Od pewnego czasu jestem szczęśliwym posiadaczem gogli Meta Quest 3; miałem też okazję sprawdzić akcesorium od NordQuest VR. Czy warto w nie zainwestować? Odpowiedź przyniesie lektura tego testu.
Gogle Meta Quest 3 to sprzęt, do którego znajdziecie wiele akcesoriów – jedno z nich jest produkowane przez firmę NordQuest VR. Z pełnym portfolio tego producent możecie oczywiście zapoznać się na oficjalnej stronie internetowej. Zabierze Was do niej ten odnośnik. Ja postanowiłem sprawdzić coś, co jest określone jako Quest 3 Comfort Strap with Battery Pack. Nie da się ukryć, że nazwa jest dość długa, ale też jasno określa to, co powinniśmy dostać, kupując ten produkt. Jest to oczywiście poprawiający wygodę pasek z akumulatorem. Spędziłem z nim trochę czasu i mogę już przedstawić swoją opinię. Zobaczmy więc, czy warto zainwestować w to akcesorium swoje pieniądze.
Zawartość opakowania
Opakowanie, w którym dostarczany jest testowany sprzęt jest dość niewielkie. Znajdziemy w nim oczywiście bohatera dzisiejszego artykułu, a więc przybliżony wcześniej pasek z akumulatorem. Poza nim w pakiecie jest jeszcze kartka z kodem QR. Po jego zeskanowaniu przejdziemy do filmu przedstawiającego sposób montowania akcesorium na goglach Meta Quest 3. Oprócz niego (oraz, naturalnie, folii zabezpieczającej Quest 3 Comfort Strap with Battery Pack) nie znajdziemy niczego w opakowaniu. Przyznaję, że nie obraziłbym się za dodanie jakiejś ładowarki albo chociaż kabla do uzupełniania ładunku akumulatora. Bądź co bądź, akcesorium to kosztuje nieco ponad 300 złotych, a więc można oczekiwać pewnych dodatków. Niestety nie uświadczycie ich. Wobec tego przejdźmy do następnej części testu – załóżmy ten sprzęt na goglach i zobaczmy, jak działa.
Mocowanie i zakładanie akcesorium od NordQuest VR
Mimo że bardzo lubię swoje gogle Meta Quest 3, to bynajmniej nie jestem ślepy na ich mankamenty. Przede wszystkim od razu rzucił mi się w oczy bardzo słaby pasek do regulowania rozstawu i ucisku gogli. Nie dość, że nie jest on niewygodny, to jeszcze z uwagi na swoją konstrukcję bardzo łatwo można sobie przykleszczyć włosy, starając się wybrać dobry obwód paska. W związku z tym przyznaję, że z niemałym zainteresowaniem spojrzałem w stronę propozycji od NordQuest VR. Po otwarciu opakowania, wyjąłem jego zawartość i przystąpiłem do montażu. Proces ten możecie niżej obejrzeć na oficjalnym materiale filmowym.
Zamontowanie paska nie należy do najtrudniejszych. Najpierw zdejmujemy oczywiście domyślną „obręcz” od Mety. Następnie w jej miejsce wciskamy produkt od NordQuest VR. Po zrobieniu tego, bierzemy materiałową, bardzo wygodną, osłonkę na tylną część głowy i wkładamy ją w odpowiednie małe prowadnice, pozostawiając oczywiście pasek na górze. Końcówkę tego paska wciskamy w mały otwór nad główną częścią gogli, a następnie przyczepiamy ją na delikatnym rzepie. W ten sposób otrzymujemy pasek o regulowanej długości. W moim odczuciu rozwiązanie to jest bardzo wygodne i nie mam do niego żadnych zastrzeżeń. Ogromnym plusem jest też nieporównywalnie mniejszy niż w przypadku fabrycznej opaski ucisk. Podoba mi się również pokrętło, którym możemy w dość sporym zakresie wyregulować rozstawienie gogli Meta Quest 3. Kręcimy nim po prostu, a długość paska zwiększa się lub zmniejsza. Zauważyłem, że pasek jest bardzo dobrze wyważony, przez co ucisk na głowę był zdecydowanie mniejszy niż podczas korzystania z domyślnego rozwiązania od Mety.
Wydajność akumulatora
Testowany dziś pasek NordQuest VR Quest 3 Comfort Strap with Battery Pack pozwala na ładowanie akumulatora naszych gogli. Podłączamy je po prostu zintegrowanym kablem USB typu C do takiego gniazda Meta Quest 3 i już możemy uzupełniać ładunek zestawu. Nie omieszkałem oczywiście sprawdzić czasów ładowania i pojemności akumulatora. Podłączyłem więc pasek NordQuest VR do zasilacza o mocy 100 watów i zacząłem ładować testowany sprzęt. Bardzo spodobało mi się to, że podczas ładowania świecą się ćwierci okręgu dookoła pokrętła. Informują nas o naładowaniu akumulatora w 25%, 50%, 75% i 100%. Jest to niewątpliwie proste i, co ważne, łatwe do odczytania.
Nie mogę niestety pochwalić czasu ładowania. Aby akumulator NordQuest VR naładował się całkowicie, trzeba liczyć się z aż 4 godzinami uzupełniania ładunku. To moim zdaniem stanowczo za długo. Zwłaszcza, że taki, nazwijmy go, powerbank wkomponowany w pasek pozwala na jednokrotne naładowanie akumulatora gogli Meta Quest 3. Trwa to 2 godziny i pozostaje jeszcze wtedy około 20% ładunku powerbanku, więc nie da się ukryć, że wkrótce będzie nas czekało ponowne ładowanie paska. Spełnia ona oczywiście swoją rolę, tego nie mogę jej odmówić. Niemniej jednak miałem nadzieję na większą wydajność tego akumulatora.
Podsumowanie
Produkt Quest 3 Comfort Strap with Battery Pack od NordQuest VR to dość trudne w ocenie akcesorium. Z jednej strony nie mogę nie pochwalić wygodnej „poduszki” na tył głowy oraz bardzo dobrego dostosowania rozpiętości paska. Przechodzący przez środek głowy materiał jest bardzo przyjemny i bez wahania zamieniłem podstawowy pasek od Mety na testowaną dziś propozycję. Nie mogę natomiast przejść obojętnie obok niewielkiej wydajności akumulatora wkomponowanego w ten pasek. Jasne, spełnia ona swoje zadanie – co do tego nie ma sensu się spierać. Jednak ze względu na bardzo długi czas ładowania i dość oszczędną zawartość opakowania nie mogę wystawić temu produktowi oceny wyższej niż 8/10. Mimo pewnych wad jestem w stanie polecić ten produkt użytkownikom gogli Meta Quest 3. Miejcie jednak świadomość, że prawdopodobnie często będziecie ładować pasek.
P.S. Akcesorium obsługuje podświetlenie tylnej części opaski, aczkolwiek ja nie jestem fanem takich światełek. Na szczęście można je bez problemu wyłączyć za pomocą przycisku nieopodal pokrętła. Quest 3 Comfort Strap with Battery Pack występuje w dwóch wariantach kolorystycznych – białym oraz czarnym.
Akcesorium do testu zapewniła firma NordQuest VR.
Dodaj komentarz