Bohater, a może terrorysta? Sami zdecydujcie po obejrzeniu filmu Clinta Eastwooda.
Richard Jewell był anonimowym Amerykaninem. Klasyczna szara postać, która niewiele w życiu osiągnęła, ciągle ścigająca swoją wersję amerykańskiego snu. Znacie to skądś, prawda?
Jewell i jego życie byłoby cały czas takie samo, gdyby nie jedno wydarzenie z 1996 roku. Był wtedy jednym z wielu ochroniarzy pracujących przy Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie.
Wszystko zmieniło się, kiedy natrafił na plecak. Niby nic, może ktoś zapomniał, może się zdarzyć. Jednak nie na stadionie pełnym ludzi i podczas igrzysk.
Nie zdziwiło mnie podczas oglądania filmu, że będzie tam bomba. Richard nie zastanawiał się i zareagował instynktownie, jak na ochroniarza przystało. Dzięki temu stał się bohaterem.

Był wielbiony w mediach, miał swoje pięć minut sławy. Jednak nic nie trwa wiecznie, nawet uwielbienie ludzi z powodu czynu, na który stać niewielu.
Wkrótce Jewell z bohatera zmienił się w terrorystę. FBI i media uznały go za winnego podłożenia bomby, która miała zabić tysiące osób. Jednak nie był do końca sam – miał wąską grupę przyjaciół i prawnika.
Paul Walter Hauser stworzył postać, która jest wielką zagadką. Świetnie przeskakuje z jednego zachowania w inne. Idealnym przykładem jest moment zmiany z bohatera korzystającego ze swojej sławy w człowieka, który został oskarżony o terroryzm.
Nie zmienia to faktu, że pod kierunkiem twórcy filmu aktor uczynił ze swojej postaci osobę prawdziwą i sprawiał wrażenie jakby żył jej historią.
Ten film jest też świetnym przykładem czegoś innego. Piszę tutaj o tym, dokąd prowadzą ambicje i jakie są ich skutki. Czasem chorobliwe aspiracje spełnienia tego społecznego standardu „amerykańskiego snu” kończą się tak, jak historia naszego bohatera.
Eastwood jest świetnym reżyserem, co widać po tym jak opowiada tę opowieść. Tutaj nie ma zabawy w dodawanie do historii, oddaje miejsce na scenie faktom. Do tego to, jak je łączy sprawia wrażenie, że stworzył on narzędzia. Ponadto wierzy, iż widzowie wyciągną odpowiednie wnioski z tego, co mają pokazane na ekranie.

Warto dodać tutaj jeszcze, że cały film jest tym typem produkcji, który wielu z nas może uznać za kino starego kalibru, ale to wcale nie jest problemem, kiedy przychodzi do jego oglądania.
Dostaliśmy opowieść, która jest subiektywnym spojrzeniem na życie konkretnej jednostki, a zarazem pozostaje uniwersalną historią, jaka może zdarzyć się każdemu. W jednej chwili możemy być bohaterem, a w drugim kimś, kogo chce wymazać historia.
To czyni z samego Eastwooda prawdziwego bohatera, który mimo zaawansowanego wieku imponuje przenikliwością i świetnym warsztatem filmowym.
Clint Eastwood mimo swoich lat na karku pokazuje, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa jako reżyser, a jego filmy to wysoki poziom warsztatu kinematografii.
DODATKI SPECJALNE W WYDANIU BLU-RAY:
- Prawdziwa historia Richarda Jewella
- Jak powstawał film RICHARD JEWELL
- Rozmowa z Clintem Eastwoodem, Samem Rockwellem, Kathy Bates, Jonem Hammem, Olivią Wilde i innymi.

Informacje o wydaniu:
Rok produkcji: 2019
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 131 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: polska, angielska, czeska
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: DTS-HD Master Audio 5.1
Napisy: rumuńskie, chińskie, tajskie, koreańskie, polskie, węgierskie, arabskie, czeskie, portugalskie
Wersja dla niesłyszących: agielska
Licencja: film do sprzedaży detalicznej bez licencji do wypożyczania
Dodatki:
Prawdziwa historia Richarda Jewella; Jak powstawał film RICHARD JEWELL; Rozmowa z Clintem Eastwoodem, Samem Rockwellem, Kathy Bates, Jonem Hammem, Olivią Wilde i innymi.

Wydanie Blu-Ray dostarczyło wydawnictwo Galapagos.
Dodaj komentarz