Czy uda się uratować świat Marvela przed inwazją nieumarłych?
Zombie opanowało uniwersum Marvela. Cały świat opanowała epidemia wirusa. Nikt nie jest bezpieczny, bo nawet część z superbohaterów padła ofiarą i zmieniła się w chodzące trupy. Czy garstce ocalonych bohaterów uda się przetrwać i uratować pozostałych przy życiu cywili? Tylko od naszych decyzji zależy dalszy los świata.
Wstyd się trochę przyznać, ale jako fan tematyki Zombie nie mam jeszcze w swojej kolekcji żadnej gry o umarłych. Dlatego też z wielką radością zabrałem się do testów najnowszej gry od Portal Games. Fakt, że całość umiejscowiona jest w uniwersum Marvela był tylko wisienką na torcie. Gra Marvel Zombies: Rewolucja Bohaterów oparta jest na mechanice serii Zombicide. Część z zasad pochodzi bezpośrednio z tej serii. Ale jak sami twórcy zaznaczyli w instrukcji, nawet doświadczeni gracze powinni się z nią zaznajomić, bo są tu pewne nieznaczne różnice, o których warto pamiętać. Premiera gry nastąpi 19 października, a już teraz zapraszam Was do testu.
Zawartość pudełka
Pierwszą rzeczą, jaką znajdziemy w pudełku, są 4 spore kawałki planszy. Przedstawiają one ulice miasta oraz wnętrza budynków. Każdy kafelek jest dwustronny i łączyć je można na wiele sposobów. W ten sposób otrzymujemy sporo różnych kombinacji.
Przy pierwszym rozpakowaniu czeka nas też odrobina pracy. Trzeba elementy odpowiednio przygotować. Do wyrwania z wyprasek jest sporo elementów. Z części z nich utworzymy specjalne okrągłe znaczniki poziomu naszych postaci. Pozostałe żetony potrzebne będą do różnych akcji, ale najwięcej pracy czeka nas z przygotowaniem hordy Zombie. W pudełku znajdziemy aż 56 tekturowych figurek. Każdą trzeba wyjąć z wypraski i wsunąć w plastikową podpórkę. Podobnie czynimy z tekturowymi figurkami postronnych postaci.
W dalszej części opakowania znajdziemy talię kart. W czasie zabawy podzielimy je na kilka stosów. Nie mogło zabraknąć zestawu kości, które wykorzystamy do walki. Całość dopełniają karty bohaterów z opisem ich zdolności, oraz specjalne plastikowe znaczniki do oznaczania bohaterów, oraz ich poziomu mocy i zdrowia.
Na sam koniec zostawiam figurki. Figurki niebieskie to figurki bohaterów. Zielone zaś to figurki herosów zamienionych w Zombie. W czasie gry wcielić możemy się w postać Hulka, Spider-Mana, Czarnej Pantery, Visiona, Zimowego Żołnierza czy Wasp. Przeciwko nam staną Zombie wersje Kapitana Ameryki, Iron Mana, Doktora Strange’a oraz Scarlet Witch. Całość zapakujemy w dość funkcjonalną wypraskę.
Wykonanie
Figurki prezentują się dobrze. Nie są może pełne niesamowitych szczegółów, natomiast ustawione są w charakterystycznych dla bohaterów pozach. Wydaje mi się, że każdy fan komiksów od razu z daleka rozpozna każdą postać. Figurki oczywiście można sobie pomalować.
W kontraście do plastikowych figurek stoją trochę wersje tekturowe. Rozumiem czemu się na to zdecydowano. Dodanie do gry prawie 60 plastikowych figurek nie tylko wpłynęłoby znacznie na koszt samej gry, ale wymagałoby też znacznie większego kartonu, który by je pomieścił.
Szkoda, że wszystkie tekturowe Zombie są identyczne. Są to 3 rodzaje przeciwników, ale każdy jest taki sam. Drukując arkusz, można było się pokusić o więcej wariacji. Z drugiej strony kiedy figurki są identyczne, to nie ma problemu z ich odróżnieniem. Generalnie ciężko jest mi ocenić to jednoznacznie. Bo z jednej strony rozum usprawiedliwia, dlaczego przygotowano taki zestaw. Jest to idealny kompromis między efektywnością wykonania i kosztem produkcji. Z drugiej strony serce chciałoby jednak odrobinę więcej wariacji. Po której stronie jesteście, Wy musicie odpowiedzieć sobie sami.
Do jakości innych tekturowych elementów nie mogę się przyczepić. Wszystko wygląda dobrze, jest grube, więc powinno przetrwać wiele rozgrywek. Natomiast co do kart występujących w grze to są one dość niewielkich rozmiarów. Sam tekst na nich jest też napisany małą czcionką. Nie jest to może najmniejsza czcionka, ale raczej każdy będzie musiał podnieść kartę ze stołu, żeby przeczytać co ona robi.
Przygotowanie do gry
Na samym początku musimy wybrać misję. W instrukcji dostępnych jest ich aż 8 plus dodatkowa misja będąca samouczkiem. To od jej wyboru zależeć będzie układ planszy, rozmieszczenie bohaterów, przeciwników i postronnych oraz warunki zwycięstwa. Po wyborze misji rozkładamy wszystko zgodnie z jej opisem.
Bez względu na liczbę graczy zawsze w grze bierze udział 4 bohaterów. Oznacza to, że np. w rozgrywce 3-osobowej jedne z graczy będzie zarządzał dwoma bohaterami. Po wybraniu ekipy pobieramy karty tych postaci i ich figurki oraz zestaw znaczników w wybranym kolorze. Nakładkę na podstawkę figurki układamy na figurce bohatera, a kolorowe wskaźniki umieszczamy na karcie postaci. Jeden przy pozimie zdrowia, drugi przy poziomie mocy. Każdy bohater pobiera też znacznik doświadczenia i ustawia go na 0.
Obok planszy ustawiamy kartonowe figurki Zombie i osób postronnych oraz figurki Zombie bohaterów. Karty rozdzielamy też na poszczególne talie, które również umieszczamy w zasięgu graczy. W grze znajdziemy 4 talie. Pierwsza z nich to talia kart namnażania. To z jej pomocą będziemy na planszy dostawiać dodatkowe figurki Zombie. Jeśli w namnażaniu wylosowaliśmy kartę Zombie bohatera, to losujemy go z osobnej talli. Kolejną talią jest talia postaci postronnych. Z niej losujemy postacie, które musimy uratować. Na samym końcu została talia kart cech bohaterów. To specjalne karty, które dodają naszym bohaterom dodatkowych mocy i umiejętności.
Kiedy wszystko jest już gotowe, możemy rozpocząć misję. Czy uda nam się zrealizować cel i nie paść ofiarom hordy nieumarłych?
Rozgrywka — Faza graczy
Rozgrywka dzieli się na 3 fazy. Pierwsza z nich to Faza graczy. Każdy z bohaterów wykonuje kilka z dostępnych dla niego akcji. Liczba akcji zależy od poziomu zaawansowania gry. Na początku każdy z bohaterów ma do dyspozycji 3 akcje, ale wraz z rozwojem postaci liczba ta może się zwiększyć. Co ważne nie ma znaczenia tutaj kolejność. Bohaterowie mogą wykonywać akcje dowolnie. Warto więc to wykorzystać i np. na zwiad wysłać tego bohatera, który ma najwięcej zdrowia.
Bohaterowie mogą w swojej akcji poruszyć się po planszy. Ruch odbywa się między strefami. Na zewnątrz strefy ograniczone są pomiędzy przejściami dla pieszych. W budynkach strefy są wyznaczone przez ściany poszczególnych pomieszczeń. Ruch zawsze musi być do sąsiadującej strefy. Nie można poruszać się na ukos, a żeby wejść do pomieszczenia to musi być to możliwe fizycznie. Oznacza to, że albo w ścianie pomieszczenia jest otwór, albo drzwi do pomieszczenia są otwarte. Jeśli drzwi są natomiast zamknięte, to bohater może wykorzystać jedną ze swoich akcji, aby je otworzyć.
Jeśli bohater jest w tej samej strefie co postronna postać i nie ma tam też żadnych wrogów, to możemy się zdecydować taką postać uratować. Figurka postronnego zostaje zdjęta z planszy, a bohater zyskuje kartę tej postaci, które zawsze daje jakąś dodatkową zdolność. Postronnych należy ratować, bo jeśli padną ofiarą Zombie, to odbije się to na wszystkich graczach. Ostatecznie też uratowanego postronnego możemy poświęcić, by uniknąć obrażenia od przeciwnika.
Za pomocą akcji możemy także wzmocnić naszą postać poprzez dodanie sobie dwóch punktów mocy. Jeden punkt każdy bohater otrzymuje gratis na początku tury, a wykorzystać je możemy do aktywacji dodatkowych umiejętności czy też na dobranie dodatkowej kości podczas walki. Akcję możemy też wykorzystać do zyskania nowej cechy bohatera. Pobieramy wtedy kartę ze stosownego stosu. Karta opisuje jaką dodatkową cechę posiadamy. Każdy gracz może mieć maksymalnie 2 karty cechy.
Walka
Walka też jest akcją i służy do pokonywania przeciwników. Większość z bohaterów walczyć może jedynie z przeciwnikami znajdującymi się w tej samej strefie. Jedynie Wasp i Vision mogą atakować na dystans. Karta postaci informuje o tym iloma kośćmi rzucamy podczas ataku danego bohatera, oraz jaki wynik traktowany jest jako skuteczny atak.
Przy walce z kilkoma przeciwnikami naraz ważna jest kolejność zadawania obrażeń. W pierwszej kolejności atakujemy Zombie bohaterów, później jednostki Spaślaków, następnie Szwędaczy, a na koniec Biegaczy. Te dwie ostatnie jednostki mają. 1 punkt wytrzymałości. Oznacza to, że giną od jednego celnego ataku. Spaślaka zabiją dwa ataki, a Zombie bohater ma wytrzymałość opisaną na karcie postaci. Co ważne eliminacja jednostki następuje jeśli podczas jednego ataku zadamy odpowiednią liczbę obrażeń. Dla przykładu jeśli Zombie bohater ma wytrzymałość 3, to musimy zadać mu 3 rany podczas jednego ataku. Nie można tego kumulować przez kilka ataków.
Dlatego ważne może okazać się dobieranie dodatkowych kości do walki poprzez wydawanie punktów mocy bohatera.
Faza wrogów
Kiedy wszyscy gracze wykonają wszystkie dostępne dla nich akcje, przechodzimy do fazy wrogów. Przeciwnicy wtedy wykonują własne akcje. Mogą się albo poruszyć, albo zaatakować. Liczba dostępnych akcji zależy od typu przeciwnika. Spaślaki i Szwędacze mają jedną akcję, podczas gdy Biegacze i Zombie bohaterowie 2.
Jeśli jednostka wroga jest w tej samej strefie co bohater lub osoba postronna to wykonuje atak. Ataki przeciwników są zawsze skuteczne, nie rzucamy za nich kośćmi. Ważne natomiast jest to, że jeśli w danej strefie jest kilku bohaterów i osób postronnych, to gracze decydują jak przydzielić rany.
Jednostki, które nie atakowały, mogą się poruszyć według standardowych zasad ruchu. Ruch zawsze odbywa się w kierunku najbliższego bohatera lub osoby postronnej.
Po wykonaniu wszystkich akcji wrogów następuje namnożenie wrogów. Dla każdego punktu namnożenia na mapie dobieramy po jednej karcie z talii namnażania. Karta pokazuje jakie jednostki pojawią się w grze, a ich liczba zależy od tego, w jakiej strefie doświadczenia jest bohater z najwyższym poziomem. Oznacza to, że im bardziej doświadczeni bohaterowie, tym więcej Zombie w okolicy się pojawi.
Karty namnożenia są różne. Część z nich po prostu wygeneruje nam nowe jednostki. Ale są też takie, które pozwolą nowym jednostką od razu wykonać ruch. Albo przywołają nowego Zombie bohatera.
Faza końcowa
Po rozpatrzeniu wszystkiego czas na przejście do fazy końcowej. To w niej sprawdzamy stan całej gry żeby sprawdzić czy doszło do jej zakończenia. Zwycięstwo następuje jeśli bohaterom udało się spełnić wszystkie zadania z danej misji. Porażka nastąpi natomiast jeśli w fazie końcowej którkolwiek z bohaterów będzie martwy. Dodatkowe warunki porażki też mogą być wymienione w opisie danej misji.
Jeśli gra się nie zakończyła, to przechodzimy do kolejnej rundy.
Oczywiście powyższy opis zasad nie jest kompletem informacji. Moim zadaniem w recenzji nie jest przepisanie całej instrukcji, a jedynie danie wam pewnego obrazu czym dana gra jest. Nie opisałem wielu niuansów rozgrywki związanych np. z polem widzenia czy odkrywaniem nowych pomieszczeń.
Ważne natomiast jest to, że na ostatniej stronie instrukcji znajdziemy bardzo poręczne podsumowanie zasad. Warto mieć je pod ręką, żeby w trakcie zabawy móc szybko po nie siegnąć.
Wady i zalety
Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów to kooperacyjna gra, w której wszyscy albo wygrywamy, albo wspólnie ponosimy porażkę. Nie ma więc tutaj negatywnej interakcji, a jedynie wspólne dążenie do celu.
Dużym plusem jest różnorodność misji. Mają one różny poziom trudności, przez co możemy skalować sobie doświadczenie. A jeśli zaliczymy wszystko i wciąż będzie nam mało, to możemy spróbować przygotować sobie własną misję z własnymi celami.
Bardzo podoba mi się to, że kolejność bohaterów nie ma tutaj znaczenia. Gramy wszyscy razem, więc decydujemy sami który bohater ruszy się pierwszy. Może to wydawać się banalne, ale wielokrotnie grając w różne gry kolejność rozgrywania tur okazywała się być albo nie być decydującym o porażce lub wygranej.
Gra o tematyce Zombie aż prosi się o jakąś mechanikę ukrytego zdrajcy. Walka o przetrwanie często nie jest miła i nie ma w iej miejsca na sentymenty. Z drugiej strony gramy tutaj jako superbohaterowie Marvela. Ciężko więc żeby szlachetni herosi wbijali sobie nóż w plecy. Mechanika zdrady pasuje stylistycznie do Zombie, ale nie pasuje stylistycznie do bohaterów. Ostatecznie więc jeśli liczycie na jakąkolwiek negatywną interakcję, to jej tutaj nie znajdziecie.
Podsumowanie
Rewolucja Bohaterów to ciekawa propozycja przede wszystkim dla fanów Marvela i Zombie. A że fani jednego i drugiego to często te same osoby, to napewno wśród was jest sporo osób, dla których będzie to atrakcyjna propozycja.
Jeśli szukacie zabawy kooperacyjnej, bez wzajemnego kopania pod sobią dołków, to jest to ciekawy pomysł na spędzenie czasu. Mechanika namnażania przeciwników szybko może skutkować tym, że na ulicach szwędać będą się hordy przeciwników.
Zasady są dość proste i przystępne i po szybkim wprowadzeniu będzie to fajna propozycja dla nowych graczy. Ponieważ wszyscy razem dążą do tego samego celu, to bardziej doświadczony gracz może poprowadzić drużyne do wspólnego zwycięstwa. A to z kolei może do świata gier planszowych przekonać kolejne osoby.
Marvel Zombies Rewolucja Bohaterów to tytuł, który każdy fan nieumarłych i komiksów powinien spróbować. Polecam.
Grę do recenzji dostarczyło wydawnictwo Portal Games.
Dodaj komentarz