• PlayStation
    • PS5 Pro
      • Gry ulepszone na PS5 Pro
    • PlayStation 5
    • PlayStation 4
    • PSVR
    • PS Vita
    • Poradnik: jak zacząć z PS4?
  • Xbox
    • Xbox Series X|S
    • Xbox One
    • Poradnik: jak zacząć z XOne?
    • Testy klawiatur i myszek
      • Logitech G910 i G502 Hero
      • HyperX Alloy Core i PulseFire Core
  • Nintendo
    • Switch 2
      • Nintendo Switch 2
      • Zestawienie wszystkich gier i ulepszeń
    • Switch
    • 3DS
    • WiiU
    • Poradnik: jak zacząć z NSwitch?
  • PC
    • Asus ROG Ally
    • Lenovo Legion Go
    • MSI Claw
    • Steam Deck
  • Recenzje
    • PS Vita
    • PS4
    • Xbox One
    • Nintendo
    • PS5
    • Xbox Series
    • Steam Deck
  • Testy
  • Kultura
    • Filmy i seriale
    • Gry planszowe
    • Recenzje
    • Wszystko
  • Redakcja
4 dni temuKonrad Bosiacki

Resident Evil Requiem i 12 minut nowej rozgrywki

7 dni temuKonrad Bosiacki

Capcom zaprasza na Resident Evil Showcase

2 tygodnie temuKonrad Bosiacki

CES 2026: Zobacz Resident Evil Requiem w 4K z Path Tracingiem

1 miesiąc temuKonrad Bosiacki

Resident Evil Requiem – Grace i Leon otrzymają tyle samo czasu w grze

Zdjęcie okładkowe wpisu Recenzja: Outlast 2 (Switch)
Nintendo Switch

Recenzja: Outlast 2 (Switch)

8 lat temu Krzysztof Jankowski

Biblioteka dostępnych na Nintendo Switch horrorów rośnie w niezłym tempie. Dziś do sklepu Nintendo eShop trafiła druga odsłona serii Outlast. Przygotowana przez studio Red Barrels produkcja jest także dostępna na PS4 i Xbox One. Sprawdźmy więc, jak wypada Outlast 2 na najnowszej konsoli japończyków.


Rozgrywkę rozpoczynamy od lotu helikopterem, podczas którego mamy okazję poznać głównego bohatera Blake’a oraz jego żonę Lynn. Razem próbują rozwiązać sprawę zagadkowego morderstwa ciężarnej kobiety w centralnej Arizonie. Kiedy próbujemy nakręcić intro do planowanego reportażu, niespodziewanie nasze plany krzyżuje awaria silnika. Niesie ona za sobą tragiczne skutki.

Gdy po pewnym czasie się budzimy i podchodzimy do wraku śmigłowca, nigdzie w okolicy nie zauważamy Lynn ani innych ludzi. Daje to nadzieję, że przeżyła ona wypadek i przykładowo wyruszyła w poszukiwaniu ratunku. Już chwilę później zobaczyć możemy obdartego ze skóry i ukrzyżowanego pilota. Od tego momentu naszym głównym zadaniem jest odnalezienie Lynn oraz ucieczka z pełnej niebezpieczeństw miejscówki.


Największą, najbardziej odczuwalną zmianą względem recenzowanej niedawno poprzedniczki jest przeniesienie akcji z zamkniętego budynku szpitala psychiatrycznego bardziej otwartej, znacznie większej przestrzeni. Przemierzając wioskę napotykamy się na jeszcze więcej niebezpieczeństw niż w jedynce. Spotykanych po drodze ludzi możemy spokojnie podzielić na dwie grupy. Mamy tutaj wielu fanatyków religijnych, bezmyślnie oddanych wierze, każącej im mordować wszelakie nowonarodzone dzieci. Według ich niebawem ma narodzić się Antychryst, a jedynym sposobem na zatrzymanie nadchodzącej apokalipsy jest wyeliminowanie go. Oprócz nich spotkać możemy heretyków, przeciwnych sekcie prowadzonej przez Sulivana Knotha.

Pod względem rozgrywki Outlast 2 nie odbiega zbyt mocno od jedynki. Ponownie główny bohater nie potrafi walczyć, dlatego też podczas przemierzania musimy uważać na wrogie postacie. Do dyspozycji mamy wyłącznie kamerę, mającą nieco więcej funkcji niż wcześniej.



Oprócz wbudowanego noktowizora, otrzymujemy możliwość skorzystania z mikrofonu. Pozwala on łatwiej podsłuchiwać kwestie wypowiadane przez inne postacie, czy też ułatwia namierzanie kierunku, z którego docierają do nas dźwięki. Nic jednak nie dostajemy za darmo. Obie funkcje zżerają baterię w ekspresowym tempie, dlatego ciągle musimy poszukiwać kolejne. Brak zasilania uniemożliwia przemierzanie mrocznych lokalizacji, w których spędzamy tutaj zdecydowaną większość czasu.

Outlast 2 próbuje wzbudzać w graczu strach na różnorakie sposoby. Jeżeli podstawowe jump-scare’y już na Was nie działają, z pewnością niepokój wzbudzi choćby sam klimat, świetnie przygotowana oprawa dźwiękowa, ogólny mrok odwiedzanych lokacji lub wszechobecne trupy i litry krwi. Całość potrafi doprowadzić do sytuacji, gdzie to nawet gdy ktoś zechce nam pomóc, zastanawiamy się czy nie jest to pułapka.


Mimo wszystko szkoda, że twórcy nie próbowali w jakiś sposób urozmaicić rozgrywki. W krótkim czasie można ujrzeć cały schemat, jaki zapętla się praktycznie do końca gry. – tylko szukamy baterii, skradamy się między wrogami lub uciekamy czasem odnajdując notatki, czy nagrywając krótki film. Cały tytuł można ukończyć w około 8-9 godzin.

Przygotowując port dla konsoli Nintendo Switch studio Red Barrels wykonało kawał dobrej roboty. Pod względem oprawy graficznej Outlast 2 prezentuje się bardzo dobrze. Tytuł ten bez większych problemów utrzymuje stałą płynność. Niektórym graczom może nieco zabraknąć polskiej wersji językowej. Poza tym nie mam się do czego przyczepić.

Jeśli jesteście fanami horrorów oraz nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z Outlast 2 na innych platformach – zdecydowanie warto rozważyć zakup wydania dla Nintendo Switch. Jest to niezwykle klimatyczny tytuł, który mimo bardziej otwartych etapów wciąż potrafi nieźle straszyć. Port dla najnowszego sprzętu Japończyków został wykonany bardzo dobrze, a jedyną jego większą wadą jest brak polskiej wersji językowej.

Grę do recenzji dostarczyło Red Barrels.

Podziel się:

  • Kliknij, aby udostępnić na X (Otwiera się w nowym oknie) X
  • Kliknij, aby udostępnić na Facebooku (Otwiera się w nowym oknie) Facebook
  • Kliknij, aby udostępnić na Telegramie (Otwiera się w nowym oknie) Telegram
  • Kliknij, aby udostępnić na WhatsApp (Otwiera się w nowym oknie) WhatsApp

horror Nintendo Outlast 2 Red Barrels Switch
+

+ wciągająca rozgrywka
+ dobrze straszy
+ świetna oprawa dźwiękowa
+ ciągłe napięcie, uczucie niepewności
+ klimat

-

- brak polskiej wersji językowej
- schematyczność

8.5
Jeśli jesteście fanami horrorów oraz nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z Outlast 2 na innych platformach – zdecydowanie warto rozważyć zakup. To niezwykle klimatyczny tytuł, który mimo bardziej otwartych etapów wciąż potrafi straszyć. Port dla Nintendo Switch został wykonany bardzo dobrze, a jedyną jego wadą jest brak polskiej wersji językowej.

Krzysztof Jankowski

Fan gier od małego. Przy Pegasusie i Gameboyu spędził ogromne ilości godzin. Posiadacz Wii U, Wii, 3DSa i kilku konsol konkurencji. Ulubione gatunki gier to wyścigi i platformówki. W grach najważniejsza dla niego jest grywalność, oprawę wizualną odstawia na dalszy plan.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się lub załóż konto, by skomentować ten wpis.

Wreszcie nowe kolory Joy-Conów 2 do Nintendo Switch 2!

Nintendo zapowiedziało, że w lutym ukażą się nowe warianty kolorystyczne Joy-Con 2 dla Nintendo Switch 2. Zmiana nie będzie monumentalna...

Nintendo wchodzi do świata niemowlaków. My Mario to nowa linia produktów dla najmłodszych

Nintendo wchodzi do świata niemowlaków.

Nadchodzi Baptiste — gra horror z przerażającą kukiełką w roli głównej

Fani nawiedzonych lalek, bądź kukiełek z piekła rodem, będą mieli powód do radości. Baptiste z pewnością przypadnie im do gustu.

Bloober Team i tajemnicze odliczanie do 15 lutego

Bloober Team uruchomił witrynę, na której odliczany jest czas do 15 lutego 2026 roku. Czego możemy się spodziewać?

8.5

Recenzja: Layers of Fear: The Final Masterpiece [Nintendo Switch 2]

Bloober Team ponownie zamierza przedstawić nam swoją wizję horroru w serii Layers of Fear. Czy warto sprawdzić The Final Masterpiece? Przekonajmy się.

Layers of Fear: The Final Masterpiece – premierowy zwiastun

Dziś na Nintendo Switch 2 trafiło Layers of Fear w wydaniu The Final Masterpiece. Bloober Team przygotowało w związku z tym premierowy zwiastun.

📊 Najbardziej wyczekiwana premiera lutego 2026 to...?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

HOT

6 godzin temuAngie Adams

Marathon oficjalnie z datą premiery!

Okazuje się, że Xbox nie zepsuł niespodzianki aż tak bardzo. Marathon zobaczymy faktycznie już 5 marca! Jest też nowy zwiastun.

7 godzin temuBartosz Dula

Portalcon 2026: nasza relacja z wydarzenia

Kilka dni temu nasza redakcja wybrała się do Chorzowa na Portalcon 2026. Teraz opowiadamy, jak było na festiwalu pełnym planszówek!

1 dzień temuKonrad Bosiacki

Recenzja: MOZA AB6 Bundle z MTQ Throttle – zapomnisz o plastikowych flightstickach

Wraz z nowym zestawem MOZA AB6 Bundle z MTQ Throttle wróciła moja miłość do latania we Flight Simulatorach. Zapraszam na test.

Ikona gry ea sports
4 dni temuKonrad Bosiacki

EA FC 26 – Ewa Pajor w gronie najlepszych piłkarek świata. Ogłoszono skład TOTY

Drużyna Roku EA SPORTS FC (TOTY) została właśnie ogłoszona! W finałowym składzie znalazła się reprezentantka Polski, Ewa Pajor.

4 dni temuKonrad Bosiacki

GRID Legends: Deluxe Edition w polskiej wersji pod koniec stycznia na Nintendo Switch 2

Feral Interactive i Codemasters ogłosili właśnie dokładną datę wydania GRID Legends: Deluxe Edition na Nintendo Switch 2.

4 dni temuKonrad Bosiacki

Oddaj krew i zgarnij Vampires: Bloodlord Rising na premierę zupełnie za darmo

Gracze, którzy w dniach od 15 do 30 stycznia oddadzą krew w dowolnym punkcie krwiodawstwa, będą mieli szansę odebrać darmowy kod na Vampires: Bloodlord Rising!

  • Redakcja KONSOLOWEinfo
  • Kontakt
  • Polityka Cookies
Copyright 2012 - 2026 © Konsolowe.info
Strona wykorzystuje pliki cookie.

Personalizacja reklam

Hej! Wiemy, że chcesz jak najszybciej wziąć się za czytanie. Krótko i szybko więc:

Na naszej stronie wyświetlamy reklamy AdSense (Google). Od Ciebie zależy, czy będą one personalizowane, czy nie.

  • Personalizowane reklamy wykorzystują dane zebrane o Tobie dane z innych witryn, jest więc większa szansa, że wyświetlą coś, co faktycznie Cię interesuje.
  • Jeśli wolisz jednak reklamy totalnie przypadkowe, wyłącz ich personalizację poniżej.