• NEWSY
  • PlayStation
    • PlayStation 5
    • PlayStation 4
    • PSVR
    • PS Vita
    • Poradnik: jak zacząć z PS4?
  • Xbox
    • Xbox Series X|S
    • Xbox One
    • Poradnik: jak zacząć z XOne?
    • Testy klawiatur i myszek
      • Logitech G910 i G502 Hero
      • HyperX Alloy Core i PulseFire Core
  • Nintendo
    • Switch
    • 3DS
    • WiiU
    • Poradnik: jak zacząć z NSwitch?
  • Steam Deck
  • Recenzje
    • PS Vita
    • PS4
    • Xbox One
    • Nintendo
    • PS5
    • Xbox Series
    • Steam Deck
  • Testy
  • Poradniki
  • Kultura
    • Kino news
    • Recenzje
    • Wszystko
    • Cosplay
  • Redakcja

Recenzja: Suburbia [Planszówka]

| 3 miesiące temu | Autor: Bartosz Kałkus
Suburbia to gra ekonomiczna dla od 1 do 4 graczy. Zabawa powinna zająć około 2 godzin. Jak napisano na samym pudełku — jest to gra planszowa o budowie miasta, która dziś debiutuje na naszym rynku.

Chyba każdy z nas miał w swoim życiu sytuację, kiedy narzekał na lokalne władze. Prezydenci, wójtowie czy rady miasta obrywają codziennie za swoje decyzje. A co by było, gdybyśmy tak wzięli sobie władanie miastem we własne ręce? Teraz mamy ku temu okazję dzięki grze Suburbia. Wcielimy się w burmistrza miasta i pokażemy, na co nas stać w kwestii planowania miejskiej przestrzeni.

Zawartość pudełka

Insert

Zanim przystąpimy do jakiejkolwiek rozgrywki, to trzeba grę rozpakować. Czeka nas tu sporo rzeczy do wypchnięcia z wyprasek. Ponad 100 kafelków, 50 żetonów i 70 monet to wyzwanie dla palców. Co jednak trzeba podkreślić to fakt, że w pudełku znajdziemy bardzo praktyczny plastikowy pojemnik na wszystkie komponenty! To trzeba docenić, bo w dobie, kiedy wypraski pudełek wieją pustką i czasami ciężko w nich zmieścić wszystkie komponenty, tego typu element się ceni. Istnieje cały rynek akcesoriów czy dedykowanych insertów do gier. A w Suburbii dostajemy wszystko w pakiecie!

Pozostając w tym temacie, muszę także pochwalić wydawcę za to, że przygotował dedykowaną instrukcję jak rozmieścić wszystkie komponenty wewnątrz pudełka. Dokument ten co prawda nie znajduje się w zestawie i dostępny jest online na stronie Portal Games, ale to i tak więcej niż zazwyczaj spotykamy w grach. Najczęściej jest to strategia „masz tu swoje komponenty i se radź”. Dlatego też chciałbym jeszcze raz docenić to, jak przygotowane jest to wydanie. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że pudełko przygotowane jest z myślą o dodatku. Jeśli się w niego zaopatrzymy, to wszystko elegancko zapakujemy w jednym miejscu. Pamiętać jednak należy, że bez dodatku w pudełku zostaje sporo luzu, więc sugerowałbym i tak nim specjalnie nie rzucać, bo mimo insertów komponenty mogą się nam wysypać.

Reszta komponentów

Wracając jednak do sedna, w środku czekają na nas wspomniane kafelki, monety i żetony. Do tego sporej wielkości tory populacji i rynku. Nie mogło też zabraknąć komponentów dla każdego gracza w 4 kolorach. W ich skład wchodzi plansza gracza, po 3 znaczniki inwestycji, kafelek pomocy oraz pionki. Meeple służy do zaznaczania poziomu populacji, kostka odpowiada za reputację, a walec pokazuje poziom dochodu. Ostatnim elementem jest drewniany wieżowiec, będący znacznikiem pierwszego gracza.

Karta pomocy
Znaczniki gracza
Monety
Znacznik pierwszego gracza

Znaczniki wykonane są z dość grubego kartonu. Nie mam więc obaw by uległy zniszczeniu po wielu sesjach. Jedyne, do czego mogę się przyczepić, to fakt, że plansze graczy nie są wielowarstwowe. Znajdują się na nich dwa tory służące do ustalenia poziomu naszych dochodów i reputacji. Znaczniki łatwo się po nich przesuwają, więc wystarczy jeden niefortunny ruch, by całkowicie przestawić na nich wszystko. Każdy, kto grał w Terraformację Marsa wie, o czym mówię. To jedyny zgrzyt, wszystko poza tym jest na najwyższym poziomie.

Przygotowanie rozgrywki

Zanim zaczniemy budowę naszego miasta, musimy przygotować wszystko do gry. Na środku stołu ustawiamy tor populacji. Każdy z graczy układa swój znacznik na polu 2. Potem układamy obok tor rynku. Na nim musimy umieścić kafelki terenów. Ich liczba zależy od liczby graczy. Wszystko jest opisane w instrukcji, jak i na samym torze. Kafelki terenów podzielone są na 3 grupy: A, B i C. Z każdej grupy tasujemy kafelki i dobieramy ich tyle, ile potrzeba. Pamiętać też należy, że specjalny kafelek „Jeszcze jedna runda” należy wtasować do stosu C.

Tor populacji
Rynek

Kiedy wszystkie stosy kafelków są wybrane, pobieramy pierwsze 7 ze stosu A i umieszczamy je po kolei na torze, każdy przy polu z inną wartością pieniędzy. Obok toru rynku kładziemy także po 4 kafelki fabryk, parków miejskich i przedmieść. Są to podstawowe kafelki. Następnie tasujemy żetony celów i dobieramy ich tyle, ilu jest graczy. Potem umieszczamy je w wyznaczonym miejscu na torze rynku. Dalej każdy z graczy losuje dodatkowe dwa żetony celów i zakrywa je przed resztą.

Plansze graczy

Kolejnym etapem jest przygotowanie plansz graczy. Pobierają oni komponenty w swoim kolorze i rozstawiają przed sobą swoją planszę. Ustawiają na odpowiednich startowych wartościach dochód oraz reputację. Następnie pobierają po jednym kafelku przedmieścia, parku miejskiego i fabryki. W takiej kolejności należy je umieścić w środkowym rzędzie naszej planszy gracza. Co ciekawe, plansza jest dwustronna. Można więc umieścić ją na dole i budować do góry albo ustawić na górze i budować w dół. Pamiętać jednak należy o prawidłowym rozmieszczeniu podstawowych kafli.

Dwa sposoby układania kafli

Na końcu gracze kładą obok siebie żetony inwestycji, kafelek pomocy oraz pobrane wcześniej indywidualne żetony celu. Pobierają też z banku po 15$ i losowo wybierają pierwszego gracza, który otrzymuje dedykowany znacznik. Kiedy wszystko jest rozstawione, możemy przejść do zabawy.

Zasady

W każdej turze gracz wykonuje 4 akcje. Pierwszą jest rozbudowa miasta. Jest to najbardziej skomplikowana część gry. Możemy zdecydować się na zakup nowego kafelka z rynku. Aby to zrobić, musimy zapłacić cenę, jaka jest na nim nadrukowana oraz cenę podaną na torze rynku nad tym kafelkiem. Po zakupie umieszczamy mowy teren w naszym mieście. Jedynym ograniczeniem jest to, że musi stykać się którymś z boków z inną instalacją w naszym posiadaniu.

Kafle terenu

Kafelki mają efekt natychmiastowy, który widoczny jest w prawym górnym rogu i rozpatrujemy go w momencie zagrania. Może on na przykład zwiększyć nasz dochód czy reputację. Po lewej stronie kafelka tuż pod jego ceną mamy też podany typu kafelka. Jest ich 5; mieszkalne, przemysłowe, handlowe, publiczne oraz jeziora. Czasami kafelki mają też podtyp, który nadrukowany jest po prawej stronie. Na dole kafelka znajduje się opis dodatkowego efektu, który aktywowany jest za każdym razem, gdy spełniony zostanie wymieniony na nim warunek. Warunki są różne i musimy być czujni, bo mogą dotyczyć zarówno akcji wykonanych w naszym mieście, jak i miastach innych graczy. Umiejscowienie więc jednego nowego kafelka może wywołać reakcje łańcuchowe u nas, ale też u pozostałych graczy.

Jeśli nie chcemy kupić żadnego z kafli dostępnych na rynku, to możemy, zamiast nich postawić jezioro. Pobieramy wtedy wybrany element, płacimy za niego jedynie cenę widoczną na torze rynku, następnie obracamy go stroną jeziora do góry i układamy w naszym mieście zgodnie z zasadami. Alternatywnie możemy też pobrać kafelek podstawowy. Po jego pobraniu i umieszczeniu na planszy miasta musimy wybrać jeden z kafelków z rynku, opłacić koszt z toru rynku i odrzucić go.

Kafle podstawowe
Kafle stosu A
Kafle stosu B
Kafle stosu C

Kafle + inwestycje

Ostatecznie możemy zdecydować się na inwestycję. Umieszczamy wtedy jeden z naszych znaczników na kafelku, który już jest w naszym mieście. Teren wzmocniony inwestycją daje podwójną korzyść przy każdej aktywacji (np. 4$ zamiast 2$, wzrost populacji o 2, zamiast 1 itd.). Po zagraniu znacznika inwestycji musimy odrzucić kafelek z toru rynku, identycznie jak po zakupie kafelka podstawowego.

Ostatnie trzy akcje to też dobry sposób na usunięcie z gry bardzo atrakcyjnego kafelka, tak by nie mogli z niego skorzystać inni. Tak jak pisałem — pobieranie i ustawienia kafelków to najbardziej skomplikowana część tury gracza. Na szczęście pozostałe akcje są już dużo szybsze.

Po kilku turach twoje miasto może prezentować się tak

Dochody i populacja

Następną akcją jest pobranie dochodu. Zgodnie z naszym aktualnym jego poziomem zabieramy z banku odpowiednią liczbę monet. Jeśli nasz poziom dochodu jest ujemny, musimy niestety oddać pieniądze.

Kolejną akcją jest aktualizacja toru populacji. Wraz z poziomem naszej reputacji przesuwamy znacznik naszej populacji w górę lub dół. Na torze populacji niektóre pola oddzielone są czerwonymi liniami. Jeśli przekroczymy taką linię, to musimy zmniejszyć nasz poziom dochodu i reputacji o jeden poziom.

Jak pewnie zauważyliście, bez względu na to, co zrobimy podczas pierwszej akcji, z toru rynku zniknie jeden kafelek. Na końcu tury każdego gracza należy więc wszystkie pozostałe kafelki przesunąć w prawo i dobrać nowy żeton terenu do uzupełnienia toru. Po wykonaniu tych czynności turę rozpoczyna kolejny gracz.

Koniec gry i punktacja

Gra trwa do momentu, aż któryś z graczy wylosuje kafelek „Jeszcze jedna tura” ze stosu C. Kiedy to nastąpi, aktualna tura dobiega końca, po czym rozpoczynana jest ostatnia tura. Dzięki temu zabiegowi mamy pewność, że wszyscy gracze mieli tyle samo ruchów.

Po zakończeniu wszystkich tur gracze sprawdzają, czy któryś z nich spełnił jeden z celów z toru rynku. Jeśli tak, to szczęśliwiec dodaje liczbę nadrukowaną na żetonie do swojego poziomu populacji. Jeśli dwoje graczy remisuje, to żaden nie spełnia danego celu. Następnie gracze pokazują swoje indywidualne żetony celów, które losowali na końcu. Jeśli spełnili je, to również dodają nagrodę do poziomu swojej populacji.

Przykładowe cele

Ostatecznie wygrywa gracz, który ma najwyższy poziom populacji. Są też oczywiście przewidziane różne scenariusze na wypadek remisów.

Podsumowanie

Suburbia to bardzo ciekawa propozycja dla fanów gier ekonomicznych. Kafelków w grze jest na tyle dużo, że każda rozgrywka wyglądać będzie inaczej. Jednocześnie każde ustawienie nowego kafelka może rodzić za sobą naprawdę pokaźne reakcje łańcuchowe. Trzeba być czujnym i przejrzeć wszystkie kafelki na naszej mapie, by nie pominąć potencjalnych nagród, jakie powinniśmy otrzymać.

Na pierwszy rzut oka Suburbia może wydawać się skomplikowana, ale po pierwszych kilku turach szybko łapiemy zasady i staniemy się sprawnymi burmistrzami. Co ciekawe tytuł oferuje też rozgrywkę dla samotnego gracza, i to w dwóch różnych trybach!

Wykonanie komponentów, jak i dołączone tacki do ich przechowywania dopełniają całości i czynią ten tytuł łakomym kąskiem, który warto dodać do swojej kolekcji. Jeśli więc macie w sobie smykałkę do zarządzania i zawsze chcieliście stworzyć własną miejską przestrzeń, to warto dać szansę Suburbii.

Egzemplarz gry dostarczył Portal Games.

Share this:

  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Telegram (Opens in new window)
  • Click to share on WhatsApp (Opens in new window)
Konsolowe.info
Follow @KONSOLOWEinfo
gra planszowa gry planszowe planszówka Planszówki Portal Games Suburbia

Bartosz Kałkus

Miłością do gier zaraził go starszy brat, więc z konsolami jest zaznajomiony od kołyski. Miłośnik wszystkich gatunków gier poza wyścigami i grami sportowymi. Osoba pozytywnie nastawiona do życia, która stara się znaleźć coś dobrego nawet w najgorszym tytule. Bardziej niż grafiką gry ujmują go muzyką, a najlepsze ścieżki dźwiękowe z gier ma zawsze przy sobie. Kolekcjoner, któremu już powoli zaczyna kończyć się miejsce na półce. W ostatnich latach wielki fan gier planszowych, a teraz nie może się doczekać aż będzie mógł grać w coop z synkami.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Star Wars: Shatterpoint — nowa gra bitewna

Kolejna wyprawa do bardzo odległej galaktyki...

PortalCon 2023: Najważniejsze zapowiedzi Portal Games!

Ameritrashe, gry Euro, niespodzianki, karcianki, gry na licencji i wreszcie… gry na literę T. Portal Games jak co roku zdradził swoje plany wydawnicze!

Recenzja: Na Skrzydłach: Ptaki Azji [Planszówka]

Na Skrzydłach to bardzo popularny tytuł i laureat wielu prestiżowych nagród. Tytuł ma mnóstwo fanów na całym świecie i doczekał się szeregu dodatków.

Recenzja: Zapomniane Morza [Gra planszowa]

Czy szukacie gry, w której przeniesiecie się na chwilę do zupełnie innego świata i odbędziecie zarazem dowcipną i ekscytującą przygodę?

Recenzja: Oath Kroniki Władzy i Banicji [Gra planszowa]

Od PortalCon22 minął już prawie rok, a jedną z gier, która wpadła mi wtedy w oko, był Oath. Czy warto było na nią tyle czekać?

Ptaki Azji — nowy dodatek do gry Na Skrzydłach już wkrótce w sklepach

Wydawnictwo Rebel informuje, że do sklepów lada moment trafi trzeci już dodatek do gry Na Skrzydłach.

HOT

2 dni temu / Konrad Bosiacki

Test: DualSense Edge, czyli najbardziej zaawansowany pad do PS5

Po dwóch tygodniach testów mogę już wyrazić opinię o pierwszym prokontrolerze od Sony. Pora zmierzyć się z pytaniem, czy DualSense Edge wart jest tych 1200 zł?

3 dni temu / Harry Raszczak

Recenzja: Forspoken [PlayStation5]

Długo wyczekiwany Forspoken od Luminous Productions oraz Square Enix w końcu ukazał się na PS 5. Czy gra o magii potrafi też oczarować?

3 dni temu / Bartosz Kwidziński

Alan Wake 2 – Remedy zdradza nieco szczegółów

Alan Wake 2 ukaże się w tym roku na konsolach. Jeżeli czekacie na koleje przygody pisarza, to z pewnością chętnie dowiecie się o nich czegoś nowego.

3 dni temu / Tsumi Deshō

Recenzja: Fire Emblem Engage [Nintendo Switch]

Recenzja Fire Emblem Engage - piękna, barwna przygoda czeka na kolejnych śmiałków. Czy dacie się wciągnąć w ten magiczny klimat?

4 dni temu / Konrad Bosiacki

Poznaliśmy ofertę PlayStation Plus na luty 2023

Może to najkrótszy miesiąc w roku, ale liczba gier w PlayStation Plus się nie zmienia! Już za kilka dni zagracie w Destiny 2: Beyond Light, czy Mafia: The Definitive Edition.

4 dni temu / Konrad Bosiacki

Recenzja: Dead Space Remake (PS5)

Jeden z najlepszych kosmicznych horrorów - Dead Space - doczekał się po 15 latach remake'u. Sprawdźmy, czy powrót na USG Ishimura nadal wywołuje gęsią skórkę.

  • Redakcja KONSOLOWEinfo
  • Kontakt
  • Polityka Cookies
Copyright 2012 - 2023 © Konsolowe.info
Strona wykorzystuje pliki cookie.