Drzewa, wszędzie drzewa…
To już jest tradycją, że po jakimś czasie od premiery Farming Simulator pojawia się wersja Platinum, w formie dodatku lub zestawu składającego się z podstawki gry i wspomnianego rozszerzenia.
Tym razem Giants Software skupili się na leśnictwie, najmniej spodziewanym aspekcie rolnictwa. Jednocześnie jest to jedno z trudniejszych zadań w grze, a przynajmniej dla mnie.
Leśnictwo
Twórcy chyba zauważyli to samo. Do gry dodano nowe mechanizmy (także dostępne w podstawowej wersji). Pierwszą nowością jest automatyczne ustawianie głowicy do drzewa. Nie musimy już walczyć z wysięgnikiem i szukać odpowiedniego miejsca, żeby ściąć drzewo. Gra zrobi to za nas. Przejeżdżając obok drzew, pojawią nam się klasyczne podświetlone kręgi. Teraz wystarczy na d-padzie nacisnąć w dół i głowica ustawi się w odpowiednim miejscu. Działa w większości przypadków, niestety przy sporym nachyleniu zbocza miałem z tym problemy.
Druga nowość to zmiana pozycji samej głowicy. Pozwala nam to na okorowanie i przycięcie drzew, które są już ścięte. Możemy ściąć drzewa piłą, zwieźć je w jedno miejsce traktorem i przyciąć na wymiar kombajnem zrębowym (tak to prawidłowa nazwa, wygooglałem ją).
Ostatnia nowość to oznaczanie drzew sprejem. Do wyboru mamy kilka wzorów i kolorów. Samo w sobie nic nie robi, poza organizacją tego, co chcemy wyciąć. Przydatne bardziej, gdy gramy z kimś niż sami.
Sam dodatek dodaje też kilka elementów specyficznych dla niego. Otwierając kartę z kontraktami zobaczymy pierwsze dwie nowości – unikatowe kontrakty. W tym przypadku to kontrakt na wycinkę drzew i na usunięcie kamieni. Usuwanie kamieni wymaga użycia młota pneumatycznego, udania się do oznaczonej lokacji i znalezienia wspomnianych kamieni. Zniszczone kamienie zmieniają się w kruszonkę, którą możemy sprzedać dla ekstra pieniędzy lub używając odpowiednich budowli zmienić w wapno do użytku na polach.
Kontrakt na wycinkę ma zbliżony mechanizm. Na oznaczonym obszarze znajduje się x drzew, które mam ściąć. Drzewa oznaczone są wspomnianym wcześniej sprejem. Ścięte drzewa należą do nas, dając nam ekstra dochód.
Dodatek dodaje nową markę (Volvo) i sporo nowych maszyn dedykowanych wycince. Zasługujące na wyróżnienie nowa głowica do sadzenia drzew i dwie maszyny, które służą do stawiania „kolejki linowej” do przenoszenia drzew. Przydatne przy wycince na zboczach.
Maszyn Volvo jest sporo, ale większość skupia się, oczywiście, na leśnictwie. Mamy jeden nowy traktor, nowe ciężarówki tej marki, ładowarki. Sporo, ale szkoda, że tylko jeden traktor. Może w przyszłości się to zmieni albo społeczność moderów poprawi tę sytuację. Pełną listę maszyn i nowych budynków można zobaczyć tu.
W grze pojawiły się też nowe gatunki drzew, np. sekwoje. Szczerze, nie wiem czym, się różnią od podstawowych, poza tym, że wyglądają inaczej. Zakładam, że jest jakaś różnica w czasie rośnięcia i ilości drzewa, które pozyskujemy przy ścinaniu. Nie jest to coś, co chciało mi się zgłębiać. W tym dodatku są ciekawsze rzeczy niż nowe drzewa.
Fabryki
Fabryki, to ważny nowy element w Farming Simulator 22 i dodatek Platinum nie omija tego aspektu. Mamy kilka nowych linii produkcyjnych i nowy surowiec.
Większość nowości powiązana jest z drzewami i ich obróbką. Obok tartaku, dodane zostały fabryka papieru i tokarnia drewna, które przyjmują drzewa bezpośrednio. W tartaku, klasycznie, produkujemy dwa rodzaje desek. Te zaś wykorzystywane są nowych fabrykach:
- podłóg
- dachówek
- ram do obrazów
- akcesoriów dla zwierząt
- beczek
- mebli
Nowy surowiec w grze to ruda żelaza, którą możemy przetopić na żelazo w piecu hutniczym i używać w fabrykach beczek i mebli. Wydobywanie jej nie jest jakoś skomplikowane i jest to ten sam mechanizm, którego moderzy używali już od jakiegoś czasu. W kopalni jest niekończąca się góra rudy, którą zbieramy ładowarką. Przesypujemy do czegoś, co pozwala na transport sypkiego materiału. Zawozimy do pieca i gotowe. Stal pojawi się na paletach, które możemy zawieźć dalej.
Mapa
Nowa mapa, która pojawiła się w tym dodatku nazywa się Silverrun Forest i jest umieszczona gdzieś w USA. To piękna, pół górzysta lokacja, z mnóstwem małych strumyków i wodospadów. Szczerze to chyba najlepsza mapa, jaką Giants kiedykolwiek przygotowało.
Mamy na niej znajdźki, która tym razem sprytnie rozwiązano. Są to drewniane figurki rozrzucone wszędzie. Tak, jak zawsze dostajemy sumę pieniędzy po ich znalezieniu, tylko tym razem trafiają one do muzeum. Bardzo ciekawe rozwiązanie i mam nadzieję, że moderzy je podłapią.
Kolejna nowość to dwa nowe miejsca produkcyjne. To nie klasyczne fabryki – nie możemy ich kupić. Pierwsza z nich to budowa kolejki górskiej. Składa się z wielu etapów (jedenastu dokładnie). Każdy z nich wymaga różnych materiałów produkowanych przez lokalne fabryki. Całość oczywiście możemy wykonać tylko raz.
Drugi obiekt tego typu to produkcja żaglówek. Ta składa się z dwóch etapów i oczywiście możemy ją wykonywać wielokrotnie. Gotowa łódka wodowana jest o 14:00.
Te dwa nowe elementy dodają mapie uroku. Nasze działania mają zupełnie nowy wpływ na nasze otoczenie.
Mapa skupia się przede wszystkim na leśnictwie. Znajdziemy na niej kilka już gotowych pól i po wycięciu drzew jest kilka miejsc, gdzie możemy stworzyć nowe. Te wszystkie elementy dają nam spore urozmaicenie i sporo możliwości.
Ten dodatek i zmiany w grze sprawiły, że po raz pierwszy polubiłem leśnictwo. Aspekt gry, na który nigdy nie patrzałem. Już z tego powodu jest wart każdej złotówki. Nowe fabryki są intrygujące i urozmaicają całość. Dla przypomnienia w podstawowej wersji gry mamy tylko dwie fabryki wykorzystujące drewno. Dostajemy też nowy surowiec, który z rolnictwem nie ma nic wspólnego, ale był częstym elementem modowanych map i urozmaica grę, szczególnie w sezonie zimowym. Wisienką na torcie są nowe pojazdy. O ile poprzednie dodatki, dodają nie wiele do gry (kilka maszyn, które sam modhub uzupełnia), to tutaj jest tego napakowane – Giant proszę skupcie się na takich dodatkach. Polecam z całego serca uzupełnić grę właśnie o to rozszerzenie (lub kupić wersję Platinum – podstawka gry plus ten dodatek).
Za dodatek do recenzji dziękujemy Cenega S.A.
Dodaj komentarz