Dokładnie rok temu na łamach naszego portalu opublikowałem test przewodowych słuchawek Logitech G PRO X, które następnie pod koniec 2019 roku uznałem za najlepsze słuchawki dla graczy ostatniego roku. Minęło kilka miesięcy od tego wydarzenia i na rynku pojawiła się bezprzewodowa wersja tych kultowych słuchawek. Sprawdźmy, co ciekawego zmieniono lub dodano w zestawie słuchawkowym Logitech G PRO X Wireless.

Na początek kluczowa informacja: producent na pudełku nie informuje, że jego słuchawki są kompatybilne z konsolami PS4, Nintendo Switch (tylko stacjonarnie) i smartfonami, ale skoro czytacie ten test, to jednak muszą działać. I tak w istocie jest. Wystarczy wsunąć nadajnik USB w wolne gniazdo, aby po kilku sekundach w ustawieniach dźwięku konsoli pojawiła się nazwa „PRO X Wireless Gaming Headset”.
Jak wspomniałem, słuchawki działają też z Nintendo Switch – tylko gdy konsola oraz nadajnik USB są w stacji dokującej, natomiast z niektórymi smartfonami oraz tabletami możemy testowane słuchawki połączyć za pomocą przejściówki USB-C/microUSB – USB. Mi udało się podłączyć moduł USB do Samsunga Note 9. Dźwięk od razu bez żadnej konfiguracji popłynął w słuchawkach. Niestety długi „ogonek” dołączony do i tak już dużego telefonu, który wystaje z kieszeni nie jest niczym atrakcyjnym. Poza tym moduł i przejściówkę można łatwo zgubić. Ale przy słuchaniu audiobooków lub oglądaniu filmów na YouTubie, czy Netfliksie w domu nie powinno to być żadnym problemem.
Uwielbiam ten nowy styl firmy Logitech, w którym zrezygnowano z całkowicie plastikowej świecącej obudowy na rzecz odsłoniętego stalowego pałąka. Oparta jest na nim cała konstrukcja wraz z dwoma aluminiowymi ramionami, na których „bujają się” membrany, a te od wewnątrz mają plastikową obudowę. Na tej obudowie znajduje się też charakterystyczne srebrne koło z logo Logitech G, które tylko dodaje uroku słuchawkom.

W przeciwieństwie do przewodowych X PRO w pudełku nie znajdziemy już zewnętrznej karty dźwiękowej USB (DAC), która umożliwia uzyskanie dźwięku przestrzennego 7.1 na PC. Jest za to nadajnik USB Lightspeed, dzięki któremu słuchawki łącza się bezprzewodowo z konsolą, przekazując do naszych uszu dźwięk stereo (przestrzenny 7.1 w wersji DTS Headphone:X 2.0 jest do uzyskania tylko na PC). Słuchawki zostały wyposażone w bezprzewodową technologię LIGHTSPEED 2,4 GHz, która zapewnia do 20 godzin pracy na jednym ładowaniu baterii i zasięg działania do 13 metrów.
Bardzo się cieszę, gdy producent do zestawu słuchawkowego dokłada dodatkowy zestaw nauszników pokrytych welurem. Świetnie sprawdza się w ciepłe dni i jest idealny w zbyt mocno nagrzanych pomieszczeniach – oryginalnie mamy zamontowane nauszniki z materiału skóropodobnego, pod którym jest duża ilość miękkiej pianki. W związku z tym, że są to pady zrobione ze skóry ekologicznej, to uszy z czasem zaczną się w nich pocić, a przy dłuższych sesjach może nawet pojawić się ból głowy, więc nie zapominajcie o krótkich przerwach od ich używania. W nausznikach, które mają wymiary około 40 na 70 mm mieści się całe ucho.
Warto wspomnieć, że słuchawki fantastycznie odcinają nas od dźwięków otoczenia. Jest to możliwe dzięki sztywnej konstrukcji, która dociska membrany do naszych uszu. Ostatnim miłym dodatkiem jest woreczek wykonany z grubego materiału, który chroni zestaw słuchawkowy i akcesoria podczas przenoszenia.

W przewodowych X PRO cały system sterowania słuchawkami był zamknięty w pilocie umieszczonym na kablu. W wersji bezprzewodowej panel sterowania ulokowano na lewej słuchawce. Znajdziemy na niej również diodę informującą o stanie baterii, port USB-C do ładowania słuchawek, przesuwany przełącznik od włączenia i wyłączenia słuchawek, potencjometr głośności oraz przycisk od włączenia i wyłączenia mikrofonu. Zabrakło niestety wyjścia audio jack 3.5 mm, więc zapomnijcie o podpięciu przewodowym słuchawek do pada lub smartfona.
Słuchawki są wyposażone w technologię Blue VO!CE, której odpowiednie filtry głosu w czasie rzeczywistym redukują szumy takie jak na przykład hałas wentylatorów, uliczny zgiełk, deszcz i inne podobne dźwięki. Mikrofon Blue VO!CE opracowano we współpracy z popularnym w branży producentem tego typu urządzeń – Blue Microphones.
Jak bezprzewodowe X PRO sprawdzają się w konsolowych grach? Każdego dnia nieprzerwanie od dobrych dwóch tygodni gram w szósty sezon rozgrywek Apex Legends. Także z okazji święta Przesilenie Bohaterów sporo pod koniec sierpnia grałem w moje ukochane Destiny 2. Mimo braku dźwięku przestrzennego w konfiguracji stereo jestem wstanie określić, skąd nadbiega lub strzela przeciwnik – oczywiście odpalając wspominane tytuły na PC, precyzja zapewniana przez dźwięk przestrzenny DTS Headphone:X 2.0 jest dużo większa, ale nie zmienia to faktu, ze na konsoli PS4 testowanych słuchawek używa się równie dobrze. Także przyjemnie słucha się w nich muzyki, szczególnie rockowej ścieżki dźwiękowej z remake’u Tony Hawk’s Pro Skater 1 i 2, wszystkie instrumenty oraz wokale są wyraźnie słyszane.
Podsumowując, nowe X PRO to słuchawki wręcz stworzone do dynamicznych gier, w których akcja doskonale przeplata się z wyraźną komunikacją. Logitech G PRO X Wireless – podobnie jak wersja przewodowa – zostały solidnie wykonane, konstrukcja jest trwała, a wymienne nauszniki tylko podnoszą komfort użytkowania przy długich gamingowych sesjach. To nadal jeden z najlepiej prezentujących się zestawów słuchawkowych na rynku, a odczepiając mikrofon, śmiało możecie wyjść w nich z domu na spacer i nikt nie powinien zauważyć, że macie na głowie słuchawki gamingowe. Logitech G PRO X to bez wątpienia bardzo dobre słuchawki, które mają wiele swoim użytkownikom do zaoferowania – szczególnie w kwestii oprogramowania na PC – ale również na konsolach frajda z ich używania jest niezwykle wysoka.

Sprzęt na testy dostarczyła firma Logitech G
Cena: 799 zł.
DANE TECHNICZNE
Słuchawki:
- Membrana: PRO-G o średnicy 50 mm z hybrydowych materiałów siateczkowych
- Magnes: neodymowy
- Pasmo przenoszenia: 20 Hz–20 kHz
- Impedancja: 32 omy
- Czułość: 91,7 dB SPL przy 1 mW i 1 cm
Mikrofon Pro:
- Zakres odbierania dźwięków mikrofonu: nerkowy (jednokierunkowy)
- Typ: kondensator elektretowy
- Wymiary: 6 mm
- Pasmo przenoszenia: 100 Hz – 10 kHz
Bezprzewodowość:
- Żywotność akumulatora (z możliwością ładowania): do 20 godzin (50% mocy)
- Zasięg bezprzewodowy: do 13 m
- Typ połączenia: 2,4 GHz LIGHTSPEED
Dodaj komentarz