Ziarno prawdy rozpoczyna w Egmoncie nową serię historii z Wiedźminem w roli głównej. Tym razem tematem będą adaptacje klasycznych opowiadań Sapkowskiego.
Historie dziejące się w uniwersum Wiedźmina, które do tej pory ukazywały się nakładem wydawnictwa Egmont, były oparte o oryginalne scenariusze. Sprawdzało się to kapitalnie. Pod tymi linkami znajdziecie recenzje ostatnich zeszytów z tej serii, czyli Zatartych Wspomnień i Wiedźmiego Lamentu. Już teraz zapowiedziano wydanie nakładem wspomnianego wydawnictwa mangowych zeszytów Wiedźmin: Ronin, które zaczną się ukazywać już od września. Kolejną serią staną się adaptacje klasycznych opowiadań Andrzeja Sapkowskiego. Na pierwszy ogień poszło recenzowane opowiadanie Ziarno Prawdy. Czy nowy komiks dorówna oryginalnym zeszytom, które czytałem wcześniej? Przekonajmy się!

Scenariusz
Można powiedzieć, że klasyczne opowiadania Andrzeja Sapkowskiego bronią się same. Z drugiej jednak strony, to wysoko postawiona poprzeczka dla scenarzysty komiksowego, aby opowiedzieć tę sprawdzoną historię w równie interesujący sposób. Muszę przyznać, że Jacek Rembiś sprostał temu zadaniu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że autor pracował też przy wielokrotnie nagradzanym Frostpunku. Ma również doświadczenie z pisaniem scenariuszy do animacji: Przytul mnie i Toru superlis. Ziarno prawdy to jego pierwszy komiks. Jak możemy dowiedzieć się ze skrzydełek tego wydania, pracuje już nad adaptacją kolejnego bardzo udanego opowiadania Sapkowskiego, czyli Ostatniego życzenia. Po lekturze recenzowanego tomu muszę przyznać, że to dobra informacja.
Jak już wspomniałem, Rembiś sprostał zadaniu, ale dlaczego tak właśnie uważam? Przede wszystkim nie odkrywa koła na nowo. W komiksie znajdziemy liczne dialogi wyciągnięte żywcem z opowiadania. Oczywiście nie da się przy tym przenieść całości słowo po słowie, więc autor wyciągnął esencję z oryginału i wtłoczył w te 56 stron opowieści graficznej. Jeśli nie znacie Ziarna prawdy, spodziewajcie się przedstawienia historii Pięknej i bestii w dość krzywym zwierciadle. Oto jak historię przedstawioną w recenzowanym tomie widzi wydawca.
Oto opis tomu, pochodzący ze strony Egmont:
Komiksowa adaptacja opowiadania Andrzeja Sapkowskiego.
Czy w bajkach kryje się ziarno prawdy? Geralt w poszukiwaniu zlecenia trafia do tajemniczego starego dworu położonego w odludnej okolicy. Wita go tam bardzo nietypowy gospodarz – Nivellen. Mimo początkowej niechęci postanawia on ugościć wiedźmina i opowiedzieć mu o swojej rodzinie, przeszłości i o… klątwie, którą na niego rzucono. Za swoje niecne występki Nivellen został zamieniony w bestię. Żeby je odkupić i odzyskać dawną postać, próbuje – jak to w bajkach – zdobyć serce pięknej dziewczyny. Czy to jednak wystarczy, żeby zdjąć urok? A może jest jakiś inny powód, dla którego Nivellena nie udaje się odczarować?
Autorem scenariusza jest Jacek Rembiś, a rysunki stworzył Jonas Scharf.

Ilustracje
O ile scenariusz oddano w ręce komiksowego nowicjusza, to rysunki do Ziarna prawdy przypadły doświadczonemu artyście komiksowemu. Jonas Scharf to pochodzący z Niemiec rysownik i grafik. Do tej pory pracował z wydawnictwami Marvel oraz BOOM! Studios, między innymi nad zeszytami z serii Mighty Morphin Power Rangers czy Avengers of the Wastelands. Wystarczy rzut oka na prace stworzone do Ziarna Prawdy, aby stwierdzić, jak dobrze oddają mroczny charakter uniwersum. Gruba kreska, połączona z kolorami w tonacji błękitu i sepii nałożonymi przez Jose Villarrubię tworzą świetny klimat, z którym kojarzymy Wiedźmina. Z przyjemnością znalazłem informację, że obaj autorzy pracują już nad adaptacją kolejnego opowiadania Andrzeja Sapkowskiego pod tytułem Mniejsze Zło.

Wydanie
Komiks wydano w miękkiej oprawie na kredowym papierze. Zazwyczaj nie mam uwag co do jakości wydań od Egmontu, ale tym razem w egzemplarzu recenzenckim trafiła się strona, która miała wyraźne zagniecenie. Dla kolekcjonera byłoby to już coś bardzo kłującego w oko, jednak miejmy nadzieję, że to produkcyjny chochlik, który nie dotknął innych sztuk. Zdecydowanie na pocieszenie znalazło się w komiksie coś, co bardzo lubię, czyli materiały dodatkowe! Obok wspomnianych biografii autorów ze skrzydełek okładki znajdziemy dotychczasowe i zapowiedziane okładki komiksów z serii Wiedźmin od Egmontu. Na tym jednak nie koniec, ponieważ znajdują się tutaj również 3 strony szkiców, co w tak małym wydaniu jest naprawdę przyjemnym dodatkiem.




Wydanie | 2022 |
Seria/cykl | Wiedźmin. Adaptacje opowiadań Andrzeja Sapkowskiego |
Scenarzysta | Jacek Rembiś |
Ilustrator | Jonas Scharf |
Kolory | Jose Villarrubia |
Typ oprawy | Miękka ze skrzydełkami |
Data premiery | 10.08.2022 |
Liczba stron | 56 |
Kategoria wiekowa | Nastolatek i dorosły |
Werdykt
Seria o Wiedźminie ma niezwykle solidne zeszyty, do których będzie się od teraz zaliczać również recenzowane Ziarno Prawdy. Autorom udało się z powodzeniem przenieść mroczny klimat opowiadania na karty komiksu. Historia pozostała przy tym wierna oryginałowi, jeżeli chodzi o kluczowe dialogi. Jest to właściwie uniwersalny tom. Jako fan książek, z chęcią powtórzyłem sobie to opowiadanie. Z kolei jeśli nie czytaliście książek, może być to bardzo dobra metoda na poznanie klasycznych historii z tego cudownego uniwersum. Z niecierpliwością czekam na kolejne wspomniane adaptacje opowiadań, czyli Ostatnie życzenie oraz Mniejsze Zło, a także nadchodzącą mangę.

Egzemplarz recenzencki dostarczył Egmont

Dodaj komentarz