Serial Ród Smoka cieszy się niewątpliwie ogromną popularnością na platformie HBO. Czy to samo możemy powiedzieć o grach na podstawie sagi Pieśni Lodu i Ognia?
Gier na podstawie seriali w naszej branży nie ma dużo. Na szczęście nie można tego napisać o Grze o Tron. Za adaptacje sagi Pieśni Lodu i Ognia, napisanej przez George’a R. R. Martina, zabrały się takie znane marki, jak Telltale Games czy Ubisoft. Zastanawiamy się też, kto pierwszy pokusi się o adaptację serialu Ród Smoka – jak myślicie?
Gra o Tron
Zacznijmy jednak od dzieła francuskiego wydawcy. Podukcja studia Cyanide, jako pierwsza zakręciła się bowiem w czytnikach konsol. Było to 15 maja 2012 roku, gdy graliśmy jeszcze na takich konsolach jak PlayStation 3, czy Xbox 360. Gra o Tron to tytuł z gatunku RPG akcji, jakich wiele powstawało w tamtych czasach – jak choćby nasz Wiedźmin 2. Akcja gry stara się poniekąd być wierna powieści fantasy uznanego autora. Toczy się niemal w tym samym czasie, co początek cyklu. Gracz wybiera między dwoma postaciami: Morsem Westfordem, który wstąpił do Nocnej Straży, oraz Alesterem Sarwyckiem, powracającym do Westeros po 15 latach, aby objąć tron po zmarłym ojcu. W tej grze podzielonej na rozdziały niemal na przemian będziemy kierować losami naszych wojowników.
Oczywiście obaj bohaterowie to postaci wymyślone, których nie znajdziemy w powieściach Martina. Fabuła to głównie wprowadzenie do książek przygotowane przez wizjonerów ze studia Cyanide. Sama gra niestety została wykonana niedbale. Gracze i recenzenci byli rozczarowani oprawą graficzną, animacjami, czy spadkami klatek. Jednak to, co najważniejsze, czyli linia fabularna, było ciekawa, a zakończenie niezwykle interesujące. Powinniście mimo to zainteresować się opisywanym tytułem. Zwłaszcza jeżeli chcecie poznać losy upadającego świata Westeros tuż po wydarzeniach z Rodu Smoka, a przed pierwszym sezonem Gry o Tron.
Ród Smoka
Mając na uwadze wydarzenia z obu tych seriali oraz wspomnianej gry, która wypełnia lukę między nimi, warto też zainteresować się Drzewem genealogicznym Targaryenów. Klikając we wcześniejszy link, dowiecie się jak wyglądała dynastia tego rodu. Oczywiście do momentu, gdy została obalona i zastąpiona przez ród Baratheonów, a Daenerys próbowała odzyskać żelazny tron.

Game of Thrones: A Telltale Games Series
Wracając jednak do gier, nie możemy wspomnieć o świetnej adaptacji sagi George’a R. R. Martina, którą przygotowało Telltale Games. To najlepsze w naszej branży studio produkujące gry typu point-and-click (interaktywny film). Wykonali oni całą masę kapitalnych adaptacji, na czele z wieloma udanymi sezonami The Walking Dead. Nie inaczej jest z Game of Thrones: A Telltale Games Series z grudnia 2014 roku. Gra jest dostępna na takich konsolach jak PS4, Xbox One, a nawet urządzeniach mobilnych. Tytuł, podobnie jak inne gry studia, został podzielony na sześć epizodów, których przejście zajmuje około dwóch godzin. Oczywiście na naszym portalu znajdziecie recenzje wszystkich epizodów.
Historia zaproponowana przez studio Telltale Games opowiada o rodzie Forresterów z Ironrath, którego nie ma w ekranizacji emitowanej w stacji HBO. Sam George’a R. R. Martin wspomina ich dopiero w piątej części sagi Pieśń Lodu i Ognia, czyli Tańcu ze smokami. Akcja dzieje się na przełomie trzeciego i piątego sezonu serialu. Gracz w trakcie tych sześciu epizodów wciela się w pięć postaci, które starają się ocalić siebie oraz rodzinę tuż po zakończeniu Wojny Pięciu Królów. Warto zainteresować się Game of Thrones: A Telltale Games Series, ponieważ odwiedzimy nie tylko kultowe miejsca z serialu na HBO (Wielki Mur, Królewską Przystań). Zobaczymy i usłyszymy również dobrze znane już postaci. Większości z nich głosów użyczyli aktorzy znani właśnie z serialu: Daenerys Targaryen, Cersei Lannister, Tyrion Lannister, John Snow i Ramsay Snow.
Co tak dobrego jest w grze?
Niewątpliwe jedną z największych zalet Game of Thrones: A Telltale Games Series jest prosta rozgrywka skupiająca się na wyborze kwestii dialogowych. Nasze wybory mają znaczenie nie tylko na rozgrywany epizod, ale także na kolejne odcinki. Co ciekawe, po ukończeniu zobaczycie podsumowanie waszych decyzji. Dzięki temu będziecie chcieli przejść tę grę jeszcze raz z innymi wyborami.
Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach, jak podoba wam się serial Ród Smoka oraz która gra lepiej odzwierciedla serialowe realia.

Dodaj komentarz