Fani jednośladów, jak co roku, otrzymują nową cześć gry poświęconej Motocyklowym Mistrzostwom Świata. Sprawdźmy co nowego włoskie studio Milestone przygotowało w MotoGP 22.
Co roku Włosi dostarczają nam oficjalną grę Motocyklowych Mistrzostw Świta. Nie inaczej stało się w tym roku. Pod koniec kwietnia fani jednośladów otrzymali MotoGP 22 na swoje konsole. Jak na oficjalny tytuł przystało, gra jest napakowana zawartością jak kabanos. Znajdziemy tutaj wszystkie 21 licencjonowanych torów z obecnego sezonu, w tym zmodyfikowany Red Bull Ring, czy nowy tor Mandalika z Malezji. Do tego jest tu ponad 120 kierowców podzielonych odpowiednio na kategorie: MotoGP 3, MotoGP 2 oraz MotoGP. Nie zabrakło także gwiazd biorących udział w mistrzostwach sprzed kilku lat. W najnowszym dziele Milestone przygotowało specjalny tryb poświęcony emocjonującemu sezonowi 2009, ale o tym później.

Poziom trudności i dostosowanie rozgrywki
Na początku warto wspomnieć, że seria MotoGP, to bardzo wymagające gry, niejednokrotnie stawiające na realizm. Niemniej włoski deweloper wcale nie chce stawiać szlabanu przed amatorami – wręcz przeciwnie, w najnowszej odsłonie przygotowano dla nich specjalny tryb ze szkołą jazdy. Zaglądając do menu Trening, znajdziemy tam dwie opcje: Tutorials oraz MotoGP Academy. Tutoriale nie są niczym nowym i znajdziemy tam całą masę samouczków; od prostej kontroli motocykla MotoGP 3 po zaawansowaną kontrolę w MotoGP aż do takich systemów jak zarządzanie mapą silnika, oponami, czy systemem anti-wheelie. Nowością natomiast jest aktywacja Ride-Height Device. Dzięki niej gracze będą mogli ręcznie zarządzać mechanizmem blokującym i kontrolować kompresję tylnego zawieszenia motocykla. Włączenie tej opcji na prostych odcinkach pomaga zwiększyć przyśpieszenie oraz zachować stabilność motocykla.

MotoGP Academy
MotoGP Academy to natomiast nauka jazdy pożyczona z serii gier Gran Turismo. Zadaniem gracza jest przejechanie w jak najkrótszym czasie konkretnego odcinka na jednym z 21 torów. Gdy już opanujemy wszystkie cztery sektory, to będziemy mogli rywalizować o jak najlepszy czas okrążenia. Każdy odcinek toru jest dokładnie opisany, ale niestety gra nie jest dostępna w polskiej wersji językowej. Uważam to oczywiście za duże zaniedbanie ze strony polskiego wydawcy. Z jednej strony można pomyśleć – to tylko wyścigi. Tak, ale zwykłymi wyścigami może być Mario Kart, gdzie ciśniesz gaz od startu do mety. W symulacjach jazdy, jakimi niewątpliwie są wyścigi MotoGP potrzebna jest też wiedza. Tę czerpiemy z wielu opisów, które są dostępne w grze. Warto też słuchać porad naszego inżyniera, aby na wyścig zastosować odpowiednią taktykę oraz ustawienia. Nowi gracze powinni docenić też system analizy jazdy. Pomoże on nowicjuszom poprzez wyskakujące komunikaty dostosować i zmodyfikować poziom trudności na podstawie ich umiejętności.

Myląca pomoc
Niestety nawet najlepsze pomoce oraz asysty nie będą w stanie nam pomóc, gdy sztuczna inteligencja będzie kuleć, a linia wyścigowa sprawiać wrażenia narysowanej przez przedszkolaka. Kierowcy sterowni przez AI nadal potrafią nieraz utrudnić nam wyścig, wciskając się pod łokieć lub powodować inne kolizje. Na szczęście w tym roku nasza postać nie przewraca się już od byle uderzenia. Dzięki temu jesteśmy w stanie przetrwać kilka bliskich pojedynków na torze. Natomiast linia wyścigowa jest zaprojektowana strasznie niedbale. Mianowicie, strefa hamowania często nie pokrywa się z prędkością naszego motocykla. Jest to szczególnie denerwujące na odcinkach start/meta, w których zbyt wiele razy hamowałem za wcześnie, ufając linii wyścigowej. Natomiast w sekcji kilku zakrętów linia każe nam hamować zbyt późno, co kończy się wieloma przestrzelonymi zakrętami. Milestone musi to jak najszybciej poprawić jeżeli nie chcą, aby nowi, czy mniej doświadczeni gracze zbyt szybko nie odbili się od gry.

Rozwijane zespołu i osiągów
Gdy już mamy opanowane podstawy prowadzenia motocykla, to możemy przystąpić do rozpoczęcia trybu kariery. Ten praktycznie nie uległ żadnej zmianie. Nadal możemy więc stworzyć własnego kierowcę, który dołączy do jednego z teamów MotoGP 3, MotoGP 2 lub MotoGP. Możemy także założyć własny zespół w MotoGP 3, którym pomału będziemy wspinać się po szczeblach kariery. Do naszych zadań oprócz wygrywania wyścigów nadal będzie należało zatrudnianie odpowiednich menadżerów oraz mechaników, którzy będą nieustanie rozwijać nasz team. Podobnie, jak w ubiegłych częściach, także w MotoGP 22 naszym głównym celem jest rozwój motocykla w czterech kategoriach: silnik, rama, aerodynamika oraz elektronika. Nowe części rozwijamy i ulepszamy za punkty rozwoju, a te zdobywamy za wygrywanie kwalifikacji, wyścigów oraz wykonywanie zadań zespołu w trakcie treningu.



Pamiętny sezon MotoGP
W przerwie od treningów, czy rozgrywania kariery warto udać się w sentymentalną podróż do roku 2009. Przyniósł nam on z pewnością jeden z najbardziej emocjonujących sezonów w MotoGP. Na graczy czeka tam 39 wyzwań, które odzwierciedlą najbardziej spektakularne momenty we wszystkich 17 mistrzostwach. Rywalizowali w nim o zwycięstwo między sobą prawdziwi giganci tego sportu: Valentino Rossi, Dani Pedrosa, Jorge Lorenzo, czy Casey Stoner. Oprócz odtworzenia na torze konkretnych wyzwań, twórcy gry wraz z dokumentalistą Markiem Nealem przygotowali dla nas prawie godzinę materiału filmowego. Niestety jest on tylko w rozdzielczości FullHD, co mocno gryzie się z jakością gry na konsoli nowej generacji.
Grafika
Nie ulega wątpliwości, że gry Milestone od czasu gdy studio porzuciło swój autorski silnik i przerzuciło się na Unreal Engine zaczynają prezentować się godnie na konsolach. Nie inaczej jest z MotoGP 22, które na konsoli PS5 wygląda bardzo dobrze. Modele motocykli zostały zaprojektowane z dbałością o najmniejszy detal, podobnie jak kombinezony kierowców. Widać też znaczną poprawę na twarzach motocyklistów względem ubiegłorocznej części gry. Zawody w deszczu to nieodłączna część wyścigów, a te w MotoGP są nie tylko bardzo wymagające, ale także prezentują się wybornie. Szczególnie gdy zatrzymamy wyścig i odpalimy tryb fotograficzny, który pozwoli nam policzyć każdą kroplę na motocyklu.


DualSense i strona techniczna
Warto wspomnieć, że grając na PS5 możemy w wyścigach wykorzystać wszystkie możliwości kontrolera DualSense. W tym efekty dotykowe i adaptacyjne spusty, dzięki którym prowadzenie motocykla może być trochę łatwiejsze. MotoGP 22 śmiga na PS5 w rozdzielczości 4K w 60 klatkach, a wczytywanie rozgrywki jest bardzo szybkie. Fani kanapowego ścigania niewątpliwie docenią zapomniany przez wielu twórców gier wyścigowych podzielony ekran.


Podsumowanie
Z pewnością w Polsce nie ma wielu fanów wyścigów MotoGP; sam znam zaledwie dwóch. Jednak oni, jak i pozostała garstka miłośników jednośladów, powinni być zadowoleni z MotoGP 22. Milestone za sprawą Akademii, tutoriali oraz systemu analizy jazdy otwiera garaże dla nowych, niedoświadczonych graczy. To niewątpliwie najlepszy moment, aby zacząć swoją przygodę z wirtualnymi Motocyklowymi Mistrzostwami Świata. Na naukę nigdy nie jest za późno.
Grę do recenzji dostarczył Koch Media Poland

Dodaj komentarz