Niezależenie czy jesteś fanem Nintendo od wczoraj, czy od wielu lat, to Wielka Księga Nintendo powinna trafić na Twoją półkę. Zapraszam na 100% nieoficjalną recenzję.
Nie wiem, czy też tak macie, ale moim zdaniem z firmą Nintendo jest trochę jak z obiadkami u babci. Kiedy byś jej nie odwiedził, zawsze wyjdziesz szczęśliwy i z pełnym brzuszkiem. Japońska korporacja nie ściąga się z nikim na teraflopy, liczbę rdzeni, czy gigabajty pamięci RAM. Mają swoją małą konsolkę, słabszą od niejednego już smartfona, a mimo to są w stanie dostarczyć na nią wysokiej jakości gry, przeznaczone dla całej rodziny. Jednak Nintendo, to nie tylko producent gier, to również ogromna korporacja produkująca masę zabawek z własnymi, ogromnymi parkami rozrywki. Nintendo, to jedna z najdłużej istniejących firm rozrywkowych na świecie. Jej korzenie sięgają aż 1889 roku. Jeżeli ciekawi was geneza oraz rozwój na przełomie wielu lat, to Wielka Księga Nintendo z pewnością jest dla was.
Wielka Księga Nintendo
Wielka Księga Nintendo jest… cóż, naprawdę wielka — większa od kartki A4, gdyż jej wymiary to 30 × 24 cm. Książka jest w twardej, pięknej oprawie, na froncie mamy wypukły tytuł oraz postać samego Mario. Podobnie jest z tyłu, również tytuł jest wypukły wraz z czterema podglądowymi stronami. Na czytelników czeka niemal 130 stron grubego papieru. Strony bogate są nie tylko w dużą liczbę zrzutów ekranu z popularnych gier, ale również zdjęciach najważniejszych osób w historii firmy.
Oś czasu Nintendo bez wątpienia jest bardzo długa. W końcu ta jedna z największych japońskich korporacji jest już na rynku od 135 lat. Wszystko zaczęło się w 1889 roku, gdy Fusajirō Yamauchi założył Nintendo Koppai — firmę produkująca papierowe karty do gry i co ciekawe korporacja robi to do dziś. Kto nigdy nie zbierał kart z Pokemonami, niech pierwszy rzuci kamień. Szefowie Nintendo, to jedni z najbardziej uznanych i docenianych prezesów w naszej branży gie. To nie tylko osoby mocno zaangażowane w rozwój firmy, ale także oddane, jak choćby trzeci prezes Hiroshi Yamauchi, który rządził Nintendo od 1949 do 2002 roku.
Kultowe konsole i gry
To właśnie za jego kadencji powstały wszystkie kultowe konsole, które wyznaczyły standardy w elektronicznej rozgrywce dla całej rodziny. Z tej książki dowiesz się o tworzeniu NES-a oraz poznasz listę 25 najlepszych gier na tę konsolę. Dowiesz się również jaki wpływ na rozwój handheldów miał niezwykle popularny Game Boy. Oczywiście nie brakuje tu opisu innych konsol, jak chociażby GameCube’a i DS’a wraz z najlepszymi grami. Na samym końcu znajdziecie z pewnością to, co jest najbliższe waszemu sercu oraz naszym czasom. Czyli Nintendo Wii oraz Switch, który od kilku lat bije rekordy popularności wśród konsol przenośnych.
W książce nie brakuje też spojrzenia wprawny okiem na najważniejsze produkcje w historii japońskiej firmy. Znajdziemy tu m.in. kompletny przewodnik do gry The Legend of Zelda: A Link To The Past. Z tych kilku stron dowiesz się, co sprawiło, że jest to jedna z wyjątkowych gier 2D na Nintendo. Nie brakuje tu również jednej z najbardziej przełomowych gier z lat 90. czyli Mario Kart.
Wielka Księga Nintendo, nie jest kompendium wiedzy o japońskiej korporacji. To po prostu pięknie wydany album, który prezentuje nam najważniejsze osoby, konsole oraz oczywiści gry z wieloletniej historii Nintendo. Jednak na początek to zupełnie wystarczy. Z czasem możecie pomyśleć o rozbudowaniu waszej kolekcji choćby o Wielką Księgę Mario, której recenzję rok temu przygotował Bartosz.
Idealny prezent dla graczy
Wielka Księga Nintendo to przykład niemal idealnej książki dla graczy. Mamy tu wielki format, twardą oprawę oraz grube strony, bogato wyposażone w ciekawostki oraz liczne obrazki wysokiej jakości. Jeżeli interesuje was historia Nintendo, rozwój ich klasycznych gier oraz kultowe konsole, to ta książka jest z pewnością dla was. Będzie to również świetny prezent dla najmłodszych graczy, którzy właśnie dostali swoją pierwszą przenośną konsolę z wąsatym hydraulikiem, pyzatą księżniczką Peach lub kolorowymi Pokemonami.
Książkę dostarczyło wydawnictwo APN Promise.
Dodaj komentarz