Cyberpunk 2077 dostanie kolejną grę planszową, o czym wiadomo już od pewnego czasu. Jednak dziś możemy dowiedzieć się czegoś na temat rozgrywki.
Na pewno nie zdziwi wielu z Was wiadomość, że jestem fanem marki Cyberpunk 2077. Podstawowa gra bardzo mi się spodobała, a rozszerzenie Widmo Wolności okazało się niemal idealnym dziełem. Pisałem o tym oczywiście więcej w mojej recenzji, do której zabierze Was ten odnośnik.
Jeśli regularnie śledzicie wpisy na naszym portalu, to bez wątpienia wiecie, że powstaje też kolejna (po Gangach Night City) gra planszowa osadzona w tym mieście. Dzisiaj Cyberpunk 2077: Gra planszowa dostało kolejny artykuł na Gamefound. Dzięki niemu możemy poznać szczegóły dotyczące rozgrywki.
Przygotowanie do rozgrywki w Cyberpunk 2077: Grze planszowej
Warto wspomnieć, że będzie na nas czekało kilka typów misji, aczkolwiek podstawowe operacje dokonywane na planszy powinny być takie same. Wcielimy się oczywiście, o czym już kiedyś pisałem, w czworo postaci znanych z gry CD Projekt RED. Mam na myśli:
- Jackiego Wellesa
- Judy Alvarez
- Panam Palmer
- V (zarówno żeńską, jak i męską wersję, do wyboru)
Bardzo podoba mi się zapowiedź specjalnej aplikacji dedykowanej opisywanej planszówce. Niewątpliwie ułatwi ona poznanie mechanik rozgrywki – zwłaszcza, że znajdzie się w niej specjalna opcja „Samouczek”. Znajdziemy w niej pomoce audiowizualne, a po wykonaniu pierwszych kroków rozłożymy mapę pierwszej misji prologu. Następnie układamy w odpowiednich miejscach windę oraz kafle mapy zgodnie z instrukcją w danej kampanii fabularnej. Można to skojarzyć na przykład z przygotowaniem do rozgrywki w Assassin’s Creed: Brotherhood of Venice.
Następnie rozmieszczamy odpowiednio żetony drzwi i łupów, a także figurki strażników. Na koniec przygotowujemy planszetki gracza i tasujemy karty ze startowych talii kart. Te czynności wieńczą fazę przygotowawczą. Teraz pozostaje udać się na misję i stać się żywą legendą Night City!
Akcja
Należy zaznaczyć, że aplikacja towarzysząca, którą opisałem w poprzednim akapicie nie stanowi tylko pomocy dla nowych graczy. Mierzy ona bowiem również czas, prowadzi narracje i motywuje do popełniania szybkich decyzji. Naszym zadaniem jest ukończenie wszystkich wymaganych zadań i ewakuowanie się, aby dotrzeć do kolejnego etapu. W tym miejscu warto przypomnieć, że Cyberpunk 2077: Gra planszowa jest nastawione na ścisłą współpracę graczy – każdy działa razem, aby osiągnąć wspólny cel. Misje składają się zazwyczaj z dwóch lub trzech poziomów, a wszystkie działania ogranicza jeden wspólny zegar. Co więcej, jest on połączony z dynamiczną muzyką oraz głosem informującym nas, ile zostało nam czasu. Przyznaję, że już wcześniej byłem zainteresowany tą planszówką, a teraz mam pewność, że nie mogę przejść obok niej obojętnie! Zostawmy jednak tę dygresję na boku i wróćmy do faktów.
Gra dzieli się na kilka faz – wchodzimy do akcji, zatrzymujemy się podczas cooldownu, ruszamy do akcji i tak w kółko. Niezwykle istotnym wydaje się zasada, zgodnie z którą każda misja ma ograniczoną liczbę walk (faz, w których działamy). Za wykonanie ruchu odpowiada zagranie jednej z czterech kart akcji z ręki. Następnie, co na pewno nie dziwi żadnego gracza planszowego, stosujmy widoczne na niej efekty w dowolnej kolejności. Wtedy bierzemy kartę ze swojej talii – zawsze powinniśmy bowiem mieć cztery karty w ręce. Pojawiają się też naturalnie specjalne efekty. Jako przykład podano zdobycie drugiego poziomu netrunningu. Będziemy wtedy mogli rozpatrywać symbole na tym samym poziomie, kiedy zagramy zieloną kartę.
Poruszanie się i zdobywanie łupów
Jeżeli staniemy na polu z łupem, możemy go pochwycić. Aby go zdobyć, kładziemy go na cyberdecku obok segmentu z umiejętnościami, awersem do dołu. Będziemy mogli odkryć to znalezisko podczas fazy cooldownu i wykorzystać je w kolejnej rundzie.
Otwieranie drzwi i wytwarzanie przedmiotów w Cyberpunku 2077: Grze planszowej
Jeśli użyjemy symbolu dłoni z talii żółtych kart akcji, to będziemy w stanie wyważyć każde drzwi. Po takim zagraniu zdejmuje się żeton drzwi z planszy. Wcześniej jednak należy przygotować się odpowiednio na niebezpieczeństwo, które może czekać na nowym obszarze. Tu z pomocą przychodzi system wytwarzania przedmiotów. Każdy zagrany symbol wiąże się ze zdjęciem jednej kostki z karty wytwórstwa. Kiedy wszystkie kostki zostaną usunięte, przedmiot będzie wytworzony i gotowy do wykorzystania. Należy jednocześnie zaznaczyć, że tak wytworzone wyposażenie jest jednorazowe.
Walka i rany
Jak dobrze byśmy się nie skradali, nie można nie być przygotowanym na wymianę ogna. Włamujemy się przecież do biur Arasaki, a te są zawsze bardzo silnie chronione. Za oddawanie strzałów odpowiada symbol celownika na czerwonych kartach akcji. Niektóre, odpowiednio rozwinięte postaci, mogą za jedną akcją oddać nawet kilka strzałów! Każdy symbol zadaje przeciwnikowi punkt obrażeń.
Jeżeli jednak od samego początku przeciwnik zdaje sobie sprawę z naszej obecności i widzi nas, nie możemy jako pierwsi oddać od razu strzału. W takiej sytuacji zarówno my, jak i strażnicy najpierw rzucają kośćmi broni, a my działamy zgodnie z wylosowanymi efektami. Dopiero wtedy możemy znów atakować czerwonymi kartami lub wybrać inną akcję.
Zarobienie kulki to jeszcze nie koniec świata dla prawdziwego edgerunnera. Możemy się uleczyć za pomocą dopalaczy zdrowia (w kształcie serca, na niebieskich kartach). Jeden dopalacz podnosi poziom zdrowia o jeden punkt. Pozostając jeszcze przy działaniach mniej bezpośrednich niż broń palna warto wspomnieć o netrunningu. Po zebraniu odpowiedniej ilości pamięci RAM cyberdecka możemy aktywować quickhack. RAM uzupełniamy poprzez symbole netrunningu z zielonych kart. Natomiast quickhack wywołuje efektowną i efektywną kombinację podczas zagrywania karty w naszej turze.
Nie brakuje też specjalnych wzmocnień, tak zwanych boosterów. Pozwalają nam one działać niezależnie od tego, co mamy w ręce. Możemy wybrać między poruszaniem się, zdobyciem punktu RAM, otwarciem drzwi, wytworzeniem jednorazowego przedmiotu lub zaatakowaniem oponenta. Zużyty booster odwracamy, ale możemy go reaktywować. Niezbędne do tego jest spełnienie dwóch warunków – posiadanie pełnego paska zdrowia oraz zagranie niebieskiej karty z symbolem serca.
Cooldown w Cyberpunku 2077: Grze planszowej
Faza ta to przerwa w walce, która trwa po prostu tak długo, jak chcemy. Podczas tej fazy możemy wybrać nowe karty wytwarzania przedmiotów. Należy również zastąpić żetony łupu odpowiadającymi im przedmiotami oraz wymienić nagrody za zabicie strażników. Nierzadko może to zapewnić nam na przykład epickie bronie.
Co dalej w Cyberpunku 2077: Grze planszowej?
Przyznaję, że jestem niezwykle podekscytowany nowościami, które dziś pojawiły się we wpisie na Gamefound. Podobają mi się chociażby ruchome podstawki na figurki. Niemałe wrażenie wywarła na mnie też aplikacja dedykowana grze. Może ona być niezwykle klimatycznym narzędziem. Już teraz wiem, że czekam na kolejne wiadomości dotyczące tej planszówki. Na pewno dowiemy się więcej o fabule, a także dostaniemy wgląd w mapę. Czekacie na tę grę? Jak podobają się Wam dotychczasowe związane z nią zapowiedzi? Dajcie nam znać w komentarzach. Grę tworzy Go On Board we współpracy z CD Projekt RED.
Źródło: Gamefound
Dodaj komentarz