Jak duży wpływ na naszą codzienność ma rodzaj łącza internetowego, z którego korzystamy? Okazuje się, że spory. Internet zmienia naprawdę wiele. Szybkie i stabilne łącze to klucz do bezproblemowej i wygodnej pracy zdalnej, wysokiej jakości rozrywki czy komunikacji z bliskimi lub poznawania nowych znajomości online. Jednak czym tak naprawdę jest stabilny i szybki internet? Jak wybrać ofertę, która spełni wszelkie wymagania? Czy lepszą opcją będzie internet kablowy, czy może mobilny? O tym w dzisiejszym artykule.
Szybkie połączenie, czyli jakie?
Szybkie połączenie to takie, które pozwala na wysokie prędkości przesyłania danych. Co to tak właściwie znaczy? Jeśli chodzi o internet stacjonarny, to szybki internet oferuje prędkości od 100 Mb/s do 1 Gb/s. Warto jednak przy tym pamiętać, że oferty z prędkościami 100-600 Mb/s będą odpowiednie dla osób, którym wystarczy po prostu szybkie łącze. Nie wymagają one więc zawrotnych prędkości pobierania danych oraz wysokiej przepustowości. Do 1 oraz do 5 Gb/s natomiast to połączenie bardzo szybkie, które umożliwia płynny, niezakłócony i efektywny download oraz upload. Dodatkowo bez problemu można podłączyć do niego wiele urządzeń naraz.
Jaki rodzaj internetu oferuje bardzo szybkie prędkości? Przede wszystkim internet światłowodowy. Łącze tego typu jest błyskawiczne, ale i stabilne. Takich możliwości nie oferuje żaden inny rodzaj połączenia. Dlaczego stabilny internet jest równie ważny co szybkość łącza?
Stabilny internet – dlaczego warto go mieć?
Stabilność internetu pozwala na utrzymanie ciągłego połączenia bez przerw. To płynność, która ma spore znaczenie m.in. dla miłośników gier online. Zapobiega utratom połączenia, które mogłyby mieć przeważający wpływ na wynik rozgrywki. Stabilny internet to więc brak lagów w grach, możliwość płynnego streamowania na platformach czy oglądania gier na żywo innych osób.
Zarówno szybkość, jak i stabilność internetu ma wpływ na jednoczesne korzystanie z sieci przez wielu użytkowników. Dzięki wysokim parametrom łącza można grać online, oglądać filmy i seriale, rozmawiać na wideokonferencjach, pobierać lub wysyłać duże pliki bez obawy o spadek jakości połączenia. Stabilność internetu wpływa nawet na pobieranie dużych aktualizacji programów, nowych gier itp. Przerwy w łączności skutkują wtedy często pojawieniem się błędów, które uniemożliwiają pełne pobranie zawartości. Internet, który nie jest podatny na przeciążenia czy działanie niekorzystnych warunków pogodowych zapobiega takim sytuacjom.
Praca zdalna a internet
Internet zmienia wiele, szczególnie dziś, gdy wiele zawodów można wykonywać zdalnie. Praca z domu jest bardzo popularnym rozwiązaniem, które sprawdza się w wielu firmach. Pracodawcy nie muszą płacić za wynajem biur, a pracownicy nie tracą czasu na dojazd do pracy. Aby jednak móc spokojnie wykonywać swoje obowiązki z domu konieczne jest stabilne i szybkie łącze.
Szybkość połączenia umożliwia błyskawiczne przesyłanie dużych plików, co jest nieocenione w wielu branżach, od IT po grafikę komputerową. Pracownicy powinni móc bez obaw wymieniać się wszelkimi plikami, łączyć się na rozmowach wideo – również tych z klientami. Utrata połączenia w kluczowym momencie rozmowy może nie tylko zaszkodzić płynności komunikacji, ale również wpłynąć na ocenę profesjonalizmu pracownika. Stabilność łącza zapewnia też ciągłość pracy bez ryzyka utraty ważnych danych czy postępów w danym projekcie. Dobry i jakościowy internet zapewni nam więc wygodę, niezależnie od tego w jakich systemach, programach czy aplikacjach pracujemy. Z internetem światłowodowym możemy być spokojni o naszą produktywność, a więc i o samozadowolenie z wykonywanej pracy.
Jak wybrać ofertę ze stabilnym i szybkim internetem?
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na internet światłowód. Jeśli w naszej okolicy istnieje możliwość podpięcia się pod tego rodzaju łącze, sprawdźmy ofertę danego operatora. To najlepsza z możliwości, która naprawdę zmienia wiele.
Jeśli dostęp do światłowodu jest ograniczony, warto zainteresować się internetem mobilnym 5G. Wystarczy być w jego zasięgu (można to sprawdzić na specjalnych mapach udostępnianych przez operatorów) i wykupić abonament wraz z odpowiednim routerem (najlepiej obsługującym technologię Wi-Fi 6). Oprócz tego, że internet zmienia wiele, to spore znaczenie ma także odpowiedni sprzęt. Nieważne czy pracujemy przez internet, czy spędzamy swój wolny czas – odpowiedni sprzęt umożliwia wykorzystanie pełni potencjału, jaki daje dane połączenie. Poza tym laptop czy komputer, który zacina się przy rozpoczęciu każdej nowej akcji, znacząco utrudnia wykonywanie jakichkolwiek czynności czy to online, czy offline.
Podczas wyboru oferty, warto również rozważyć nasze potrzeby względem płynności korzystania z internetu. O ile w przypadku światłowodu nie powinno być problemu i wszelkie przerwy czy spadki prędkości są raczej rzadkością, o tyle internet bezprzewodowy potrafi płatać figle. Na jego stabilność i szybkość ma wpływ wiele czynników – ukształtowanie terenu, pogoda, przeciążenie pasm. W takim wypadku, gdy dodatkowo nie mamy możliwości skorzystania ze światłowodu, warto być może postawić na tradycyjny internet kablowy. Co prawda nie zapewni tak wysokich prędkości, jakie mogłoby dać łącze 5G, ale na pewno zagwarantuje lepszą stabilność.
Artykuł sponsorowany
Dodaj komentarz