Chcesz zacząć w celach zarobkowych streamować w sieci ulubione gry? W przypadku jakiejkolwiek formy zarabiania w Internecie warto znać przepisy prawne dotyczące działalności gospodarczej. Oto najważniejsze kwestie.
Kiedy trzeba założyć działalność jako gamer?
Jeśli zaczynasz zarabiać na różnych platformach jako gracz – np. takich jak YouTube, Twitch czy Instagram, między innymi przez reklamy czy subskrypcje, musisz mieć świadomość istnienia czegoś takiego jak działalność niezarejestrowana. Jest ona legalna do określonej kwoty przychodów, a konkretnie – do 75% minimalnego wynagrodzenia. Przekraczając w jednym miesiącu tę sumę, należy już założyć działalność gospodarczą.
W 2024 roku limit przychodów dla działalności nieewidencjonowanej wynosi od stycznia do czerwca 3181,50 zł. W lipcu się zwiększy do 3225 zł. Pamiętaj, że jej rozpoczęcie wiąże się z pewnymi obowiązkami, między innymi z rozliczaniem przychodów w zeznaniu rocznym PIT-36 w skali podatkowej, wystawianiem faktur lub rachunków na żądanie kupującego czy przestrzeganie praw konsumentów.
Jeśli dobrze Ci idzie i chcesz rozpocząć działalność gospodarczą z prawdziwego zdarzenia, czeka na Ciebie kilka formalności. Jedną z nich jest ustalenie kodów PKD i PKWiU – o drugim przeczytasz np. tutaj: https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/prowadzenie-firmy/czym-jest-pkwiu. W przypadku kodu PKD, wszystko zależy od tego, na czym głównie będzie polegać zarabianie – warto skonsultować się z księgowym lub doradcą w tym zakresie.
Gamer zakłada działalność – o czym pamiętać?
Po zarejestrowaniu działalności influencera w CEIDG konieczne jest ustalenie kwalifikacji podatkowej swoich przychodów. Jeśli sprzedajesz prywatne, stworzone przez siebie treści, na przykład dostępne po subskrypcji, wówczas będzie to usługa. Jeśli natomiast działalność dotyczy obrotem przedmiotami z gier, które de facto wytworzył deweloper, będzie to sprzedaż towarów.
Wszystkie przychody i koszty należy odpowiednio kwalifikować oraz ewidencjonować, by uniknąć późniejszych sankcji. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda kwestia prezentów dla swoich widzów, a koszty podatkowe, wszystkich informacji dowiesz się m.in. z tego tekstu: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/prezenty-dla-klientow-a-koszty-podatkowe.
Prawa autorskie
Niektóre materiały, które są tworzone przez streamerów, spełniają przesłanki utworu zgodnie z ustawą o prawie autorskim oraz o prawach pokrewnych. Obliguje to do stosowania pewnych konstrukcji prawnych w umowach, które będą skuteczne zarówno dla gracza, jak i dla kontrahenta. Jeśli dane dzieło jest kwalifikowane jako utwór, należy sporządzić dokument przekazania praw autorskich lub otrzymać licencję na korzystanie z materiałów.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat działalności gospodarczej, sprawdź https://firmove.pl/. Znajdziesz tam artykuły, które rozwieją Twoje wątpliwości co do księgowości, podatków oraz innych kwestii związanych z prowadzeniem własnego biznesu.
Artykuł sponsorowany
Dodaj komentarz