Uncharted: Zaginione Dziedzictwo – Poradnik do trofeów i opinia

Zaginione Dziedzictwo to wycieczka last minute do Indii, którą musicie sobie zafundować.

Materiał zrealizowany dzięki uprzejmości PlayStation Polska.

 

trofeaInformacje ogólne:trofea
Stopień trudności wbicia 100%: 3/10
Ilość trofeów: platynax1zlotox2 / x11x36
Ilość trofeów offline: 50
Ilość trofeów online: 0
Minimalna ilość przejść: teoretycznie 1, w praktyce 2/3
Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK (wybór rozdziałów)
Zglitchowane trofea: Aktualnie BRAK
Czas do zdobycia platyny: 15-30 godzin

 

Krótko i na temat:

Jak pewnie większość z Was pamięta, nie byłam do końca zadowolona z rozgrywki, jaką oferowała czwarta odsłona serii „Uncharted”. Stosunek wspinaczek, biegania, jeżdżenia i strzelania był tak źle wyważony, że nie sposób do tej gry wracać więcej niż raz. Tymczasem, twórcy zaserwowali nam dodatek, długości pierwszych przygód Nathana Drake’a. Czy ciągnięcie serii nie zrobiło z Zaginionego Dziedzictwa czystego skoku na kasę?

Gaz do dechy, trzeba rozwiązać kolejną zagadkę!

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: nie. The Lost Legacy to świetnie napisana, wciągająca historia, pozwalająca trochę bliżej poznać Chloe, czyli towarzyszkę broni Nate’a, którą powinniście kojarzyć z drugiej części odsłony. Nie zabraknie również złoczyńcy z czwartej części Uncharted – Nadine, tym razem ukazanej z trochę innej strony. Relacja między głównymi bohaterkami jest jednym z lepszych zalet scenariusza, ale nie braknie również nieudanych dialogów, które da się skwitować powiedzeniem „że co?”. Nie mniej jednak, każdy z Was powinien zadać sobie pytanie „co tak naprawdę sprawia, że dana gra staje się filmowa?”. Dialogi? Nie. Tempo ? Też nie, ponieważ wiele scenariuszy nadaje się zarówno na deski teatru, jak i produkcje ambitniejszej strony Hollywood. Filmowość Uncharted podyktowana jest przez jeden aspekt, a mianowicie wpływanie na emocje widza, w tym przypadku jednak, gracza. Gra, tak samo jak dzieło kina, musi mieć to „coś”, które pozwoli wejść w ekran telewizora i przeżywać historię razem z jej uczestnikami. Nie jest łatwo napisać tak bohaterów, których polubimy, bądź nie. Dobry scenarzysta wie też o tym, że nie można ukazywać herosów w samych superlatywach, a złoczyńcom nie dodawać dobrych cech. Opisuję to wszystko, ponieważ zarys historii uważam za najlepszy od drugiej części.

Sama gra oferuje zabawę przez około 10 godzin, co pozytywnie wpływa na odbiór tytułu. Nie czuć zmęczenia materiału, a jedyna otwarta mapa gry jest idealnie rozplanowana, pełna znajdziek i potyczek, które na wyższych poziomach trudności dostarczają dużo frajdy. Po raz pierwszy od drugiej części mogę z ręką na sercu napisać, iż tempo narracji jest wreszcie prawidłowo wyważone. Co prawda cała akcja rozgrywa się tylko w Indiach, aczkolwiek jak na tak krótką rozgrywkę, tożsame lokacje, które oferują różne pory dnia i nocy, w zupełności bronią się przed zmęczeniem materiału.

Nie zabraknie widowiskowych akcji.

Graficznie gra, jak zawsze z resztą, prezentuje się na najwyższym poziomie. Co prawda ogrywałam ją na zwykłej PS4, więc mogę tylko sobie wyobrazić, jak świetnie prezentuje się ona na Pro. Jak widzicie na poniższym screenie, gra światła i cienia jest idealnie zaprojektowana. A sama gra ma tyle widoków, że aż żal nie stanąć i zrobić zdjęcia. Co prawda czasami postaci gubią cienie, ale już nie będziemy się czepiać o takie szczegóły. 😉 Dodatkowo, jak na tak krótką rozgrywkę, projektanci zaoferowali bardzo dużo „ruchomych” elementów i gagów, dostępnych po wynonaniu danej akcji. I tak na przykład możecie zostać zepchnięci przez Nadine z 30 metrów, tylko po wykonaniu ukrytej czynności – dla żartów, ale takie smaczki dodają tej grze uroku.

Na pochwałę zasługuje również soundtrack, który może nie jest równie dobry, jak wiadomo w której części Uncharted  😆 , ale fantastycznie oddaje klimat tajemniczych lokacji. Muzykę skomponowaną dla tej części możecie odsłuchać tutaj. Za całą oprawą stoi Henry Jackman, którego słyszeliście na pewno w takich produkcjach jak „Piraci z Karaibów”, czy „Kod da Vinci”.

Gra natomiast nie jest wolna od wad. A to wszystko za sprawą olbrzymich niedoróbek, których doświadczyłam zbierając znajdźki. Główna bohaterka często ześlizguje się z krawędzi urwiska, równie często jak Crash w odświeżonej edycji. Zostanie to pewnie poprawione w najbliższych patchach, ale na dzień dzisiejszy jest okropnie. Chloe podczas jednej z misji jest ciągnięta na lince przez samochód, a zaraz obok widzisz, jak  Nadine centralnie przelatuje przez drzewa. Dodatkowo, nie została poprawiona kwestia granatów, które ponownie przelatują 5o metrów, bezpiecznie lądując pod Twoimi nogami. Na miażdżącym poziomie trudności jest to okropnie uciążliwe.

Gra światła i cieni jak zawsze stoi na wysokim poziomie. Tak samo jak grafika.

Łowcy! Platyna to czysta przyjemność i nie będziecie żałować pieniędzy wydanych na ten tytuł. Jeżeli twórcy chcą stworzyć kolejną tak dobrą odsłonę jak Zaginione Dziedzictwo – nie omieszkam się poznać kolejnej historii. Może tym razem Elena, albo Sully? Kto wie. Tymczasem, do zebrania jest jak zawsze ogrom znajdziek, twórcy postawili w tej części również nacisk na konkretne akcje, wykonywane przez główną bohaterkę. Niestety czeka Was również kilka osiągnięć sztucznie przedłużających rozgrywkę, ale czego Wy nie zrobicie dla platyny, prawda? Calakowanie nie powinno Wam zająć więcej niż 30 godzin. Pady w dłoń i do roboty.

Najlepszym podsumowaniem tej opinii będzie to, że mimo mojego 3-krotnego pełnego przejścia gry, mogłabym spokojnie zagrać jeszcze raz. Będzie to tytuł, do którego co jakiś czas będę wracać, tak samo jak do Among Thieves. Zaginione Dziedzictwo to świetny przewodnik po malowniczych krajobrazach growych Indii, mam nadzieję, że będziecie bawić się równie dobrze, jak ja. Marco!

* Polo!

 

Plusy:

 • wciągająca historia,
 • kapitalne rozłożenie strzelania do elementów wspinaczkowych,
 • przepiękna grafika,
 • scenariusz pełen żarcików,
 • sceny akcji, które są chyba najlepsze ze wszystkich części,

Minusy:

 • znowu te diabelne granaty,
 • dużo bugów związanych z wchodzeniem pod mapę, nieskończonej linii, stromych krawędzi.

 

Krok po kroku:
Zaginione Dziedzictwo, jak każde Uncharted, przechodzić można na kilka sposobów. My jesteśmy fanami takiego rozwiązania, aby najpierw w pełni rozkoszować się fabułą i rozgrywką, a dopiero później zdobywać brakujące trofea. Nie oznacza to jednak, że pierwsze podejście musi być całkowicie „zmarnowane”.

Jeśli chcecie uniknąć wszelkich spoilerów i tym samym nie psuć sobie rozgrywki polecam zastosować się do poniższych podpunktów. Jeśli jednak nie zależy Wam na tym aż tak bardzo, to możecie śmiało połączyć podpunkt 1. oraz 2. w jeden grając w grę już po zapoznaniu się z możliwymi do zdobycia trofeami.

 

1. Przygoda – rozkoszuj się rozgrywką i zbieraj znajdźki

 •  Dziedzictwo odnalezione! 
  • Po prostu ukończ grę. Na dowolnym poziomie trudności. To czas, abyś rozkoszował się grą, ale zwróć też uwagę na kilka poniższych trofeów.
 •  Dobra moneta 
 •  Tak, Wasza Wysokość 
  • W Rozdziale 4 Chloe może znaleźć 11 hojsalskich żetonów. Jest to zadanie dosyć łatwe, gdyż ich lokalizacja zostaje naniesiona na mapę, do której zawsze w tej części gry mamy dostęp. Po zebraniu wszystkich żetonów i włożeniu ich w odpowiednie miejsce odblokują się dwie ważne rzeczy: Rubin Królowej (więcej o nim w „Zawzięta łowczyni skarbów”) oraz dodatkowe drzwi po prawej stronie pomieszczenia. Tutaj najważniejsze – koniecznie zbierzcie trzy skarby, które się tam znajdują, odbądźcie jedną opcjonalną rozmowę i wykonajcie zdjęcie. Uwierzcie – nie będziecie chcieli po raz kolejny zdobywać wszystkich żetonów (ja niestety musiałem to robić aż 3 razy).
 •  Raczkująca łowczyni skarbów
 •  Zawzięta łowczyni skarbów
  • Pisałem żebyście się skupili na rozgrywce, a nie trofeach? Podtrzymuję to, ale w tym podejściu warto mimo wszystko odnaleźć jak najwięcej skarbów (a najlepiej wszystkie) w rozdziale 4 i dalszych. Zadanie to będzie wbrew pozorom bardzo łatwe, jeśli zdobyliście Rubin Królowej (Tak, Wasza Wysokość). To specjalna bransoletka, która pozwala Chloe wyszukiwać skarby informując ją o nich na trzy sposoby. Gdy znajdziemy się w pobliżu jednego z nich pad zaczyna wibrować, wydawać dźwięki oraz świecić (im bliżej jesteśmy skarbu, tym świeci mocniej). Szukanie skarbów z Rubinem jest więc bardzo ułatwione i warto to wykorzystać, aby potem oszczędzić sobie kłopotu.
 •  #bezfiltra 
 •  Otwieranie zamków na piątkę
  • Te dwa trofea powinny wpaść podczas normalnej rozgrywki. A jeśli nie to nie martwcie się – będzie jeszcze szansa na ich nadrobienie.
 •  Wszędobylska aparatka 
 •  Poznajmy się bliżej
  • Znajdźki zazwyczaj występują po prostu w miejscach bez wrogów. Zwróćcie więc uwagę na to, aby wykonać wszystkie zdjęcia i odbyć wszystkie opcjonalne rozmowy. Uwaga – w każdym momencie rozgrywki możecie wyjść do menu głównego, i podejrzeć czego brakuje Wam jeszcze w danym rozdziale (Nowa gra -> Wybór rozdziału). Pamiętajcie jednak, aby przez przypadek nie rozpocząć nowej rozgrywki tylko kontynuować tę już trwającą.
 • Pani na zamkach
 •  Włam jak błysk 
  • Skrzynki niestety często znajdują się w obecności nieprzyjaciół. Zerknijcie gdzie je znaleźć, ale otwierajcie je dopiero po pokonaniu wszystkich wrogów. Próbujcie też robić to jak najszybciej – dzięki temu odblokujecie trofeum.
 •  Miłośniczka antyków 
 •  Potrząśnij na szczęście
  • Trofeum wiąże się z jednym ze zdobytych skarbów. Wystarczy, że w opcjach wybierzesz Skarby, znajdziesz (uzupełnić nazwę skarbu) i zaczniesz nim obracać, aż u jego dołu pojawi się wróżba.

 

2. Wyzwanie – miażdżący tryb trudności i przejście 4 rozdziałów bez strzelania

 •  Czas wytoczyć ciężkie działa 
 •  Postęp wymaga poświęceń 
  • To najważniejsze trofeum w tym podejściu. Miażdżący poziom jest odblokowany od początku. Polecamy drugie podejście zacząć, wybierając właśnie ten tryb (pamiętaj też aby do nowej rozgrywki przenieść wszystkie rzeczy i statystyki z poprzedniej zaznaczając odpowiednią opcję przy rozpoczynaniu gry). Czy będzie trudno? Nie do końca. Razem z trybem Miażdżącym w grze odblokowane zostają również modyfikatory rozgrywki pozwalające na przykład na używanie celowania w zwolnionym tempie, nieskończonej amunicji i wyboru dowolnej broni. Tutaj najlepszym wyborem będzie pistolet Desert 5 likwidujący przeciwników jednym strzałem. Broń jest z kategorii złotych, więc w trakcie rozgrywki wpadnie również trofeum „Czas wytoczyć ciężkie działa„.
 •  Droga wojowniczki

  • Od razu polecam nie wykonywać tego trofeum na najwyższym poziomie trudności. Wszystko przez to, że polega ono na przejściu pierwszych czterech chapterów, nie używając drogi palnej i materiałów wybuchowych. Wiele osób przedstawia je jako najgorsze, ale w sumie tylko dlatego, że wymaga dodatkowych 40 minut grania. Tyle właśnie zajmuje przejście do rozdziału 5, pomijając cutscenki.

 

3. Rozpis rozdziałowy opcjonalnych trofeów:

 •  Po lince najmniejszego oporu (ROZDZIAŁ 2)
  • Banalne trofeum, które mogło wpaść już przy pierwszej rozgrywce. Polega na zjechaniu po wszystkich linkach podczas ucieczki przez miasto.
 •  Łapać to my, ale nie nas (ROZDZIAŁ 4)
  • Tuż po rozpoczęciu rozdziału należy zjechać z wodospadu prosto w przepaść. Niestety. Biedne dziewczyny.
 •  Nagroda sama w sobie (ROZDZIAŁ 4)
  • Po dostaniu się na wieżę po środku mapy i po otwarciu wszystkich okiennic należy wspiąć się na jedną z nich, a następnie na sam szczyt budowli. Wystarczy wtedy poczekać, wysłuchując wszystkich tekstów Chloe i zwyczajnie… cieszyć się widokiem oraz zdobytym trofeum.
 •  Tarzana (ROZDZIAŁ 4)
  • Pamiętasz miejsce gdzie zdobywałeś jedną z hojsalskich monet? Znajduje się tam 5 gałęzi, gdzie możesz z łatwością zdobyć to trofeum (zwróć również uwagę na skrzynkę po drodze).
 •  Kaskaderka wysokich lotów (ROZDZIAŁ 4)
  • Przyjemne trofeum polegające na jeżdżeniu autem i wykonywaniu wysokich i dalekich skoków. Miejsc jest kilka, ale najlepiej będzie po prostu jeździć i korzystać z pomocy dużych, płaskich i pochyłych kamieni. Trofeum zostanie odblokowane, gdy łącznie spędzicie w powietrzu 30 sekund (do podejrzenia w statystykach).
 •  Potrójna bezbłędność (ROZDZIAŁ 4)
  • Pierwsze trofeum dotyczące zagadki logicznej. Możesz albo próbować do skutku wczytując punkty kontrolne, albo skorzystać z naszego poradnika wideo.
 •  Najlepszy kierowca w branży (ROZDZIAŁ 4)
  • To trofeum może dla niektórych okazać się jednym z najtrudniejszych w grze. Wymaga cierpliwości i nauki trasy na pamięć. W zadaniu na pewno pomoże nasz poradnik wideo, ale mam też dodatkową radę. Przede wszystkim wykonajcie jeden lub dwa przejazdy, podczas których zaznajomicie się z trasą oraz z jej trudniejszymi momentami. Dopiero później wykonujcie przejazdy na czas (możecie też włączyć minutnik w telefonie, który poinformuje Was o upłynięciu wymaganego czasu).
 •  Teatr cieni (ROZDZIAŁ 5)
  • Kolejne trofeum związane z zagadką logiczną. Tutaj poradnik wideo jest już właściwie niezbędny. Obejrzyjcie i powtórzcie ruchy.
 •  Marco… Hola! (ROZDZIAŁ 5)
  • Wskocz do wody po dotarciu do tamy Halebidu. Klasyczne trofeum!
 •  Bojowe wyścigi (ROZDZIAŁ 9)
  • Jadąc autem uderz 10 motocykli tak, aby je zniszczyć. Nic skomplikowanego.

 

4. Walka – zaległe trofea związane ze starciami

Trofea w tej kategorii odblokujesz wybierając odpowiednie Starcia z menu rozpoczynania gry. Każdorazowo wybierz najniższy poziom trudności, aby jak najbardziej ułatwić sobie zadanie. W większości z tych trofeów działa powtarzanie starcia od początku. Na przykład: nie musisz zabić 20 wrogów na raz. Możesz zabić 10, przeładować starcie i ponownie zabić 10.

 

Poniższe trofea wykonasz w dowolnym starciu:

 •  Oznaka wrogości
  • Wyceluj w przeciwnika i naciśnij . I tak 30 razy.
 •  Si vis pacem, para bellum 
  • Po przejściu gry uzyskasz możliwość wyboru dowolnej broni z listy w opcjach. Wystarczy wybrać po kolei każdą z nich i strzelać do przeciwników.
 •  10 z głowy i do przodu 
  • Zabij 10 przeciwników strzałem w głowę. Pomoże Ci w tym tryb Bullet Time (w Modyfikatorach Rozgrywki). Uwaga – wspomaganie celowania włączone w opcjach może utrudnić to zadanie, chyba że ustawisz pomoc przy celowaniu na 10, tryb celowania na Wł./wył., wspomaganie celowania i wybierzesz pistolet z tłumikiem.
 •  Ostatni gasi światło
  • Wystrzel wszystkie przyciski z pistoletu. Ostatnim z nich zabij przeciwnika strzałem w głowę. Pomoże Ci w tym tryb Bullet Time (w Modyfikatorach Rozgrywki). Uwaga – wspomaganie celowania włączone w opcjach może utrudnić to zadanie, ustawisz pomoc przy celowaniu na 10, tryb celowania na Wł./wył., wspomaganie celowania i wybierzesz pistolet z tłumikiem.
 •  Palec na spuście
  • Strzelaj do przeciwników bez celowania. Trofeum odblokuje się po zabiciu 20 wrogów.
 •  Siedź, módl się i strzelaj
  • Schowaj się za osłoną i strzelaj do przeciwników bez celowania. Trofeum odblokuje się po zabiciu 20 wrogów.
 •  Pojawiam się i znikam 
  • Schowaj się w krzakach lub za osłoną. Pozwól się zauważyć przeciwnikom, po czym ponownie schowaj się tak, aby Cię nie dostrzegli.
 •  Kobieta renesansu 
  • Wbrew pozorom to bardzo łatwe trofeum. Wybierz z opcji dwie bronie: podstawowy karabin oraz podstawowy pistolet. Następnie podejdź do wroga, strzel do niego z broni krótkiej, następnie zmień broń na długą, strzel do niego z broni długiej, po czym pokonaj go w walce wręcz.

 

Poniższe trofea wykonasz w Rozdziale 4:

 •  To tylko wiatr
  • Trofeum wymagające sporej dozy cierpliwości. Należy pokonać 15 przeciwników z ukrycia, za pomocą ataku wręcz (pistolet z tłumikiem więc odpada!). Uwaga – powtórzenie starcia resetuje licznik! Dlatego też idealnym miejsce dla tego trofeum jest Rozdział 4, który pozwala łączyć kilka starć. Najlepiej więc będzie zacząć na środku mapy, wyeliminować pierwszych 6 przeciwników, następnie przejść do fortu z trójzębem, i tam pokonać pozostałych 9. Wszystko oczywiście najlepiej widać w poradniku wideo. Kilka rad: po pierwsze korzystajcie ze wszystkich krzaków oraz osłon, po drugie pamiętajcie, że na najniższym poziomie trudności bardzo łatwo uniknąć wykrycia (żółty znacznik nie liczy się jako wykrycie!) i wreszcie po trzecie – w razie potrzeby wykonujcie ręczne zapisy gry i na bieżąco sprawdzajcie w statystykach czy gra zalicza kolejne ciche zabójstwa. Jeśli tak się nie stanie, to wystarczy wczytać poprzedni manualny zapis.
 •  Cicho jak myszka (Starcie „Forteca z trójzębem”)
  • Po pokonaniu wrogów w ukryciu należy tylko dotrzeć do drzwi i spróbować je otworzyć. Jeśli jednak Wam się nie uda, to po prostu zacznijcie to starcie od nowa i dotrzyjcie tam bez niepotrzebnego likwidowania wrogów.

 

Poniższe trofeum wykonasz w starciu Posterunek przy wieży (Rozdział 4):

 •  Wejście smoka
  •  Instrukcja jest prosta – zabijasz najpierw wszystkich przeciwników, udajesz się na główną półkę. Wskakujesz do swojego samochodu, rozjeżdżasz jednego wroga, wysiadasz, następnego zabijasz bronią, kolejnego walką wręcz, a ostatniego z granata.
 •  Cztery kółka, cztery głowy (Pokonaj 4 przeciwników z pomocą pojazdu w ciągu 20 sekund)
  • Podobna sytuacja co w trofeum poprzednim, ale rozjeżdżasz wszystkich przeciwników, którzy wysiądą z furgonetki.

 

Poniższe trofeum wykonasz w starciu Ucieczka przed wozem bojowym (Rozdział 5):

 •  Skrzydłowa
  • Przed Tobą dwóch przeciwników. Prawego zlikwiduj za pomocą broni. Do lewego podbiegnij wraz z Nadine i zaraz po podbiegnięciu zacznij walkę wręcz. Nadine się dołączy i pokonacie wroga we dwie. Zaraz później po lewej stronie pojawi się jeszcze jeden przeciwnik – do niego również należy podbiec i pokonać równocześnie. Jeśli te dwie konfrontacje wykonamy pomyślnie, to wystarczy jeszcze 4 razy od nowa załadować starcie i powtórzyć czynność. Liczbę wrogów pokonanych wspólnie z towarzyszem podejrzymy oczywiście w statystykach.

 

Poniższe trofea wykonasz w starciu Walka z wozem bojowym (Rozdział 6):

 •  Mnie tu nie było 
  • W tym starciu znajdziesz kilka skrzynek ukrytych w ruinach. Wystarczy, że przemkniesz się do którejkolwiek z nich i otworzysz, gdy niedaleko znajduje się przeciwnik.
 •  Zabójcza siła rażenia 
  • We wspomnianych wyżej skrzynkach znajdują się ładunki C4. Zbierz szybko 4 z nich unikając kul przeciwników, a następnie rzuć je po kolei na uprzykrzający życie wóz bojowy. Gdy wszystkie znajdą się na miejscu wystarczy jedynie je zdetonować.
 •  Zabawa na (C)4 fajerki
  • Zauważ, gdzie pojawia się samochód ze wsparciem po zniszczeniu wozu bojowego. Plan tym razem jest nieco inny – znajdź jeden ładunek C4, daj się zauważyć przeciwnikowi w opancerzonym pojeździe, dotrzyj w miejsce przyjazdu samochodu ze wsparciem, wybierz z opcji wyrzutnię rakiet, a następnie pokonaj za jej pomocą wóz bojowy. Chwilę później pojawi się auto z czterema przeciwnikami na pace. Wystarczy tylko wrzucić na nią C4 i zdetonować ładunek.
 •  Mistrzowska demolka 
  • Opisana powyżej sytuacja jest idealna do wykonania tego trofeum. Można po prostu 5 razy powtórzyć poprzednie zadanie, ale najlepiej będzie pokonać też kilku pojedynczych wrogów pozostałymi ładunkami C4 znajdującymi się w tym starciu. Chwila cierpliwości i po bólu.

 

Poniższe trofea wykonasz w starciu Walka z helikopterem (Rozdział 8):

 •  Tuż pod nosem 
  • Wybierz z opcji wyrzutnię rakiet, wystrzel 2 razy w helikopter, a następnie stań na jednym z kontenerów i zarzuć na helikopter linę. Chwilę później zniszczysz heli i trofeum będzie Twoje.
 •  Czapki z głów
  • Przemknij niepostrzeżenie na tył mapy – tam przez krzaki przechodzi opancerzony przeciwnik. Zaatakuj go wciskając kwadrat, pozbaw hełmu wciskając kilka razy trójkąt, a następnie dobij ponownie wciskając kwadrat. Następnie 9 razy powtórz starcie.

 

Poniższe trofea wykonasz w starciach Pociąg w z konwojem (Rozdział 9):

 •  Za gapowe się płaci 
  • Będąc na pociągu zacznij wskakiwać do pojazdów. A potem z pojazdów do pojazdów. I tak tylko 6 razy.
 •  Hej, łap!
  • Wrzuć granat lub C4 do samochodu jadącego obok pociągu.

 

Poradnik:

Przy jedzeniu się nie gada 
Zbierz wszystkie trofea.
Gratulacje! 🙂

 

Dziedzictwo odnalezione! 
Ukończ grę.
Po prostu ukończ grę. Na dowolnym poziomie trudności. To czas, abyś rozkoszował się grą, ale zwróć też uwagę na kilka poniższych trofeów.

 

Postęp wymaga poświęceń 
Ukończ grę na miażdżącym poziomie trudności.
Jeżeli jesteś już zapoznany z mechaniką gry z poprzednich części to od razu polecam zacząć grę na tym poziomie trudności – w razie dużych problemów zawsze można zmienić na mniejszy. Jednak jeżeli jesteś nowym graczem, to nie męcz się od razu na miażdżącym. Polecam w takim wypadku najpierw przejść grę na normalnym poziomie trudności, aby odblokować wszystkie dodatki (wybór broni i nieskończona amunicja), które znacznie ułatwią rozgrywkę na tym poziomie trudności.

 • Staraj się przechodzić grę po cichu, używając pistoletu z tłumikiem i cichych zabójstw.
 • Miażdżący poziom trudności w razie problemów zostaw sobie na drugie przejście, będziesz wtedy wiedział, jak mniej więcej wygląda cała rozgrywka, a i wybór broni i modyfikatory rozgrywki znacznie ułatwią grę.
 • Staraj się celować w głowę i skupiać się zawsze na jednym przeciwniku. Wychylaj się, oddając 2-3 strzały i od razu się chowaj, bo bardzo szybko się ginie na tym poziomie trudności.
 • Ja bardzo lubię oszukiwać trochę grę i wychylać się lekko zza krawędzi, mając widok tylko na połowę ciała przeciwnika, wtedy on nas nie widzi i spokojnie możemy wycelować w głowę, nie otrzymując żadnych obrażeń.
 • Jeżeli nie możesz przejść jakiegoś momentu – szukaj krawędzi na urwiskach. Jest to najlepszy sposób na przejście całej gry. Bardzo często się zdarza, że znajduje się na mapie chociaż jedna krawędź urwiska, z której możesz zwisać. W takim wypadku przeciwnicy podchodzą do Ciebie i możesz ich zrzucać przez naciśnięcie kwadrat. Niestety minusem tej strategii jest fakt, że nie działa to na cięższych przeciwników z shotgunami, dlatego najlepiej mieć w takim momencie granaty
 • Uważaj na granaty – zmora miażdżącego poziomu trudności. Dosyć, że granaty lecą z niewyobrażalnie dalekiej odległości, to ich liczba jest niestety trochę przesadą.

 

Raczkująca łowczyni skarbów
Znajdź 5 skarbów.
Patrz opis trofeum „Miłośniczka antyków„.

 

Zawzięta łowczyni skarbów 
Znajdź 35 skarbów.
Patrz opis trofeum „Miłośniczka antyków„.

 

Miłośniczka antyków 
Znajdź wszystkie skarby.
Na nasze nieszczęście, twórcy zaserwowali ponad setkę rzeczy do znalezienia. Dokładnie mamy ich 145, z czego podzielone są na pięć kategorii:

 • Skarby (68),
 • Opcjonalne rozmowy (17),
 • Zdjęcia (28),
 • Skrzynki (21),
 • Hojsalskie żetony (11),

Lokalizację wszystkich znajdziek znajdziesz w filmiku poniżej. Gra po raz pierwszy jednak ułatwia zbieranie samych skarbów. Wszystko przez Rubin Królowej. To bransoletka, która pozwala wyszukać skarby, informując ją o nich na trzy sposoby. Przez wibrację, dźwięk i jasność świecenia (im bliżej skarbu, tym mocniej świeci). Szukanie skarbów z Rubinem jest więc bardzo ułatwione i warto to wykorzystać, aby potem oszczędzić sobie kłopotu.

Dokładny timeline:

PROLOG

 1. 0:07 – Zdjęcie 1
 2. 0:43 – Skarb 1 – Figurka Ganesi

 

CHAPTER 1

 1. 1:13 – Skarb 2 – Papierośnica ze srebra wysokiej próby

 

CHAPTER 2

 1. 1:36 – Zdjęcie 2
 2. 1:51 – Skarb 3 – Gwizdek w kształcie naboju
 3. 2:24 – Skarb 4 – Wojskowa zapalniczka
 4. 2:38 – Skarb 5 – Narzędzie wielofunkcyjne
 5. 3:08 – Skarb 6 – Pozdróżny kałamarz
 6. 3:32 – Skarb 7 – Taktyczny kompas

 

CHAPTER 3

 1. 4:07 – Zdjęcie 3
 2. 4:16 – Zdjęcie 4
 3. 4:59 – Skarb 8 – Monety z czasu dynastii Guptów
 4. 5:16 – Skarb 9 – Srebnry pojemnik na wodę
 5. 5:59 – Skarb 10 – Złota figurka ryby
 6. 6:36 – Zdjęcie 5
 7. 7:33 – Skrzynka 1
 8. 8:29 – Skarb 11 – Kryształowy pojemnik na perfumy

 

CHPATER 4

 1. 8:52 – Zdjęcie 6
 2. 9:14 – Hojsalski żeton 1
 3. 10:20 – Skarb 12 – Hojsalska moneta
 4. 10:41 – Hojsalski żeton 2
 5. 11:29 – Skrzynka 2
 6. 12:00 – Hojsalski żeton 3
 7. 12:51 – Skarb 13 – Skrzynka z kości słoniowej
 8. 13:30 – Skarb 14 – Szkatułka z rogu jelenia
 9. 13:45 – Opcjonalna rozmowa 1
 10. 14:11 – Skrzynka 3
 11. 15:56 – Skarb 15 – Pudełko na drobiazgi
 12. 16:14 – Skarb 16 – Starożytna kamienna waza
 13. 16:37 – Zdjęcie 7
 14. 17:17 – Hojsalski żeton 4
 15. 18:14 – Skrzynka 4
 16. 18:57 – Hojsalski żeton 5
 17. 19:12 – Zdjęcie 8
 18. 19:55 – Skarb 17 – Średniowieczny indyjski zamek z kluczem
 19. 20:18 – Skarb 18 – Pudełko na przyprawy z pallisandru
 20. 20:39 – Skrzynka 5
 21. 20:39 – Hojsalski żeton 6
 22. 22:14 – Zdjęcie 9
 23. 22:42 – Hojsalski żeton 7
 24. 23:32 – Zdjęcie 10
 25. 24:07 – Hojsalski żeton 8
 26. 24:39 – Skrzynka 6
 27. 24:39 – Skarb 19 – Lornetka powleczona skórą
 28. 25:43 – Skrzynka 7
 29. 26:33 – Opcjonalna rozmowa 2
 30. 27:07 – Skrzynka 8
 31. 27:53 – Hojsalski żeton 9
 32. 29:22 – Skrzynka 9
 33. 29:57 – Skrzynka 10
 34. 29:57 – Hojsalski żeton 10 (DWIE MIEJSCÓWKI, W JASKINI LUB W SKRZYNCE)
 35. 31:05 – Skarb 20 – Grawerowane naczynie
 36. 31:22 – Skarb 21 – Gra “węże i drabiny”
 37. 31:56 – Skarb 22 – Serpent “nafgani”
 38. 32:20 – Zdjęcie 11
 39. 32:55 – Hojsalski żeton 11
 40. 33:40 – Skarb 23 – Nefrytowy wisior
 41. 34:06 – Skrzynka 11
 42. 34:06 – Skarb 24 – Ozdobny motyl
 43. 34:46 – Skarb 25 – Metalowe szpony tygrysa
 44. 35:21- Opcjonalna rozmowa 3
 45. 35:59 – Zdjęcie 12
 46. 36:45 – Zdjęcie 13
 47. 37:15 – Opcjonalna rozmowa 4
 48. 38:16 – Zdjęcie 14
 49. 38:49 – Skarb 26 – Srebrny kielich
 50. 38:49 – Skarb 27 – Hojsalski nóż typu kukri
 51. 38:49 – Skarb 28 – Grawerowana miedziana tabliczka
 52. 39:22 – Skrzynka 12
 53. 39:22 – Skarb 29 – Miniaturowe dzieło z brązu
 54. 40:04 – Skarb 30 – Pierścień łuczniczy z nefrytami

 

CHAPTER 5

 1. 40:30 – Opcjonalna rozmowa 5
 2. 40:55 – Skarb 31 – Pudełko na herbatę z paduku
 3. 41:11 – Zdjęcie 15
 4. 41:49 – Skarb 32 – Grawerowany dzban
 5. 42:19 – Opcjonalna rozmowa 6
 6. 42:38 – Zdjęcie 16
 7. 42:50 – Opcjonalna rozmowa 7
 8. 43:21 – Skarb 33 – Podstawa sziszy w styly Bidri
 9. 43:49 – Zdjęcie 17
 10. 44:08 – Skarb 34 – Zęby z kości słoniowej na złotej podstawce
 11. 44:48 – Opcjonalna rozmowa 8
 12. 45:20 – Skarb 35 – Manuskrypt z liści palmowych
 13. 45:49 – Skarb 36 – Zakrzywiony handżar
 14. 46:08 – Opcjonalna rozmowa 9
 15. 46:40 – Zdjęcie 18

 

CHAPTER 6

 1. 47:15 – Skrzynka 13
 2. 48:55 – Skrzynka 14
 3. 49:29 – Skarb 37 – Flakon na olejek z X wieku
 4. 49:57 – Skarb 38 – Zabytkowa bransoleta na kostkę
 5. 50:34 – Zdjęcie 19
 6. 51:20 – Skarb 39 – Ceremonialny młotek do cukru
 7. 51:33 – Opcjonalna rozmowa 10
 8. 51:52 – Skrzynka 15
 9. 52:27 – Zdjęcie 20
 10. 53:04 – Skarb 40 – Pudełko wysadzane agatami
 11. 53:30 – Skarb 41 – Złote kahavanu radży

 

CHAPTER 7

 1. 54:02 – Zdjęcie 21
 2. 54:20 – Skrzynka 16
 3. 55:04 – Skarb 42 – Ozdoba ślubna z Lakszmi
 4. 55:40 – Skarb 43 – Miedziany dzwonek z Hanumanem
 5. 55:53 – Skarb 44 – Emaliowana szkatułka
 6. 56:24 – Skarb 45 – Wysadzany klejnotami ustnik do fajki
 7. 57:06 – Zdjęcie 22
 8. 57:25 – Opcjonalna rozmowa 11
 9. 57:38 – Skarb 46 – Ręcznie rzeźbiony chlebak z palisandu
 10. 58:03 – Skarb 47 – Srebrny pojemnik na perfumy z grzebieniem
 11. 58:16 – Zdjęcie 23
 12. 58:41 – Skarb 48 – Brązowa podstawka na kadzidło z Dekanu
 13. 59:14 – Skarb 49 – Klepsydra z czasó dynastii Satawahanów
 14. 1:00:00 – Zdjęcie 24
 15. 1:00:25 – Zdjęcie 25
 16. 1:00:47 – Skarb 50 – Świecznik z czasów dynastii Calukja
 17. 1:01:05 – Zdjęcie 26
 18. 1:03:33 – Skarb 51 – Brązowy flakon w kształcie medalionu
 19. 1:01:52 – Skarb 52 – Sztylet typu bićwa
 20. 1:02:14 – Skarb 53 – Jadeltowa buteleczka
 21. 1:02:35 – Skarb 54 – Kości do gry z Harappy
 22. 1:03:05 – Opcjonalna rozmowa 12
 23. 1:03:25 – Skarb 55 – Figury szachowe z kości słoniowej
 24. 1:03:58 – Skarb 56 – Złote kolczyki z czasów dynastii Colów
 25. 1:04:28 – Skarb 57 – Ozdoba ślubna maag tikka
 26. 1:05:03 – Opcjonalna rozmowa 13
 27. 1:05:59 – Zdjęcie 27

 

CHAPTER 8

 1. 1:07:01 – Skarb 58 – Wysadzana klejnotami tabakiera
 2. 1:07:16 – Opcjonalna rozmowa 14
 3. 1:07:30 – Skarb 59 – Mosiężny dzban
 4. 1:07:54 – Skarb 60 – Mosiężna mamelucka misa
 5. 1:08:26 – Skarb 61 – Dzban w kształcie półksięzyca
 6. 1:08:58 – Opcjonalna rozmowa 15
 7. 1:09:29 – Opcjonalna rozmowa 16
 8. 1:09:47 – Skarb 62 – Szkatułka ze steatytu
 9. 1:10:06 – Opcjonalna rozmowa 17
 10. 1:10:23 – Zdjęcie 28
 11. 1:10:53 – Skarb 63 – Zabytkowy dziadek do orzechów
 12. 1:11:13 – Skarb 64 – Brytyjska prochownica
 13. 1:11:33 – Skarb 65 – Dziwna czaszka – spójrz na jej spód, aby zdobyć trofeum
 14. 1:12:12 – Skrzynka 17
 15. 1:13:18 – Skrzynka 18
 16. 1:13:51 – Skrzynka 19
 17. 1:14:43 – Skrzynka 20
 18. 1:15:40 – Skrzynka 21

 

CHAPTER 9

 1. 1:60:20 – Skarb 66 – Pistolet Zjdednoczonej Kompanii Indyjskiej
 2. 1:15:44 – Skarb 67 – Etui na pióro namiestnika
 3. 1:17:11 – Skarb 68 – Monety Zjednoczonej Kompanii Indyjskiej

 

Potrząśnij na szczęście 
Zadaj pytanie Szkiele-wróżowi.
W rozdziale 8, zbierzesz znajdźkę o nazwie dziwna czaszka (1:11:33 – Skarb 65). Po zebraniu jej, naciśnij OPTIONS. wybierz „Skarby” i odnajdź wspomnianą rzecz. Obróć czaszkę przy pomocy prawej gałki tak, aby spojrzeć na jej spód. Po kilku sekundach trofik wpadnie.

 

Dobra moneta 
Znajdź hojsalski żeton.
Patrz opis trofeum „Miłośniczka antyków„.

 

Tak, Wasza Wysokość 
Znajdź wszystkie hojsalskie żetony i zdobądź Rubin Królowej.
Patrz opis trofeum „Miłośniczka antyków„.

 

Otwieranie zamków na piątkę 
Otwórz 5 skrzynek.
Patrz opis trofeum „Miłośniczka antyków„.

 

Pani na zamkach 
Otwórz wszystkie skrzynki.
Patrz opis trofeum „Miłośniczka antyków„.

 

   #bezfiltra 
Zrób zdjęcia w 5 możliwych miejscach.
Patrz opis trofeum „Miłośniczka antyków„.

 

Wszędobylska aparatka 
Zrób zdjęcia we wszystkich możliwych miejscach.
Patrz opis trofeum „Miłośniczka antyków„.

 

Poznajmy się bliżej 
Wysłuchaj wszystkich opcjonalnych rozmów.
Patrz opis trofeum „Miłośniczka antyków„.

 

Si vis pacem, para bellum 
Użyj każdej broni dostępnej w grze.
Zadanie jest o tyle ułatwione, że tak naprawdę musicie podczas swobodnej gry (albo wyboru rozdziałów) podnieść tylko jedną broń DSzK, który znajduje się w rozdziale 7, w jedynej dostępnej tam walce. Nosi go taki dobrze uzbrojony przeciwnik. Resztę broni możesz odblokować po pierwszym ukończeniu gry. Wystarczy, że naciśniesz OPTIONS, następnie „Dodatki”, „Bronie” i najpierw wykupujesz, a później wybierasz wszystko po kolei. Pamiętaj, aby z każdej wystrzelić chociaż jeden nabój!

 1. Para .45
 2. INSAS
 3. FAL
 4. Mikro 9mm
 5. Mazur LDR
 6. Pistolet z tłumikiem
 7. Krivosk-XS
 8. RPG
 9. Mettler M-30
 10. Arrowhead A3c
 11. Desert 5
 12. Spazzotti kal. 12
 13. P90
 14. China Lake GL
 15. Raffica
 16. Type 85
 17. Strzelba S-12
 18. Kar. wyborowy Harbinger
 19. Pistole
 20. Automatyczna strzelba US-AN 12
 21. RKL-155
 22. Carrigan 53
 23. DSzK (możliwy do podniesienia w jedynej walce w rozdziale 7, kliknij w nazwę, żeby zobaczyć jak wygląda)
 24. Wieżyczka (nie do przeoczenia podczas fabuły, nie można jej aktywować z poziomu wyboru broni)

 

Ostatni gasi światło 
Pokonaj przeciwnika ostatnim pociskiem w magazynku broni krótkiej.
Prawdopodobnie wpadnie Wam bez większego starania. Wystrzelaj pistolet do ostatniego naboju, a ostatnim strzałem wyceluj w głowę tak, żeby zadać ostateczny cios (headshota). Możesz wybrać też pistolet Desert 5 (wybór broni po ukończeniu gry), wtedy nie musisz celować w głowę, jeden strzał zawsze = zgon.

 

10 z głowy i do przodu 
Pokonaj 10 przeciwników z rzędu strzałami w głowę.
Dorian wbijał to w trochę inny sposób (przy pomocy modyfikatora rozgrywki), ja natomiast polecam włączyć wspomaganie celowania w opcjach (OPTIONS, Opcje, Sterowanie) i wybranie z dodatków broni – pistoletu z tłumikiem. Jest to jedyny dostępny element ekwipunku, który z włączonym autocelowaniem celuje zawsze w głowę.

 

Frazer. Chloe Frazer. 
Pokonaj 5 przeciwników z rzędu pistoletem z tłumikiem, pozostając w ukryciu.
Proste jak drut, gdy macie włączone wspomaganie celowania (OPTIONS, Opcje, Sterowanie). Po pierwszym ukończeniu gry masz możliwość wyboru broni z dodatków, więc włącz obojętnie jaką walkę z głównego menu i zabij 5 przeciwników, przebywając w trawie/daleko/nie dając się wykryć.

 

Palec na spuście 
Pokonaj 20 przeciwników, strzelając z biodra.
Strzelanie z biodra to nic innego jak strzelanie bez przytrzymywania . Powinno wpaść podczas swobodnego grania, ale jeżeli to się nie udało, włącz jakiekolwiek starcie, zabijaj wszystkich przeciwników i wczytuj walkę od nowa. Statystyki powinny się zsumować.

 

Siedź, módl się i strzelaj 
Pokonaj 20 przeciwników, strzelając na ślepo zza osłony.
Kolejne banalne trofeum, które wymaga schowania się za jakąkolwiek osłoną przy pomocy , a następnie samego strzelania przez naciskanie  (bez ). Jeżeli nie wpadło podczas pierwszego przechodzenia gry, wczytaj jakiekolwiek starcie i powtarzaj je aż do momentu wbicia osiągnięcia.

 

Czapki z głów 
Zabij z ukrycia 10 opancerzonych przeciwników w walce wręcz; wcześniej pozbaw ich po cichu hełmów.
Opancerzeni przeciwnicy mogą być zabici tylko na 2 sposoby, przez zastrzelenie, bądź atak wręcz po cichu. Podejdź do osiłka (jak na zdjęciu poniżej), następnie naciśnij  , co spowoduje chwyt ściągający hełm, musisz teraz szybko naciskać , a gdy ochrona głowy już spadnie, zadaj wykańczający cios .

2 miejscówki:

 • rozdział 4 – starcie „Forteca z toporem”
 • rozdział 8 – starcie „Walka z helikopterem”

Opancerzony przeciwnik.

 

Mistrzowska demolka 
Pokonaj 20 przeciwników, używając C4.
Polecam wykonywać ten trofik w rozdziale 6, w starciu „Walka z wozem opancerzonym”. Twoim zadaniem jest najpierw zebranie ładunku wybuchowego C4, najlepiej jak najwięcej. Zakładam, że już ukończyłeś po raz pierwszy grę, więc wybór broni masz odblokowany. Wyposaż się w RPG (OPTIONS na padzie, Dodatki, Broń), zestrzel wóz bojowy, przy pomocy dwóch rakiet i kolejno udaj się na podwyższenie na końcu mapy. To właśnie tam wyjedzie wóz z 4-5 przeciwnikami, wystarczy wrzucić im C4 na pakę i zdetonować ładunek przy pomocy .  Wykorzystaj pozostałe ładunku i resetuj starcie od nowa, aż do momentu wpadnięcia trofeum. Poniżej filmik, który pokazuje mniej więcej jak to wygląda (do innego trofeum, które wpadnie przy okazji).

 

Oznaka wrogości 
Oznacz 30 przeciwników.
Oznaczanie przeciwników wykonuje się przez celowanie , a następnie naciskanie , gdy na muszce masz wroga. Powinno wpaść podczas swobodnej gry, ale jeżeli nie, to polecam wybrać rozdział 4 i jeździć po posterunkach i zaznaczać wrogów. Oznaczanie wrogów na miażdżącym poziomie trudności nie jest dostępne.

 

Mnie tu nie było 
Otwórz skrzynkę, kiedy w pobliżu znajdują się przeciwnicy.
Spójrz na listę znajdziek, wybierz sobie jakąkolwiek skrzynkę (np. z rozdziału 3). Wystarczy, że ją otworzysz, gdy w jej pobliżu znajdzie się jeden przeciwnik. Bułka z masłem, więc nie ma co tak naprawdę się rozpisywać na ten temat.

 

Zabawa na (C)4 fajerki 
Pokonaj 4 przeciwników, dokonując jednej detonacji C4.
Polecam wykonywać ten trofik w rozdziale 6, w starciu „Walka z wozem opancerzonym”. Twoim zadaniem jest najpierw zebranie ładunku wybuchowego C4, najlepiej jak najwięcej. Zakładam, że już ukończyłeś po raz pierwszy grę, więc wybór broni masz odblokowany. Wyposaż się w RPG (OPTIONS na padzie, Dodatki, Broń), zestrzel wóz bojowy, przy pomocy dwóch rakiet i kolejno udaj się na podwyższenie na końcu mapy. To właśnie tam wyjedzie wóz z 4-5 przeciwnikami, wystarczy wrzucić im C4 na pakę i zdetonować ładunek przy pomocy 

 

To tylko wiatr 
Zabij z ukrycia 15 przeciwników z rzędu.
Zabicia z ukrycia to niestety tylko te wykonane przy pomocy walki wręcz, czyli przez naciśnięcie . Tutaj przyda się odpalenie rozdziału 4, na najniższym poziomie trudności. To właśnie tutaj znajduje się mnóstwo posterunków, które są idealnym miejscem do wbijania zabójstw w ten sposób. Na poniższej mapce są zaznaczone miejsca, w których można to robić.

Mapka ze starciami.

 

Pojawiam się i znikam 
Wyjdź z ukrycia i ponownie się schowaj.
Trofeum wpadnie na pewno podczas swobodnego przechodzenia gry. Polega ono na tym, iż wskaźnik wykrycia nad przeciwnikiem musi się trochę wypełnić (najlepiej zaświecić na żółto), a Twoim zadaniem w tym momencie jest po prostu ukrycie się.

 

Skrzydłowa 
Pokonaj 10 przeciwników wspólnie z towarzyszem.
Rozdział 5, starcie „Ucieczka przed wozem bojowym”. Zabójstwo z towarzyszem jest niestety trochę kwestią szczęścia. Polega ona na tym, iż musisz wykonać atak wręcz , w tym samym momencie co Nadine/Sam. Na poniższym filmiku prezentuję jak to powinno wyglądać. Jednocześnie starcie to, jest najlepszym miejscem do próbowania nabijania zabójstw w ten sposób.

 

Droga wojowniczki 
Dotrzyj na obrzeża Halebidu w rozdziale 5., nie używając broni palnej ani materiałów wybuchowych.
Najgłupsze osiągnięcie w całej grze. Polega ono na tym, że musicie zacząć nową grę i dotrzeć do początku rozdziału 5 bez wystrzelenia jakiegokolwiek pocisku, oraz skorzystania z materiałów wybuchowych. Nie ma co pokazywać tego na filmiku, bo po prostu wybieracie najniższy poziom trudności i pod żadnym pozorem nie wciskacie  i .

Zdarza się jednak, że trofeum nie wpadnie, ot tak po prostu. Dla świętego spokoju, polecam usunąć wszystkie save’y i patrze i grać na czystej grze.

 

Kobieta renesansu 
Pokonaj 5 przeciwników, każdemu z nich zadając obrażenia bronią krótką, długą i w walce wręcz.
Rozdział 4, starcie „Posterunek przy wieży”. Stoi przed Tobą zadanie, polegające na tym, że musisz zastrzelić 5 przeciwników, zadając każdemu z nich jeden strzał pistoletem, jeden z broni długi i wykańczając ich walką wręcz. Poniżej pokazuję jak to wygląda.

 

Wejście smoka 
Zabij przeciwników pojazdem, bronią długą, atakiem w zwarciu i granatem (w tej kolejności) w ciągu 20 sekund.
Rozdział 4, starcie „Posterunek przy wieży”. Trofeum może wydawać się trudne, ale w znalezionej przeze mnie miejscówce jest to banalnie proste. Najpierw musisz wystrzelać wszystkich przeciwników, którzy są aktualnie obecni. Następnie udaj się na główny balkon i szybko wróć do samochodu, ponieważ właśnie w tym momencie podjeżdża ciężarówka z dodatkową partią wrogów. Rozjedź jednego przeciwnika po prawej stronie, szybko wysiądź, zabij przeciwnika z broni długiej (nie pistoletu), następnego przez walkę wręcz , ostatniego granatem. W razie problemów – filmik poniżej.

 

Czas wytoczyć ciężkie działa 
Pokonaj 30 przeciwników, używając złotej broni.
Musisz zabić 30 przeciwników z poniższych broni. Są one przeważnie pozamykane w skrzynkach (znajdźkach). Na szczęście po pierwszym ukończeniu gry, dostajesz dostęp do całego ekwipunku, więc to trofeum nie powinno stanowić żadnego problemu. Prawdopodobnie wpadnie podczas swobodnej gry. 😉

 • Pistolet z tłumikiem
 • RPG
 • Desert 5
 • Krivosk-XS
 • China Lake GL
 • Kar. wyborowy Harbinger
 • Automatyczna strzelba US-AN 12
 • Carrigan 53
 • DSzK

 

Cztery kółka, cztery głowy 
Pokonaj 4 przeciwników z pomocą pojazdu w ciągu 20 sekund.
Rozdział 4, starcie „Posterunek przy wieży”. Trofeum może wydawać się trudne, na Wasze szczęście, wcale takie nie jest. W wyżej wymienionym starciu najpierw musisz wystrzelać wszystkich przeciwników, którzy są aktualnie obecni. Następnie udaj się na główny balkon i szybko wróć do samochodu, ponieważ właśnie w tym momencie podjeżdża ciężarówka z dodatkową partią wrogów. Rozjedź przeciwników i trofeum znajdzie się na Twoim koncie.

 

Po lince najmniejszego oporu 
Użyj wszystkich linek, żeby przemieścić się przez miasto.
Trofeum możliwe do wbicia w rozdziale 2. Musisz skorzystać z wszystkich 4 linek, które znajdują się w tym chapterze. Tylko jedna z nich jest możliwa do przeoczenia, chociaż wątpię, że ktokolwiek ją pominie. W razie czego poniżej lokalizacja wszystkich trzech lin.

 

Nagroda sama w sobie 
Podziwiaj widok ze szczytu w imperium Hojsalów.
Rozdział 4. Na samym środku mapy znajduje się wieża, na której szczycie Chloe może uprawiać yogę. Polecam zostawić sobie ten trofik na sam koniec, będziecie mieli ładne zdjęcie z platyną. 🙂 Całość polega na tym, iż musicie się wspiąć na sam czubek budynku i odczekać minutę/dwie, aż włączy się cutscenka.

 

Najlepszy kierowca w branży 
Pokonaj trasę od rzeźby Ganeśi w zboczu góry na szczyt wodospadu przy forcie z trójzębem i z powrotem w ciągu maksymalnie 3 minut.
Rozdział 4. Na poniższej mapce zaznaczyłam trasę, którą udało mi się pokonać w czasie 3 minut, popełniając przy tym kilka błędów. Na poniższym filmiku dokładne pokazanie jak to wszystko wygląda.

Trasa do pokonania.

 

Potrójna bezbłędność 
Zalicz wszystkie 3 próby w forcie z toporem, nie resetując żadnej z zagadek.
Trofeum możliwe do zdobycia w rozdziale 4. Po pokonaniu wrogów w forcie z toporem, ukaże się Twoim oczom zagadka logiczna z posągami. Całość polega na tym, iż musisz unikać ostrzy i wskakiwać na odpowiednie przyciski w odpowiednim czasie. Poniżej opis tekstowy, jak również wideo.

Lista ruchów:

 • Pierwsza próba: góra, góra, prawo, lewo, góra, dół, góra, lewogóra
 • Druga próba: góra, prawo, lewo, góra, lewo, góra, lewo, góra, prawo, góra
 • Trzecia próba: góra, góra, dół, góra, góra, góra, góra, góra, dół, prawo, dół, góra, prawo, prawo, góra, lewo, góra

 

Cicho jak myszka 
Po wejściu do fortu z trójzębem dotrzyj do drzwi, unikając wykrycia.
Rozdział 4, starcie „Forteca z trójzębem”. Wystarczy, że będziesz trzymał się lewej strony mapy, aby bezszelestnie dojść do zamkniętych drzwi. W razie problemów, poniżej filmik.

 

Tarzana 
Bujnij się na linie 5 razy z rzędu, nie dotykając ziemi.
Trofeum możliwe do zdobycia w rozdziale 4. We wskazanym poniżej miejscu musisz płynnie przeskoczyć między 5 linami. Dla przypomnienia, chwytasz dany punkt liną przy pomocy .

 

Kaskaderka wysokich lotów 
Pozostań pojazdem łącznie 30 sekund w powietrzu.
Kolejne proste trofeum, które wpadnie samoistnie w rozdziale 4. Jeżeli widzisz w pobliżu jakąś półkę skalną, zjedź z niej, aby . Na mapce poniżej jedno z takich miejsc, dobre do nabijania sekund do tego trofeum.

Półka skalna, z której można zeskoczyć.

 

Teatr cieni 
Ukończ zagadkę z cieniami w maksymalnie 10 ruchach.
Zagadka z cieniami znajduje się w rozdziale 5. Poniżej na filmiku pokazuję dokładnie co i jak.

 

Marco… Hola! 
Pobaw się w wodzie w tamie Halebidu.
Typowe trofeum dla serii Uncharted. Tym razem Chloe w rozdziale 5 musi skoczyć do basenu wodnego, po dotarciu na tamę Halebidu w rozdziale 5.

 

Włam jak błysk 
Otwórz trzyelementowy zamek w ciągu 15 sekund.
Kolejne proste trofeum, które powinno wpaść bez starania. W razie czego wybierz starcie w rozdziale 3. Na ciężarówce stoi skrzynia, której zamek składa się właśnie z trzech elementów. Kręć analogiem, aż poczujesz wibracje. Na chwilę pozostań w tym miejscu, a przejdziesz do następnej zapadki.

Trzyelementowy zamek.

 

Zabójcza siła rażenia 
Przymocuj kilka ładunków C4 do wozu bojowego i zniszcz go, detonując wszystkie jednocześnie.
Rozdział 6, starcie „Walka z wozem bojowym”. Bardzo prosty trofik, który polega na zebraniu 2 ładunków C4 i umieszczeniu ich na APC. To taki duży wóz bojowy, który krąży wokół danej lokacji. Rzut C4 oczywiście następuję przez przytrzymanie  , a sama detonacja przez naciśnięcie .

 

Na bombę! 
Wykonaj imponujący skok z klifu przy starych torach kolejowych.
Rozdział 8. Całe trofeum polega na tym że musicie oddać skok z konkretnej skałki, do konkretnego basenu wodnego. Dokładną lokalizację znajdziecie na filmiku poniżej.

 

Tuż pod nosem 
Zniszcz helikopter, nie pokonując żadnych przeciwników.
Trofeum możliwe do wbicia w rozdziale 8, starcie „Walka z helikopterem”. Polecam to robić już po pierwszym ukończeniu gry, ponieważ będziesz miał wtedy wolny dostęp do wszystkich broni. Naciśnij OPTIONS na padzie, wybierz „Dodatki”, następnie „Broń” i stamtąd aktywuj RPG. Strzel 2 razy w helikopter, poczekaj chwilę, aż podleci w Twoją stronę i zadaj mu ostateczny cios ostatnią rakietą z wyrzutni. Teraz musisz podejść pod śmigłowiec i nacisnąć , aby zahaczyć o niego linkę, wespnij się na górę, wykonaj krótkie QTE i trofeum powinno wpaść po zakończeniu starcia.

 

Bojowe wyścigi 
Staranuj 10 motocykli.
Podczas jechania terenówką w rozdziale 9, będziesz otoczony przez motocyklistów, którzy będą stale w Ciebie strzelali. Wystarczy, że wjedziesz w 10 z nich (większość tak naprawdę sama wjeżdża w Ciebie), a trofeum znajdzie się w Twojej kolekcji.

 

Za gapowe się płaci 
Przejmij 6 pojazdów, wskakując do nich i wyrzucając kierowców.
Rozdział 9. Podczas walk na pociągu, często po swojej lewej i prawej stronie dostrzeżesz terenówki z wrogami. Wystarczy, że wskoczysz na 6 z nich i przejmiesz pojazd, a trofeum będzie Twoje. Jeżeli nie uda Ci się zrobić tego w jednym przejściu, powtórz walkę od początku.

 

Hej, łap! 
Zniszcz pojazd w rozdziale 9. za pomocą materiału wybuchowego.
Trofeum możliwe do zdobycia podczas walk w rozdziale dziewiątym (pociąg). Gdy masz w ekwipunku granat, wybierz opcje, następnie „Sterowanie” i ustaw wspomaganie celowania na włączone. Teraz wystarczy rzucić materiał wybuchowy na pakę samochodu i czekać aż wybuchnie.

 

 Łapać to my, ale nie nas 
Zjedź z krawędzi wodospadu w Ghatach Zachodnich.
Rozdział 4. Jedno z najłatwiejszych trofeów w całej grze. Polega ona na zjechaniu z krawędzi wodospadu, na południowym końcu mapy. Dokładna lokalizacja znajduje się na filmiku poniżej.

 

Poradnik napisany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

6 Replies to “Uncharted: Zaginione Dziedzictwo – Poradnik do trofeów i opinia”

 1. Mam problem w chapter 4 skrzynka nr 2 jest na wozie a u mnie nie ma tego wozu cos trzeba zrobic? Dopiero co zeszłam z wieży na środku mapy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.