Dobrze zaprojektowane stanowisko pracy może poprawić koncentrację i efektywność. Między innymi dlatego ergonomia pracy zyskuje coraz większe znaczenie – zarówno przy urządzaniu przestrzeni biurowych, jak i domowych gabinetów. Na korzyść ergonomicznego wyposażenia wnętrz przemawia również troska o zdrowie – dzięki odpowiednim warunkom w pomieszczeniu możesz zapobiegać negatywnym konsekwencjom spędzania czasu w pozycji siedzącej. Jak stworzyć ergonomiczną przestrzeń?
Czym jest ergonomiczne miejsce pracy?
Głównym celem ergonomii jest poprawa komfortu pracowników oraz ich wydajności podczas wykonywania codziennych obowiązków. W praktyce może to oznaczać modyfikacje stanowiska pracy, szkolenia dla pracowników czy wprowadzenie przerw w trakcie długotrwałego spędzania czasu przed ekranem monitora. Ergonomiczne miejsce pracy zakłada więc stworzenie przestrzeni, która odpowiada potrzebom pracownika, pozwalając mu wykonywać wszelkie czynności w sposób wygodny i bezpieczny dla zdrowia. Niemałe znaczenie w całym procesie ma wybór wyposażenia, a także elementów wystroju. Na co zwrócić uwagę, tworząc komfortowe miejsce do pracy?
Ergonomia w pracy a ustawienie biurka
Kluczem do komfortowej pracy przy biurku jest właściwe ustawienie ciała. W tym zakresie zadbaj zarówno o prawidłową postawę, jak i odległość oczu od ekranu monitora. Idealna wysokość biurka pozwala oprzeć ramiona o blat biurka pod kątem prostym lub nieco większym. Ekrany komputera powinny być natomiast ustawione tak, aby górna krawędź była na poziomie lub nieco poniżej linii wzroku użytkownika, a odległość oczu od ekranu powinna wynosić od około 50 do 70 cm.
W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się biurka elektrycznie regulowane (https://www.motiondesk.pl/produkty/Biurka-elektrycznie-regulowane-c46569413). Pozwalają one zmienić wysokość biurka w dowolnej chwili, a tym samym postawę – z siedzącej na stojącą w kilka sekund. Dzięki temu rozwiązaniu możesz zmieniać pozycję w czasie pracy, kiedy masz na to ochotę. Praca w takim systemie zapobiega bólowi pleców i innym dolegliwościom ze strony układu kostno-stawowego, korzystnie wpływa na skupienie i koncentrację. Zaletą korzystania z biurka elektrycznego jest także możliwość dostosowania go do wzrostu różnych użytkowników, co jest szczególnie przydatne w biurach wieloosobowych.

Oświetlenie w biurze i akcesoria – na co zwrócić uwagę?
Odpowiednie oświetlenie jest kluczem do komfortu wzrokowego. Światło powinno być równomiernie rozłożone po całym biurze. Najlepsze jest światło naturalne, ale jeśli nie jest dostępne, zainwestuj w lampy z możliwością regulacji jasności.
Wspomniane wcześniej biurka to tylko jeden z elementów wpływających na bezpieczną postawę. Warto również rozważyć zakup podkładki pod nadgarstki, pod mysz czy standerów pod monitory. Dzięki nim praca przy komputerze stanie się znacznie bardziej komfortowa. Nie zapominaj także o odpowiedniej organizacji pracy. W tym mogą pomóc Ci akcesoria, takie jak ładowarki nablatowe, przepustki kablowe czy maskownice do kabli, dzięki którym zyskasz łatwy dostęp do wszelkich akcesoriów i sprzętów, a na Twoim biurku zawsze będzie panował porządek. Z takich funkcjonalności znane są m.in. biurka Motiondesk z regulacją wysokości. Ich producent oferuje możliwość wprowadzenia różnych modyfikacji, dzięki którym meble są w pełni spersonalizowane i odpowiadają potrzebom użytkownika.
Co jeszcze wpływa na poprawę efektywności pracy?
Dla dobrego zdrowia i samopoczucia wykonuj regularne przerwy – wystarczy co godzinę wstać i rozciągnąć ciało, na czym zyska również Twoje samopoczucie i koncentracja. Istnieją także aplikacje, które przypominają o konieczności zrobienia przerwy, co jest szczególnie przydatne dla osób popadających w wir pracy.
Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz