Przez ostatnie kilka tygodni testowałem jeden z pierwszych pro kontrolerów do PlayStation 5 – SCUF Reflex FPS. Blokada spustów, cztery łopatki, wymienne analogi, gumowy uchwyt. Tego potrzebujesz, aby zyskać przewagę w grach online.
Minęło 10 miesięcy od czasu, gdy zaprojektowałem w firmie SCUF Gaming swój unikatowy pro kontroler do konsoli Xbox Series. SCUF Instinct PRO od tego momentu cały czas jest dla mnie podstawowym padem do wspomnianej konsoli. Xbox Elite Controller Series 2 na stałe został przytwierdzony do PC, a podstawy kontroler z kartonu Xbox Series X służy za urządzenie do ładowania akumulatorów. Przypomnę tylko, że SCUF Instinct PRO działa na baterie, podobnie, jak klasyczny kontroler Xbox i jest kompatybilny z oficjalnym zestawem Xbox Play & Charge.

Może to zabrzmi dziwnie, ale czasem żałuję, że SCUF wystarczy mi do wszystkiego. Blokada spustów pozwala lepiej grać w strzelanki, a brak blokady – w wyścigi. Ja oczywiście bardzo lubię wyścigi i mógłbym sobie kupić takiego oficjalnego pięknego pada z Forza Horizon 5. Ale to nie w moim stylu – kupić urządzenie, które będzie schowane w szufladzie lub leżało jak eksponat na półce. (Nie)stety SCUF Instinct PRO bije wszystkie kontrolery do Xboxa i nie wyobrażam sobie grania bez niego na konsoli Microsoftu. Jednak czy to samo będę mógł napisać o SCUF Reflex Pro, jednym z pierwszych pro kontrolerów do PS5? Zapraszam na test oraz, oczywiście, porównania do xboksowego odpowiednika.
Z góry uprzedzam, że test SCUF Reflex może wydać się w kilku miejscach podobny do testu SCUF Instinct PRO. Wynika to z oczywistego faktu, że proces projektowania kontrolera do PS5 jest nieco zbliżony do kreowania kontrolera do Xbox Series. Są jednakże pewne różnice.
Panel przedni
Zamawiając kontroler w SCUF Gaming, możecie zaprojektować praktycznie każdy jego element. Projekt zaczynamy od wybrania pokrywy przedniej wraz z touchpadem. W katalogu umieszczono się ponad 35 kolorowych paneli i na pewno każdy znajdzie dla siebie odpowiedni wzór. Zastanówcie się bardzo dobrze. Przednie panele nie są bowiem wymienne, w przeciwieństwie do SCUF Instinct do Xboxa. Niestety nie ma też możliwości naniesienia na panel własnej grafiki lub nazwy. Ja wybrałem najbardziej kolorowy panel, jaki tylko się dało, aby podobał.sie nawet od samego patrzenia.

Następnie możemy wybrać jeden z dziewięciu kolorów ramki przedniej. To ten bardzo delikatny element plastiku między analogami. Na nim umieszczone będzie też logo producenta. Kolejnym etapem jest wybranie koloru pierścieni wokół analogów. Możemy postawić na ten sam kolor lub dwa inne. Ja zdecydowałem się na czarny pierścień po lewej i niebieski po prawej stronie. Pierścienie są wciskane od dołu, a więc będziemy je mogli w dowolnym momencie wymienić lub zamienić miejscami.


Analogi
Musicie się dobrze zastanowić, w jakie produkcje głównie gracie. Jeżeli są to gry sportowe, wyścigi i platformówki, to dobrze wybrać dwa niskie grzybki. Natomiast fani gier akcji, strzelanek w każdej postaci (a szczególnie FPS-ów) powinni zdecydować się na podwyższony prawy analog. Dzięki niemu precyzyjne celowanie będzie łatwiejsze. Po zdjęciu dolnej przedniej ramki możecie bez problemu wymieniać analogi. W tym celu należy pociągnąć za grzybek do góry. Dzięki temu analog zejdzie z mechanizmu. Grzybek wklęsły, czy wypukły? Domyślnie w kontrolerach DualSense montowane są wklęsłe, aczkolwiek wy możecie wybrać dowolny układ. Miły akcentem ze strony SCUF Gaming jest umieszczenie w pudełku dodatkowego czarnego zestawu wypukłych analogów.

Przyciski i d-pad
Przyciski figurowe, niestety, nie będą zawierać naniesionych figur. Możemy tylko wybrać własną, jednolitą, barwę (SCUF Instinct ma literki na przyciskach). Podobnie jest z d-padem. Na szczęście jest on kształtem identyczny jak ten w DualSense. Dodatkowo możemy wybrać osobne kolory dla przycisków
Share, Options, a nawet PS Button. Ostatnim etapem projektowania pada SCUF Reflex jest wybór kolorów dla przycisków znajdujących się na przodzie. Spusty i bumpery wraz z całym frontem pozostały zgodne z oryginalnym kształtem z oficjalnego kontrolera dołączanego do konsol PS5.


Łączenie z konsolą
Kontroler SCUF Reflex synchronizuje się z konsolą tak samo jak oryginalny pad DualSense. Możemy to zrobić za pomocą dołączonego kabla USB-C. Kabel wykonany jest bardzo trwale; końcówki są wzmocnione, a przewód jest w oplocie. Nie ma więc szans, aby się uszkodził przy normalnym użytkowaniu. Prawdopodobnie podczas pierwszego połączenia wyskoczy wam komunikat o aktualizacji kontrolera. Niech was to nie zdziwi. SCUF Reflex to bowiem po prostu bardzo dobrze przerobiony kontroler DualSense. Stąd też będzie dostawał aktualizacje, jak inne wasze oryginalne kontrolery od PS5.


Trzy wersje SCUF Reflex
Firma SCUF przygotowała aż trzy wersje pro kontrolera do najnowszej konsoli Sony. Są to:
- SCUF Reflex – najtańszy model, jego podstawowa wersja kosztuje $199.99. Posiada on cztery dodatkowe przyciski (łopatki) od spodu, wymienne analogii i ramkę między nimi. Kontroler zawiera wszystkie niesamowite funkcje DualSense – oficjalnego kontrolera do konsol PS5. Mianowicie są to adaptacyjne spusty oraz efekty dotykowe.
- SCUF Reflex Pro natomiast posiada wszystkie funkcje, co kontroler wyżej z tym, że został wzbogacony o gumową powierzchnię na ramionach pada (grip antypośligowy). Szczerze polecam kupować kontrolery z gumowym gripem. Grając wiele miesięcy intensywnie w Destiny 2, mogłem dłużej i pewniej trzymać kontroler Instinct PRO w dłoniach niż zwykłego plastikowego DualSense od PS5. Jego cena zaczyna się od $229.99.
- SCUF Reflex FPS z błyskawiczną blokadą spustów i efektami dotykowymi
Jak sama nazwa wskazuje, to kontroler dla fanów gier akcji z naciskiem na pierwszoosobowe strzelanki i to właśnie on jest głównym bohaterem tego testu. Jego cena zaczyna się od $259.99. Jako wieloletni fan Destiny 2, czy Call of Duty nie mogłem wybrać innego kontrolera, gdyż tylko ten model posiada błyskawiczną blokadę spustów. Na pewno pamiętacie, że bardzo chwaliłem ją w recenzji Instinct PRO do Xboxa. Zablokowane spusty klikają dokładnie tak samo jak przyciski komputerowej myszki. Blokada w SCUF Reflex FPS ma zdecydowanie mniejszy skok niż ten w Xbox Elite Series 2, czy innych pro kontrolerach. Dzięki tej błyskawicznej blokadzie znacznie szybciej od przeciwnika przybliżycie celownik oraz wystrzelicie z broni – szczególnie tych jedno, czy trzystrzałowych. Często te milisekundy zadecydują o tym, że to wy, a nie przeciwnik pozostanie na polu walki.
Kilka wad
Niestety, SCUF Reflex FPS boryka się z pewnymi ograniczeniami. Nie zamontowano w nim bowiem przełącznika blokady spustów, a tym samym są one zablokowane na stałe. Oczywiście, jeżeli jesteś fanem gier akcji, to ten problem nie powinien być dla Ciebie uciążliwy, ponieważ nie grasz w wyścigi. Jednak jest kilka gier na PlayStation 5, które w świetny sposób obsługują adaptacyjne spusty. Niech za przykład posłuży Returnal. W tej grze akcji od studia Housemarque w fantastyczny sposób wykorzystano triggery. Delikatne naciśnięcie lewego spustu powoduje przybliżenie obrazu, natomiast pełne wciśnięcie ładuje alternatywny strzał broni. W przypadku SCUF Reflex FPS ze stałą blokadą nie uruchomi nam się przybliżenie obrazu, tylko od razu rozpocznie się ładownie strzału alternatywnego. Oczywiście nie jest to element, który źle wpływa na rozgrywkę, ale z recenzenckiego obowiązku należy o tym poinformować.
Warto wspomnieć, że na szczęście udało się w SCUF Reflex zachować efekty dotykowe. Dzięki temu wibracje kontrolera perfekcyjnie przekazują na nasze dłonie krople deszczu z gry Returnal. Należy jednak pamiętać, że personalizując kontroler dla siebie, możecie przy zamawianiu wybrać wersję bez wibracji. Kontrolery profesjonalnych graczy często są pozbawionej tej funkcji, ponieważ powoduje ona rozproszenie i niecelne strzały. Dodatkowo brak wibracji korzystnie wpływa na wagę urządzenia. Producentowi także udało się zachować na swoim miejscu głośniczek, który odpowiednimi efektami dźwiękowymi poinformuje nas m.in. o gotowym ataku alternatywnym. Także pasek LED wokół touchpada będzie świecił podczas gry odpowiednimi kolorami.

Cztery dodatkowe łopatki
Ograniczenie w Returnal można wręcz uznać za zaletę. Przybliżenie obrazu nie daje nam co prawda dużej przewagi, aczkolwiek momentalnie uzyskujemy dostęp do strzału alternatywnego. Dzięki błyskawicznej blokadzie spustów pomijamy cały opór, który wywołują triggery w DualSense i od razu mamy dostęp do alternatywnego strzału. Sama blokada to oczywiście nie wszystko. Od spodu kontrolera umieszczono bowiem cztery plastikowe mapowane łopatki – dwie duże i dwie małe.

Łopatki
Podobnie jak w przypadku zablokowanych spustów, również dodatkowe łopatki (oraz bumpery) mają ustawiony niski skok – jak w myszce. Reakcja po ich naciśnięciu jest więc natychmiastowa. Możemy je wykorzystać w Returnal w świetny sposób. Np. przypisać do nich skok i uciekanie na boki, których będziemy używać bez odrywania kciuków od analogów. To da nam już niewątpliwie znaczną przewagę w rozgrywce. Większe łopatki „przytulone” są do ramion kontrolera. Natomiast mniejsze znajdują się na wewnętrznej stronie dużych łopatek. Zamontowano je na płaskiej powierzchni tuż nad wbudowaną baterią. Z kolei większe łopatki są tak umieszczone względem gripu, aby cały czas były na nich palce serdeczne. Dzięki temu gracz błyskawicznie jest w stanie ich użyć.

Programowanie przycisków i profile gier
Do łopatek możemy przypisać takie przyciski jak: L1, R1, wciśnięcie prawego lub lewego analogu, strzałki pada kierunkowego oraz przyciski figurowe. Triggerów, share, options oraz PS button nie da się przypisać. Kontrolery SCUF Reflex nie posiadają dedykowanej aplikacji, toteż programowanie przycisków wykonujemy po prostu z poziomu kontrolera. Aby to zrobić, przytrzymujemy przez chwilę przycisk od zmiany profili. Następnie, gdy dioda zacznie mrugać, naciskamy jednocześnie łopatkę wraz z przyciskiem, który chcemy do niej przypisać. Kombinacje zatwierdzamy ponownie, przytrzymując przycisk od zmiany profili. W pamięci kontrolera możemy zapisać trzy profile. Będą one oznaczone kolorami niebieskim, czerwonym i zielonym. Kontroler nie posiada niestety domyślnego profilu wyłączonymi lopatkami. Jednak producent zostawia nam furtkę, aby taki profil stworzyć. Oczywiście rezygnujemy wtedy z jednego profilu do konkretnej gry. Aby całkowicie wyłączyć łopatkę, musimy w trakcie programowania nacisnąć wybrany dodatkowy przycisk i przytrzymać go razem z przyciskiem „share”.

SCUF Reflex w Destiny 2
Osoby, które mnie znają lub obserwują w mediach społecznościowych, wiedzą, że jestem wielkim fanem i zapalonym graczem Destiny 2. Ostatnio do gry Bungie trafił nowy dungeon, który z całkowitą pewnością jest jednym z najtrudniejszych. To spore wyzwanie dla trzech graczy, jednak można go też ukończyć w pojedynkę, aby zdobyć specjalne triumfy i emblemat. Loch nazywa się „Dwoistość” i składa się z trzech etapów. W każdym z nich gracze mierzą się z bossem. Oczywiście, jak to Bungie ma w zwyczaju, bossa należy najpierw odblokować. Trzeci etap jest najbardziej skomplikowany, a dodatkowo przenosimy się chwilowo w innym wymiar. W nim mamy tylko pół minuty, aby zabić dwa odpowiednie psiony umieszczone na losowych platformach oraz podnieść z nich esencje sztandaru.
Następnie musimy zeskoczyć na platformę z wieloma przeciwnikami. Tam uważamy na psy oraz spowalniające pociski rakietowe. Następnie zabijamy już tylko Kabale blokujące nam wyjście. Sporo jak dla jednego gracza w tak krótkim czasie. Wracając do normalnej rozgrywki, w której jest cała masa przeciwników, bezsprzecznie przyda się dodatkowa łopatka. Pozwoli ona szybko przeładować broń bez odrywania kciuka z analoga, którym celujemy.
Przewaga w innych grach
Jednak z dodatkowymi przyciskami w kontrolerze ten etap jest znacznie prostszy i szybszy w wykonaniu. Wystarczy bowiem przypisać sobie skok (X) do prawej łopatki oraz podnoszenie sztandaru z przeładowaniem (kwadrat, służy do obu tych czynności) do lewej, aby zyskać kilka ważnych sekund. Te zaoszczędzimy oczywiście, nie odrywając kciuków od analogów, aby szybciej i z mniejszym stresem pokonać w pojedynkę ten etap. Naturalnie jest wiele gier akcji, w których wykorzystamy dodatkowe przyciski. Przykładem niech będzie Apex Legends, w którym dodatkowe przyciski posłużą nam za używanie apteczki, regenerację pancerza, czy błyskawiczny atak wręcz. Kontroler SCUF Reflex równie świetnie sprawdził się w Horizon: Forbidden West, gdzie skok, przewrót oraz kucanie można przypisać do dodatkowych przycisków. Samo celowanie z łuków oraz atak włócznią są znacznie szybsze dzięki błyskawicznej blokadzie spustów.

Podsumowanie
SCUF Reflex tak naprawdę da wam przewagę w każdej grze, w której musicie skakać, kucać (ślizgać się), użyć ataku wręcz oraz przeładować lub zmienić broń. Wszystkie te czynności po odpowiednim przypisaniu do łopatek wykonacie bez odrywania kciuków od analogów. Niezaprzeczalnie niemniejszą przewagę dadzą wam błyskawiczne spusty, które działają tak samo szybko, jak przyciski od komputerowej myszki.
Kolejną ogromną zaletą kontrolera od SCUF Gaming jest jego kształt. Jest on niemal identyczny, co kontrolera DualSense od Sony. Tak naprawdę wasze palce będą musiały tylko przyzwyczaić się do położenia łopatek, a – jak wspomniałem wcześniej – palce serdeczne cały czas opierają się na dwóch łopatkach, więc użycie ich będzie błyskawiczne. Jeżeli nie jesteście fanami gier akcji lub po prostu uwielbiacie efekty trigger (których przez blokadę nie ma Reflex FPS), to polecam wam zamówić SCUF Reflez Pro. Jest to czysty DualSense z krwi i kości, którego wzbogacono o cztery łopatki, wymienne analogi oraz gumowy uchwyt. Nie ma co czekać, aż Sony samo przygotuje włąsny pro kontroler. Taki już jest na rynku i nazywa się SCUF Reflex.


Gdzie kupić kontroler?
Kontrolery SCUF Reflex można zamówić tylko w oficjalnym amerykańskim sklepie. Producent bez problemu wysyła urządzenia do Polski w solidnym pudełku zabezpieczającym je przed uszkodzeniami. W tym pudełku, oprócz kontrolera, kabla USB-C oraz dodatkowych analogów, znajduje się instrukcja w polskiej wersji językowej. Ten miły gest pokazuje, że polscy gracze są ważną społecznością na gamingowej mapie świata.

Kontroler na testy przygotowała i dostarczyła firma SCUF Gaming.

Dodaj komentarz