Seria WRC wraca do domu, do Codemasters. Mistrzowie kodu pokazali mi EA SPORTS WRC, nową generację rajdów.
Brytyjskie studio Codemasters tworzy gry rajdowe od 1998 roku. Do 2004 roku były one sygnowane imieniem wspaniałego kierowcy, Colina McRea. Następnie powstała seria Dirt, która łączyła zmagania rajdowe z popisową jazdą, tzw. gymkhaną. Jak widzicie, minęło niemal dwadzieścia lat. Teraz licencja WRC powraca do Codemasters, a ja już mogłem na specjalnym pokazie dla prasy zapoznać się z pierwszymi szczegółami oraz zobaczyć rozgrywkę.
Premiera i edycje
EA SPORTS WRC wjedzie tylko na konsole obecnej generacji: PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Niestety gra będzie pozbawiona polskiej wersji językowej. Oprócz języka angielskiego pojawią się jeszcze francuski, włoski, niemiecki i hiszpański. Edycja standardowa trafi na rynek 3 listopada, aczkolwiek decydując się na zamówienie przedpremierowe, zagracie trzy dni wcześniej. Do tego otrzymacie pięć przepustek rajdowych VIP, które gwarantują dostęp do dodatkowej zawartości po premierze oraz pakietów barw.


Samochody w EA SPORTS WRC
Do naszej dyspozycji będzie aż 78 maszyn rajdowych, które podzielono na 18 kategorii. Pełną listę znajdziecie TUTAJ. Ja tylko skupię się na dwóch najważniejszych klasach. Samochody WRC to oczywiście Ford Puma Rally1 HYBRID, Hyundai i20 N Rally1 HYBRID i Toyota GR Yaris Rally1 HYBRID. W klasie WRC2 znalazły się natomiast:
- Citroën C3 Rally2
- Ford Fiesta Rally2
- Hyundai i20 N Rally2
- ŠKODA Fabia Rally2 Evo
- ŠKODA Fabia RS Rally2
- Volkswagen Polo GTI R5
Model jazdy
Pewnie bardzo interesuje was, jak będzie prezentować się fizyka jazdy w EA SPORTS WRC. Twórcy przygotowali zaawansowany system dynamicznego prowadzenia, który zapewni graczom najbardziej realistyczne wrażenia z jazdy w terenie. Jest to znacznie ulepszona fizyka z serii Dirt Rally. W konsultacjach pomagał m.in., był pretendent do tytułu Junior WRC i mistrz FIA European Rally Championship ERC3 z 2023 roku. W grze pojawi się również nowe ustawienie nazwane „profesjonalny kierowca”. Jego zadaniem będzie odzwierciedlenie doświadczeń i zmagań, z którymi zmagają się prawdziwi kierowcy rajdowi. Natomiast dzięki konfigurowalnym ustawieniom wspomagania i wyborowi między dwoma systemami notatek tempa gracze mogą dostosować swoje wrażenia i stawić czoła nieprzewidywalnym trasom.


Trasy w EA SPORTS WRC
Deweloperzy obiecują, że EA SPORTS WRC zaoferuje bardziej szczegółowe i, co ważne, dłuższe etapy niż miało to miejsce wcześniej. Na premierę przygotowano 18 oficjalnych lokalizacji Rajdowych Mistrzostw Świata. To przekłada się na ponad 600 kilometrów odcinków asfaltowych, szutrowych i śnieżnych. Po raz pierwszy w historii Codemasters gracze zmierzą się z rajdami wiosną, latem, jesienią i zimą. Oczywiście każda pora roku zaoferuje unikalne wyzwania. Wśród tych 18 globalnych lokacji znalazło się miejsce m.in. dla Portugalii, Sardynii, Kenii, Monte Carlo, Japonii, Oceanii czy Szwecji. Po premierze będą dodawane kolejne trasy – m.in. z centralnej Europy.
Co jeszcze o EA SPORTS WRC?
Niestety na ten moment to wszystkie informacje, którymi mogę się z wami podzielić. Jednak tuż pod koniec września będę mógł opublikować pierwsze wrażenia z grania w przedpremierową wersję na PC. Wtedy też będę mógł więcej napisać o prowadzeniu aut, karierze, szkółce oraz innych trybach.

Dodaj komentarz