WRC Generations to po prostu przyzwoita produkcja. Skierowana do konkretnej grupy odbiorców. Nie każdy będzie bawił się dobrze.
WRC Generations to kolejna odsłona serii gier wyścigowych skupiająca się na symulacji zawodów rajdowych. Tegoroczna produkcja, tak jak i pozostałe, skupia się na konkretnym sezonie w danym roku kalendarzowym. Za dzieło ponownie odpowiedzialne jest studio Kylotonn. Jest to ich ostatnia odsłona, gdyż licencję na produkcję kolejnych gier uzyskało studio Codemasters. Przyjrzyjmy się zatem jak wypada w praktyce najnowsza część serii.
Tryb wieloosobowy
Głównym trybem będzie na pewno sieciowy. Nastawiony on jest na rywalizację między graczami. Celem jest tu zdobywanie jak najwyższych pozycji w poszczególnych rajdach, które zapewnią nam wyższe miejsce w danej lidze. Będzie można rywalizować solo i zespołowo. Najlepsi gracze z pewnością otrzymają możliwość startu w zawodach e-sportowych, czy dostania konkretnych nagród. Każdy może spróbować swoich sił, jednak nie wszyscy w mojej opinii będą się dobrze bawić. Gra wieloosobowa jest przeznaczona w głównej mierze dla osób typowo nastawionych na taki rodzaj rozgrywki. Potencjalnym odbiorcą w tym przypadku jest w szczególności wieloletni fan serii. Nowi gracze niekoniecznie mogą sięgnąć po to rozwiązanie w pierwszej kolejności.

Tryb jednoosobowy
Kariera solowa to tryb przeznaczony dla jednego gracza. Jesteśmy jednocześnie kierowcą i osobą zarządzająca całym zespołem. Do dyspozycji mamy pełen wachlarz przeróżnych funkcji i ułatwień. Możemy zatrudniać pracowników, którzy są nam w stanie zapewnić korzyści i podnieść statystyki. Przykładem takiego zabiegu jest np. otrzymywanie większej ilości doświadczenia, czy także otrzymywanie dodatkowych nagród finansowych. Możemy rozwijać specjalne umiejętności, tak jak w przypadku produkcji RPG. W tej kwestii mamy do czynienia z tzw. BiR. Umożliwia nam on rozwój elementów, które składają się na naszą całą drużynę. Ulepszenia dotyczą osiągów i niezawodności samochodu, rozwoju ekipy i zespołu. Z pewnością jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które tylko ułatwia naszą przygodę na trudniejszych etapach całej naszej kariery kierowcy rajdowego.

Sezon składa się z kilku lub kilkunastu rajdów, w zależności od rodzaju kategorii, w której bierzemy udział. W trakcie całego okresu mistrzostw musimy również skupić się na zarządzaniu sobą i całym zespołem, gdyż ma to wpływ na cały nasz okres. Możliwe jest to przez wydarzenia dostępne pomiędzy poszczególnymi rajdami. Są to w szczególności specjalnie zdarzenia, które pomagają nam przygotować się do następnych zawodów. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie elementy jak zdobycie odpowiednich korzyści np. punkty doświadczenia, morale, czy także pieniądze. Im bardziej mamy ulepszony element, który odpowiada za różnorodność tych wydarzeń, tym więcej ich otrzymujemy. Niekiedy może zdarzyć się tak, że do dyspozycji będziemy mieli zaledwie jedno specjalnie zadanie. Trzeba zaznaczyć, że należy to do rzadkości.

Kategorie zawodów
Karierę możemy rozpocząć w dowolnej kategorii zawodów. Od WRC3 Junior do WRC. Twórcy w tym aspekcie powinni bardziej to dopracować i zrobić tak, aby każda nowa kariera zaczynała się od najniższej kategorii zawodów. Każdy z tych rodzajów ma określone pojazdy, które może prowadzić. Gracz, podpisując kontrakt na dany sezon z konkretnym zespołem, staje się jego członkiem. Nie może zmienić drużyny w dowolnym czasie. Istnieją dwie możliwości zmiany w trakcie całych mistrzostw. Pierwsza to ukończenie całego sezonu i podpisanie nowego kontraktu. Druga to zmiana poprzez specjalne wydarzenia, nazywające się „próba konstruktora”. Zaimponowanie w danym samochodzie należącym do konkretnego zespołu w rezultacie może skutkować tym, że będziemy mieli możliwość zmiany naszych barw klubowych.

Tryb Szybkie Zawody
Ostatnim podstawowym trybem rozgrywki w WRC Generations jest tzw. tryb szybkie zawody. Tutaj mamy pełną dowolność, jeżeli chodzi o wybór trasy i samochodu. Głównym jego celem jest doszlifowanie umiejętności kierowcy na konkretnych trasach rajdowych. Jest też ustanawianie rekordów czasowych itp. W grze dostępnych jest również 50 wyzwań, które również mają za zadanie przygotowanie graczy na pokonywanie konkretnych odcinków, w zależności od warunków pogodowych, czy stanu technicznego pojazdu. Kończąc należy również wspomnieć o treningu, który jak sama nazwa wskazuje ma na celu usprawnienie naszego modelu jazdy i umiejętności.

Rozgrywka
Gra oferuje bardzo realistyczną rozgrywkę i model jazdy. Uzyskujemy dostęp do różnych pozycji kamery – wewnątrz auta, kamera z maski samochodu, czy także za pojazdem. Trzeba zaznaczyć, że jest to standard. Nie jest to produkcja z gatunku arcade. Pokonanie dowolnej trasy wymaga od nas pełnego skupienia i zaangażowania, gdyż jeden błąd może nas kosztować pozycję na podium, czy także wypadnięcie z trasy. Skutkować może to później zepsuciem się samochodu. Mechanika prowadzenia pojazdów stoi na bardzo wysokim poziomie. Gracz jest zobligowany do wykorzystania wszystkich elementów pojazdu. Pozycja oferuje nam dużą dostępność opcji i modyfikacji, z których możemy korzystać. Znajdziemy tu więc zmianę poziomu trudności, długości tras, czy także rodzaj zniszczeń pojazdów. W grze dostępna jest również opcja trybu realistycznego i tzw. opcji “perma crash”.

Każdy z samochodów w pewnym stopniu ulega uszkodzeniu. Naszym zadaniem jest oczywiście jego naprawa. Do tego wykorzystano element czasu. W każdych zawodach mamy na to łączny czas wynoszący 45 minut. Przekroczenie tego okresu skutkuje nałożeniem na nas kary czasowej. Większe elementy potrzebują więcej czasu na naprawę, mniejsze oczywiście mniej. Kary czasowe nakładane są również za m.in.: skracanie zakrętów, wypadnięcie z trasy itp. Najlepszym rozwiązaniem w całokształcie tej produkcji jest zróżnicowanie tras. Rajdy wyróżniają się różnorodnością swoich odcinków, co jest największym plusem tej gry. Sama rozgrywka dla większości “zwykłych graczy” po pewnym czasie może okazać się zbyt nudna. W mojej opinii większość obiektywnych graczy z pewnością tego doświadczy. Reasumując, jeździ się przyjemnie, lecz jest to fajne na niedługo. Poza tym moim zdaniem produkcja nie oferuję niczego nadzwyczajnego w aspekcie rozgrywki.

Grafika i stan techniczny
Produkcja wygląda dobrze, jednak nie super. Odległość rysowania jest bardzo słaba. Jedyne w miarę dobrze wyglądające elementy to te najbliżej nas oraz sam samochód. Doczytujące się tekstury w trakcie jazdy są zauważalne. W moim przypadku były to w szczególności małe krzaczki, drzewa, czy także duży płot. Publiczność również nie stoi na wysokim poziomie. Mimo tego, że jest to produkcja typowo wyścigowa, to nie widzę, żadnych przeciwskazań by nie dopracować pobocznych elementów. W szczególności, że mamy do czynienia z zamkniętymi terenami. Nie jest to gra w otwartym świecie. Model pojazdu jest dopracowany. Nie widać na nim elementów, które mogłyby ulec poprawie. Widoczne uszkodzenia też wyglądają dobrze. Jakość efektów specjalnych takich jak pył, deszcz, śnieg itd. wygląda w miarę dobrze, jednak można byłoby to dopracować. Produkcja nie wygląda jednak jak tytuł na rok 2022.

Natomiast optymalizacja jest świetna. WRC Generations oferuje dwa tryby: 4K i 30 FPS oraz 2K (1440p) i 60 FPS. Nie doświadczyłem, żadnych zacięć czy spadków liczby klatek na sekundę. Ważne jest, aby w tej generacji konsol oferować stałe 60 FPS w praktycznie każdej grze, w jakiej to możliwe. Podsumowując, gra działa bardzo dobrze. Aspekt graficzny w mojej opinii wymaga znacznej poprawy. Przede wszystkim chodzi tutaj o doczytujące się tekstury i zwiększenie odległości rysowania, czy też modele publiczności.
Grę do recenzji udostępnił wydawca - Nacon.

Dodaj komentarz