W tym poradniku pokażemy wam, jak prosto i szybko uchwycić za pomocą rejestratora Elgato 4K60 S+ nagrania z waszych ulubionych gier w rozdzielczości 4K z konsol PS5 oraz Xbox Series X. Nauczymy was prostej edycji jednego materiału wideo oraz łączenia kilku fragmentów rozgrywki w jeden materiał.
Pokażemy wam również, jak jednocześnie nagrać rozgrywkę z konsoli oraz obraz z kamerki internetowej nakierowanej na wasz kontroler.
Co nam będzie potrzebne?
- Nagrywarka Elgato 4K60 S+
- Aplikacja 4k Capture Utility
- Darmowe oprogramowanie HitFilm Express
Opis nagrywarki Elgato 4K60 S+
Elgato 4K60 S+ to najnowszy rejestrator wideo do przechwytywania obrazu z konsol nowej generacji. Za jego pomocą z dziecinną łatwością nagracie materiały w rozdzielczości 4K z HDR-em na dysk waszego PC lub kartę SD. Urządzenie waży niecałe 350 gramów, natomiast jego wymiary to 142 x 111 x 32 mm. Metalowa obudowa kryje naszpikowane najnowszą technologią wnętrze. Jego serce to układ HEVC. Zapewnia on najwyższą możliwą wydajność kodowania przy minimalnym obciążeniu komputera, a szczególnie procesora. Formaty kodowania to H.264/AVC dla treści w 4K oraz H.265/HEVC HDR dla materiałów 4K z HDR-em. Pliki zapisują się w formacie MP4, więc są od razu gotowe do wysłania ich na YouTube’a lub inną platformę streamingową.



Nagranie z konsoli bez użycia PC
Nagrywarka Elgato 4K60 S+ to kompaktowe i przenośne urządzenie, które możne posłużyć do rejestracji rozgrywki w każdym miejscu. Bez problemu możecie zabrać je do znajomego, aby zarejestrować mecze w FIFE 22, a nawet cały turniej piłkarski. Urządzenie nie ma wbudowanego dysku twardego. Posiada tylko slot na szybkie karty SD (min. klasy UHS 3/V30). Na takiej karcie o pojemności 248 GB możemy zapisać do 7 godzin rozgrywki w rozdzielczości 4K. Podłączenie urządzenia do konsoli i TV jest bardzo proste. Najpierw podłączamy jeden kabel HDMI od konsoli do nagrywarki do gniazda IN. Następnie z gniazda HDMI OUT prowadzimy drugi kabel HDMI do TV. Nagrywarka ma swoje własne zasilanie zewnętrze, które musimy podłączyć do dowolnego gniazdka elektrycznego. Aby zacząć nagrywać rozgrywkę, po prostu naciskamy duży okrągły dotykowy przycisk z napisem REC. W trakcie nagrywania przycisk będzie mrugać na czerwono. Naturalnie aby zatrzymać nagrywanie, ponownie dotykamy przycisku REC. Po powrocie do domu wystarczy podłączyć Elgato 4K60 S+ za pomocą kabla USB do PC, zgrać nagrany materiał na dysk komputera oraz rozpocząć montaż. Możemy też od razu wrzucać go oczywiście na YouTube’a.
Podłączenie Elgato 4K60 S+ do konsoli, PC i TV
Z naszej nagrywarki wychodzą aż cztery kable. Są to dwa USB-C oraz dwa HDMI. Kolejność podłączenia powinna być następująca:
- Podłączamy kabel HDMI od konsoli do nagrywarki do gniazda IN
- Wtykamy kabel HDMI od TV do nagrywarki do gniazda OUT
- Kabel USB idzie od PC do nagrywarki do gniazda PC
- Podłączamy zewnętrzne zasilanie do nagrywarki
Jak więc widać, sporo kabli wychodzi od nagrywarki. Silnie rekomendowane jest, aby wasz PC był blisko TV. Gdy już mamy wszystko podłączone, przystępujemy do instalacji oficjalnego oprogramowania od Elgato.
Instalacja i konfiguracja 4k Capture Utility
Oprogramowanie pobieramy oczywiście z oficjalnej strony producenta. Jeżeli macie w PC dysk SSD, to z pewnością warto na takowy aplikację zainstalować. Po uruchomieniu 4K Capture Utility przechodzimy do ustawień aplikacji. W zakładce „Divice” możemy zapoznać się możliwościami naszej nagrywarki. W kolejnej zakładce, „Pictures”, możemy natomiast wyregulować kolory w podglądzie aplikacji jeżeli odbiegają od tego, co widzimy na ekranie TV. Zakładka „Recording” odpowiedzialna jest za miejsce nagrywania. Jednak zanim wybierzemy miejsce zapisywania plików, proponuję odhaczyć „enable flashback recording”. Jej włączenie powoduje ciągłe nagrywanie, gdy włączona jest aplikacja na PC. Mnie zdecydowanie lepiej się pracowało, gdy sam włączałem i wyłączałem nagrywanie. Libery Location to miejsce zapisywania plików wideo na waszym PC, natomiast Screenshot Location jest miejscem od zapisywania zrzutów ekranu. Klikając na Change, sami możecie wybrać miejsce zapisywania plików.



Minimalne wymagania PC do obsługi tego oprogramowania to: procesor Intel Core i5-6XXX lub nowszy, karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 10XX lub nowsza, pamięć: 8 GB RAM, System Windows 10 64-bit. Do nagrywania z HDR-em musicie posiadać minimum kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 1050.
Flashback recording
Flashback recording w Elgato 4K60 S+ to nic innego jak bufor wideo. Akapit wyżej poleciłem wam, aby wyłączyć tę funkcję. Odpowiednio startując oraz zatrzymując wideo, przygotujemy sobie praktycznie gotowy materiał na YouTube’a. Może to być wyścig lub po prostu nagranie jakieś konkretnej misji. Włączenie flashback recording rekomendowałbym tylko na czas swobodnego grania. Dzięki temu obraz cały czas nagrywa się na dysk naszego PC. W momencie, gdy wydarzyło się coś ciekawego na ekranie TV, łapiemy za myszkę i klikamy na suwak w aplikacji 4K Capture Utility. Przesuwamy go wstecz, do początku naszej wyjątkowej akcji, naciskamy na czerwony przycisk nagrania, aby rozpocząć nagrywanie oraz na ten sam przycisk, aby zakończyć proces. Tym prostym sposobem możemy podzielić się z widzami naszego kanału niesamowitą akcją, której wcale nie planowaliśmy.

Pierwsze nagranie na dysk twardy PC
Przed rozpoczęcie nagrywania warto jeszcze wypełnić informacje dotyczące tego, co nagrywamy. Aby to zrobić, klikamy w dolnym prawym roku aplikacji literkę „i” w kółeczku. Tam uzupełniamy nazwę gry, opis, oraz dodajemy ewentualnie tagi. Nagranie ruszy, gdy klikniemy czerwoną kropkę w dolnej środkowej części aplikacji. Wraz z rozpoczęciem nagrania uruchomi się też zegar, który będzie pokazywał nam długość materiału. Po prawej stronie mamy jeszcze ikonę aparatu. Klikniecie niej zapisze oczywiście zrzut ekranu, który znajdziemy we wcześniej ustalonej lokacji. W zakładce Libary znajdziemy wszystkie nasze nagrania, które możemy momentalnie obejrzeć i ewentualnie usunąć, gdy coś poszło nie tak.

Podstawowa edycja wideo w HitFilm Express
Do edycji wideo na nasz kanał YouTube posłużył nam darmowy, lecz bardzo rozbudowany edytor wideo – HitFilm Express. Pobierzemy go oczywiście ze strony producenta. Po instalacji i uruchomieniu aplikacji klikamy na New. Wszystkie nasze nagrania z PS5, czy Xbox Series X zapisane są w jakości 4K. W związku z tym w okienku „Template” wybieramy 4K UHD @ 60 fps (lub 30 fps), po czym klikamy OK. Aplikacja na pierwszy rzut oka może trochę przerażać, aczkolwiek to tylko pozory i podstawowe funkcje bez problemu szybko opanujecie.



Aby dodać nagranie do edycji, klikamy na Import w zakładce Media. Wyszukujemy nasz folder, w którym zapisujemy materiał z nagrywarki Egato, a następnie interesujący nasz plik. Ten, po kliknięciu „Otwórz”, pojawi się w aplikacji HitFilm Express. Klikamy nasz materiał i trzymając palec przesuwamy go do prawego okna. Dzięki temu w górnej części automatycznie pokaże się podgląd naszego materiału wideo. Często może oczywiście się zdarzyć, ze zbyt szybko zaczęliśmy nagrywać materiał lub zbyt późno skończyliśmy nagrywać. Aby przyciąć materiał, po prostu chwytamy za jeden z rogów klipu i przesuwamy w odpowiednią stronę. W okienku z podglądem zobaczymy miejsce ostatniej lub pierwszej klatki, a więc bez problemu idealnie przytniemy nasz materiał.


Dodanie logo do nagrania z Elgato
Nagranie mamy gotowe, ale warto je zabezpieczyć znakiem wodnym, np. z naszym logo. Dzięki temu nikt nie pobierze naszego materiału i wgra go na swój kanał YouTube. Ponownie idziemy do zakładki Media i klikamy na Import, wyszukując nasz obrazek. Przeciągamy go na prawą stronę – do kolumny Video 2. Oczywiście nie chcemy, aby nasze logo było na środku. Wobec tego klikamy biały celownik w podglądzie i przesuwamy logo w jeden z czterech rogów ekranu. Teraz warto jeszcze dostosować jego rozmiar oraz dodać przeźroczystość, aby za bardzo nie rzucało się w oczy. Aby zmienić rozmiar, klikamy na nasz obrazek w zakładce media, a następnie klikamy zakładkę Controls. Tam rozwijamy Transform:
- W Anchor point regulujemy położenie obrazka co do jednego pixela
- Scale służy do skalowania rozmiaru obrazka, zachowując jednocześnie jego proporcje.
- Rotation odpowiada za obracanie obrazka
- Opacity natomiast wpływa za jego przezroczystość. Tu proponuję dać 50%
Na koniec wracamy do okna Editor, w którym rozciągamy nasze logo na cała długość przygotowanego wcześniej klipu. Oczywiście tak, aby pokazywało się przez całą długość nagrania.


Eksport nagrania
Na koniec pozostaje nam już tylko wyeksportowania nagrania do nowego pliku. Aby to zrobić, klikamy Export po prawej stronie Editora. Najpierw klikamy Default Preset, aby upewnić się, że jest tam zaznaczone YouTube 2160 UHD. Następnie klikamy To file…, po czym wybieramy folder do zapisu i klikamy Zapisz. Aplikacja automatycznie przełączy się na zakładkę Export, w której to będziemy mogli obserwować progres zapisywanego materiału. Po zobaczenia napisu Finished na zielonym tle nasz materiał jest gotowy do wysłania go na YouTube.

Podstawowe łączenie kilku nagrań z Elgato w jedno
Podstawowe edytowanie pojedynczego klipu oraz dodanie logo mamy już opanowane. Skupmy się więc teraz na poszerzeniu naszych możliwości o łączenie kilku nagrań w jedno. W ten sposób możemy naszym widzom pokazać najlepsze bramki z FIFA 22, zaprezentować piękno świata w Horizon Forbiden West, czy niesamowite headshoty w trybie wieloosobowym Call of Duty. Niech nam do tego posłuży gra Horizon Forbidden West. Za pomocą nagrywarki Elgato 4K60 S+ nagrałem kilka krótkich filmików prezentujących świat gry. Odpalamy więc program HitFilm Express i tworzymy nowy projekt (oczywiście w 4K @ 60 fps). Następnie importujemy wszystkie nasze krótkie nagrania. W kolejnym kroku przeciągamy klipy według wybranej kolejności do edytora, odpowiednio układając je na ścieżce Video 1. Przed połączeniem ze sobą materiałów warto sprawdzić, czy żadnego z nich nie należy przyciąć. Aby tego dokonać, należy złapać za lewy lub prawy bok i przesunąć w odpowiednią stronę.

Przejścia między klipami
Warto urozmaicić nasz projekt o przejścia między klipami. To małe animacje, które sprawiają, że przyjemniej będzie się oglądało kolejne nagrania w naszym projekcie. Aby dodać przejście, udajemy się do zakładki Effects i tam szukamy folderu o nazwie Transitions – Video. Znajdziemy cztery rodzaje efektów:
- Dissolve – przejścia kolorami oraz figurami geometrycznymi
- Motion – efekt zwijanej strony
- Wipe – efekty tarczy zegarowej, wachlarza lub przesuwania obrazu np. z lewej na prawą stronę
- Zoom – Przejście z efektem powiększenia koła lub krzyża.

Aby dodać przejście np. z efektem powiększenia koła, klikamy na Zoom i przesuwamy to na łączenie między klipami w Editorze. Analogicznie robimy z innymi efektami, które chcemy wstawić między nasze filmy. Na koniec pozostaje już tylko dodanie naszego logo w dowolnej części rogu ekranu. Następnie możemy przystąpić do exportu wideo. Efekty takiej pracy możecie oczywiście zobaczyć na naszym nagraniu.
Montaż rozgrywki w kooperacji
Kolejnym etapem urozmaicenia naszego kanału może być zaprezentowanie rozgrywki w kooperacji. Niewątpliwie pokazanie naszym widzom ujęć z kilku perspektyw może być bardzo interesujące. Ostatnio pojawiło się kilka gier, które możemy przejść razem z przyjaciółmi, m.in. Dying Light 2, czy Rainbow Six Extraction. Oczywiście osoby, które biorą udział z nami w rozgrywce wieloosobowej, powinny nagrać swoją rozgrywkę, a następnie wysłać nam materiał, abyśmy mogli go połączyć z naszym nagraniem w HitFilm Express.



Importujemy oba nagrania do naszego edytora wideo, a nasz gameplay umieszczamy na ścieżce Video 1. Natomiast film dostarczony przez osobę, z którą graliśmy wrzucamy na ścieżkę Video 2. Chwytając za boki nagrań, przycinamy oba klipy tak, aby miały odpowiednią synchronizację. Następnie klikamy ścieżkę Video 2 i przechodzimy na zakładkę Controls. Zmniejszamy skalę tego nagrania na 40%, po czym w podglądzie klikamy biały celownik. Teraz, trzymając lewy przycisk myszy, przesuwamy film w jeden z rogów ekranu. Gdy jesteśmy pewni, ze wszystko dobrze się prezentuje, możemy przystąpić do eksportowania pliku. Efekt powinien prezentować się następująco:
Jednoczesne nagrywanie rozgrywki oraz obrazu z kamerki.
Na koniec tego poradnika mamy dla was jeszcze jedną propozycję. Tym razem nagramy jednocześnie rozgrywkę z konsoli oraz kontroler, który do niej wykorzystujemy. Do nagrania naszych ruchów na kontrolerze będzie oczywiście potrzebna kamerka. Najlepiej, aby nagrywała z prędkością 60 klatek na sekundę. My skorzystaliśmy z kamerki Logitech C922 PRO. Wykorzystaliśmy również darmowe oprogramowanie dla streamerów – OBS, które pobieramy ze strony producenta. Uruchamiamy program i od razu przechodzimy do ustawień i zakładki wyjście. Tam wskazujemy ścieżkę naszych nagrań oraz ustawiamy ich jakość. Klikamy OK i zamykamy ustawienia.

Wracamy teraz do głównego ekranu OBS-a. Tam musimy dodać nasz obraz z konsoli oraz kamerki. Zaczynamy od konsoli. Klikamy więc na plus w dolnym okienku Źródła obrazu i wybieramy urządzenia do przechwytywania. Wpisujemy nazwę naszej nagrywarki (Elgato 4K60 S)+ i klikamy OK. W kolumnie Urządzenie wybieramy Game Capture 4K60 S+. Po chwili powinien pokazać się obraz z naszej konsoli, a więc ponownie klikamy OK. Teraz obraz główny OBS-a powinien pokazywać ekran z konsoli.



Dodanie obrazu z kamery do nagrań z Elgato
Następnie dodajemy obraz z kamerki podłączonej do PC. Wobec tego ponownie klikamy plus w dolnym okienku Źródła obrazu i wybieramy urządzenia do przechwytywania. Wpisujemy nazwę naszej kamerki i klikamy OK. W kolumnie Urządzenie wybieramy kamerkę internetową.Ustawiamy też, aby nagrywała w 60 klatkach kosztem np. niższej rozdzielczości obrazu. Teraz obraz główny OBS-a powinien pokazywać obraz z kamerki nałożony na ekran z konsoli.



Ostatnie kroki z OBS
Jak widzicie, ekran z obrazem z kamerki ma czerwone obramowanie oraz kwadraciki na rogach. Dzięki nim możecie regulować rozmiar waszego ekranu z kamerki, zachowując oczywiście proporcje obrazu. Gdy wszystko macie już odpowiednio ustawione, pozostaje już tylko odpalić nagrywanie. Po prawej stronie oprogramowania klikamy więc „Rozpocznij nagrywanie”. Natomiast po ukończonej rozgrywce klikamy w tym samym miejscu „Zatrzymaj nagrywanie”. Stworzony plik wideo jest od razu gotowy do wrzucenia na YouTube’a. Ewentualnie możecie go jeszcze przyciąć oraz dodać wsze logo za pomocą HitFilm Express. Jeżeli wszystko dobrze zrobiliście, to powinno wam wyjść nagranie, jak nam poniżej.
Oczywiście zaprezentowaną przez nas powyżej metodę możecie wykorzystać w wielu grach z różnymi kontrolerami. Możecie na przykład pokazać waszym fanom, jak gracie padem w strzelanki albo za pomocą fightsticka w bijatyki, a nawet jak latacie na wolancie w Flight Simulator na Xbox Series. Ewentualnie, zamiast kontrolera możecie nagrać siebie wraz z komentarzem do prowadzonej rozgrywki.
Podsumowanie – czy warto zainwestować w Elgato 4K60 S+?
Jak widzicie, karta przechwytywania Elgato 4K60 S+ to wszechstronne i kompaktowe urządzenie. Możecie go śmiało używać w podróży, na turniejach gamingowych albo po prostu odwiedzając znajomych. Dzięki slotowi na karty SD szybko zapiszecie waszą rozgrywkę w 4K z HDR-em. Następnie po powrocie do domu będziecie mogli ją od razu wysłać na YouTube’a. Natomiast w domu kilkoma prostymi kliknięciami rozgrywka z waszej konsoli pojawi się momentalnie na dysku twardym komputera. Dzięki naszemu poradnikowi do prostego montażu wideo wasz kanał z pewnością może wzbogacić się o niesamowite nagrania. Te przyciągną oczywiście coraz większą liczbę widzów. Doczekaliśmy pięknych czasów, w których małe urządzonko o dużej mocy samo w sobie jest w stanie przechwycić materiały 4K z HDR-em. Na pewno nie znajdziecie niczego lepszego i prostszego w obsłudze do zgrywania materiałów z konsol nowej generacji.

Poradnik postwał we współpracy z firmą Elgato.

Dodaj komentarz