Sandman Uniwersum. Śnienie – Na jawie to komiks, który klimatycznie wprowadza czytelników w przeróżne zakątki świata stworzonego przez Neila Gaimana. Śnienie – Na jawie opowiada o metodach całodobowego świadomego śnienia. Brzmi intrygująco, prawda? Dokładnie z takim nastawieniem udałam się na kolejną lekturę przy dobrej kawie.
G. Willow Wilson to amerykańska pisarka komiksów, prozaik i eseistka. Jest znana z takich dzieł jak Alif the Unseen i The Bird King. Najbardziej znana jest jednak z ponownego wypuszczenia tytułu Pani Marvel dla Marvel Comics. Urodziła się 31 sierpnia 1982 roku w New Jersey w Stanach Zjednoczonych. Otrzymała wiele nagród, w tym GLAAD Media Award: Wybitny komiks, Nagroda Hugo za najlepszą powieść graficzną i American Book Award.
Neil Gaiman to z kolei brytyjski pisarz, scenarzysta i redaktor. Autor licznych powieści, opowiadań i komiksów fantasy, science fiction i grozy. Urodził się 10 listopada 1960 roku w Portchester w hrabstwie Hampshire w Anglii. Jest autorem kultowej serii komiksów Sandman, a także takich książek jak Nigdziebądź i Gwiezdny pył.
Czy połączenie tych dwóch osobistości może być niezwykle pasjonujące? Jeszcze jak! Dowodem na to jest właśnie Sandman Uniwersum. Śnienie – Na jawie.
Historia komiksu
Ruin, czyli sen o klęsce i katastrofie, miał być arcydziełem najpotężniejszego Władcy Snów. Jednak każdy akt stworzenia niesie za sobą nieprzewidziane skutki, z którymi należy się zmierzyć już po czasie. Ruin niespodziewanie zakochuje się bez pamięci w pierwszym napotkanym śniącym. To właśnie przez to za wszelką cenę chce go odnaleźć. Wędruje zatem pomiędzy Śnieniem a światami jawy i szuka pewnego chłopca, który skradł wszelkie uczucia. Brzmi jak kolejna zwykła historia o miłości, jednak nie do końca. Po drodze spotyka umęczoną młodą matkę śniącą o Williamie Szekspirze, władców Magicznego Królestwa, upadłego cherubina, który pragnie odzyskać łaskę Niebios, czy czarodziejkę, w zaskakujący i wybuchowy sposób związaną z najmroczniejszym okresem życia samego Snu. Zamęt i ruina naznaczą każde z tych spotkań.
Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach The Dreaming: Waking Hours #1–12.
Sandman Uniwersum. Śnienie – Na jawie
Komiks ten powiada historię Ruin, śnie o klęsce, który został stworzony przez Władcę Snów. W postaci młodego mężczyzny o fioletowych włosach (widoczny na pięknej okładce), posiada niezwykłą zdolność – potrafi kochać. Czyni go to naprawdę wyjątkowym. W końcu, jak sny mogą mieć zdolność do odczuwania uczuć? Nasz bohater, choć zagubiony i niechcący robić nikomu krzywdy, próbuje zmienić swoje pierwotne przeznaczenie. Niespodziewanie zakochuje się w chłopcu, którego nawiedził we śnie. By go odnaleźć, musi uciec z Krainy Snów, narażając się na gniew Władcy Snów, a my jako wierny czytelnik towarzyszymy w tej przygodzie. Ucieczka powoduje szereg komplikacji także dla innych bohaterów komiksu.
Okazuje się, że Sandman Uniwersum. Śnienie – Na jawie nie jest bezpośrednio połączony z innymi twórczościami, więc osoby niezaznajomione z tego typu twórczością mogą w ten sposób wejść do uniwersum. Sam komiks jest świetnie przygotowany i barwnie zilustrowany. To wyjątkowa podróż wśród alternatywnych rzeczywistości przeplatanymi wycieczkami w czasie i samą tematyką snów. Poniekąd mogliśmy już zobaczyć to w serialu Netflixa Sandman i miło jest ponownie znaleźć się w tym fascynującym świecie, który po prostu dobrze się czyta i rozbudza wyobraźnię.
Podsumowanie – wrażenia
Przez historię opisaną w Sandman Uniwersum. Śnienie – Na jawie bardzo przyjemnie się przechodzi. Zawarte w nim opisy krain są bardzo wciągające. Możemy się wczuć w rolę głównego bohatera i razem z nim przeżywać poszukiwania ukochanej osoby pośród alternatywnych wizji. Każdy tom, jaki powstał, dotyczący uniwersum Sandmana jest wart przeczytania od deski do deski. Jeśli chcecie mieć w swojej kolekcji ciekawą historię w pięknej oprawce, to egzemplarz ten jest właśnie dla Was. Sny mają moc, jak widać całkiem sporą.
Liczba stron | 269 |
Wymiary | 17.0×26.0 cm |
Scenarzysta | G. Willow Wilson |
Ilustrator | Javier Rodriguez, Nick Robles, M.K. Perker |
Tłumaczenie | Paulina Braiter |
Typ oprawy | twarda |
Cena | od 77,99 PLN |
Komiks do recenzji dostarczył polski wydawca, Egmont.
Dodaj komentarz