Projektor idealny do gier i rozrywki domowej w rozdzielczości 4K UHD — właśnie takim hasłem reklamuje swoje urządzenie producent. Sprawdziliśmy, jak sprawuje się w rzeczywistości. Zapraszamy!
Zacznijmy od prostego i prawdziwego stwierdzenia, że od projektorów gamingowych wymaga się wiele. Aby urządzenie spełniało wszystkie oczekiwania graczy, musi zapewnić szybko przetworzony bardzo dobrej jakości obraz oraz bardzo niskie opóźnienie. Tylko wtedy możemy mówić o prawdziwych wielkoekranowych doznaniach. Optoma UHD30 jest zdecydowanie godnym uwagi projektorem, których w swojej półce cenowej może nie mieć sobie równych. Jego wartość zdecydowanie idzie w parze z jakością oraz funkcjonalnością, która zaspokoi nawet najbardziej wybrednych graczy.
Specyfikacja*
Rozdzielczość | 4K Ultra HD |
Jaśność | 3,400 lumenów |
Kontrast | 500,000:1 |
TD | 130 cm – 10 m |
3D | Full HD 3D |
Rozmiar obrazu | 34”-300” |
Opóźnienie | 16-25ms |
Jakość obrazu
Większość projektorów 4K dostępnych na rynku oferuje wyjątkowo szczegółowy i wyrazisty obraz. Optoma UHD30 ma jednak dodatkowy atut w postaci technologii UltraDetail. Dzięki wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu i zwiększonej ostrości detale wydają się wyjątkowo wyraźne, co jest szczególnie widoczne w grach. Projektor był sprawdzany na Call of Duty Modern Warfare oraz Gears5 i ostrość obrazu robiła niesamowite wrażenie.
W kwestii kolorów i kontrastu również nie ma się czego przyczepić. Projektor działa w standardzie HLG oraz HDR10, co oznacza, że paleta kolorów jest bogata i gwarantuje doznania porównywalne z kinowymi — bez znaczenia, w jakim celu jest wykorzystywany. Optoma UHD30 został dodatkowo wyposażony w autorską technologię Dynamic Black, która zwiększa głębię i kontrast obrazu bez kompromisu na detalach.
Instalacja i kompatybilność
Wybierając projektor, warto zwrócić uwagę na jasność lampy. Lampa w Optoma UHD30 emituje 3,400 lumenów. To w zupełności wystarcza, aby nawet przy świetle otoczenia nie przejmować się wyblakłym obrazem. Projektor testowałem na białej ścianie, bez żadnego ekranu i to w zupełności wystarczyło, aby w pełni cieszyć się doskonałym obrazem.
Konfiguracja obrazu w Optoma UHD30 jest szybka i łatwa. Urządzenie posiada 40° pionową korekcję geometrii obrazu oraz zoom 1.1x, co sprawia, że wyrównanie obrazu jest mniej kłopotliwe. Do zestawu dołączony jest pilot, który posiada jasno opisane przyciski, dzięki czemu urządzenie jest gotowe do działania w chwilę. Sam projektor jest na tyle lekki, że można łatwo przenosić go z jednego pomieszczenia do drugiego — lub nawet na zewnątrz — i szybko przygotować go do pracy.
Co zaś tyczy się odległości projektora od ekranu — nie odbiega ona od standardu. Aby cieszyć się obrazem wielkości 100”, należy ustawić go w odległości około 330 cm. Zdecydowanym plusem jest to, że wyraźny obraz uzyskamy już z odległości 130 cm.
Wydajność w grach
Lag wywołuje frustrację u wszystkich graczy, a dla zawodowców jest często czynnikiem, który decyduje o wyborze sprzętu. Projektor Optoma UHD30 został zaprojektowany z myślą o graczach i oferuje niski czas opóźnienia o wartości 16 ms w trybie Enhanced Gaming Mode — oznacza to prawie natychmiastową reakcję. Podczas pojedynków w trybie wieloosobowym w Call of Duty Modern Warfare ani razu nie odczułem, że projektor działa w jakikolwiek sposób na moją niekorzyść, co potwierdza obietnice producenta w kwestii opóźnień.
Warto dodać, że aby uzyskać tak szybki czas reakcji, nie trzeba poświęcać jakości. Nawet na najwyższych rozdzielczościach opóźnienie nie przekracza 30 ms. W połączeniu z odświeżaniem na poziomie 240Hz nie ma mowy o żadnych rozmyciach albo rozerwaniach obrazu.
Podsumowanie
Optoma UHD30 to bardzo dobrej jakości projektor 4K, który powinien spodobać się graczom, którzy myślą już o nadchodzącej generacji konsol. Jeżeli miałbym na siłę szukać wad, to jest to głośność pracy urządzenia, oraz dosyć wysokie ustawienie głośności wbudowanego głośnika, który na najniższej wartości jest zdecydowanie zbyt głośny. Cena 4499 zł stawia go gdzieś na wysokości średniej półki, ale jego możliwości zdecydowanie prześcigają konkurencyjne urządzenia.
Dodaj komentarz