Uncharted 4: Kres Złodzieja – Poradnik do trofeów i opinia

Uncharted 4 jest jak książka, którą możesz przeglądać w nieskończoność.

Materiał zrealizowany dzięki uprzejmości PlayStation Polska.

 

UWAGA!
Naughty Dog nagradza graczy, którzy zdobyli platynę unikalnym plakatem, wysyłanym na maila, który jest związany z kontem PSN.

trofeaInformacje ogólne:trofea

Stopień trudności platyny: 4+/10
Ilość trofeów: platynax1 / zlotox1 / srebrox9 / brazx45
Ilość trofeów offline: 51
Ilość trofeów online: 5
Minimalna ilość przejść: 2 (miażdżący ze znajdźkami i speedrun)
Trofea możliwe do pominięciaStrzelec wyborowy
Zglitchowane trofea: BRAK
Czas do zdobycia platyny: 25-35 godzin

Krótko i na temat, czyli opinia po splatynowaniu:

Chyba nie ma gracza, który by nie czekał na ten tytuł*. Tymczasem Uncharted 4 stawia bardzo wysoko poprzeczkę dla gier obecnej generacji. Jednak czy jest to gra praktycznie pozbawiona wad, która zasługuje na oceny 10/10? Przedstawiam Wam moją opinię, opartą na ukończonej w pełni grze, która może trochę odbiegać od standardowych portalowych recenzji. U mnie zawsze bez owijania w bawełnę. 🙂 W skrócie kupować, nie czekać!

Poprzednie części dosyć mocno stały fabułą, która zawierała dużo zwrotów akcji i mocne końcówki. No i niestety w tej części się troszkę, minimalnie przejechałam. Jak pewnie wiecie, Drake wpada w kolejne kłopoty, których przyczyn a i zarazem skutkiem jest Sam – brat głównego bohatera. Więcej zdradzać nie chcę, ponieważ jedno słowo za dużo, może popsuć zabawę z gry. Połowa rozgrywki odbywa się w jednej i tej samej lokacji, co jest niestety troszkę nużące z punktu widzenia gracza gier przygodowych, przyzwyczajonego do zróżnicowanych miejsc w dwójce i trójce. Co więcej do rozdziału mnie więcej 10 gra jest mocno stonowana, można by powiedzieć, że aż nudna.  A kiedy zaczyna się rozkręcać – to już się kończy. Nie zmienia to jednak faktu, że gra się przyjemnie i nawet brak odkrywczego scenariusza jest wynagradzana klimatem i funem z gry. Nie powiem, bawiłam się bardzo dobrze, ale mi osobiście brakowało tej iskry, która była w dwójce, a w trójce stopniowo zanikała. To jest taki typ gry, który praktycznie każdy lubi – duża filmowość, świetny soundtrack i wciągająca, choć nie we wszystkich momentach historia.

Bardzo podobała mi się realizacja gry przez twórców, którzy tym razem rozbudowali trochę świat. Chodzi o to, że nie czujemy iż jesteśmy ciągnięci za rękę w każdej lokacji. Jest kilka dróg dotarcia do celu i tylko od nas zależy, którą wybierzemy. Przy kolejnych przejściach gry, odkrywamy różne smaczki, nowe jaskinie, co bardzo pozytywnie wpływa na odbiór gry. Ma się wrażenie, że jest to taki mini sandbox.

Wszystko zaczęło się znacznie wcześniej, niż Ci się wydaje…

Graficznie nie można się do niczego przyczepić. Praktycznie nie ma luk w mapach (a sprawdzałam dokładnie) i tylko raz doświadczyłam małego buga graficznego. Lokacje są naprawdę przepięknie zaprojektowane, a ilość szczegółów przyprawia o zawrót głowy. Wszystko jest tak dopracowane tak, że nie można się do niczego przyczepić. Animacja wody, podmuchy wiatru, odwracanie wzroku, gdy na twarz pada ostry promień światła, przenikanie promieni słonecznych przez uszy, przekrwione oczy ze zmęczenia – po prostu patrzy się i nie wierzy, że gry są aktualnie na takim poziomie graficznym. Na poniższym screenie możecie zobaczyć jak z bliska wygląda twarz Nathana. Ktoś tu odwalił kawał dobrej roboty.

Co też od razu wrzuca się w oczy to zmiana proporcji między elementami przygodowymi, a strzelanką. W tej części mamy znacznie mniej walk z przeciwnikami niż w poprzednich częściach, ale bez obaw – miażdżący i tak da Wam się we znaki jak nigdy wcześniej (szczególnie polecam wziąć melisę na dwudziesty rozdział). Jest więcej wspinania, cutscenek, elementów logicznych co pozytywnie wpływa na odbiór gry. Aczkolwiek powiem szczerze, że najbardziej lubię elementy walki z przeciwnikami, może dlatego, że przyzwyczaiłam się, iż ten element stanowił dużą część serii.

Poziom graficzny stoi naprawdę na bardzo wysokim poziomie

Jeżeli Naughty Dog chciało zrobić w Uncharted w minimalnym stopniu grę skradankową, to niestety im to nie wyszło. Po pierwsze i najważniejsze – ukrywanie się w zaroślach nie jest tak doskonałe jakbyśmy tego oczekiwali. Często Drake sam wstaje (szczególnie na miażdżącym poziomie trudności), a celowanie z broni sprawia, że jesteśmy widoczni dla przeciwników. Więc jaki jest sens dodawania tego elementu, który się w ogóle praktycznie nie sprawdza. Żadna broń nie ma tłumika, więc pozostaje na tylko zabijanie przeciwników walką wręcz po cichu. Nawet strzał z 100 metrów spowoduje, że Twoi przeciwnicy będą dokładnie wiedzieli w którym miejscu stoisz. Szkoda. Miało wyjść The Last of Us, wyszło kiepsko.

Idiotyzmem jest również system granatów w Uncharted 4, które lecą przez kilkadziesiąt, a czasami nawet kilkaset metrów wprost pod Twoje nogi. Ich ilość na miażdżącym poziomie trudności jest przesadna, a najśmieszniejszy jest fakt., że granaty przelatują przez ściany i przeciwnicy potrafią wrzucać wspomniane materiały wybuchowe na wieże o wysokości 50 metrów. Obstawiam, że będzie to poprawione w którymś z patchy.

Dubbing jak zwykle stoi na wysokim poziomie. Pan Boberek świetnie radzi sobie z oddawaniem wszelkiej maści uczuć i wszystko jest zrobione nieprzesadnie, z rozsądkiem i swego rodzaju prawdziwością w oddawaniu tych emocji. Reszta ekipy w składzie: Izabelli Bukowskiej, Janusza Germana i Andrzeja Blumenfelda nie odstaje od głosu głównego bohatera gry. Oby więcej tak dobrze dubbingujących osób w branży growej.

Nie zabraknie oczywiście piekielnych momentów.

Jeżeli chodzi o multiplayer… To szczerze nie pograłam jeszcze tyle, żeby je ocenić, jednak nie podoba mi się kompletnie system totemów. Jest straszne zamieszanie związane z nimi, a niektóre (tak, mam na myśli inFamousową moc) są bardzo źle pomyślane, bo tylko przeszkadzają w zabawie. Wyszukiwanie meczy jest szybkie, mapy są „na razie” szczelne i nie ma żadnych kochanych przez nas cziterów, więc gra się bardzo przyjemnie. Jest dynamicznie, jest ciekawie, jest urozmaicona rozgrywka. Nic tylko grać.

Odpowiadając na pytanie postawione na początku opinii – moim zdaniem nie jest to gra na 10 punktów w takiej skali. Jest to mocna dziewiątka i zdecydowanie najlepszy tytuł ekskluzywny na konsole obecnej generacji. Taka gra musi się znaleźć w swojej kolekcji, ponieważ seria Uncharted jest jedną z najlepszych serii, która jakakolwiek powstała. A jeżeli kochasz Crasha, to w grze znajdziesz małą niespodziankę 😉 Mimo wszystkiego co zostało zawarte w mojej opinii – Uncharted nad życie i pewnie jeszcze niejednokrotnie przejdę czwórkę, żeby wyciągnąć z niej najwięcej jak się da. To są takie gry, do których chce się wracać po jakimś czasie. A gdy już będziemy dziadkami i na rynku będzie PS3000 to będziemy wspominać właśnie takie gry. Takie, które pozostają w pamięci na długi czas. To czym jest dla nas Crash czy ulubione gry z Gameboy’a, Nintendo czy Amigi dosięgnie i przygód Nathana Drake’a, ponieważ jest to naprawdę solidna produkcja.

Łowcy! Koniecznie musicie ograć ten tytuł, ponieważ po prostu nie wypada nie mieć wszystkich czterech części w swojej kolekcji. Platyna jest najtrudniejsza ze wszystkich części, aczkolwiek miażdżący poziom trudności po kilku (kilkunastu?) próbach powinien pęknąć. Poza tym najwyższym poziomem trudności wszystkie inne trofea są bardzo łatwe i wymagają konkretnych interakcji. Jest trochę zbierania, ale nie jest źle, szczególnie, że większość znajduje się przy głównych szlakach fabuły. Pady w dłoń i do dzieła!

*Dobra znam jednego 😉

PLUSY:

 • oprawa graficzna na najwyższym poziomie,
 • fun z gry,
 • projekty map,
 • długość gry,
 • dubbing,
 • filmowość,
 • elementy przygodowe,

MINUSY:

 • elementy skradankowe,
 • mechanika granatów,
 • no co z tą fabułą?
 • totemy w grze wieloosobowej,
 • mała pomoc ze strony współtowarzyszy.

 

Krok po kroku:

 1. Przejdź grę na miażdżącym poziomie trudności, zbierając przy okazji wszystkie znajdźki oraz wykonując akcje poboczne, z którymi związane są konkretne trofea – Ten punkt zajmie zdecydowanie najwięcej czasu. Mogę śmiało stwierdzić, że jest to najtrudniejsza część jeżeli chodzi o miażdżący poziom trudności, a to głównie ze względu na niedoskonały system osłon – Drake nie zawsze „przyczepi” się tam, gdzie chcemy. Jeżeli miażdżący na pierwszy ogień to dla Ciebie zbyt duże wyzwanie – przejdź grę na obojętnie jakim poziomie trudności, dzięki czemu odblokujesz ulepszenia np. nieskończoną amunicje, które naprawdę ułatwią rozgrywkę i zdobywanie trofeów. Odnosząc się do znajdziek warto wspomnieć, że zawsze możesz dozbierać ominięte znajdźki przez wybór rozdziałów. Poniżej oczywiście lista, w którym chapterze musisz zwrócić uwagę na poszczególne trofea:
  • Rozdział 4Stary wyga
  • Rozdział 8 Cmentarna zjawa
  • Rozdział 9Próby i perturbacje
  • Rozdział 10Pogromca kopczyków
  • Rozdział 11 Nie karmić zwierząt, Rzut beretem od mojego domu, Takie tam z zaskoczenia, Trema
  • Rozdział 12Marco Polo powraca!, Władca mórz
  • Rozdział 13 i 14Pokojowe rozwiązanie
  • Rozdział 17 Gaz do dechy!
  • Rozdział 22 Fechtmistrz
  • EpilogNajlepszy wynik!
 2. Speedrun i 70% celności – Ważne jest tutaj pomijanie wszystkich cutscenek, ponieważ one również liczą się do czasu gry! Jeżeli chodzi o samą celność to jeżeli ustawisz poziom trudności na „Odkrywca” nie powinieneś mieć najmniejszych problemów z wbiciem tego trofeum.
 3. Clean up – W tym punkcie skupisz się na trofeach związanych z zabijaniem przeciwników, czyli na tych, które Ci po prostu nie wpadły podczas podwójnego przejścia gry.
 4. Multiplayer – na szczęście nie musisz spędzić dużo czasu w grze wieloosobowej. Jest tylko 5 trofeów, które nie powinny zająć dłużej niż godzinę/półtorej.

Grupa zrzeszająca fanów Uncharted 4 na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/799629530152276/

 

Poradnik:

1S3fe5b4 Ten ostatni raz… / One Last Time platyna
Zbierz wszystkie trofea. /Collect All The Trophies.
Zdobądź wszystkie pozostałe 55 trofea.


2S0cbae1 I po drace! – odkrywca / Charted! – Explorer
 Ukończ grę na poziomie trudności „odkrywca”. / Complete the game in explorer mode.
Patrz trofeum „I po drace! – miażdżący„.

 

3Sa2bb32 I po drace! – niski / Charted! – Light
Ukończ grę na niskim poziomie trudności. / Complete the game in light mode.
Patrz trofeum „I po drace! – miażdżący„.

 

4S90b050 I po drace! – umiarkowany / Charted! – Moderate
Ukończ grę na umiarkowanym poziomie trudności. / Complete the game in moderate mode.
Patrz trofeum „I po drace! – miażdżący„.

 

5S2bc3b4 I po drace! – wymagający / Charted! – Hard
Ukończ grę na wymagającym poziomie trudności. / Complete the game in hard mode.
Patrz trofeum „I po drace! – miażdżący„.

 

6Se080d6 I po drace! – miażdżący / Charted! – Crushing
Ukończ grę na miażdżącym poziomie trudności. / Complete the game in crushing mode.
Jest to chyba najtrudniejsze trofeum w całej grze. Oczywiście jest możliwy glitch, który pozwoli na wbicie tego trofeum w kilka minut, jednak tu nie popieramy takich praktyk i platyna powinna być wbita uczciwie od początku do końca.

Na szczęście poziom miażdżący jest odblokowany od początku, w przeciwieństwie do poprzednich części. Jeżeli jesteś już zapoznany z mechaniką gry z poprzednich części to od razu polecam zacząć grę na tym poziomie trudności – w razie dużych problemów zawsze można zmienić na mniejszy. Jednak jeżeli jesteś nowym graczem, to nie męcz się od razu na miażdżącym. Polecam w takim wypadku najpierw przejść grę na normalnym poziomie trudności, aby odblokować wszystkie dodatki (wybór broni i nieskończona amunicja), które znacznie ułatwią rozgrywkę na tym poziomie trudności.

Jeżeli chodzi o samą strategię przechodzenia to:

 • Staraj się zawsze oszczędzać amunicję, która na crushingu jest bardzo ograniczona. Nie marnuj przede wszystkim granatów, które przydają się w awaryjnych sytuacjach.
 • Staraj się celować w głowę i skupiać się zawsze na jednym przeciwniku. Wychylaj się, oddając 2-3 strzały i od razu się chowaj, bo bardzo szybko się ginie na tym poziomie trudności.
 • Ja bardzo lubię oszukiwać trochę grę i wychylać się lekko zza krawędzi, mając widok tylko na połowę ciała przeciwnika, wtedy on nas nie widzi i spokojnie możemy wycelować w głowę, nie otrzymując żadnych obrażeń.
 • Jeżeli nie możesz przejść jakiegoś momentu – szukaj krawędzi na urwiskach. Jest to najlepszy sposób na przejście całej gry. Bardzo często się zdarza, że znajduje się na mapie chociaż jedna krawędź urwiska, z której możesz zwisać. W takim wypadku przeciwnicy podchodzą do Ciebie i możesz ich zrzucać przez naciśnięcie kwadrat. Niestety minusem tej strategii jest fakt, że nie działa to na cięższych przeciwników z shotgunami, dlatego najlepiej mieć w takim momencie granaty
 • Uważaj na granaty – zmora miażdżącego poziomu trudności. Dosyć, że granaty lecą z niewyobrażalnie dalekiej odległości, to ich liczba jest niestety trochę przesadą.

Jeżeli chodzi o najtrudniejsze momenty to są w sumie tylko dwa:

 • Rozdział 20 – Tu jest hardkor i przejście wymaga sporego skilla. Moja taktyka na ten poziom wyglądała następująco. Od razu po załadowaniu walki na cmentarzysku statków, udawałam się w lewo, na poziom, na ktrórym znajdują się pierwsi przeciwnicy. Zabijałam tych najbliższych, a następnie szłam w stronę masztu i stojącego obok niego skrzyni. Rzucałam granat w stronę snajperów, jeden z nich zawsze ginął, a drugiego trzeba było jeszcze trochę ostrzelać. Po zabiciu przeciwników ze snajperkami brałam się za dolny poziom i gdy zostało 2-3 przeciwników, wskakiwałam na maszt po lewej stronie, na którym znajduje się snajperka i wracałam od razu do początkowego miejsca, na samą górę. Po wspięciu się na najwyższy punkt jest krawędź pomiędzy dwoma skałkami. To tam najlepiej się ukrywać i stamtąd zabijałam wszystkich gości. Starałam się mieć 5 granatów na tych potężnych gości z karabinami maszynowymi, rzucałam w ich stronę zawsze dwa, po czym spadał im hełm i wystarczył jeden strzał ze snajperki, aby ich pokonać. Pamiętaj o wolnych wychylaniu się z krawędzi – to jest klucz do sukcesu!
 • Finałowa walka z bossem – Brawo ja znalazłam świetny sposób na bardzo łatwe pokonanie Rafe’a w walce na miecze. Otóż przed każdym ruchem przeciwnika naciśnij jednocześnie l3 i r3 w wyniku czego będziesz zawsze widział, z której strony następuje atak. Jeżeli już wcześniej ukończyłeś grę to możesz w dodatkach włączyć slow motion, ale używanie trybu fotograficznego w typ wypadku jest chyba lepszym rozwiązaniem (pamiętaj o aktywowaniu trybu w pauzie po naciśnięciu przycisku OPTIONS na padzie). Rafe wykonuje dosyć specyficzne ruchy przy ataku z lewej i prawej strony, dlatego nie powinno być problemu z przejściem tego momentu z moim tipem. Oczywiście pamiętaj, że aby zablokować cios z lewej strony musisz nacisnąć trojkat, a z prawej kolko.

 

7S319544 I po drace! – speedrun / Charted! – Speedrun
Ukończ grę w czasie krótszym niż 6 godzin. / Complete the game in 6 hours or less.
Brzmi straszne, ale naprawdę nie musisz się martwić o to trofeum. Grę można spokojnie ukończyć w 5 godzin 30 minut. Co ważne – musisz pomijać wszystkie cutscenki, ponieważ one również liczą się do czasu gry. Poleca się robić to za drugim pełnym podejściem do fabuły, ponieważ właśnie wtedy masz możliwość do aktywowania dodatków w postaci wyboru broni i nieskończonej amunicji. Jeżeli zapauzujesz grę to licznik czasu się zatrzyma.  W każdym momencie gry możesz w statystykach sprawdzić czas przejścia. Oczywiście najlepiej robić to na najniższym poziomie trudności, a jeżeli chodzi o samą strategię to:

 • Przed każdą łamigłówką najlepiej znajdź jej rozwiązanie na internecie, co pozwoli na zaoszczędzenie kilku minut, które w totalnym rozrachunku mogą wpłynąć na zdobycie tego trofeum.
 • Jeżeli tylko to możliwe to unikaj walki – np. w ostatniej potyczce w rozdziale 7, gdy Sully ma po Ciebie przyjechać samochodem, możesz spokojnie przebiec przez całe podwórko.
 • Giń jak najmniej razy.
 • POMIJAJ WSZYSTKIE CUTSCENKI, które wliczają się również do czasu gry.
 • Wczytywanie punktów kontrolnych nie cofa czasu.

 

8S58ea23 Pierwszy skarb / First Treasure
Znajdź skarb. / Find a Treasure.
Patrz trofeum „Mistrz skarbów„.

 

9Sbaf066 Łowca skarbów / Treasure Hunter
Znajdź 50 skarbów. / Find 50 treasures.
Patrz trofeum „Mistrz skarbów„.

 

10S364900 Mistrz skarbów /  Treasure Master
Znajdź wszystkie skarby. / Find all Trasures.
W grze znajduje się dokładnie 109 skarbów, rozsianych po prawie wszystkich chapterach (nie ma ich w prologu, rozdziale 1, rozdziale 4, rozdziale 5, rozdziale 7).  Oczywiście w każdym momencie możesz sprawdzić ilość brakujących skarbów w wyborze chapterów i warto również zaznaczyć, że zapisują się one automatycznie po zebraniu, więc nie musisz rozgrywać chapteru do końca.

TUTAJ znajdziesz filmik z dokładną lokalizacją wszystkich znajdziek i rozmów.

 

11S806c71 Łowca artefaktów / Relic Finder
Znajdź dziwne artefakty. / Find the Strange Relics.
Patrz trofeum „Mistrz skarbów„.

 

12S7fda94 Drogi pamiętniczku… / Jot This Down
Znajdź wpis z dziennika. / Find a Journal Entry.
Patrz trofeum „Zaginiona sztuka pamiętnikarstwa„.

 

13S9aa5cf Zaginiona sztuka pamiętnikarstwa / Lost Art of Journaling
Znajdź wszystkie wpisy z dziennika. / Find all Journal Entries.
Następne trofeum związane ze znajdźkami. Wpisów z dziennika jest dokładnie 25 i na szczęście nie są dobrze poukrywane, więc większość znajdziesz przy swobodnym przechodzeniu gry. Oczywiście w każdym momencie możesz sprawdzić ilość brakujących wpisów w wyborze chapterów i warto również zaznaczyć, że zapisują się one automatycznie po zebraniu, więc nie musisz rozgrywać chapteru do końca.

TUTAJ znajdziesz filmik z dokładną lokalizacją wszystkich znajdziek i rozmów.

 

14S86782b Zrób notatkę / Take a Note
Znajdź notatkę z dziennika. / Find a Journal Note.
Patrz trofeum „Karty historii„.

 

15S88d471 Karty historii / Lost History
Znajdź wszystkie notatki z dziennika. / Find All Journal Notes.
Kolejne trofeum związane z szukaniem rzeczy rozsianych po całej grze. Na szczęście jest ich tylko 23, więc zbierania jest niedużo. Tak jak w przypadku wpisów są one raczej rozsiane przy głównej trasie fabuły. Oczywiście w każdym momencie możesz sprawdzić ilość brakujących notatek w wyborze chapterów i warto również zaznaczyć, że zapisują się one automatycznie po zebraniu, więc nie musisz rozgrywać chapteru do końca.

TUTAJ znajdziesz filmik z dokładną lokalizacją wszystkich znajdziek i rozmów.

 

16Scb01bd Czapki z głów! / Head of the Class!
Zabij 20 przeciwników strzałem w głowę. / Defeat 20 enemies with headshots.
Patrz trofeum „Ty to masz łeb!„.

 

17Se58398Ty to masz łeb! / You Hava a Head for this Business
Zabij 50 przeciwników strzałem w głowę. / Defeat 50 enemies with headshots.
Banalne trofeum, które niewątpliwie wpadnie podczas podwójnego przechodzenia gry, które musisz wykonać. Aczkolwiek, jeżeli trofeum Ci nie wpadło, bo nie celowałeś w głowę, to włącz rozdział, który składa się z dużej ilości przeciwników, ustaw poziom trudności na „Odkrywca” i powoli celuj w głowę przeciwników. Po oddaniu jednego strzału przeciwnik powinien umrzeć. Najlepszymi rozdziałami do wbicia tego trofeum jest rozdział 9 i 20, z uwagi na duże grupy przeciwników.

 

18S5b0ee9 Pocisk wisielca / Hangman’s Bullet
Zalicz 20 strzałów w głowę, zwisając na linie. / Perform 20 headshots from the rope.
Tutaj polecam rozdział 10, potyczka „Most zwodzony” Po obu stronach urwiska znajduje się zaczep do liny, który możesz zahaczyć przy pomocy L1. Gdy tylko zawiśniesz na linie z lewej i prawej strony będą napływać wrogowie. Po prostu strzelaj w nich i po zabiciu 20 przeciwników w ten sposób trofeum na pewno wpadnie. Polecam włączyć w dodatkach nieskończona amunicję, co znacznie ułatwi wbicie tego osiągnięcia.

 

19S9a20b8 Najpierw skradanie, potem pytanie / Stealth First Ask Questions Later
Zabij 5 przeciwników z ukrycia. / Stealth take-down 5 enemies.
Patrz trofeum „Dobranoc, książę„.

 

20S3b4573 Dobranoc, książę / Shh Sleep Now
Zabij 30 przeciwników z ukrycia. / Stealth take-down 30 enemies.
Zabicie z ukrycia polega na pokonaniu przeciwnika bez wszczynania alarmu. Dokonasz go przez ciche podejście do wroga i naciśnięcie kwadrat. Na miażdżącym poziomie trudności bardzo często korzystasz z takiego zabijania, więc powinno wpaść samoistnie, ale jeżeli nie to najlepszym miejscem do wbicia tego trofeum jest rozdział 8, potyczka „Most”. Jest tam moment, w którym fabuła wymaga od Ciebie zeskoczenie na przeciwnika przy pomocy kolko. Takie zabójstwo z góry również liczy się do tego trofeum, a przy okazji możesz wbić „Coś mi się przesłyszało„. Po zeskoczeniu na przeciwnika po prostu włącz ostatni punkt kontrolny i powtarzaj te czynności aż do momentu wpadnięcia trofka.

 

21S0b8ae5 Coś mi się przesłyszało? / I Thought I Heard Something
Pokonaj 30 przeciwników z powietrza, pozostając w ukryciu. / Perform 30 vertical stealth takedowns.
Patrz trofeum „Dobranoc, książę„.

 

22S246c65 Celowanie jest dla słabych / Run-and-Gunner
Zabij 50 przeciwników strzałami z biodra lub na oślep. / Defeat 50 enemies from-the-hip or blind-firing.
Trofeum polega na zabiciu 50 przeciwników bez celowania, czyli bez używania triggera l2. Jeżeli ukończyłeś całą grę chociaż raz, po naciśnięciu OPTIONS na padzie masz możliwość wybrania dodatków w postaci wyboru dowolnej broni i nieskończonej amunicji. Włącz dowolną potyczkę (np. w rozdziale 20, w który jest dużo wrogów) i biegaj koło przeciwników, wciskając samo r2. Wybierz dowolny poziom trudności (oczywiście najlepiej jak najniższy) i od razu dodam, że przeciwnicy zabici zza osłony bez celowania, również wliczają się do tego trofeum!

 

23S1931bf Kolejka po łomot / Leapfrog
Pokonaj 10 przeciwników pod rząd na zmianę bronią palną i w walce wręcz. / Defeat 10 enemies in a row, alternating gunplay and hand-to-hand.
Włącz potyczkę w rozdziale 20 (lub jakąkolwiek inną, którą lubisz) i zeskocz na poziom, w którym znajdują się przeciwnicy. Twoim zadaniem jest zabicie 10 przeciwników pod rząd bronią palną i walką wręcz na zmianę, czyli musisz zabić pierwszego wroga np. bronią, drugiego walką wręcz, trzeciego bronią, czwartego walką wręcz itd. Trofeum banalnie proste, więc nie powinno być problemu z jego wbiciem. Oczywiście ustaw najniższy poziom trudności, żeby nie męczyć się zbytnio z przeciwnikami.

 

24S537133 Tej siły już nie powstrzymacie! / Unstoppable!
Zabij 100 przeciwników z rzędu, nie ginąc w walce. / Defeat 100 enemies in a row without dying in combat.
Niby srebro, a takie proste trofeum. Jeżeli grasz na niskich poziomach trudności nie powinno być problemu z wbiciem tego trofeum, aczkolwiek grając na miażdżącym wcale niełatwo je wbić. Oczywiście możesz to trofeum zrobić w czasie speedruna i warto zaznaczyć, że śmierć spowodowana np. spadnięciem z klifu nie resetuje licznika tego trofeum. Pod żadnym pozorem nie możesz zginąć podczas aktywnej walki i tylko w taki sposób! Jeżeli jednak po przejściu gry nie udało się wbić tego trofeum, to polecam zacząć rozgrywkę od rozdziału 7, ewentualnie rozdziału 19. Pół godziny ciągłej gry i trofeum powinno wpaść.

Istnieje jeszcze jedno miejsce w grze, w którym przeciwnicy nieskończenie się odradzają. Jest to rozdział 7 i ostatnia potyczka. Jeżeli będziesz się kręcił w pobliżu samochodu Sully’ego, który po Ciebie przyjechał zauważysz, że przeciwnicy będą cały czas napływać. Włącz w Dodatkach ulepszenie nieskończonej amunicji i ulubioną broń i po prostu nabijaj kille w tym miejscu.

 

25Sdd83e2 Strzelec wyborowy / Sharpshooter
Ukończ grę z celnością na poziomie co najmniej 70%. / Complete game with 70% or higher shot accuracy.
Jeżeli Twoje pierwsze przejście będzie na miażdżącym poziomie trudności, to nawet nie fatyguj się o wbicie tego trofeum. Prędzej czy później trafi się moment, w którym celność spadnie znacznie poniżej 70%, szczególnie, że bardzo szybko giniesz na tym poziomie trudności. Ja osobiście polecam wbić te trofeum przy okazji robienia speedruna. Tam i tak przebiegasz między grupami przeciwników bez praktycznie żadnych konsekwencji, ale będziesz musiał pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie strzelać bez celowania. Nawet bez większego starania (i w włączonym auto-aimem) Twój poziom celności powinien być w granicach 80%. Najlepiej celować w tułów, a nie w głowę i przede wszystkim uważaj, aby nie marnować przez przypadek amunicji, gdy wróg będzie już zabity (często naciska się wiele razy r2, a starczą tak naprawdę 3-4 strzały.

Ważne! Jeżeli po pierwszym ukończeniu gry celność wynosi wiele poniżej 70%. Musisz zresetować statystyki. Po wyborze nowej gry dostaniesz komunikat, pytający czy chcesz zresetować wszystkie skarby i statystyki. Wybierz „TAK”, ponieważ podwyższenie celności z 30% do 70% może się tak szybko nie udać.

 

26S6a7b0b Ruletka / Rushing Roulette
W ciągu 15 sekund zabij przeciwników następującą bronią (w podanej kolejności): pistoletem, bronią maszynową i granatem. / Defeat enemies with a pistol, machine gun, and grenade, in that order, in 15 seconds.
Bardzo proste trofeum, które polega na zabiciu 3 przeciwników w ciągu 15 sekund pistoletem, bronią główną (karabinem maszynowym) i granatem – koniecznie w tej kolejności! Możesz to trofeum wbić praktycznie w każdej potyczce, ale polecam rozdział 20 lub 10. Trofeum oczywiście rób na najniższym poziomie trudności. Warto zaznaczyć, że po włączeniu potyczki w rozdziale 10 od razu w naszym ekwipunku powinien znajdować się karabin maszynowy, dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie walki właśnie w tym rozdziale („Most zwodzony”).

 

27Se8b0ea Cmentarna zjawa / Ghost in the Cemetery
Przekradnij się niezauważenie przez cmentarz w Szkocji. / Get through Scotland cemetery combat encounter without killing or being seen.
Trofeum do wbicia w rozdziale 8, w potyczce „Dormitorium”. Po załadowaniu tej walki postępuj tak jak na poniższym filmiku. Co ważne nie możesz zostać ani wykrytym, ani nie możesz zabić ani jednego przeciwnika – nawet po cichu! Oczywiście ustaw najniższy poziom trudności i w przypadku wykrycia po prostu zrestartuj ostatni punkt kontrolny. Trofeum wpadnie w momencie otworzenia bramy.

 

28S93e183 Dziurawe ręce / Butterfingers
Spraw, by 10 przeciwników upuściło granat. / Make 10 enemies drop their grenades.
Przeciwnik upuści granat, jeżeli strzelisz do niego w momencie, w którym robi zamach. Jeżeli nie wpadło podczas normalnego przechodzenia gry to polecam włączyć potyczkę „Ucieczka z targowiska” w rozdziale 11. Od razu po załadowaniu chaptera zabij dwóch przeciwników z lewej, a następnie poczekaj, aż ten ostatni będzie chciał rzucić granat w Twoją stronę. Gdy tylko weźmie zamach, wyceluj w niego i strzel, w wyniku czego upuści granat i zginie. Od razu polecam zrestartować ostatni punkt kontrolny i powtórzyć te czynności do czasu wbicia trofeum.

 

29S2a1e72 To gdzie Was wysadzić? / Boom County
Zabij 4 przeciwników jedną eksplozją (dowolną bronią lub materiałem wybuchowym). / Defeat 4 eneies with the same explosion (all explosive ittems and weapons apply).
Bardzo proste trofeum, które polega na zabiciu czterech przeciwników jednocześnie jedną eksplozją. Włącz potyczkę „Konfrontacja” w rozdziale 20 i zaraz po wyjściu z wody udaj się centralnie przed siebie. Na samym końcu plaży leży RPG. Po zabiciu kilku przeciwników (2-3) nad Twoją głową pojawi się grupa 4 wrogów. Poczekaj aż zeskoczą na Twój poziom i wtedy poślij między nich pocisk z RPG.

 

30S393123 Pokonaj 10 w 60 – China Lake GL / Defeat 10 in 60 — China Lake GL
Zabij 10 przeciwników w 60 sekund przy użyciu granatnika China Lake. / Defeat 10 enemies in 60 seconds with the China Lake Grenade Launcher.
Trofeum najlepiej robić po pierwszym pełnym ukończeniu gry, ponieważ wtedy otrzymasz możliwość wyboru broni w każdym momencie rozgrywki i odpowiednich ulepszeń, które ułatwią rozgrywkę (takich jak nieskończona amunicja, slow motion itd.). Polecam wybrać rozdział 20, potyczkę „Cmentarzysko statków” z uwagi na duże grupy przeciwników, występujące w tym rozdziale. Pierwszym krokiem po załadowaniu chapteru jest naciśnięcie OPTIONS na padzie, wybraniu Dodatki i włączeniu nieskończonej amunicji i granatnika China Lake. Teraz pozostaje tylko strzelać do przeciwników z wygodnej pozycji i trofeum będzie Twoje w kilka sekund.

 

31Sffccb4  Twardym trzeba być! / Hang Tough!
Zniszcz 10 pojazdów, będąc ciągniętym na linie. / Destroy 10 vehicles while being dragged from the rope.
Trofeum do zdobycia tylko w rozdziale 11,w potyczce „Konwój”. Wybierz najmniejszy poziomi trudności i po prostu strzelaj w samochody, które pojawią się na ekranie. Po rozwaleniu dwóch pierwszych poleca się zresetowanie gry od ostatniego punktu kontrolnego, ponieważ jest to najszybszy sposób na wbicie tego trofeum.

 

32Saeb879 Jak w zegarku / Run the Table
Zabij przeciwników z ukrycia, w walce wręcz, strzałem w głowę i przy użyciu materiałów wybuchowych w ciągu 15 sekund, w podanej kolejności. / Defeat enemies with a stealth attack, melee atack, headshot and explosives, in the order, in 15 seconds.
Bardzo proste trofeum, które najlepiej wykonać w rozdziale 10, potyczce „Most zwodzony”. Od razu po załadowaniu walki udaj się w lewo i przeskocz na linie na drugą stronę. Schowaj się za skrzynią i pierwszego przeciwnika zabij z ukrycia, przed Tobą pojawi się następny przeciwnik, więc szybko do niego podbiegnij i naciśnij kwadrat (ważne, żeby Cię widział). Następnie zabij najbliższego przeciwnika przez strzał w głowę (jeżeli ukończyłeś już grę na obojętnie jakim poziomie trudności, w dodatkach możesz aktywować slow motion przy celowaniu, które ułatwi Ci zabicie w ten sposób), a następnie po drugiej stronie znajduje się wybuchająca beczka, a obok niej oczywiście przeciwnicy. Strzel w nią kilka razy i gdy wybuchnie trofeum powinno wpaść, o ile zmieściłeś się w limicie 15 sekund.

 

33Sed477a Głową w mur / Hitting a Brick Wall
Pokonaj 5 opancerzonych przeciwników w walce wręcz. / Defeat 5 armored enemies with melle only.
Kolejne proste trofeum. Opancerzeni przeciwnicy mogą zostać zabici walką wręcz tylko i wyłącznie gdy stracą hełm. Najlepszym miejscem do zabijania przeciwników w ten sposób jest rozdział 10, potyczka „Wieża Avery’ego”. To właśnie tam zaraz po rozpoczęciu chapteru na parterze jest dwóch ciężko uzbrojonych przeciwników. Oczywiście ustaw najniższy poziom trudności i udaj się na podwyższenie na samym środku wieży. Z góry wyceluj kamerą na opancerzonego przeciwnika i zeskocz na niego, co spowoduje spadnięcie hełmu. Następnie naciskaj po prostu kwadrat, aby go wykończyć.

 

34S06b21a Pokojowe rozwiązanie / Peaceful Resolution
Gdy zostaniesz wyrzucony na brzeg, nie zabijaj nikogo, dopóki nie dotrzesz do skarbca. / After being marooned, leave everyone alive until the Treasury.
Trofeum polega na przebiegnięciu przez cały chapter 13 i 14 bez zabijania kogokolwiek. Warto zaznaczyć, że możesz zostać wykrytym przez przeciwnika oraz zabijanie wrogów przez Sama nie spowoduje nie zdobycia tego osiągnięcia. Trofeum wpadnie na początku piętnastego rozdziału.

 

35S2e6991 Ziomal / Wingman
Walcząc wręcz powal 10 przeciwników wspólnym atakiem z towarzyszem. / Perform 10 combo buddy takedowns.
Trofeum najszybciej wbijesz w jedynej potyczce w rozdziale 2 – „Walka w pralni”. W tej walce masz  za zadanie pokonanie przeciwników walką wręcz. Kręć się wokół Sama i gdy tylko ten zacznie atakować jakiegoś przeciwnika, skieruj kamerę na niego i naciskaj kwadrat. Jeżeli włączy się krótka animacja pokazująca pokonanie przeciwnika przez Ciebie i współtowarzysza – masz już na koncie wspólny atak. Występuje on też w momencie, gdy Sam trzyma jakiegoś przeciwnika i Twoim zadaniem jest jego wykończenie.

 

36Scbe6c8 A mi to wisi! / Cliffhanger
Zrzuć 20 przeciwników, zwisając z krawędzi. / Pull 20 enemies over when hanging from a ledge.
Trofeum polega na zabiciu przeciwnika przez ściągnięcie go z krawędzi. Musisz zwisać z jakiegoś obiektu i gdy wróg będzie centralnie nad Tobą masz nacisnąć kwadrat. Najlepszym miejscem do wbicia tego trofeum jest pierwsza potyczka w rozdziale 7. Od razu po starcie chapteru udaj się w lewo, przeskocz na wyższy poziom i poczekaj aż pierwszy przeciwnik dotrze na samą krawędź wieżyczki. Zrzuć przeciwnika i wczytaj od razu ostatni punkt kontrolny. Jest to najszybszy sposób na wbicie tego trofeum.

 

37Se686b2 Dysonans ludonarracyjny / Ludonarrative Dissonance zloto
Zabij 1000 przeciwników. / Defeat 1000 enemies.
Trofeum wpadnie na pewno podczas platynowania, więc nie musisz się o nie martwić. Mi osobiście wpadło ono już podczas pierwszego przejścia na miażdżącym poziomie trudności. Oczywiście jak zwykle w statystykach możesz sprawdzić ilu wrogów już zabiłeś. Kille sumują się nawet po włączeniu pojedynczego rozdziału w wyboru chapterów, więc jeżeli zabrakło Ci kilku przeciwników do pełnego tysiąca, odpal na przykład rozdział 20 i zabij wymaganą liczbę wrogów.

 

38Sce64c3 Nie karmić zwierząt / Don’t Feed the Animals
Pobaw się z lemurem na targu i pozwól mu ukraść Twoje jabłko. / Play with the lemur in the market and let it steal your apple.
Przyjemne trofeum, które polega na wykonaniu dwóch interakcji w rozdziale 11. Zaraz po załadowaniu się rodziału, trzymaj się lewej strony targu i na końcu dróżki stoi kobieta z koszem jabłek. Podejdź do niej i naciśnij trojkat, w wyniku czego otrzymasz od niej jabłko. Parę kroków dalej na ziemi siedzi mężczyzna z lemurem na ramieniu. Tutaj również musisz wykonać interakcję  trojkat i pokręcić się w okolicy zwierzęcia. Odejdź kilka kroków i na swoim ramieniu powinieneś zobaczyć zwierzaka, który podstępem ukradnie Ci jabłko. Trofeum po kilku sekundach wpadnie.

 

39S36d9a4 Z palcem… na spuście / I Accidentally All the Guns
Przetestuj wszystkie rodzaje broni dostępne w grze. / Use every weapon in the game.
Jeżeli trofeum nie wpadło w pierwszym podejściu do fabuły – don’t worry. Po ukończeniu gry masz możliwość wyboru broni z opcji dodatków i możesz ich używać kiedy tylko chcesz. Wczytaj dowolną potyczkę w rozdziale – np. 20, ponieważ tam znajdziesz wielu wrogów –  a następnie naciśnij OPTIONS na padzie, wybierz „Dodatki” i „Wybór broni”. Kupujesz je za walutę zdobywaną dzięki zbieraniu znajdziek. Niestety nie wszystkie bronie dostępne są z poziomu tego wyboru, dlatego spójrz na poniższą listę i filmik, które ukazują pozostałe przyrządy, których musisz użyć.

Lista:

 • Aegis 9 mm
 • Fossa R-81
 • Raficca
 • Pistole
 • Barok .44
 • Pistolet skałkowy
 • Para .45
 • AK-47
 • XCR
 • FAL
 • ARX-160
 • HS39
 • Mettler M-30
 • Copperhead SR7
 • MP34a
 • Mazur LDR
 • Modyfikowane M14
 • Spezotti kal. 12
 • Kondor
 • China Lake GL
 • RPG

Lista broni dostępnych tylko w określonych warunkach:

 • Zabawkowy pistolet – w rozdziale 4 potrzebny jest do wbicia trofeum „Stary Wyga„.
 • Dynamit – już w rozdziale 8 macie możliwość używania dynamitu i jest to niejako związane z fabułą. Gdy tylko podniesiesz kilka sztuk ze skrzynki rzuć w stronę przeciwnika zapalony dynamit.
 • Butla z gazem – po raz pierwszy pojawia się w rozdziale 8 i jest to tym razem butla koloru białego. Dokładna lokalizacja na filmiku poniżej.
 • Granaty – niestety na początku gry nie mamy ich w ekwipunku, ale na szczęście później mamy możliwość korzystania z nich i na pewno podczas swobodnej rozgrywki zabijesz przynajmniej jednego przeciwnika w ten sposób.
 • Wieżyczka – w rozdziale 9 pojawia się po raz pierwszy wieżyczka. Dokładna lokalizacja na poniższym filmiku.
 • Duża wybuchająca beczka – w rozdziale 4, na samym początku będzie stała czerwona beczka, której nie możemy przenosić. Dokładna lokalizacja na poniższym filmiku.
 • Mała wybuchająca beczka – w rozdziale 20, w potyczce „Cmenatrzysko statków”, udaj się w lewo, zeskocz z klifu i udaj się w kierunku pierwszego złamanego masztu. Tuż za nim znajduje się czerwona wybuchająca beczka. Chwyć ją, rzuć w stronę przeciwnika (rzuca się tak jak granatem) i strzel w nią.
 • DShK – najmocniejsza broń w grze. W rozdziale 20, w potyczce „Cmenatrzysko statków” pojawi się dwóch/trzech (w zależności od poziomu trudności) ciężko uzbrojonych przeciwników. Będą oni strzelać z tego potężnego karabinu, a podnosząc go Drake będzie poruszał się znacznie wolniej niż dotychczas.

 

40Sa97f99 Pogromca kopczyków  / Not a Cairn in the World
Zburz wszystkie kamienne kopczyki na Madagaskarze. / Knock over all rock cairns in Madagascar.
Trofeum możliwe do wbicia w rozdziale 10 i polega ono na rozwaleniu wszystkich 16 kamiennych kopczyków, które rozsiane są po całej mapie chapteru. Większość z nich jest osadzona przy głównej drodze, ale i tak bardzo łatwo je pominąć, więc polecał posiłkować się poniższym filmikiem. Wystarczy w nie wjechać i po zburzeniu ostatniej sterty kamieni trofeum na pewno wpadnie.

 

41S7ba908 Rzut beretem od mojego domu / I Can See My House From Here!
Wespnij się na sam szczyt wieży zegarowej na Madagaskarze. / Climb to the very top of the Clocktower in the City.
Kolejne proste trofeum, które polega na wspięciu się na najwyższy szczyt wieży zegarowej na Madagaskarze w rozdziale 11. Co ważne, musisz zrobić to koniecznie przed uderzeniem w dzwon, ponieważ interakcja ta spowoduje włączenie cutscenki i uniemożliwienie wbicia tego trofeum – będzie wymagane ponowne przejście całego rozdziału od początku. Wspinaj się jak na filmiku poniżej i stań na najwyższym punkcie wieży prawie jak Ezio Auditore da Firenze w Wenecji!

 

42S69b873 Próby i perturbacje / Trials and Tribulations
Rozwiąż pierwszą łamigłówkę w Szkocji w nie więcej niż 10 ruchach. / Solve the first Trial in Scotland in 10 moves or less.
Trofeum możliwe do wbicia tylko w rozdziale 9 i polega ono na rozwiązaniu pierwszej zagadki w nie więcej niż 10 ruchach. Zagadka związana jest z ustawieniem krzyży i wiadra z wodą. Zacznę może od poprawnego ustawienia zagadki:

 • Wiadro z wodą na samej górze układanki.
 • Krzyż czarny po prawej stronie.
 • Krzyż duży biały na środku.
 • Krzyż mały biały po lewej stronie.

Niestety dla Ciebie początkowa konfiguracja tej układanki jest generowana losowo, więc nie mogę obiecać, że trofeum wykonasz w ten sposób co ja na filmiku poniżej. Niemniej jednak zanim wykonasz jakiekolwiek ruchy postaraj się ułożyć układankę w głowie. Jeżeli nie uda Ci się wykonać tej łamigłówki w 10 ruchach to po prostu włącz ostatni punkt kontrolny lub wyłącz całkowicie rozdział i zacznij go od początku. Spowoduje to zmianę początkowego ustawienia krzyży i może a nuż trafisz na takie ułożenie jak na filmiku poniżej.

 

43S6cb499 Najlepszy wynik! / Best Score!
Pobij rekord w grze wideo sprzed lat. / Beat the best score in the retro videogame.
Trofeum możliwe tylko do wbicia w Epilogu, ponieważ w rozdziale 4 nie wiadomo dlaczego nie ma dodatkowego życia, które daje Ci od razu +500 punktów. Twoim zadaniem jest pokonać rekord Eleny sprzed kilku lat, który wynosi dokładnie 3500 punktów. Aby to zrobić musisz zebrać jak najwięcej jabłek, nie zginąć, zebrać dodatkowe życie i przebiec cały tor w jak najkrótszym czasie. Nie powinno być problemu z tym trofikiem.

 

44S3e9e22 Gaduła / Gift of Gab
 Wysłuchaj wszystkich opcjonalnych rozmów w grze. / Listen to all optional conversations in game.
Następne elementy do zebrania i jest ich dokładnie 36. Są one oznaczone dymkiem z trzema kropkami i pod nim wyświetli się trojkat. Niektóre rozmowy są związane z innymi znajdźkami, dlatego poleca się zbieranie wszystkiego za jednym zamachem i w takiej kolejności jak na poniższym filmiku. Oczywiście w każdym momencie możesz sprawdzić ilość brakujących rozmów w wyborze chapterów i warto również zaznaczyć, że zapisują się one automatycznie po zakończeniu rozmowy, więc nie musisz rozgrywać chapteru do końca.

TUTAJ znajdziesz filmik z dokładną lokalizacją wszystkich znajdziek i rozmów.

 

45S33af47 Marco Polo powraca! / Marco Polo Returns!
Wykąp się w oceanie w pobliżu zatopionego statku. / Play in the ocean near the sunken ship.
Trofeum do zdobycia w rozdziale 12. Ukłon w stronę poprzednich części, w których również znajdziemy to trofeum. Polega ono po prostu na wskoczeniu do wody w okolicy zatopionego statku, który znajduje się po przeciwnej stronie wyspy, patrząc od początkowej lokalizacji w rozdziale. Na poniższym filmiku znajdziesz dokładną lokalizację i po udaniu się we wskazane miejsce naciśnij trojkat, wskocz do wody i czekaj na słynne Drake’owskie „Marco?”.

 

46S6dc5eb  Trema / Stage Fright
Tuż przed pościgiem w mieści, stój bez ruchu przez 30 sekund (błąd z demonstracji na scenie). / Just prior to City City Chase, stand perfectly still for 30 seconds (stage demo fail).
Pamiętasz pokaz Uncharted 4 na E3, w którym postać na kilkanaście sekund stanęła w miejscu? Tylko ND umie się śmiać ze swoich wpadek w ten sposób. Trofeum polega na stanięciu w dokładnie tym samym miejscu i nie wykonywaniu żadnych ruchów przez 30 sekund. Lokalizacja ta znajduje się po wyjściu z wieży zegarowej (po zrobieniu zdjęcia łamigłówce i wysłaniu go do Sama). Nie przewijaj cutscenki, ponieważ jest ona wymagana do wbicia tego trofeum. Po prostu odłóż pada i nic nie rób.

0ayyhfp

47S977f43 Gaz do dechy! / Just Floor It!
Ucieknij dżipem z Eleną, nikogo nie zabijając. / Drive away in the jeep Elena without killing an enemies.
Same proste trofea w tej grze. 😉 Tym razem musisz odpalić rozdział 17, potyczka „Do samochodu” i Twoim zadaniem jest odzyskanie samochodu bez zabijania kogokolwiek. Ustaw najniższy poziom trudności, następnie zjedź na błocie do prawego rogu, wespnij się na krawędź półki i przeskocz na linie kilka metrów. Następnie wspinaj się po krawędziach aż do samochodu. Pamiętaj, że nie możesz nikogo zabić, co za tym idzie nie możesz nikogo rozjechać! Od razu mówię, że trofeum jest niemożliwe do wbicia na miażdżącym poziomie trudności, ponieważ gdy tylko wsiądziesz do samochodu – od razu zostaniesz zabity przez snajpera.

 

48S28e910 Władca mórz / On Porpoise
Spraw, żeby trzy delfiny popłynęły za łodzią. / Get three dolphins to follow the boat.
Zdecydowanie najgłupsze trofeum w całej grze. W rozdziale 12 masz możliwość pływania swoją łodzią i eksplorowania przepięknej okolicy. Delfiny znajdują się po przeciwnej stronie wyspy od lokalizacji z początku chapteru, dlatego czeka Cię trochę pływania. Na poniższym filmiku pokazuję jak dopłynąć do odpowiedniego miejsca z lokalizacji trofeum „Marco Polo Powraca!”. Zaczynając od wysepki z zatopionym statkiem udaj się na lewo od niej w stronę trzech wystających z oceanu kamieni. Przy najbardziej skrajnym z lewej strony pływa przeważnie delfin. Pokręć się chwilę w tej okolicy i Sam w pewnym momencie powinien go dostrzec. Następnie odpłyń trochę dalej (mniej więcej połowa trasy między wysepką z zatopionym statkiem, a kamieniami) i szukaj następnego delfina. Ostatni delfin znajduje się blisko wspomnianej przed chwilą wysepki. Lokalizacja tych delfinów jest umowna i niestety nie zawsze znajdują się tam, gdzie powinny. Dlatego jeżeli nie możesz przez dłuższy czas znaleźć któregoś z delfinów – po prostu wczytaj punkt kontrolny i spróbuj jeszcze raz.

 

49S20d834 Stary wyga / Still Got It!
Traf we wszystkie cele na strychu zabawkową bronią. / Hit all targets in the attic with the toy gun.
Trofeum do zdobycia w rozdziale 4. Zaraz na początku chaptera udaj się na sam koniec strychu i po prawej stronie na szafie wisi kabura z zabawkową bronią. Naciśnij trojkat i Twoim zadaniem jest po prostu strzelenie we wszystkie cztery  czerwone talerze, które zwisają z sufitu. Poniżej filmik pokazujący dokładnie jak wbić to trofeum.

 

50Sdffe4b Takie tam z zaskoczenia / Glamour Shot
Zrób zdjęcie Sully’emu. / Take a photo of Sully.
Trofeum do zdobycia w rozdziale 11. Po rozwiązaniu zagadki, którą będziesz musiał rozwiązać po uprzednim zadzwonieniu w dzwon, Nate chwyci za telefon i będzie chciał wysłać zdjęcie zagadki Samowi. Gdy tylko włączy się podgląd telefonu, skieruj go w prawą stronę i zrób zdjęcie Sully’emu, kiedy ten powie „Cheese”. W razie problemów – poniżej gif.

HbhESwo

 

51Sf6d349 Fechtmistrz / Swordmaster
Sparuj wszystkie ciosy Rafe’a w walce na miecze i nie pozwól, żeby cię dźgnął lub zaciął. / Perfectly parry Rafe in the sword fight without getting slashed or stabbed.
W tym chapterze zaczynają się schody na miażdżącym, ale na szczęście to trofeum możesz wbić na najniższym poziomie trudności. Całość polega na sparowaniu wszystkich ciosów Rafe’a przez odpowiednie naciskanie trojkat (blok ataku z lewej strony) i kolko (blok ataku z prawej strony. Oczywiście jest to rozdział 22, potyczka „Pojedynek”. Znalazłam bardzo prosty sposób, który pozwoli Ci wbić to trofeum nawet na najwyższym poziomie trudności. Jedyne co musisz zrobić to aktywować tryb fotograficzny (po naciśnięciu OPTIONS na padzie, w pauzie gry), a następnie przed każdym ruchem Rafe’a (czyli co 1-2 sekundy) naciskaj jednocześnie l3 i r3. Przeciwnik przyjmuje charakterystyczne pozy przy ataku z każdej strony, dlatego w ten sposób możesz łatwo i przyjemnie przejść ostatnią walkę z bossem. Oczywiście, gdy już będziesz wiedział, z której strony nadchodzi atak wyłącz tryb i szybko naciskaj kółko lub trójkąt.

Gracz Krzysztof podsunął też inny sposób, który możecie wykorzystać, jeżeli przeszliście całą grę. Po ukończeniu fabuły w Dodatkach odblokują Ci się ulepszenia i jednym z nich jest slow motion, które jeszcze bardziej spowolni ruchy przeciwnika, dzięki czemu będziesz miał więcej czasu na odgadnięcie z której strony nadejdzie cios.

 

52Sbd3cc8 Kontynuuj przygodę / Continue the Adventure
Ukończ wprowadzenie do trybu wieloosobowego. / Complete the Uncharted Multiplayer Introduction.
Wchodząc po raz pierwszy do trybu multiplayer zostaniesz poproszony o ukończenie małego samouczka. Po wykonaniu go trofeum na pewno wpadnie.

 

53Sd89676 Wejdź do gry / Get in the Game
Rozegraj 5 gier w trybie wieloosobowym. / Complete 5 matches in Multiplayer.
Po prostu ukończ 5 pełnych meczy, grając online. Możesz je zrobić tylko w jednym trybie lub w różnych. Chyba nie muszę się więcej rozpisywać, bo wpadnie prędzej czy później. 😉

 

54S747efe Próba ognia / Trials by Fire
Ukończ wszystkie próby na umiarkowanym poziomie trudności w trybie wieloosobowym. / Complete all trials on Moderate (difficulty) in Multiplayer.
Być może brzmi to bardzo skomplikowanie, ale na szczęście trofeum jest znacznie prostsze niż Ci się wydaje. Polega ono na ukończeniu wszystkich 15 prób w grze wieloosobowej. W menu wybierz „Próby” i po prostu ukończ wszystkie na wskazanym poziomie trudności. Wszystkie misje są samouczkiem poruszania się w świecie multiplayer w Uncharted 4. Pamiętaj, aby dokładnie wykonywać wyznaczone polecenia, za które dostaniesz punkty.

55S322d79 Przyjaciele na zawsze! / Friends Forever!
Przywołaj 10 pomocników w trybie wieloosobowym. / Spawn 10 Sidekicks in Multiplayer.
Pomocnicy to Twoi współtowarzysze A.I., których możesz przywołać, gdy tylko masz wystarczającą liczbę żetonów przez naciśnięcie dplewo. Po prostu przywołaj w ten sposób 10 osób i trofeum będzie Twoje.

 

56Se67f15 Lekarza! / Medic braz
Ocuć 10 sojuszników w trybie wieloosobowym. / Revieve 10 Allies in Multiplayer.
Trofeum polega po prostu na podniesieniu sojusznika – gracza, będącego w Twojej drużynie – kiedy ten jest powalony, czyli został postrzelony, ale jeszcze nie zabity. Taka sytuacja zdarza się bardzo często podczas walki wieloosobowej. Jedyne co musisz zrobić to podejść do takiego gracza i przytrzymać trojkat. Najlepiej trzymać się blisko sojuszników i być zawsze z tyłu, aby mieć możliwość najpierw oczyścić teren, a dopiero potem ocucić gracza.

 

Poradnik napisany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

79 Replies to “Uncharted 4: Kres Złodzieja – Poradnik do trofeów i opinia”

 1. Cześć mam pytanie, czy orientujesz się czy aby otrzymać trofkę „I po drace” trzeba grę Uncharted 4 przejść od początku do końca na najwyższym poziomie czy można rozdziałami? Przeszedłem gę na najwyższym bez 2 rozdziałów, na tych 2 musiałem obniżyć poziom, jak skończyłem grę to poprzez wybór rozdziałów zaliczyłem na najwyższym te 2 brakujące ale i tak trofka nie weszła (pomimo tego, że jak wejdę na wybór rozdziałów to wszystkie mam zaliczone na miażdżącym). Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
  Arek

  1. Hey. Niestety trofeum wymaga, aby przejść grę na najwyższym poziomie trudności od początku do końca. Samo kończenie konkretnych rozdziałów nic nie da.

   1. Każdy Uncharted można robić rozdziałami w dowolnej kolejności i platyna wpadnie…pod warunkiem że na końcu powtórzy się ostatnią walkę z bosem.
    I jeszcze jedno. Tryb MIAŻDŻĄCY odblokowany jest w grze TYLKO da tych co mieli platyny w poprzednich częściach serii Uncharted. Ktoś kto gra tylko w U4 tryb miażdżący ma zablokowany. To taka ciekawostka 🙂

    1. Z tym powtarzaniem bywa różnie, bo gra szaleje ze statystykami od dnia premiery, dlatego nie polecam robienie tego w ten sposób.

     Tryb miażdżący jest odblokowany dla wszystkich, pierwszy raz miażdżący przechodziłam na koncie, gdzie nie miałam platyny w poprzednich częściach. 😉

 2. witam, trofki za miażdżący i speedrun można zrobić w 5 minut, za pomocą błędu w grze, to samo tyczy się 70% celności, ja grę przeszedłem raz i potem nie miałem ochoty robić tego jeszcze raz czy dwa razy i skorzystałem z glitha

  1. Cześć. Wiem o tym, jednakże korzystanie z glitchy nie jest powszechnie respektowane przez trophy hunterów. Kiedyś można było otrzymać za to bana, więc lepiej wszystko robić normalnie, tym bardziej, że to nie jest taka gra, którą bardzo ciężko przejść w wymagany sposób.

   1. raczej nikt tego nie sprawdzi czy się robiło to na glithu czy nie, każdy zrobi jak uważa, a bany dostawali ludzie za zupełnie inne przypadki, takie które było widać gołym okiem że są przekombinowane a nie wbite normalnie 🙂
    jeżeli jesteś zdania że na Twoim portalu nie może być czegos takiego, to usuń mój wpis, oczywiście to zrozumiem 🙂

    1. Akurat w trofeach siedzę od początku i dużo rzeczy w życiu widziałam. Nawet znajomy z ponad setką platyn dostał bana, bo X lat temu użył glitcha w wykonywaniu trofeów. Oczywiście, że każdy robi jak uważa, ale IMO używanie takich obejść mija się w ogóle z celem. Platynowanie zrobiło się wyścigiem, a powinno być przyjemnością i odkrywaniem gry. Pozdrawiam 🙂

     1. odkryć grę można na 100% po pierwszym przejściu, nie trzeba wcale robić tego 2-3 razy, a jeżeli po pierwszym przejściu nie chce się jej przechodzić znowu, a jednak chce mieć się tę platynę, to można ułatwić sobie drogę 🙂

      ja osobiście jestem trochę zawiedziony, bo poprzednie części przechodziłem po 3 razy pod rząd, potem znowu to samo na ps4, z U4 jest inaczej, po pierwszym przejściu kompletnie nie chciało mi się do tego wracać, na pewno nie od razu, gdyby nie było glitha to pewnie wrócił bym za jakiś czas do nie
      ale jedno jest pewne, nie jestem w tym wyścigu o którym piszesz 🙂

     2. Nie osądzam oczywiście, chodziło mi bardziej ogólnie. 🙂 Natomiast z zawodem to się całkowicie zgodzę. Ta część nie ma w ogóle tempa, dlatego też nie rozumiem tych wszystkich 10/10. Ja mam na jednym koncie komplet, bo filmiki trzeba było nagrać itd., ale na swoim prywatnym mam chyba tylko 5% trofeów i też w najbliższym czasie do U4 na pewno nie wrócę.

 3. witam, znalazłem wszystkie skarby według filmiku, ale w statystykach mam tylko 97/109. to jest jakiś błąd gry czy jak? jest to ostatnie trofeum, którego potrzebuję do platyny…

  1. Witaj, jeżeli jesteś pewien, ze zebrałeś wszystko to pewnie błąd. Spróbuj usunąć dane gry i zainstalować je ponownie. W wyborze chapterów widnieje też informacja ile skarbów brakuje. Tam również pokazuje, że brakuje Ci rzeczy?

     1. znalazłem jakiś „sposób” na tego buga, ale wyzerowało mi wszystkie skarby, więc muszę od nowa tak czy siak przejść grę :/

     2. ukończyłem grę ponownie, wszystkie skarby znalazłem, nic się nie zbugowało. platyna wpadła. dzięki wielkie za ten poradnik, bez niego tej platyny bym nigdy nie zrobił 😀

 4. witam brakuje mi 1 trofka POKOJOWE ROZWIĄZANIE przeszedłem nie zabijając nikogo na stealthu 2 razy 15 rozdział i nic bug autor na tutejszym forum zaznacza ze należy wyzerować stats(0 KILL) dla pewności jak to zrobić przy wyborze 13 chapteru ? nie wiem proszę o lopatologiczne wytlumaczenie POZDRAWIAM

  1. Wejdź w wybór walk, wybierz rozdział, po rozpoczęciu od razu wyjdź. Po ponownym wejściu powinny być zerowe statystyki.

  2. Na trofka POKOJOWE ROZWIĄZANIE musisz wybrać rozdział 13 i kontynuować dalej rozdział 14 aż dojdziesz do skarbca. Żadne statystyki nie trzeba zerować a tylko uważać by przypadkiem nikogo nie zabić skacząc np. z liny. Jeśli niechcący kogoś zabijesz wciskasz pauzę i wracasz do ostatniego punktu kontrolnego. A w 14 rozdziale nie przejmuj sie że Sam może udusić kogoś w trawie-gra tego nie zalicza i trofeum i tak wpadnie.

   1. Ponownie – gra ma problemy ze statystykami i jeżeli zacznie się rozdział 13, przejdzie bez zabicia do skarbca to i tak trofeum może nie wpaść. Dlatego też w takim wypadku trzeba zerować statystyki. Są problemy ze skarbami, nie pokazuje się menu wyboru walk, poszczególne chaptery nie zapisują się po przejściu na miażdżącym poziomie trudności itd. Każdy następny patch coś psuje 😉

 5. Może mi ktoś pomóc? Wielokrotnie używałem wszystkich broni, także duże i małe beczki, butle z gazem, dynamit, granaty, wieżyczki, DShK i trofeum „Z palcem… na spuście” mi nie wpada. Mam wszystkie trofea i nie mogę zdobyć platyny przez to jedno.

   1. Jeszcze raz próbowałem teraz na innym save, wszystkie bronie po kilka razy zabijałem przeciwników, nawet też próbowałem uderzać butlą i małą beczką bezpośrednio przeciwników kwadratem i nic trofik dalej nie wpada. Nie próbowałem bez patchy bo wtedy nie mam w menu możliwości wyboru broni. Dziękuję za odpowiedź.

    1. Nie dodawali nowych broni, a we wszystkich zbugowanych trofeach przeważnie pomaga właśnie usunięcie patcha i granie od nowa.

     1. Udało się! Przed chwilą zdobyłem to trofeum „Z palcem… na spuście”. I nie był to błąd gry. Wyczytałem na anglojęzycznym forum że oprócz tych wszystkich broni wymienionych w poradniku trzeba także użyć zabawkowego pistoletu który znajdziemy w 4 rozdziale. Wybrałem ten rozdział z menu, strzeliłem z tego zabawkowego pistoletu na piłeczki pingpongowe i trofik od razu wpadł.
      PS. Dodajcie jeszcze do poradnika że wymagany jest też ten zabawkowy pistolet.

     2. Ok dodam, ale to i tak dziwne, bo przecież żeby zdobyć inne trofeum wymagane było użycie tego pistoletu. 🙂 Gratulacje.

     3. Tak ale ja robiłem to trofeum na save na którym robiłem speedrun a wtedy nie użyłem tego zabawkowego pistoletu bo mi z oczywistych względów się spieszyło 🙂
      Dziękuję, bez pomocy Twojego poradnika było by ciężko w drodze do platyny.

   2. Udało się! Przed chwilą zdobyłem to trofeum „Z palcem… na spuście”. I nie był to błąd gry. Wyczytałem na anglojęzycznym forum że oprócz tych wszystkich broni wymienionych w poradniku trzeba także użyć zabawkowego pistoletu który znajdziemy w 4 rozdziale. Wybrałem ten rozdział z menu, strzeliłem z tego zabawkowego pistoletu na piłeczki pingpongowe i trofik od razu wpadł.
    PS. Dodajcie jeszcze do poradnika że wymagany jest też ten zabawkowy pistolet.

  1. Witam. Mam ten sam problem co kolega The Belmar. Kilkukrotnie próbowałem wbić trofeum z wszystkimi brońmi- zauważyłem, że niestety wybór walki/potyczki wcale nie zapisuje postępów, więc poprzechodziłem kilka pełnych rozdziałów z zapisem stanu gry, Niestety nic to nie dało. Przyznam że trofeum speed run robiłem wykorzystując tricki podane na różne portale, ale nawet po tym inne trofea wpadały, więc na to bym nie zwalał.
   Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem?

  1. W żadnym wypadku. Wszystko napisane na bazie własnych doświadczeń z grą dwóch osób i forum. Często piszemy poradniki jako pierwsi na świecie (np. Tearaway), więc nawet nie zawracamy sobie głowy zagranicznymi tekstami. 😉

 6. Cześć.

  Ja mam pytanko następującej treści: aktualnie zacząłem swoje drugie przejście, tym razem tryb miażdżący. Przed rozpoczęciem gra zapytała mnie czy chce zachować zdobyte skarby i statystyki z pierwszego przejścia, oczywiście zaznaczyłem że tak i okazuje się że skarby i owszem zachowało, natomiast statystyki wyzerowało. I teraz zachodzi pytanie czy np. zabójstwa się sumują z pierwszym przejściem? bo nie mam wbitych kilku trofeów z tym związanych (np. Dysonans ludonarracyjny, Dziurawe ręce, Coś mi się przesłyszało itp.). Po prostu nie udało mi się dobić do wymaganej liczby i myślałem że w drugim przejściu to zrobię. Jednak wyzerowanie w/w statsów mnie zaniepokoiło. To jest normalne? Powinienem się przejmować? Czy faktycznie muszę to wszystko zrobić w trakcie jednego przejścia, ew. powtarzania pojedynków etc.?
  Pozdr.

  1. Gra ma problemy ze statystykami od kilku patchy. Jeżeli kliknąłeś zachowanie statystyk to nawet jeżeli główne „statystyki” się wyzerowały, powinny Ci się „głęboko” zachować. Znajomym wystarczył restart gry i wszystko wracało do normy.

 7. Cześć, Jest możliwe, że trofeum nie chce mi wpaść, przez włączone wspomagania celowania? chodzi mi o przejście gry na miażdżącym poziomie.

  1. Nie, chyba że coś zmienili w najnowszym patchu, chociaż w to szczerze wątpię. Grałeś od początku do końca, bez skakania po rozdziałach w wyborze rozdziałów?

 8. Hej mam problem . Dzieciaki mi coś poknocily i nie mam w menu głównym Dodatków i możliwości wyboru walk . Rozdziału są wszystkie . Ale walk nie ma . Coś z save ? Proszę o radę 😉 bo brakuje mi parę pucharów do wbicia . Z góry dziękuję 😉

   1. Dzięki za odpowiedź . Od instalowałem i zaktualizowalem grę i juz jest wszystko ok 🙂 mam jeszcze pytanie co do trofeum 70 % celność . Speedrun mam już w bity ale nie weszło mi to trofeum . Mogę odpalić grę np ok połowy gry i dobić te 70 % ? Czy inaczej jakoś to zrobić ? Pozdrawiam 😉

     1. Na wieczór spróbuję 😉 dzięki . Bo to ostatnie trofeum z singla . Zostało aby multi i platyna 🙂

 9. Taka rada ode mnie co do trofeum Dziurawe ręce. Rzeczywiście podana w poradniku lokacja i starcie są najlepsze, ale na poziomie trudności Crushing (Miażdżący), a to z tego powodu że na tym poziomie przeciwnicy znacznie częściej używają granatów przez co cała akcja idzie szybciej, próbowałem zrobić trofik najpierw na Easy to rzadko kiedy przeciwnik w ogóle rzucił granat zanim go Sully wykończył. I taka dodatkowa porada, dobrze w dodatkach odpalić sobie bullet time, od razu po wczytaniu checkpointa 2 szybkie headshoty na bullettimie i więcej czasu żeby strzelić w gościa jak bierze zamach granatem 😉

 10. Zrobiłem back up swojego save’a (wrzuciłem na pendrive). Odinstalowałem grę i straciłem wszystkie statystyki… (ilość zabitych przeciwników) a co gorsza, brak możliwości wyboru bonusów (nieskończona amunicja, wybór broni itd.). Da radę to przywrócić? Głównie chodzi mi o wybór broni, bo te 1000 zabójstw zrobię podczas zbieractwa.

  1. Save’y są zgodne z danymi aktualizacjami gry. Jeżeli np. miałeś save’a w wersji 1.02, to na 1.03 już nie będzie działać. Niestety. Jeżeli gra nie rozpoznaje save’a na najnowszych aktualizacjach to niestety nic nie zrobisz.

   1. Sad but true. W ogóle, zacząłem wykonywać puchary poprzez „wybór rozdziału” i usunęło mi (znowu?!) aktualne zabójstwa (około 350). Spróbuje jeszcze raz zrobić back up poprzedniego save ale najpierw wszystko zrobię oprócz 1000 zabójstw… Dzięki za odpowiedź, wesołych świąt :).

   2. A tak swoją drogą, wczytuję 10 rozdział (poprzez wybór walki), rozwalam kolesi (zestrzeliwuje im hełmy, następnie zabijam w walce wręcz) niestety nie zalicza mi tych zabójstw.

 11. Mam jeszcze jedno małe pytanie. Zdobyłem wszystkie skarby (oczywiście jest problem ze statystykami, pokazuje, że mam tylko 92/109 oraz jest problem z „Łowcą artefaktów”- 3 dziwne artefakty). Szukałem na necie i nic nie znalazłem. Znasz jakieś rozwiązanie?

  1. Niestety te statystyki to jest coś okropnego. Większość z nimi nie ma problemu, ale jak już się znajdzie ktoś, to trzeba próbować na różne sposoby. Więc:
   1) Jeżeli w poszczególnych rozdziałach jest napisane, że zebrałeś wszystkie, to pozostaje jedynie przeinstalowanie gry i następnie granie, aż po prostu trofeum i statystyki same zaskoczą.
   2) Przechodzenie ponowne gry na czystej grze bez patchy, albo z patchami (ale wtedy bez podłączania internetu).

   1. Okay, jutro zabezpieczę save’y na pendraku, wykasuje i ponownie zainstaluje grę oraz wyłączę dostęp do internetu). Jeśli to nie pomoże to za jakiś czas (jak już ochłonę i zbiorę się w sobie) przejdę wg drugiego sposobu, jaki opisałaś. Dzięki za pomoc :).

 12. Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie trofeum ‚Strzelec wyborowy’ i ‚Speedrun’. Czy z włączonym auto-celowaniem podczas przechodzenia gry w mniej niż 6h zaliczy mi trofeum ‚Strzelec wyborowy’ ?
  Dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  1. Da się, wystarczy w menu głównym wybrać odpowiednią opcję. Niestety nie mam teraz jak dokładnie sprawdzić, ale po wejściu w menu trybu wieloosobowego, z tego co pamiętam, powinno być na samym dole.

 13. Dzień dobry. Czy ND nadal nagradza graczy unikalnym plakatem, którzy zdobyli platynę ?
  Dziękuje za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  1. Witaj, z tego co wiem tak, ale następuje to z takim opóźnieniem, że jak dostaniesz za rok, to będzie bardzo dobry czas. 🙂

 14. Witam,
  mam mały problem. Przeszedłem grę na miażdżącym poziomie trudności i nie zaliczyło mi trofeum ;( kończąc grę czekałem aż wyskoczy mi trofeum, a tu nic… wszedłem więc w poziomy i okazało się ze rozdział 6 miałem na „niskim” (co jest dziwne bo ciągiem grałem na „miażdżącym”……. nie zmieniałem poziomu – błąd gry???)… więc przeszedłem ten rozdział jeszcze raz na „miażdżącym”. teraz wszystkie poziomy mam ukończone na „miażdżącym – a trofeum nie ma…. To oznacza ze całą grę muszę iść od nowa na tym poziomie? ;( Trochę się namęczyłem grając na tym poziomie i nie chce mi się z tym bawić od nowa ;/ proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

  1. Grałeś ciągiem od początku czy skakałeś po rozdziałach? Tak dużo czasu już minęło od premiery a gra ma nadal problemy z zapisem statystyk. Możesz jeszcze spróbować ukończyć ostatni rozdział na miażdżącym, może wtedy wpadnie.

   1. Właśnie grałem ciągiem. I jedynie poziom 6 nie zaliczyło mi na „miażdzącym” co jest dziwne bo nie zmieniałem poziomu… Ok, tak zrobić, jak mówisz 😉

   2. Ok, zagrałem jedynie epilog jeszcze raz na miażdżącym i trofeum wypadło. Czytając wcześniejsze pytania tutaj – potwierdzam zatem że nie trzeba przechodzić gry ciągiem, tylko zagrać ostatni rozdział na tym poziomie, gdy ukończy się pozostałe 😉

   3. No grałem od początku do końca co.prawda 2 rozdziały niby przeszedłem na umiarkowanym mimo że nie zmieniałem trybu..potem jeszcze raz dałem ostatni rozdział jak pisałaś ale dalej nic :/

  2. Niestety ale musisz przejść od nowa na miażdżącym. Jakakolwiek zmiana poziomu (z twojej winy lub nie) spowoduje że trofeum nie wpadnie.

  1. Witaj, w wyborze rozdziałów wszystkie misje masz ukończone na miażdżącym? Może jakiejś jednej nie zaliczyło, trzeba będzie dodatkowo powtórzyć ostatni rozdział.

   1. Wszystkie mam zrobione,2 misję miałem na umiarkowanym ale jeszcze raz je przeszedłem na miażdżącym i mam już wszystkie na miażdżącym ale dalej nic :/

 15. Może jestem ułomny, ale nigdzie w multiplayerze nie ma opcji przywołania sojusznika (trofeum Friends Forever), w kole wyboru lewa strona jest pusta:/

  1. Komentarz nam umknął, ale dla wszystkich innych, którzy zastanawiają się nad tym pytaniem: modyfikacje nie blokują trofeów. 🙂

 16. Doszedłem do 20 rozdziału od razu na Miażdžącym i po trzech miesiącach bycia na wraku statku postanowiłem zmienić poziom trudności. Teraz muszę znaleźć znajdźki i zaliczyć miażdżący z dodatkami.

 17. Mam pewien problem z jednym trofeum „mistrz skarbów” znalałem wszystkie skarby a trofka mi nie wpadła spotkał się już ktoś z takim błędem? jak tak to proszę o pomoc bo cały moj dzien na szukanie znajdziek pojdzie na marne… #HELP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.