• PlayStation 5
  • Xbox Series X|S
  • Poradniki
  • Nintendo
    • Switch
    • 3DS
    • WiiU
    • Poradnik: jak zacząć z NSwitch?
  • PlayStation
    • PlayStation 5
    • PlayStation 4
    • PSVR
    • PS Vita
    • Poradnik: jak zacząć z PS4?
  • Xbox
    • Xbox Series X|S
    • Xbox One
    • Poradnik: jak zacząć z XOne?
    • Testy klawiatur i myszek
      • Logitech G910 i G502 Hero
      • HyperX Alloy Core i PulseFire Core
  • Recenzje
    • PS Vita
    • PS4
    • Xbox One
    • Nintendo
    • PS5
    • Xbox Series
  • Testy
  • Kultura
    • Kino news
    • Recenzje
    • Wszystko
    • Cosplay
  • Redakcja

Recenzja: Szkło, śnieg i jabłka oraz inne historie [Komiks]

| 2 miesiące temu | Autor: Harry Raszczak
Kategoria „Mistrzów komiksu” w której pojawił się recenzowany album zobowiązuje. Jak się jednak okazało, przeszedł moje wszelkie oczekiwania!

Osoba Neila Gaimana co rusz rzucała mi się w oczy w szeroko pojętej popkulturze. Czy to jeśli chodzi o komiksy z serii Sandman, czy Amerykańskich Bogów w wersji telewizyjnej i książkowej, słyszałem o nich bardzo dobre opinie. Nie miałem jednak okazji osobiście się z nimi zapoznać! Uznałem więc, że dobrą ku temu okazją może być zbiór trzech samodzielnych historii w wersji komiksowej jego scenariusza. Muszę przyznać, że miałem co do tego albumu wysokie oczekiwania, tym bardziej że jest on wydany w kategorii „Mistrzowie komiksu”. Jak zapewne się już domyślacie, po lekturze zbioru Szkło, śnieg i jabłka oraz inne historie zostałem kolejnym fanem Gaimana, który okazał się świetnym scenarzystą komiksowym!

Oto opis fabuły ze strony Egmont:

Zbiór komiksowych adaptacji trzech opowiadań słynnego pisarza Neila Gaimana: „Trollowy most”, „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach” i „Szkło, śnieg i jabłka”. 

Jack od dziecka wierzył w potwory i do dziś prześladuje go jeden z nich: żarłoczny, monstrualny troll… Piętnastoletni Enn nie ma śmiałości do dziewczyn – i chyba jeszcze długo nie będzie miał po tym, jak na pewnej prywatce pozna grupę bardzo dziwnych piękności… Wdowa po królu postanawia pozbyć się swojej pasierbicy, ale czyni to nie dla władzy, a dla dobra poddanych… 

Opowiadania Neila Gaimana, twórcy niezapomnianej serii „Sandman”, zostały przygotowane w wersji komiksowej przez amerykańską rysowniczkę i scenarzystkę, zdobywczynię aż pięciu Nagród Eisnera, Colleen Doran („Sandman”, „A Distant Soil”) oraz brazylijskich grafików i scenarzystów, braci Fábia Moona i Gabriela Bá („Daytripper”, „Two Brothers”, „BBPO”), laureatów nagród Eisnera i Harveya.”

Trollowy most

Jak tylko zobaczyłem ilustracje Trollowego Mostu, poczułem lekki niepokój. Kreska przypominała rysunki raczej dla dzieci. Delikatne szkice, wypełnione licznymi kolorami kredek. Jednak już po chwili wszystko nabrało sensu. Bohaterem opowiadania jest Jack, którego poznajemy właśnie w dzieciństwie podczas wakacyjnej przerwy w nauce. Obrazy i kolorystyka idealnie wpisują się w jego dziecięcą wyobraźnię, pełną młodzieńczego idealizmu. Rysunki wyszły spod ręki Colleen Doran, której prace zobaczymy jeszcze w opisywanym albumie. Bohater opowieści na swojej drodze spotyka Trolla… który chce go zjeść. Trollowy Most poza warstwą fantastyki, zadaje ważne pytania o dorastanie i to jak kierujemy swoim życiem. Scenariusz po mistrzowsku przechodzi w poważniejsze tony, wraz z dorastaniem naszego bohatera i jego powrotami pod wspomniany most. Interpretację czym jest Troll, pozostawiono czytelnikowi. Tym bardziej warto docenić to, że komiks zmusza nas do refleksji.

Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach

Po pierwszej historii, w której znalazły się elementy fantastyki, w Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach spodziewałem się raczej realnej historii. Wszystko się tak też zaczyna. Poznajemy dwóch bohaterów idących na prywatkę. Jeden z nich jest bardzo pewny siebie, jednak Enn boryka się z nieśmiałością w stosunku do płci przeciwnej. Jak na złość, na imprezie trafią na naprawdę nietypowe dziewczyny, co zresztą możecie podejrzeć na poniższej grafice. Rysunkami zajęli się bliźniacy Fabio Moon oraz Gabriel Ba. To duet doceniony między innymi nagrodami Eisnera, Harveya i Eagle. Ich prace w tym zeszycie kolorystycznie przypominają akwarele, co wspomaga aspekt… fantastyczno naukowy historii. Jako fan science fiction byłem po lekturze Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach usatysfakcjonowany ciekawym podejściem do tematu, jednak nie chcę Wam za wiele zdradzać. Warto, abyście przeczytali to sami.

Szkło, śnieg i jabłka

To finalny i najważniejszy zeszyt zbioru. W roli rysowniczki zobaczymy znowu Colleen Doran i… w sposób absolutnie szokujący jej styl bardzo odbiega od tego z pierwszej historii. Zupełnie jakby rysowała go inna osoba. Rysunki są mroczne, a zarazem kolorowe niczym witraże. Styl tego zeszytu jest dla mnie zupełnie unikatowy i przywołuje na myśl secesję przełomu XIX i XX wieku. Autorkę za plansze do Szkła, śniegu i jabłek doceniono zresztą nagrodą Eisnera i Harveya. Jeżeli chodzi o samą historię, jest to wariacja na temat Królewny Śnieżki, z tą jednak różnicą, że narratorem historii jest macocha. Czy była taka zła? Na to pytanie również powinien odpowiedzieć sobie sam czytelnik! Pomimo świetnego zeszytu Trollowego Mostu, dobrego Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach, to właśnie Szkło, śnieg i jabłka… fabularnie i wizualnie skradł moje serce.

Wydanie

Jak zwykle w tego typu wydaniach dostajemy w swoje ręce solidną twardą oprawę, a w środku kredowy papier wysokiej jakości. Jak wiecie, zawsze zwracam uwagę na materiały dodatkowe i na szczęście ich tutaj nie zabrakło! Przeczytamy biografie scenarzysty i rysowników, ale przede wszystkim możemy przeczytać wspomnienia Colleen Doran z prac nad Szkłem, śniegiem i jabłkami. Choć krótkie, są przedstawione w bardzo ciekawy sposób. Rysowniczka pisze bowiem o poszczególnych projektach, które bez problemu możemy odnaleźć obok tekstu. Co do wydania albumu nie mam więc najmniejszych zastrzeżeń!

Wydanie2022
Seria/cyklMISTRZOWIE KOMIKSU
ScenarzystaNeil Gaiman
IlustratorColleen Doran, Fabio Moon, Gabriel Ba
TłumaczeniePaulina Braiter
Typ oprawyTwarda
Data premiery01.06.2022
Liczba stron200

Werdykt

Do Szkła, śniegu i jabłek oraz innych historii nie podszedłem wcale z otwartą głową, a już z wysokimi oczekiwaniami. Tym bardziej jestem zaskoczony, że oczekiwania te zostały zaspokojone z nawiązką. Szkło, śnieg i jabłka to jeden z najlepszych komiksów, jakie kiedykolwiek przeczytałem! Nie omieszkałem podzielić się już zachwytem nad nim z bliskimi osobami. W historii tej mocnym filarem nie jest tylko ciekawie opowiedziana historia, ale też rysunki. Całość stanowi małe dzieło sztuki, na szczęście docenione licznymi nagrodami branżowymi.

Nie znaczy to jednak, że cały album opiera się tylko na tym zeszycie. Każda z historii ma swój indywidualny styl graficzny, który świetnie do niej pasuje. Poza tym Trollowy Most zachęca nas do dodatkowej refleksji. Z kolei Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach okazuje się mieć silne związki z science fiction, które również zapadają w pamięć.

Całość dopełniają ciekawe materiały dodatkowe. Jeśli więc nie wiecie, czy Neil Gaiman to autor dla Was, serdecznie zapraszam Was do lektury Szkła, śniegu i jabłek oraz innych historii, po których dołączyłem do grona jego miłośników. Same historie są dojrzałe, na pewno nie dla dzieci, jednak nie na tyle brutalne czy odważne, żeby zgorszyć młodzież licealną.

Egzemplarz recenzencki dostarczył Egmont
Konsolowe.info
Follow @KONSOLOWEinfo
Egmont Neil Gaiman Świat komiksu Szkło śnieg i jabłka

Harry Raszczak

Wielki miłośnik mobilności Switcha. Szczęśliwy użytkownik PlayStation 5.
Gdy nie rozwiązuje taktycznych i strategicznych łamigłówek pola bitwy lubi uciec w kosmos gdzie nikt nie usłyszy jego krzyku. Nigdzie nie rusza się bez kijka prawdy.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzja komiksów: Smerfy i świat emocji – TOM 8 i 9

Od jakiegoś czasu Smerfy uczą najmłodszych (i nie tylko) jak panować nad emocjami i w jaki sposób sobie z nimi radzić.

Recenzja: Armada. Tom 3 [Komiks]

Trzeci tom Armady obiera ciekawy kierunek, którego nie mogłem wcześniej przewidzieć. Czy to dobrze? Zdecydowanie!

Recenzja komiksu: Batman – Tom 6: Droga do zagłady

Batman otrzymał w czerwcu kolejne przygody. Do czego doprowadziła Wojna Jokera i jaki jest finał tych wydarzeń?

Nadchodzi Fortnite X Marvel: Wojna Zerowa

Tego lata fani Marvela i Fortnite mogą szykować się na kolejną, międzywymiarową bitwę z miniserią Fortnite X Marvel: Wojna Zerowa. Debiut serii zaplanowano już na czerwiec tego roku.

Recenzja: Ekspozytura „Rygor”: Goście hotelu Arago — Tom 1 [Komiks]

Agencja Wywiadu zrobiła niecodzienną rzecz i wyszła z cienia, aby przypomnieć nam sukcesy polskiego wywiadu z okresu drugiej wojny światowej.

Recenzja: Nowa Gwinea [Planszówka]

Z pewnością cieszy fakt, że tak dużo planszówek projektowanych jest w naszym kraju. Jak prezentuje się Nowa Gwinea od Grzegorza Rejchtmana?

HOT

15 godzin temu / Bartosz Kwidziński

Gamescom 2022: Co pokaże Xbox? Co w noc otwarcia?

Gamescom powróci do Kolonii już za dwa tygodnie. Jesteście ciekawi, czego można się spodziewać po Xboxie? Zastanawia Was noc otwarcia targów? Ten news jest dla Was.

16 godzin temu / Bartosz Kwidziński

Saints Row – nowy zwiastun przybliżający grę

Saints Row trafi na konsole za niespełna dwa tygodnie. Natomiast dziś można obejrzeć nowy zwiastun tego tytułu. Saints Row, zwariowana gra akcji w otwartym świecie, jest tuż za rogiem.

17 godzin temu / Bartosz Kwidziński

Recenzja: Spider-Man: Remastered [PC, Steam Deck]

Spider-Man już pojutrze ukaże się na komputerach. Jak port hitu Insomniac Games sprawdza się na nowych platformach? Spider-Man ukazał się pierwotnie na konsolach PlayStation 4 już w 2018 roku.

3 dni temu / Konrad Bosiacki

Test: Słuchawki bezprzewodowe Sony INZONE H7 – drogie rozczarowanie

W sklepach są już dostępne pierwsze gamingowe słuchawki firmy Sony. Zapraszamy na test bezprzewodowego modelu INZONE H7. INZONE to nowa marka na gamingowym rynku, którą w lipcu 2022 wypuściła firma Sony.

4 dni temu / Konrad Bosiacki

CoD: Modern Warfare 2 – Pierwsza beta od 16 września, tylko na PlayStation

Podczas weekendowych finałów Call of Duty League zaprezentowano dokładny termin beta testów COD: Modern Warfare 2. Pierwsi zagrają posiadacze konsol PlayStation.

6 dni temu / Harry Raszczak

Recenzja: Live a Live [Nintendo Switch]

Triangle Strategy wyznaczył nowy standard w grach typu HD-2D, który postanowiono zastosować w remake Live a Live. Czy oprócz grafiki znajdziemy tu ciekawą fabułę? Przyznam szczerze, że Live a Live nie znajdował się na moim radarze.

  • Redakcja KONSOLOWEinfo
  • Kontakt
  • Polityka Cookies
Copyright 2012 - 2022 © Konsolowe.info
Strona wykorzystuje pliki cookie.