Wybór telewizora to bardzo ważna decyzja w życiu każdego gracza. Nic dziwnego, w końcu nie jest to sprzęt, który zmieniamy regularnie i ma nam służyć przez co najmniej kilka lat, albo dłużej. Czy KD-65XH9505 od Sony będzie odpowiednim wyborem? Sprawdźcie naszą recenzję.
Sony KD-XH9505 jest, jak większość wysokiej klasy telewizorów LCD, został zaprojektowany wokół tzw. systemu FALD (full array with local dimming). Oznacza to, że jego podświetlenie jest umieszczone bezpośrednio za ekranem, a nie wokół jego krawędzi, a strefy podświetlenia mogą emitować własny poziom światła niezależnie od siebie. Chodzi oczywiście o to, aby zapewnić lepszy kontrast.

Jest to jeden z głównych powodów, dla którego warto zainteresować się tym modelem, jeżeli rozważamy zakup innego telewizora z oświetleniem w krawędziach za niewiele mniejsze pieniądze. Należy jednak pamiętać, że na rynku są telewizory, które posiadają dużo więcej stref podświetlenia niż 60, które posiada omawiany model. Konkurencyjne telewizory posiadają ich aż 480, ale kosztują też odpowiednio więcej. Sony dostarcza więc model, z pogranicza klas, ale czy jest wart wysokiej ceny, którą trzeba za niego zapłacić?
Wygląd zewnętrzny
XH9505 nie imponuje za bardzo designem. Wykonany jest w większości z plastiku, a tył sprawia wrażenie bardzo masywnego, co może przeszkadzać osobom, które kupują go z myślą powieszenia na ścianie. Całe szczęście telewizor ogląda się od jego przedniej strony i tutaj wyróżniają się ostre linie i metaliczne wykończenie, a także robiące wrażenie nóżki, które można przyczepić w dwóch konfiguracjach. Producent zaleca dla tej przekątnej rozstawienie przy krawędziach telewizora, co dodaje mu wiele wdzięku. W tym modelu zabrakło jednak systemu zarządzania kablami, co jest jego zdecydowanym minusem. XH9505 posiada wszystkie połączenia, jakich można by oczekiwać od wysokiej klasy telewizora w 2020 roku. Wyposażony w cztery gniazda HDMI, trzy gniazda USB, cyfrowe wyjście audio oraz obsługę Bluetooth i Wi-Fi.

Funkcje smart
XH9505 pracuje na systemie Android TV 9.0. Osobiście jest zwolennikiem tego systemu, ale zdaję sobie sprawę z tego, że ma on raczej więcej przeciwników niż zwolenników. Najgorszą jego wadą jest oczywiście to, że ekran główny systemu nie pozwala nam na jednoczesne oglądania telewizji. Całe szczęście integracja Androida z tym modelem telewizora Sony jest dużo lepsza niż w przypadku modeli konkurencji oraz starszych telewizorów tego samego producenta i działa z zaskakującą płynnością. Konfiguracja telewizora zajmuje dosłownie kilka minut, jeżeli posiadamy telefon z systemem Android i przenosimy nasze ustawienia. Telewizor ma od razu zainstalowane aplikacje Netflix i Prime Video. Abonenci HBO GO będą musieli pobrać aplikację ze sklepu Play.

Jakość obrazu
Tutaj nie ma absolutnie żadnych wątpliwości. Obraz oferowany przez XH9505 jest absolutnie fantastyczny. Widać to szczególnie w materiałach, które są przygotowane z myślą o standardzie HDR — wszelkie refleksy wyglądają bardzo intensywnie, wręcz realistycznie. Widać to zarówno w filmach, jak i grach. Zalety XH9505 są bardzo widoczne podczas ciemnych scen — tam, gdzie jasne obiekty pojawiają się na bardzo ciemnym tle. W miejscach, gdzie inne telewizory znacznie przyciemniają jasne obiekty, telewizor Sony pozostawia je bez zmian, co daje zapewnia jeszcze bardziej spójne doświadczenie HDR.

Jasność XH9505 wpływa również na jego wydajność kolorystyczną, pomagając mu odblokować pełny zakres szerokiej gamy kolorów. Wyjątkowo jasne kolory, takie jak błękit nieba przesycony słońcem, pomarańczowe wschody słońca czy neony, wyglądają zarówno na mocno nasycone, jak i uderzająco autentyczne. W najjaśniejszych obszarach kolorystycznych jest również wiele subtelności tonalnych, co pozwala uniknąć rozjaśnień, które są czasami widoczne w telewizorach, które mocno podkreślają jasność.

Podczas czasu, który spędziłem z tym modelem, testowałem go w połączeniu z dekoderem telewizji cyfrowej Samsung, konsolą Xbox One X oraz wykorzystywałem zainstalowane w telewizorze aplikacje streamingowe. Gry działające w 4K i wykorzystujące HDR wyglądały rewelacyjnie — grając w Forza Horizon 4, Gears 5, Call of Duty Modern Warfare miałem wrażenie, że poznaję je od nowa. Efekt HDR jest o wiele silniejszy oraz bardziej wyrazisty niż w telewizorze, z którego korzystam na co dzień. Filmy i seriale, szczególnie w standardzie Dolby Vision również wyglądają fantastycznie — niezwykle się cieszę, że udało mi się obejrzeć cały sezon Ratched na Netflix, ponieważ kolorystyczne kontrasty były tutaj szczególnie widoczne.
Dźwięk
Sony XH9505 wykorzystuje kilka imponujących nowych funkcji audio. Zacznijmy od dwóch bocznych głośników wysokotonowych wbudowanych w górną lewą i prawą stronę ekranu, które doskonale wypełniają scenę dźwiękową telewizora czystymi, dobrze umiejscowionymi detalami. Co więcej, dzięki temu, że umiejscowione są one tak wysoko, głośniki wysokotonowe pomagają zwiększyć wrażenie, że niektóre dźwięki pochodzą z góry. Grając np. w Burnout Paradise Remastered nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że słyszałem z tyłu zbliżające się samochody.

Inną nową cechą dźwięku jest tak zwany X-Balanced, czyli sposób projektowania głośników, który, jak twierdzi Sony, może zapewnić szersze, bardziej dynamiczne i bardziej uderzające brzmienie pomimo małej ilości miejsca dostępnego w obudowie telewizorów LCD. Dźwięk jest wystarczająco mocny, aby wypełnić nawet całkiem duże pomieszczenie, nie stając się przy tym kruchym lub cienkim. Jest wystarczająco dużo basu, aby filmy akcji nie brzmiały zbyt surowo. Co najważniejsze, osiąga się to bez przytłaczającego lub fałszującego basu i bez poddawania dźwięków zniekształceniom.

Dźwięk w Sony XH9505 jest tak dobry, że jest w stanie uzasadnić wysoką cenę telewizora. Chociażby dlatego, że nie musimy myśleć o dodatkowym zakupie soundbara.
Podsumowanie
KD-XH9505 to doskonały telewizor dla każdego, kto lubi wysoką jasność i bogate kolory dostarczane przez materiały w standardzie HDR. Zwłaszcza jeśli telewizor ma znaleźć się w pomieszczeniu, w którym zazwyczaj jest choć trochę światła, gdzie niewielkie braki w poziomie czerni ekranu będą znacznie mniej zauważalne. Ze względu na bardzo wysoką cenę, która oscyluje w granicy 7400 PLN, na pewno nie będzie on popularnym wyborem pośród graczy. Można próbować uzasadnić cenę wyjątkowymi funkcjami audio oraz bardzo dobrą jakością obrazu, ale wciąż jest to bardzo duży wydatek, na który nie każdego będzie stać. Jeżeli jednak kupujesz telewizor z myślą o nadchodzącej generacji i nie przeszkadza Ci wysoka cena, to na pewno nie pożałujesz tego wyboru.
Specyfikacja producenta (wybrane dane)
Rok modelowy | 2020 |
Przekątna ekranu w calach | 65″ |
Rozmiar ekranu (przekątna w cm) | 164 cm |
Rozdzielczość ekranu | 3840×2160 |
Waga telewizora z podstawą | około 23,7 kg |
Wi-Fi | Certyfikat Wi-Fi® 802.11a/b/g/n/ac |
Wejście Ethernet | 1 z boku |
Wbudowany Chromecast | Tak |
Przetwarzanie obrazu | HDR10, HLG, Dolby Vision |
Liczba wejść HDMI | 4 |
Przetwarzanie dźwięku | Dolby™ Audio, Dolby™ Atmos, Cyfrowy dźwięk przestrzenny DTS® |


Dodaj komentarz