Rick i Morty to zdawałoby się nierozłączna para. Tym razem bohaterowie się rozdzielają, czy historii wychodzi to na dobre? Przekonajmy się!
Serial o Ricku i Mortym jest według mnie niepowtarzalny. Łączy zwariowany humor z jeszcze bardziej szalonymi pomysłami ze świata science fiction (i okazjonalnie fantasy). Od pewnego czasu chciałem się o tym przekonać i zadawałem sobie pytanie: czy komiks dorównuje animacji? Jeżeli tak jak ja zastanawialiście się, w jaki sposób zorientować się w gąszczu ukazujących się publikacji związanych z przygodami tej ekscentrycznej pary, to z pomocą przyszedł przewodnik Egmont. Wynika z niego, że na rynku znajdziemy po pierwsze komiksy z serii głównej. Są to numery, które zawierają kilka opowieści, zazwyczaj rozwijające wątki znane z serialu. Drugą grupą jest seria Rick i Morty przedstawiają. Przeczytamy tam historie skupiające się na drugo- i trzecioplanowych postaciach znanych z animacji. W końcu trzecią grupą, do której zalicza się Rick i Morty: W innych światach są pojedyncze albumy poza seriami. Są to dłuższe historie luźno powiązane z serialem.

Oto opis tomu, pochodzący ze strony Egmont:
Kolejny one-shot o bohaterach hitowego serialu. Tym razem Rick i Morty będą działać oddzielnie na dwóch różnych krańcach kosmosu! Rick postanowi zbudować kosmiczną utopię, a Morty wraz z dziadkiem Leonardem zostaną bohaterami zastępczymi. Spotkamy też bulwersujące Smocze Szmaty w budzącej niesmak przygodzie, w której tylko Morty może je uratować z łap Smokociągów pod wodzą zbieraczki kapusty. A gdy pojawi się faszystowski Misiek Rick i zrujnuje Rickowi najlepszy plan na wakacje, nikt nie będzie bezpieczny!
Scenariusz jest dziełem Josha Trujillo, redaktora i pisarza pracującego dla wszystkich większych amerykańskich wydawnictw komiksowych. Ilustracje stworzyli Tony Fleecs („In My Lifetime”, „Time Shopper”) i Jarrett Williams („Super Pro KO!”, „Hyper Force Neo”). Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach Rick & Morty: Worlds Apart #1–4.
Scenariusz
Twórcami animowanej serii są oczywiście Dan Harmon i Justin Roiland, ale komiksową historię napisał Josh Trujillo. Jak się okazuje, tworzył wcześniej scenariusze, które mogliśmy zobaczyć w grach takich jak: Batman: The Enemy Within, Strażnicy Galaktyki… czy Destruction AllStars. Jest to jednak również twórca komiksowy, odpowiedzialny choćby za serie Adventure Time czy Kapitana Amerykę.
Tak jak wspomniałem na początku, autorzy postanowili rozdzielić naszych bohaterów, a miejsce Ricka jako towarzysza przygody Morty’ego zajmie jego drugi dziadek Leonard. Rick oczywiście nie będzie się po prostu nudzić, co możecie podpatrzyć na załączonych przykładowych planszach. Oprócz wspomnianych bohaterów sporo miejsca poświęcono Smoczym Szmatom znanym z serialu. O ile rozdzielenie głównych bohaterów umożliwiło wciśnięcie paru ciekawych wątków, to muszę przyznać, że osobiście najbardziej lubię gdy Rick wraz z Mortym przeżywają przygody w duecie. Jest między nimi niebywała chemia, której nie da się nie zauważyć. Doceniłem również liczne odniesienia do popkultury widoczne w komiksie. Przy czytaniu W innych światach parę razy się zaśmiałem. Pomimo tego nie powiedziałbym, że opisywany komiks jest tak dowcipny jak serial.

Ilustracje
Ilustracje przypominają bardzo mocno animację znaną z ekranów telewizorów. Uważam, że to bardzo dobre posunięcie. Odpowiada za to trio artystów, dwóch rysowników: Tony Fleecs i Jarrett Williams, oraz zajmujący się kolorami Leonardo Ito. Tony rysuje głównie serie Stray Dogs oraz My Little Pony, a Jarrett znany jest głównie z serii Super Pro K.O.! Ich rysunki są interesujące i świetnie pokolorowane. Nie mogę przy tym nie wspomnieć o paru bardzo ładnych planszach. Jest to choćby przekrój laboratorium Ricka (szkic trafił również do materiałów dodatkowych). Drugą interesującą planszą jest fragment pojedynek Ricków w kosmosie, której fragment znajdziecie powyżej.

Wydanie
Niewiele ponad stustronicowy komiks Egmont postanowił wydać w mniejszym rozmiarze w miękkiej oprawie ze skrzydełkami. Czyta się go bardzo wygodnie i nie mam zastrzeżeń do kredowego papieru. Zdecydowanie cieszą materiały dodatkowe. Składają się na nie alternatywne okładki, biografie twórców i wspomniany szkic najciekawszej planszy z komiksu.
Wydanie | 2022 |
Seria/cykl | Rick i Morty |
Scenarzysta | Josh Trujillo |
Ilustrator | Tony Fleecs, Jarrett Williams |
Tłumacz | Jacek Drewnowski |
Typ oprawy | miękka ze skrzydełkami |
Data premiery | 24.08.2022 |
Liczba stron | 112 |
Kategoria wiekowa | Dla dorosłych |
Werdykt
Jeśli znacie już tytułowych bohaterów, obejrzeliście wszystkie sezony animacji i nie możecie doczekać się dalszych przygód, to Rick i Morty: W innych światach naturalnie powinien znaleźć się na Waszych radarach. Nie jest może to tak udana historia jak najlepsze odcinki serialu, jednak na pewno dostarcza sporo absurdalnego humoru, który tak bardzo lubię. Z drugiej jednak strony, jeśli nie znacie tej serii, to zdecydowanie polecam w pierwszej kolejności zapoznanie się z animacją. Sprawdzicie wtedy, czy takie historie w ogóle Was śmieszą.
Egzemplarz recenzencki dostarczył Egmont

Dodaj komentarz