacji. W moim przekonaniu port udał się bardzo dobrze i gracze komputerowi nie powinni narzekać na jego jakość. Potwierdzeniem moich słów wydają się być recenzje widoczne na Steamie. Aż 96% opinii z ponad 22,000 jest pozytywnych i ani trochę mnie to nie dziwi. PlayStation zdecydowanie może być dumne z przygód Kratosa na PC.

Różnice wizualne

Wśród poprawek występujących w sprawdzanej wersji komputerowej znajdziemy również zauważalnie lepsze, bardziej wiarygodne cieniowanie. Nierzadko potrafi ono zmienić wygląd sceny, oferując nowe wrażenia artystyczne. Edycja komputerowa domyślnie korzysta z innej palety barw niż oryginał, przez co zestawiając zrzuty z pierwotną wersją można nierzadko się poważnie zdziwić. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by dostosować jasność, czy kontrast zgodnie ze swoimi preferencjami, doprowadzając grę blisko stanu znanego z oryginału. Ja jednak postanowiłem grać z domyślnymi ustawieniami barw. Niemałe znaczenie ma również fakt, że God of War obsługuje rozdzielczości ultrapanoramiczne. Szkoda jednocześnie, że nie pokuszono się o dodanie RTX-a – cóż, nie można mieć wszystkiego.

Sterowanie

God of War na komputerach jest oczywiście grywalny ze standardowymi urządzeniami tej platformy – klawiaturą i myszką. Sprawdziłem to rozwiązanie i muszę przyznać, że szybko przesiadłem się na sterowanie za pomocą pada. Wcześniej, aby włączyć szał, musiałem nacisnąć jednocześnie lewy Shift oraz wcisnąć rolkę myszki. Oczywiście, jak łatwo można się domyśleć, nierzadko zamiast tego przesuwałem rolką, a to nie było już wykrywane. Mam co prawda klawiaturę wyposażoną w kilka przycisk dla makr, a więc mogłem z nich korzystać, by aktywować szał. Nie jest to jednak dla mnie tak wygodne rozwiązanie jak pad. Naturalnie możemy zmienić przypisania klawiszy, co jest oczywiście niemałą zaletą. Nie zmienia to jednak faktu, że aby w pełni korzystać z umiejętności Kratosa, nierzadko musimy naciskać nawet pięć klawiszy jednocześnie. Nie mogłem się też przekonać do celowania przypisanego do lewego Controla. Klawisz ten jest wykorzystany tylko do tego, a jeżeli chcemy poruszać się, jednocześnie celując i czasem wykonując unik lub blokadę tarczą, to palce będą nam latały po całej klawiaturze.

Dlatego nieporównywalnie wygodniej było mi grać za pomocą pada. Podłączyłem więc kontroler od Xboxa (choć DualSense również jest oczywiście zgodny) i momentalnie poczułem się jak w domu. Równie dobrze grało mi się również za pomocą kontrolera przewodowego od Thrustmastera. Mój test tego urządzenia znajdziecie pod tym adresem. W moim przekonaniu to właśnie pad jest najlepszym urządzeniem do wykorzystywania do gry w God of War – czy na komputerze, czy na konsoli. Oczywiście możemy swobodnie przełączać się między tymi urządzeniami. Wybranie umiejętności do rozwinięcia, czy elementu pancerza do wzmocnienia możemy wykonywać za pomocą myszki, a właściwą rozgrywkę prowadzić z użyciem pada. Gra błyskawicznie przełącza się na używane właśnie ustawienia sterowania zgodnie z wykorzystywanym kontrolerem. Pokazuje też odpowiednie przyciski, nawet gdy w locie zmieniamy urządzenia.

Podsumowanie

God of War to produkcja, która zachwyca jakością portu na PC. Niezależnie od naszej konfiguracji sprzętowej pozwala cieszyć się bardzo dobrą jakością wizualną – od cieni po zdecydowanie poprawioną względem wersji konsolowej odległość rysowania. Cena nie należy co prawda do najniższych – ponad 200 złotych za czteroletnią grę to niemało. Jeśli jednak jesteście w stanie tyle wydać, to otrzymacie jedną z najlepszych gier akcji dostępnych na komputerach. Można odnieść wrażenie, że tytuł był od razu tworzony z myślą o PC. Jeśli takiej jakości mają być wszystkie porty gier PlayStation, to życzę sobie i Wam, by wszystkie tytuły ekskluzywne wychodziły na komputery. Dzięki temu również gracze pecetowi będą mogli poznawać wspaniałe produkcje znane wcześniej z konsol PlayStation.

God of War to przykład perfekcyjnego portu, który powinien być wyznacznikiem dla przyszłych tytułów przenoszonych z jednej platformy na inne. Brawo, PlayStation! Bardzo jestem ciekaw, jak tytuł ten będzie działał na Steam Decku. Możliwe, że dowiem się tego już w przyszłym miesiącu. Oczywiście podzielę się wtedy moimi wrażeniami, więc zachęcam do regularnego odwiedzania naszego portalu.

Kod recenzencki dostarczyło PlayStation Polska.
Konsolowe.info
Follow @KONSOLOWEinfo
akcja God of War kratos PC port Slasher tpp

Bartosz Kwidziński

Korektor i recenzent portalu Konsolowe.info. Posiadacz konsol PS5, XSS oraz gogli PS VR.
Ulubione gatunki gier: akcja, przygodówki, platformówki, slashery, skradanki, RPG.
Ulubione gatunki muzyczne: rock/hard rock/metal.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzja: Sniper Elite 5 [PS5]

Sniper Elite 5 już jutro trafi na konsole. Czy warto wziąć tę grę na swój celownik? Sniper Elite to bez wątpienia jedna z najbardziej istotnych serii dla studia Rebellion.

The Lord of the Rings: Gollum z datą premiery

The Lord of the Rings już niebawem dostanie kolejną grę. Wiemy, kiedy Gollum otrzyma poświęconą mu produkcję.

Alan Wake 2 – nowe grafiki koncepcyjne

Alan Wake 2 trafi w przyszłym roku na konsole. Aby podsycić atmosferę oczekiwania, przygotowano nowe grafiki koncepcyjne. Alan Wake to bez wątpliwości jedna z moich ulubionych postaci z gier.

Wiedźmin III: Dziki Gon – ulepszenie na nowej generacji pod koniec roku

Wiedźmin III bez wątpienia jest jedną z najbardziej cenionych przez gier produkcji. Studio CD Projekt RED podało okno czasowe, w którym zamierzają wydać ulepszoną wersję.

Sniper Elite 5 – nowy zwiastun zabójstw

Sniper Elite 5 ukaże się na konsolach już za równy tydzień. Studio Rebellion przygotowało nowy zwiastun, prezentujący prześwietlenia zabójstw.

Red Dead Redemption – Rockstar pracuje nad remasterem i remakiem?

Red Dead Redemption to bez wątpienia jedna z najlepszych serii westernowych dostępnych na konsolach. Możliwe, że dostaniemy ulepszenia dwóch części cyklu Red Dead.

HOT

6 dni temu

Recenzja: Evil Dead: The Game [PS5]

Macie ochotę wcielić się w postać Asha Williamsa lub jego przyjaciół z kultowej serii Evil Dead? To zapraszam, bo na dodatek największy fun można złapać trybie kooperacji i PVP.

2 tygodnie temu

Ubisoft+ już wkrótce na konsolach PlayStation

Ubisoft+, abonament znanego studia, już za kilka tygodni pojawi się na konsolach PlayStation. W przyszłości będzie dostępny również na konsolach Xbox.

2 tygodnie temu

RDR2, AC Valhalla i Returnal — poznaliśmy jakie gry Sony zaoferuje w nowym PlayStation Plus

23 czerwca Sony wprowadzi nowe abonamenty PlayStation Plus. Od jakiegoś czasu znaliśmy już ceny poszczególnych abonamentów, ale nie wiedzieliśmy jakie gry wejdą w skład poszczególnych wersji abonamentu. Teraz Sony odkryło wszystkie karty.

2 tygodnie temu

Test: Turtle Beach Stealth 600 Gen2 Max

Turtle Beach Stealth 600 Gen2 Max – jeden zestaw słuchawkowy, by wszystkimi konsolami rządzić. Oto nasz test. Gamingowe słuchawki to nieodzowny gadżet w arsenale każdego gracza.

2 tygodnie temu

Jak dobrze wybrać VPN dla graczy online?

Na graczy online czeka w internecie wiele niebezpieczeństw. Sprawdź jak ich uniknąć oraz wykorzystać VPN do poprawy swojego bezpieczeństwa. Czym jest VPN? Jest to skrót od virtual private network.

2 tygodnie temu

Dead Space Remake – Znamy dokładną datę premiery!

Motive studio należące do Electronic Arts, ogłosiło dzisiaj, że gra Dead Space trafi na konsole 27 stycznia 2023 roku.

  • Redakcja KONSOLOWEinfo
  • Kontakt
  • Polityka Cookies
Copyright 2012 - 2022 © Konsolowe.info
Strona wykorzystuje pliki cookie.