O tym, że jestem fanką Stephena Kinga, wie każdy, kto mnie zna. Tytułowy „Smętarz dla zwierzaków” nie jest mi obcy. Zanim wybrałam się do kina, dużo wcześniej przeczytałam książkę. Wersja filmowa różni się od tego, co w niej znalazłam, jednak dziś kilka słów o wersji Blu-Ray.

Zarys fabuły
Film jest już drugą ekranizacją kultowej powieści Kinga. Pierwsza miała miejsce w 1989 roku i nie była specjalnie udaną produkcją. Film opowiada o rodzinie Creed, która zmienia miejsce zamieszkania i nie zapomina o tym, by zabrać ze sobą swojego kota. Znajdują dom z dala od miejskiego zgiełku Bostonu, a w pobliżu ich nowej lokalizacji mieści się tytułowy „Smętarz dla zwierzaków”. Okoliczni mieszkańcy (głównie dzieci) rozstają się tam ze swoimi zwierzętami, które zdechły ze starości lub zginęły pod kołami samochodów.
Kot rodziny Creed, Church, niedługo po przeprowadzce traci życie. Dzieci były przywiązane do zwierzaka, więc rodzice tłumaczą im, że ten niebawem wróci. Sąsiad zaprowadza Louisa (głowę rodziny Creed) do miejsca, które znajduje się za „smętarzem”, lecz ma niezwykłe właściwości. I tak zaczyna się zabawa.
Jeżeli coś zostanie pochowane właśnie w tamtej ziemi, niebawem wraca do życia (normalnie, współczesne zombie), lecz jego zachowanie nie będzie już takie jak przed śmiercią. Co dzieje się dalej? Ten, kto widział film, ten wie. Ten, kto jeszcze nie miał okazji go zobaczyć, niech się zastanowi, czy jednak Halloween, które już jutro, nie jest do tego dobrą okazją. No chyba, że ktoś widział trailer (który szyderczo zamieszczam poniżej) i wie, co go czeka.
Wersja Blu-Ray filmu oferuje nie tylko doskonałą jakość obrazu, ale również dźwięk i kilka smaczków dla fanów scen, które nie zostały opublikowane w oficjalnym filmie. Przyznaję, że na przestrzeni lat zapomniałam o istnieniu wersji rozszerzonych.
Materiały dodatkowe
Zakończenie filmu jest zupełnie inne niż to, które znam z książki. To jedna z drastyczniejszych zmian, jakie wykonano w tej adaptacji. Ale nie ukrywam, że film oglądało się mi dobrze – zarówno w kinie, jak i w łóżku pod kołdrą. Dodatki na płycie pozwalają jedynie rozszerzyć niektóre wątki lub są dodatkowymi scenami, oderwanymi od tego, co się dzieje w filmie.
Nie brakuje nawiązania do koszmarów, jakie nawiedzały rodzinę, ale również i samego spotkania sąsiada Louisa z mroczną przeszłością. Jeden z wątków wyjaśnia, kim był i jak wyglądała historia Timmiego Batermana, o którym podczas filmu jedynie wspomniano. Film momentami robi się nudny, a fragmenty dodatkowe lekko uzupełniają niedosyt.

Nie zabrakło również scen z reżyserami oraz aktorami, w których to opowiadają o swoich przemyśleniach, obawach czy o tym, jak film powstawał w ich głowach. Oczywiście są też smaczki w postaci kręcenia poszczególnych scen. Jeżeli ktoś jest chętny i chce zobaczyć to, czego nie mógł zobaczyć w kinie, to polecam – materiały dodatkowe zdecydowanie zachęcają! Kevin Kolsch i Dennis Widmyer zadbali o to, by ta adaptacja jednak różniła się od swojej poprzedniczki.
Informacje o wydaniu:
Rok produkcji: 2019
Kraj produkcji: USA, Kanada
Czas trwania filmu: 101 min.
Wersje językowe filmu: angielska
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: angielski Dolby Atmos, polski Dolby Digital 5.1
Napisy: arabskie, greckie słowackie, polskie, czeskie, węgierskie, japońskie
Dodatki: Alternatywne zakończenie; 7 scen niewykorzystanych/rozszerzonych; Nocne koszmary rodziny; Opowieść o Timmym Batermanie; Poza Granicą Śmierci.
Wydanie Blu-Ray dostarczyła firma Imperial CinePix
Dodaj komentarz