Firma Samsung, znana dotychczas z bardzo dobrych telewizorów QLED dla graczy, w tym roku poszerzyła jeszcze bardziej swoje możliwości. Poznajcie nową linię Samsung OLED, na której God of War Ragnarok z PS5 prezentuje się niczym film!
Już od kilku lat piszę na naszym portalu testy telewizorów na podstawie ich działania z konsolami oraz grami. Jednakże chyba jeszcze nigdy żaden model nie zaskoczył mnie tak bardzo. Jeżeli wydawało wam się, że matryca OLED zarezerwowana jest tylko dla firmy LG, to muszę was rozczarować. Samsung przygotował w tym roku swój własny panel OLED; nazwano go Samsung QD OLED. QD to oczywiście skrót od Quantum Dot, czyli kropek kwantowych. Zbudowana jest z nich matryca QLED. Samsung idealnie w niej połączył takie elementy jak głęboka czerń, czysta biel i pełna paleta żywych kolorów. Przełożyło się to na niespotykany do tej pory realizm obrazu. Samsung OLED to nie tylko spełnienie marzeń kinomana, ale także niejednego gracza posiadającego jedną z najnowszych konsol do grania.
Montaż podstawy w nowym Samsung OLED
Patrząc na Samsung OLED S95B, buzia sama się cieszy. Firma zastosowała tu nowy Laserowy Design. Dzięki niemu ekran nabiera lekkości i jest niezwykle smukły. Z pewnością będzie bardzo dobrze prezentować się w niejednym salonie. Co mnie na początku bardzo zaskoczyło, to montaż podstawy do telewizora – nie wymaga ona ani jednej śrubki. Górna części podstawy zawiera cztery dziurki, które przypominają krople wody i zwężają się w jej dolnej części. Należy podstawę tylko przyłożyć do tylnej obudowy ekranu i lekko popchać w górę. Następnie pozostaje już tylko docisnąć oba klipsy i gotowe. Wszystko bardzo dobrze się trzyma.
Porty
Samsung OLED S95B oczywiście wyposażono w sporo gniazd i portów. To, co nas graczy najbardziej interesuje, czyli HDMI 2.1, występują tu w liczbie czterech gniazd. Dwa umieszczono po prawej stronie ekranu oraz dwa w jego dolnej prawej części. Bez problemu do tego telewizora podłączymy konsole PS5, Xboxa Series, peceta z nowoczesną kartą graficzną i jedno gniazdo zostanie choćby dla telewizji satelitarnej. Nie zabrakło tu bynajmniej cyfrowego gniazda optycznego, portu ethernetowego, czy dwóch portów USB.
Rozmiar
Testowany przez nas model występuje w dwóch wersjach. My otrzymaliśmy ekran o wielkości 55 cali, a dodatkowo w sklepach zajdziecie jeszcze wersję 65-calową. Wymiary mniejszego ekranu bez podstawy wynoszą 122,5 x 70,9 x 4 cm. Oczywiście te 4 cm, to szerokość skrzynki z elektroniką. Sam ekran ma bowiem grubość zaledwie 15 milimetrów – jest cieńszy niż szyba w waszym barku. Natomiast podstawa, którą tak chwaliłem ma szerokość tylko 36 cm, a waga ekranu z podstawą wynosi zaledwie 20 kg.
Ekran OLED od firmy Samsung
Przejdźmy jednak do tego, co najważniejsze, czyli samego ekranu. Zacznijmy od tego, że Samsung OLED S95B jako pierwszy może pochwalić się certyfikatem PANTONE. Poświadcza on, że matryca QD OLED prawdziwie prezentuje 2030 barw PANTONE i 110 nowo dodanych odcieni tonu skóry. Sercem S95B jest potężny Neuronowy Procesor Quantum stosowany dotychczas w kapitalnych telewizorach Neo QLED. Wykorzystuje on 20 sieci neuronowych, aby zapewnić nam świetne wrażenia i żywe kolory. Zauważamy to podczas oglądania filmów, czy grania na nowoczesnych konsolach.
Osiągi w grach
Musicie mi uwierzyć na słowo, że granie w God of War Ragnarok na konsoli PS5 było jak oglądanie fantastycznego filmu, w którym to gracz jest bohaterem. Wyobraźcie sobie, że odpalacie film Avatar w 4K i to wy sterujecie postacią pierwszoplanową. Takie właśnie wrażenie towarzyszyło mi, grając w najnowszy tytuł Sony Santa Monica. Spędziłem w tej grze ponad 60 godzin, czyszcząc niemal każdą lokację na sto procent. Po ukończeniu głównego wątku fabularnego i wszystkich misji pobocznych czuję pustkę jak kilka lat temu po Wiedźminie 3. Jednak z drugiej strony cieszę się bardzo, że mogłem grać w ten tytuł na Samsung OLED S95B. Jestem pewny, że cały czas widziałem ten tytuł oczami twórców. Na tę chwilę z pewnością nie ma lepszego ekranu na rynku, która zapewni podobne odczucia. Jeszcze żaden ekran tak realistycznie nie zaprezentował przejścia z ciemnych scen w jasne. W God of War Ragnarok nie brakuje miejsc, w których Kratos przemierza podziemne tunel, jaskinie, czy odwiedza chatki krasnoludów. Wyjście z takiego miejsca na światło dnia za każdym razem oślepia niczym w prawdziwym życiu.
Quantum HDR
Pisząc o tym telewizorze w kontekście gier nowej generacji nie mogę nie wspomnieć o technologii Quantum HDR. To właśnie dzięki niej obraz jest bardziej realistyczny i szczegółowy. Z myślą o fanach gier Samsung OLED S95B oferuje także Zaawansowany Upłynniacz Ruchu+. To właśnie dzięki niemu możemy cieszyć się rozgrywką 4K w 120 Hz bez opóźnień i rozmyć na ekranie. Na pokładzie nie zabrakło również miejsca dla takich technologi jak Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR), czy AMD FreeSync Premium. Ta ostatnia odpowiada za zwiększoną płynność animacji, redukuje efekt rozdarcia i szarpania obrazu, a nawet zmniejsza input lag. Gracz nie musi się martwić, czy dana technologia jest włączona lub nie. O wszystko zadba za Was Automatyczny Tryb Gry. Wystarczy tylko podłączyć konsolę za pomocą kabla HDMI 2.1, a telewizor sam automatycznie przygotowuje odpowiednią konfigurację dla waszej konsoli. Uruchamiasz grę i cieszysz się najlepszymi ustawieniami dla graczy na rynku. Nawet nie potrzebujesz pilota.
Pilot Samsung
Jednak to właśnie za pomocą pilota odpalimy Panel Gracza 2.0. Znajdziemy w nim wszechstronne i intuicyjne menu znane z monitorów komputerowych. Za jego pomocą możemy sprawdzić liczbę wyświetlanych klatek na sekundę, wartość input lag czy zarządzać wyjściem dźwięku. Wszystko to oczywiście bez opuszczania gry.
Multi View
Niewątpliwie przydatnym dodatkiem dla graczy, jak i fanów sportu może być funkcja Multi View. Pozwala ona podzielić ekran na dwie części lub umieścić obraz w obrazie. Z jednej strony możemy wyświetlać grę, a z drugiej na przykład filmy instruktażowe wprost z YouTube. Dlaczego by nie oglądać meczu ulubionej drużyny bez przerywania rozgrywki? Mistrzostwa Świata w Katarze zaczynają się już z kilka dni. Z pewnością kibicie Reprezentacji Polski będą oglądali mecze naszej Kadry. Niewątpliwie urozmaiceniem w kibicowaniu możemy być umieszczenie na ekranie telewizora dokładnych statystyk z meczu wyświetlanych na smartfonie – np. z aplikacji Flashscore.
Xbox i Samsung
Co ciekawe, możecie na tym telewizorze grać w najnowsze gry z konsoli Xbox Series X… wcale takiej konsoli nie posiadając. Jak to możliwe – zapytacie? Otóż Samsung w swoich modelach Smart TV wyprodukowanych w 2022 roku umieścił aplikację Xbox. Po jej uruchomieniu możemy od razu przeglądać wszystkie dostępne gry. Jednak aby w nie zagrać, będą potrzebne nam cztery rzeczy: konto Xbox, abonament Game Pass Ultimate (nie jest wymagany do darmowych gier – np. Fortnite’a), szybkie łącze internetowe oraz kontroler. Jeżeli posiadamy już konto, to możemy zalogować się na nie błyskawicznie, korzystając z aplikacji Xbox dostępnej na smartfonach. Szczegółowo o tej aplikacji oraz jej konfiguracji piszę w teście Samsunga Neo QLED QN91B. Zapraszam serdecznie TUTAJ.
Filmy
Samsung OLED S95B to także idealny telewizor do filmów, gdyż oferuje szczytową jasność na poziomie ponad 1000 nitów. Wszystko to dzięki maksymalnemu wykorzystaniu technologi HDR10+ oraz technologii OLED Quantum HDR. Oglądając na tym ekranie w 4K takie seriale jak Ród Smoka z HBO Max, czy Pierścienie Władzy na Amazon Prime jestem pewny, że widzę te dzieła oczami ich twórców. Dba o to szczególnie tryb Filmmaker. To tryb, który przygotowano zgodnie z sugestiami grupy najwybitniejszych reżyserów i operatorów. Dzięki temu osiągnięto w nim efekty zbliżone do tych, które oferuje analogowa taśma filmowa.
Podsumowanie
KIlka dni temu obchodziliśmy drugą rocznicę konsoli Xbox Series X, natomiast kilka miesięcy wcześniej kupiłem odpowiedni na tamte czasy telewizor dla graczy. Jest nim oczywiście Samsung QLED Q80A ze średniej półki cenowej. Do momentu otrzymania na testy Samsung OLED S95B wydawało mi się, ze QLED, którego posiadam, będzie mi wystarczał na całą generację PS5 i Xbox Series. Niestety, powrót do QLED nie będzie już przyjemny. Oczywiście bez dwóch zdań QLED to nadal szybki telewizor, który jeszcze nie raz nie zawiedzie mnie w grach obsługujących 120 Hz. Niestety nie zapewni mi tak bajecznych i realistycznych kolorów, jak najnowsza QD OLED-owa matryca od Samsunga. W 2023 roku wyjdzie wiele fantastycznych gier, równie dobrych i pięknych jak God of War Ragnarok. Chciałbym je widzieć oczami ich twórców. Mam teraz o czym myśleć przez najbliższe tygodnie. Jedno jest pewne: Samsung OLED S95B to nie tylko najlepszy telewizor do gier, filmów i sportu w 2022 roku. To także najlepszy telewizor 4K, jaki kiedykolwiek powstał.
Telewizor do testu dostarczył Samsung.
Widać że Samsung posmarował, TV jest przejaskrawiony kolory się gubią, co z tego że ma wysoki kontrast i „jasność” skoro zamiast pomarańczowego jest czerwony, w gry pokroju Fortnite ok, ale jak miał ym grać w Call od Duty Battlefielda czy cokolwiek. Gdzie skalowanie barw jest bardzo ważne to XD