Batman otrzymał w tym miesiącu kolejną część swoich przygód. Przyjrzyjmy się wobec tego Opowieściom o duchach.
Batman to bez cienia wątpliwości mój ulubiony komiksowy bohater. Od wielu lat z przyjemnością śledzę jego losy. Na portalu mogliście już więc czytać moje recenzje komiksów poświęconych wspomnianemu bohaterowi. Możecie do nich przejść za pomocą niniejszego odnośnika. Jednym z tytułów, jakie oceniałem jest Wojna Jokera. Nie bez powodu o nim wspominam – Opowieści o duchach są bowiem bezpośrednią kontynuacją Wojny.
Fabuła

Nie zamierzam bynajmniej psuć nikomu samodzielnego odkrywania przedstawianych w recenzowanym komiksie wydarzeń. Warto jednocześnie mieć pewne pojęcie na temat zarysu fabularnego. Wobec tego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oficjalnego opisu historii. Możecie się z nim oczywiście zaznajomić niżej.
Po zakończeniu wywołanej przez Jokera wojny Batman dochodzi do wniosku, że Gotham ewoluuje zbyt szybko, by mógł nadążyć za zachodzącymi w mieście zmianami. Jednoosobowa walka ze zbrodnią zawsze była dużym wyzwaniem. Czy w obecnych warunkach jest w ogóle możliwa? Jego najnowszy przeciwnik, tajemniczy Ghost-Maker, doprowadzi Mrocznego Rycerza do granic wytrzymałości, gdy ten będzie próbował chronić zarówno Łowcę Klaunów, jak i Harley Quinn! Zwycięzca tego pojedynku zdobędzie Gotham! Album zawiera również opowieść o genezie Łowcy Klaunów oraz wstrząsającą historię z Batgirl w roli głównej!
Źródło: Oficjalny opis komiksu
Podstawowy wątek kręci się oczywiście wokół wyżej wspomnianego Ghost-Makera. Na pewno nie jest on najbardziej zapadającym w pamięci przeciwnikiem Mrocznego Rycerza. Warto jednak znać jego historię – nie zdziwię się, jeśli będzie ona wykorzystana w jednej z nadchodzących gier w uniwersum DC. Poznamy też interesujące połączenie kija baseballowego z pewnym gadżetem Batmana oraz pogłębimy swoją wiedzę na temat Gordonów. Dla zagorzałych miłośników świata DC Comics z pewnością będą to opowieści godne uwagi. Scenariusz jest dobrze napisany i nie znajdziemy w nim absurdalnych rozwiązań. Szkoda niestety, że sama opowieść jest pozbawiona większej głębi i raczej nie będziemy jej wspominać.
Wrażenia z lektury Batman: Opowieści o duchach

Batman: Opowieści o duchach nie przedstawia w moim przekonaniu najlepszej historii Mrocznego Rycerza. Na pewno nie jest to dzieło tak wybitne, jak na przykład Zabójczy Żart, Śmierć w Rodzinie czy Rok Pierwszy. Niemniej jednak lektura upłynęła mi przyjemnie i byłem ciekaw, co przyniosą kolejne kartki. Jest to jednak propozycja wyłącznie dla największych fanów i można przejść obok niej bez większego żalu. Na pewno wydarzenia nie sięgają poziomu poprzedniego tomu – wielka szkoda. Niemniej jednak jeśli interesuje Was historia Wayne’a i jego losy podczas szkolenia się na Mrocznego Rycerza, to warto sięgnąć po ten komiks.
Spore znaczenie dla ogólnych wrażeń i odbioru ma oczywiście kreska. Opowieści o duchach odznaczają się dobrym stylem wizualnym i bogactwem barw. Nie jest to bynajmniej feeria barw rodem z bajek dla dzieci. Należy jednak zwrócić uwagę na różnorodność kolorystyczną i dobrze napisane dialogi. Muszę też wspomnieć o pewnym mankamencie. Mianowicie, wypowiedzi Oracle, wspierającej Batmana z Wieży Zegarowej, za bardzo zlewają się z tłem. Ciemnozielone litery na jasnozielonym tle zdecydowanie nie są dobrym pomysłem. Poza tym jednak co do strony artystycznej nie mam zastrzeżeń.
Podsumowanie

Batman: Opowieści o duchach z pewnością nie są tytułem stawiającym na głowie całe uniwersum. Można się jak najbardziej obejść bez czytania tego komiksu, aczkolwiek nie warto go omijać. Zwłaszcza jeśli macie za sobą poprzedni tom, Wojnę Jokera. Opowieści o duchach interesująco ukazują dalsze losy Harley Quinn oraz sytuację na ulicach miasta Gotham. Dowiadujemy się też co nieco o wieloletnim treningu Bruce’a Wayne’a. Poznajemy również jego dawnego konkurenta, choć – moim zdaniem – jego pobudki są mało przekonujące. Przeczytamy również dość krótką, aczkolwiek bardzo interesującą, opowieść o seryjnym mordercy, w której to Batgirl gra pierwsze skrzypce. Być może skorzysta z tego zapowiedziane na październik Gotham Knights? Czas pokaże.
W komiksie znajdziemy oczywiście również alternatywne okładki. Mnie najbardziej spodobała się ta promująca zeszyt #104, autorstwa Francesco Mattiny. Opowieści o duchach to solidna opowieść, ale raczej skierowana do największych fanów Nietoperza, którzy dobrze odnajdują się w podstawowych wydarzeniach. Na pewno nie jest to wydanie, od którego można zacząć swoją przygodę z Mrocznym Rycerzem. Jeśli jednak wiecie o nim sporo, to nie powinniście źle się bawić, czytając Opowieści o duchach.


Liczba stron | 184 |
Wymiary | 16.7 x 25.5 cm |
Scenarzysta | James Tynion IV |
Ilustratorzy | Guillem March, Carlo Pagulayan, James Stokoe |
Tłumacz | Tomasz Sidorkiewicz |
Typ oprawy | miękka ze skrzydełkami |
Cena | od 43,94 zł |
Komiks do recenzji dostarczył polski wydawca, Egmont.
Dodaj komentarz