PlayStation 5 ukazało się w tym miesiącu na rynku. Jeśli zastanawiacie się, jak powinny wyglądać Wasze pierwsze kroki z nowym sprzętem, to niniejszy artykuł jest dla Was.
Co znajdziemy w opakowaniu?
Zawartość dość sporego kartonu z charakterystycznym logo PlayStation skrywa wiele elementów. Zaglądając do opakowania, znajdziemy oczywiście konsolę PlayStation 5, ale to nie wszystko. Pudło skrywa również kabel zasilający, kabel USB – USB-C do ładowania pada, przewód HDMI (zgodny ze standardem 2.1), kontroler DualSense oraz podstawkę. Sposób jej montowania ukazują poniższe zdjęcia. Nowa konsola Sony może stać zarówno poziomo, jak i pionowo. Wystarczy wziąć wspomnianą wcześniej podstawkę, zdjąć zaślepkę z dolnej części konsoli (jeśli chcemy postawić PS5 pionowo) i dokręcić śrubkę. Natomiast jeśli chcemy trzymać PlayStation 5 poziomo, chowamy śrubkę do odpowiedniego miejsca w podstawce i przekręcamy schowek ze śrubą. Następnie wystarczy zamocować podstawkę we właściwym miejscu i możemy ją, jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, postawić na leżąco. W opakowaniu z konsolą są też oczywiście instrukcje i karty gwarancyjne, ale na pewno nie po to czytacie ten poradnik, żeby zagłębiać się w tę dokumentację. Przejdźmy więc do pierwszego uruchomienia konsoli.
Uruchamiamy PS5
Po podłączeniu kabla zasilającego do wtyczki i przewodu HDMI do odpowiednich portów w naszej nowej konsoli i monitorze bądź telewizorze możemy przystąpić do włączenia konsoli. Dokonujemy tego, naciskając przycisk na dole konsoli (jeśli stawiamy ją w pozycji pionowej) bądź z prawej strony, kładąc konsolę. Pamiętajcie, że czytnik (jeśli kupiliście wersję z napędem) powinien być na dole, jeśli nie chcecie wkładać płyt nadrukiem do dołu 😉 Po uruchomieniu PlayStation 5 zobaczymy poniższy ekran. Usłyszymy komunikat w kilku wersjach językowych (ale nie po polsku), z którego – jak również z wyświetlanej animacji – dowiemy się, że mamy podłączyć kontroler DualSense do portu USB konsoli dołączonym kablem i nacisnąć przycisk PS na padzie. Po zrobieniu tego przejdziemy do oknu wyboru języka systemu.
Przejeżdżamy lewą gałką analogową na dół (możemy to też zrobić za pomocą krzyżaka), wybieramy odpowiadający nam język i zatwierdzamy wybór, naciskając X na padzie.
W kolejnym kroku możemy (aczkolwiek nie musimy) wybrać naszą sieć Wi-Fi bądź połączenie sieciowe, wpisać odpowiednie dane (na przykład hasło), po czym ustanowić połączenie z internetem na PS5. Następnie ustawiamy odpowiedni obszar wyświetlania obrazu zgodnie z wyświetlaną instrukcją.
Analogicznie postępujemy, dostosowując wyświetlanie HDR.
Następnie możemy włożyć płytę z grą, jeśli ją mamy, aby instalowała się ona na dysku SSD konsoli podczas gdy my dalej będziemy konfigurować PlayStation 5. Jest to opcjonalny krok, który oczywiście nie jest dostępny w przypadku konsoli pozbawionej napędu.
Teraz będziemy mogli dostosować opcje zasilania w trybie spoczynku. Możemy wybrać między programem „Niskie zużycie energii”, który de facto pozwala jedynie szybko wybudzić konsolę – porty USB będą nieaktywne po uśpieniu konsoli, a aktualizacje nie będą się instalowały dopóki nie włączymy PS5. Drugim programem jest „Zoptymalizowane działanie”. Decydując się na ten tryb, mamy do czynienia z przeciwieństwem pierwszego – a więc aktualizacje będą pobierały się na uśpioną konsolę, naładujemy urządzenia podłączone do portów USB, a nawet włączymy PS5, korzystając z opcji gry zdalnej lub aplikacji PS App. Istnieje również możliwość dostosowania planów zasilania. Przechodząc do zakładki „Niestandardowe”, sami zadecydujemy, czy chcemy zasilać porty USB, czy chcemy przerywać połączenie z internetem po uśpieniu konsoli, czy zezwalamy na zdalne wybudzanie PlayStation 5 i jakie rodzaje danych mogą być pobierane po uśpieniu sprzętu (gry i aktualizacje, łatki systemowe).
Po przeczytaniu i zaakceptowaniu umowy licencyjnej możemy przejść dalej i zgodzić się na zaktualizowanie oprogramowania systemu. Warto wiedzieć, że jeśli chcemy korzystać z zawartości sieciowej, oprogramowanie musi być zawsze w najnowszej wersji.
Po właściwym uruchomieniu konsoli możemy wpisać się na swoje konto PSN bądź założyć nowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprościć proces, korzystając z PS App. W aplikacji PlayStation wybieramy symbol Ustawień, a następnie Wpisz się na PS5 i skanujemy pokazywany na ekranie telewizora lub monitora kod QR.
Jeśli mamy PS4, możemy przenieść swoje dane z tej konsoli – profile użytkownika (pod warunkiem, że mają one konto w PSN), zapisane pliki gier i zainstalowane gry. Proces jest niemal automatyczny i musimy jedynie potwierdzać niektóre informacje. Wybieramy też, które konkretnie gry chcemy przenieść z PS4 na PS5. Teraz wystarczy czekać aż proces się zakończy, a naszym oczom ukaże się główny ekran nowej konsoli od PlayStation.
Nasza PlayStation 5 jest gotowa do działania. Ekran główny PS5 zostanie opisany moim następnym tekście poświęconym tej konsoli, a więc śledźcie portal. Koniecznie po zakończeniu tych czynności udajcie się do PS Store i wybierzcie opcję Kolekcja PS Plus. Dzięki temu zapewnicie sobie dostęp do, nomen omen, kolekcji niemal 20 świetnych gier z PS4, w które będziecie mogli grać tak długo, jak będziecie subskrybowali abonament PlayStation Plus.
Gry wchodzące w skład Kolekcji PS Plus to:
- Batman: Arkham Knight
- Battlefield 1
- Bloodborne
- Call of Duty: Black Ops III – Zombies Chronicles Edition
- Crash Bandicoot N. Sane Trilogy
- Days Gone
- Detroit: Become Human
- Fallout 4
- Final Fantasy XV Royal Edition
- God of War
- Infamous: Second Son
- Monster Hunter: World
- Mortal Kombat X
- Persona 5
- Ratchet and Clank
- Resident Evil VII: biohazard
- The Last Guardian
- The Last of Us Remastered
- Uncharted 4: A Thief’s End
- Until Dawn
Z pewnością doskonale zdajecie sobie sprawę z wstecznej kompatybilności opisywanej konsoli z poprzedniczką – PS4. Oznacza ona, że w gry wydane na PlayStation 4 w zdecydowanej większości można grać na PS5. Wiele tytułów otrzymuje też darmowe uaktualnienie do wersji dedykowanej PlayStation 5. Jak mamy więc mieć pewność, że gramy w tę ulepszoną edycję? Tu z pomocą przychodzi przycisk opcji (symbolizowany przez trzy równoległe kreski na padzie DualSense, na prawo od panelu dotykowego). Po naciśnięciu tego przycisku pojawi się okno z różnymi właściwościami gry wskazywanej na kafelku. Jedną z tych opcji jest „Wersja gry”. Naciskając na niej X, zobaczymy kolejne okno – pozwalające nam wybrać edycję tytułu, w jaką chcemy grać. Warto wiedzieć, że niektóre odświeżone edycje tytułów mają osobno odblokowywane trofea. Radzę zawsze sprawdzić, które wydanie swojej gry uruchamiacie – zwłaszcza w przypadku produkcji, które występują również na poprzedniej generacji.
Mam nadzieję, że ten poradnik rzucił nieco światła na początek przygody z PS5. Jeśli macie jakieś wątpliwości lub pytania, zachęcam do zadawania ich w komentarzach. Jeśli będę w stanie się do nich odnieść, z pewnością odpiszę na Wasze wiadomości.
Dodaj komentarz