Nowe technologie rozwijają się w wyjątkowo dynamicznym tempie. Firmy, które podążają za nowoczesnymi trendami, mają znacznie większe szanse na zdobycie uznania wśród szerokiego grona klientów. Jedną z najbardziej znanych technologii, która z roku na rok wykorzystywana jest coraz częściej przez firmy z całego świata, jest cloud native. Okazuje się, że znajduje ona zastosowanie nie tylko w przypadku tworzenia standardowych aplikacji, ale również gier komputerowych.
Czym jest cloud native?
Cloud native to strategia w zakresie tworzenia i wdrażania oprogramowania. Twórcy korzystają tutaj z prywatnych, publicznych bądź hybrydowych chmur obliczeniowych. W ramach strategii cloud native stosuje się także skalowalność, która przynosi firmom szereg wymiernych korzyści.
Aplikacje tworzone w ramach technologii cloud native różnią się od tradycyjnych aplikacji monolitycznych tym, że buduje się je na bazie niezależnych elementów przechowywanych na tzw. mikrousługach. W ten sposób zyskuje się większą elastyczność a dodatkowo wszystkie prace będą realizowane znacznie szybciej.
Co więcej, podział aplikacji na mniejsze części powoduje, że w przypadku wystąpienia nieprawidłowości nie zachodzi konieczność wyłączania na czas naprawy aplikacji. Użytkownicy mogą korzystać z oprogramowania bez przeszkód nawet wtedy, gdy trwają prace serwisowe.
Jedną z firm oferujących kompleksowe rozwiązania w zakresie dostarczania usług cloud native jest Mindbox. Szczegółowe informacje na temat jej oferty dostępne są na stronie https://mindbox.pl/.

Wykorzystanie technologii cloud native w grach komputerowych
Obecnie większość gier pobiera się na komputery, smartfony czy konsole. Połączenia sieciowe obsługują konta posiadane przez graczy a także szereg działań społecznościowych podejmowanych w ramach rozgrywki. Jednocześnie wszystkie pliki gier są zainstalowane na danym urządzeniu. Producenci gier nieustannie wsłuchują się w potrzeby zgłaszane przez graczy i dają im dostęp do cyklicznych aktualizacji, które w sposób znaczący ułatwiają rozgrywkę. W ten sposób można powiedzieć, że gry coraz mocniej opierają się na technologii chmurowej.
Czy istnieje szansa na to, by gry oferować wyłącznie w ramach technologii chmurowej? Gry w takim przypadku są oparte wyłącznie na centrach danych i sieciach dostarczania. Znika tutaj konieczność pobierania pewnych plików. Taka zmiana jest możliwa dzięki wykorzystaniu możliwości hiperskalowych chmur, globalnemu dostarczaniu treści i usług przesyłania strumieniowego multimediów. Obecnie najbardziej znani producenci gier pracują we współpracy z potentatami telekomunikacyjnymi nad stworzeniem takich rozwiązań na skalę globalną. Jest to jednak prawdziwe wyzwanie, ponieważ przeniesienie miliardów graczy na technologię przesyłania strumieniowego będzie wiązało się ze znacznym zwiększeniem poziomu wykorzystania globalnej sieci.
Gry komputerowe oparte na chmurze mogą stać się prawdziwą rewolucją. Gracze mogliby grać na dowolnie przez siebie wybranych urządzeniach. Jednocześnie zachęciłoby to firmy telekomunikacyjne do zdynamizowania prac nad zaoferowaniem większej liczbie użytkowników sieci 5G wyróżniającej się bardzo wysokim poziomem przepustowości.
Przykład Netflixa
Jedną z najbardziej znanych firm, która postawiła na cloud native, jest Netflix. Ten niezwykle popularny dostawca treści wideo już w 2007 roku wykorzystał możliwości technologii chmurowej. Dzięki czemu w 4 lata z jego usług korzystało już 23 miliony subskrybentów. Był to wzrost o ponad 280%.
W tamtym czasie przesyłanie strumieniowe nie było zbyt mocno doceniane, a poziom konkurencji na tym rynku był wyjątkowo niski. Niestety, w przypadku gier wideo cała sprawa jest nieco trudniejsza. Usługi strumieniowego przesyłania gier rozwijają się w tej branży stosunkowo wolno. Powoduje to, że w dalszym ciągu gry kupuje się jako twarde nośniki w sklepie stacjonarnym bądź pobiera się je na komputery czy smartfony poprzez łącze internetowe.

Jakie korzyści wiążą się z zastosowaniem technologii cloud native w grach komputerowych?
Z badania “The global games market will generate $152.1 billion in 2019 as the U.S. overtakes China as the biggest market” wynika, że mobilne gry wideo stanowią niespełna połowę światowego rynku gier wideo, a ich wartość wynosi 149 miliardów. Dane te pokazują, że rynek rozwija się w dynamicznym tempie. Dlatego producenci powinni stawiać na inwestycje w nowoczesne rozwiązania takie jak cloud native. Dzięki cloud native gracze nie będą musieli kupować drogiego sprzętu oraz zyskają możliwość grania w ulubione tytuły z dowolnego miejsca i na jakimkolwiek urządzeniu.
Więcej informacji o możliwościach wykorzystywania technologii cloud native w grach i innego rodzaju aplikacjach można przeczytać na stronie https://mindbox.pl/cloud-native/.
Artykuł zewnętrzny

Dodaj komentarz