Life is Strange: Before the Storm – Poradnik do trofeów i opinia

Dla trzeciego odcinka warto…

Podziękowania dla „penija”. 😉

PORADNIK ORAZ OPINIA BĘDĄ AKTUALIZOWANE NA BIEŻĄCO PO POJAWIENIU SIĘ NASTĘPNYCH EPIZODÓW.

 

trofeaInformacje ogólne:trofea
Stopień trudności wbicia platyny: 1/10
Ilość trofeów: platynax1 / zlotox4 x15x15
Ilość trofeów offline: 35
Ilość trofeów online: 0
Minimalna ilość przejść: 1
Trofea możliwe do pominięcia: prawie wszystkie, ale jest wybór podrozdziałów
Zglitchowane trofea: BRAK
Czas do zdobycia platyny: 9-10 godzin

 

Krótko i na temat:

Próbujemy przeskoczyć poprzeczkę.

Historię Max z Life is Strange poznałam dopiero po pojawieniu się tegoż tytułu w PlayStation Plus. Nie przepadam za przechodzonymi grami, o ile opierają się one na bardzo schematycznym scenariuszu, co było widać w pierwszej odsłonie tej serii, gdzie gra, stosowała tanie chwyty w sugerowaniu głównego złoczyńcy. Nie mniej jednak podchodzę do Before the Storm z czystą kartką, mając nadzieję, że tym razem nie wszystko będzie takie proste.

Tym razem wcielamy się w postać Chloe, którą mieliśmy już okazję poznać w poprzednich pięciu epizodach. Zbuntowana nastolatka nie do końca wie jak odnaleźć się z małym miasteczku, jakim jest Arcadia Bay. Dotknięta przez traumy przeszłości, próbuje odnaleźć sens swojej egzystencji. Typowa outsiderka, który mimo pragnienia bliskości, odpycha prawie każdego napotkanego człowieka, bojąc się zaangażować nawet w prostą przyjaźń. A to wszystko przez śmierć ukochanego taty i wyprowadzkę najlepszej przyjaciółki. Zostawiona sama sobie, próbuje wiązać koniec z końcem, wkraczając na ścieżkę, może nie tyle zła, ale zdeprawowania – zrywania się ze szkoły, alkoholu i ciętego języka. Wszystko zmienia się, gdy spotyka na swojej drodze Rachel Amber – wzorową uczennicę, lubianą przez całe miasteczko, ale skrywającą tajemnicę. Tajemnicę, która może połączyć obie dziewczyny.

Hello Chloe, miło Cię widzieć.

Wszystkie epizody trwają około dwóch godzin, w porywach do trzech. Nie ma sensu opisywania poszczególnych faktów z rozgrywki, ponieważ każda dodatkowo napisana przeze mnie informacja, może zepsuć Wam zabawę. Warto jednak zaznaczyć, że przez większość czasu rozmowy są dosyć sztywne, nie czuć tej „chemii” między bohaterami, jak w poprzednich epizodach, a i też szybkość, z jaką to wszystko się dzieje jest moim zdaniem dużo przesadzona. Ma się wrażenie, że bohaterki, które wymieniły ze sobą kilkanaście zdań, w sekundę stały się najlepszymi przyjaciółkami. Dodatkowo wybory wydają się być czysto kosmetyczne, specjalnie resetowałam checkpointy, aby posprawdzać różne reakcje na dane odpowiedzi i niestety w większości prowadziły one do takiego samego rezultatu. Jedynym pozytywnym zaskoczeniem jest sama końcówka pierwszego i drugiego, która zwiastuje nadejście bardzo ciekawych wydarzeń w życiu obu dziewcząt. Drugi odciek spokojnie można nazwać tym najgorszym, ale dla trzeciego warto zaopatrzyć się w ten tytuł? Dlaczego? Bo to nareszcie świetnie rozpisana historia, którą łykniecie w jednej wieczór.

Myśląc o Life is Strange, myślę przede wszystkim o świetnym soundtracku, który został wykonany przez Daughter. Odsłuchać możecie go sobie TUTAJ, a ze swojej strony mogę go bardzo polecić, bo to nie tylko świetna linia melodyczna, ale i klimatyczny wokal, który wsiąka w gracza i nie potrafi szybko wypłynąć.

Rachel zmieni życie Chloe. Ale czy będą to zmiany na lepsze?

Reasumując, jest to ten sam poziom gameplayu, co poprzednie odcinki. Jedynym dodatkiem jest opcja „pyskówki”, która pozwala „wygrać” daną konwersację i postawić na swoim. Jest to idealne rozwinięcie dla graczy znających język angielski na wysokim poziomie, ponieważ musimy wyciągać wnioski z poprzednich linii dialogowych. Sporo natomiast jest również dodatkowych dialogów, o których dowiecie się dopiero na końcowym podsumowaniu wyborów. Gra w skrócie wymaga lizania ścian, by nie umknęło co Ci coś, co przygotowali dla Ciebie twórcy.

Platyna jest banalna i różni się od poprzedniej tylko tym, iż zamiast zdjęć, mamy tutaj do wykonania „graffiti”, a tak naprawdę będą to bohomazy wykonane markerem przez Chloe. Nie ma nawet takiej opcji, żeby ta platyna nie znalazła się w Waszej kolekcji. Pady w dłoń i do roboty!

 

Krok po kroku:

 • Ukończenie gry wraz ze wszystkimi opcjonalnymi graffiti – W chwili publikacji tego materiału, dostępny jest tylko jeden epizod, a cała platyna opiera na 3 częściach, więc musicie trochę odczekać, zanim twórcy opublikują ostatni epizod. Na dzień dzisiejszy, dostępnych jest 11 trofeów, z czego jedno wymaga po prostu ukończenia gry, a reszta to opcjonalne dodatkowe czynności w postaci wykonania bohomazów na różnych rzeczach przez Chloe (odpowiednik zdjęć przez Max w podstawce gry). Po kliknięciu w poniższe linki, zostaniecie przeniesieni do filmików z lokalizacją graffiti.

GRAFFITI:

EPIZOD 1 | EPIZOD 2 | EPIZOD 3

 

Poradnik:
Bring on the Storm 
Complete all other trophies.
Platyna możliwa do zdobycia dopiero po pojawieniu się ostatniego epizodu! Aktualnie nie ma możliwości jej zdobycia.

 

Recreational Vandalism 
Complete the optional graffiti #1 in Episode 1: Awake.
Podrozdział „Old Mill – Exterior”.
Na samym początku gry, gdy przejmiecie władzę na Chloe i udacie się na przez płot, po wejściu na górkę, skieruj się za kampera, na nim pojawi się opcja zrobienia graffiti. Nie ma różnicy, którą opcję wybierzesz.
Poniżej znajduje się filmik z wszystkimi dziesięcioma graffiti w tym epizodzie.

TIMELINE:

 1. 0:07 Recreational Vandalism / Podrozdział: Old Mill – Exterior
 2. 1:01 I See U Saw / Podrozdział: Old Mill – Interior
 3. 1:35 The Last Unicorn / Podrozdział: Price House – Upstairs
 4. 2:10 Home Unimprovement / Podrozdział: Price House – Downstairs
 5. 3:13 Rock Idol / Podrozdział: School Campus
 6. 4:04 Dramatis Personae / Podrozdział: School Drama Lab
 7. 4:52 Mulligan Stew / Podrozdział: Train
 8. 5:59 Pioneer Spirit / Podrozdział: Overlook
 9. 6:43 Face Your Anger / Podrozdział: Junkyard
 10. 7:39 Lucid Writing / Podrozdział: Dream

 

I See U Saw 
Complete the optional graffiti #2 in Episode 1: Awake.
Podrozdział „Old Mill – Interior”.
Zaraz po wejściu do budynku, udaj się przed siebie, na ścianie po lewej stronie za barem, znajduje się ostrze piły (Saw Blade), na którym możesz wykonać graffiti.

 

The Last Unicorn 
Complete the optional graffiti #3 in Episode 1: Awake.
Podrozdział „Price House – Upstairs”
Po wstaniu z łóżka, centralnie przed Tobą, na ścianie przy drzwiach, wisi plakat fantasy, na którym możesz wykonać akcję graffiti.

 

Home Unimprovement 
Complete the optional graffiti #4 in Episode 1: Awake.
Podrozdział „Price House – Downstairs”
Po wyjściu na dwór i rozmowie z Davidem, będziesz musiał pójść do garażu po narzędzia, podejdź do skrzynki stojącej na środku pomieszczenia, podejmij interakcję, a następnie wykonaj graffiti.

 

Rock Idol 
Complete the optional graffiti #5 in Episode 1: Awake.
Podrozdział „School Campus”
Gdy dotrzesz już na podwórko szkolne, udaj się w lewo, na ścianie budynku będzie możliwa opcja zrobienia graffiti.

 

Dramatis Personae 
Complete the optional graffiti #6 in Episode 1: Awake.
Podrozdział „School Drama Lab”
Graffiti znajduje się w pomieszczeniu, w którym przebiera się Chloe, na wprost od drzwi wejścia do przebieralni.

 

Mulligan Stew 
Complete the optional graffiti #7 in Episode 1: Awake.
Podrozdział „Train”
Chloe będzie musiała zorganizować sobie miejsce do siedzenia, po odsunięciu skrzynki, udaj się na tył pociągu, spójrz na tamtejszy wiersz na ścianie, podejmij interakcję, a następnie dopisz wybrane zdanie.

 

Pioneer Spirit 
Complete the optional graffiti #8 in Episode 1: Awake.
Podrozdział „Overlook”
Gdy razem z Rachel wespniecie się na taras widokowy, będziesz musiał znaleźć sposób na aktywowanie lornetki na monety. Zaraz przed tarasem stoi duży posąg, na którym możesz wykonać swoje bohomazy.

 

Face Your Anger 
Complete the optional graffiti #9 in Episode 1: Awake.
Podrozdział „Junkyard”
W pewnym momencie Chloe będzie miała możliwość rozwalania kijem bejsbolowym wszystkiego co popadnie. Aby wykonać graffiti potrzebne do tego trofeum, musisz najpierw zniszczyć wysoki znak, a następnie kopnąć farbę stojącą obok. Dopiero po wykonaniu tych czynności pojawi się możliwość wykonania rysunku na znaku.

 

Lucid Writing 
Complete the optional graffiti #10 in Episode 1: Awake.
Podrozdział „Dream”
Tylko gdy uzyskasz panowanie nad Chloe, spojrzyj na plakat wiszący na przednik siedzeniu i podejmij akcję, włączy się krótka cutscenka, następnie możesz zdjąć wspomniany plakat, kolejno w butelce wina znajduje się marker (musisz wybrać opcję „Look”) i dopiero wtedy możesz wykonać graffiti. Czynności mogą być, ale nie muszą, przerywane przerywnikami filmowymi

 Awake, Dear Heart 
Complete Episode 1: Awake.
Ukończenie pierwszego epizodu zajmuje około 2 godziny. Na napisach końcowych wpadnie trofik.

 

Stagehandwriting
Complete the optional graffiti #1 in Episode 2: Brave New World.
Podrozdział „Parking Lot”.
Po rozmowie z dyrektorem, udasz się na parking. Gdy tylko uzyskasz władzę nad postacią, udaj się w prawo i zrób graffiti na głośniku. Poniżej filmik ze wszystkimi dziesięcioma graffiti w tym epizodzie:

TIMELINE:

 1. 0:05 Stagehandwriting / Podrozdział: Parking Lot
 2. 0:30 Radical Piratical / Podrozdział: Junkyard
 3. 1:42 Feels on Wheels / Podrozdział: Junkyard
 4. 2:13 Canon Wall / Podrozdział: Junkyard
 5. 2:48 Wishlist / Podrozdział: Frank’s RV
 6. 3:14 Friendly Forest Friends / Podrozdział: Dormitories
 7. 3:49 Tread Harashly / Podrozdział: Dormitories
 8. 6:29 Permanent Record / Podrozdział: Boys’ Dormitories
 9. 7:33 Vanity Fare / Podrozdział: Campus-Backstage
 10. 8:02 Creature Feature / Podrozdział: Amber House

 

Radical Piratical
Complete the optional graffiti #2 in Episode 2: Brave New World.
Podrozdział: Junkyard
Po udaniu się na złomowisko, udaj się w stronę jachtu. Spójrz na jego tylną część, Chloe spróbuje się wspiąć, ale sama stwierdzi, że nie da rady. Po Twojej lewej stronie będzie stała drewniana paleta, którą musisz przytargać pod łódkę i wspiąć się po niej. Po uporaniu się z tym elementem i krótkiej cutscence będziecie mogli wykonać trofeum.

 

Feels on Wheels
Complete the optional graffiti #3 in Episode 2: Brave New World.
Podrozdział: Junkyard
Po wystrojeniu samochodu (zebraniu narzuty, żarówki, figurki i przykrycia na podłogę) spójrz na tylną szybę auta (od środka) i wykonaj graffiti.

 

Canon Wall
Complete the optional graffiti #4 in Episode 2: Brave New World.
Podrozdział: Junkyard
Gdy wezmiesz od Amber torbę z ubraniami i udasz się do pomieszczenia, żeby się przebrać, po prawej stronie na ścianie możeszy wykonać graffiti.

 

Wishlist
Complete the optional graffiti #5 in Episode 2: Brave New World.
Podrozdział: Frank’s RV
Po uzyskaniu władzy nad postacią w camperze Franka, spójrz na blat kuchni, leży tam „Grocery list”, na którym możesz wykonać graffiti.

 

Friendly Forest Friends
Complete the optional graffiti #6 in Episode 2: Brave New World.
Podrozdział: Dormitories
Po udaniu się do dormitorium, przejdź przez świeżo wylany beton, aby pozostawić odciski swoich butów. Teraz wystarczy wykonać na swoim dziele graffiti.

 

Tread Harshly
Complete the optional graffiti #7 in Episode 2: Brave New World.
Podrozdział: Dormitories
Tutaj jest trochę chodzenia i robienia rzeczy. Po pierwsze udaj się do pomieszczenia, w którym jest dozorca (znajduje się ono w prawym górnym rogu lokacji. Spójrz na klucze, przeprowadź krótką rozmowę z dozorcą i wyjdź na dwór. Znajdziesz tam chłopaka, który robi zdjęcia ptakowi. Twoim zadaniem jest najpierw rozmowa z nim, następnie spojrzenie na zraszacz, którego nieudolnie próbuje naprawić szkolna złota rączka. Podejdź do ptaka i przestrasz go kilka razy, żeby chłopak odszedł od miejsca, w którym Ty teraz musisz podjąć akcję ze zraszaczem (kopnąć go). Po krótkiej cutscence udaj się do pomieszczenia dozorcy i na ścianie wykonaj graffiti.

 

Permanent Record
Complete the optional graffiti #8 in Episode 2: Brave New World.
Podrozdział „Boys’ Dormitories”
Po wejściu do budynku, udaj się do pierwszych drzwi na prawo. Spójrz na tablicę przed drzwiami i wejdź do pokoju. Na wysuwanym blacie pod komputerem znajduje się pamiętnik. Podnieś go i przejrzyj wszystkie strony. Następnie wyjdź z pokoju i na tablicy przy drzwiach narysuj graffiti.

 

Vanity Fare
Complete the optional graffiti #9 in Episode 2: Brave New World.
Podrozdział: Campus-Backstage
Po dostaniu roli w szkolnym przedstawieniu nie bierz scenariusza do rąk tylko spojrzyj na lustro po prawej stronie i narysuj na nim swoje dzieło graffiti.

 

Creature Feature
Complete the optional graffiti #10 in Episode 2: Brave New World.
Podrozdział: Amber House
Zdecydowanie najdłuższa akcja, jaką musicie wykonać, aby móc wykonać graffiti. Po wejściu do domu Amber i krótkiej rozmowie z jej rodzicami, udaj się do kuchni, by porozmawiać z mamą Amber. Wybierz opcję dialogową „Setting the table”. Podejdź do jednej z szafek i wyjmij zastawę, ustaw ją na stole. Wróć do kobiety i zadaj pytanie „What next?”. Udaj się do taty i zapytaj go co chce do picia (opcja „Drink?”), on odpowie, że sherry, wracamy do kobiety i podajemy jej odpowiedź. Każe nam zabrać kieliszek z kredensu przy stole i położyć go przy zastawie ojca Amber. Wracamy ponownie do matki i zadajemy pytanie „More?”. Dostaniemy odpowiedź o zapaleniu świec, ale najpierw spójrz na lodówkę i na wycinek z gazety. Wykonaj na nim graffiti.

 

O, Wonder!
Complete Episode 2: Brave New World.
Ponownie epizod trwa około 2-3 godziny i na napisach końcowych ujrzysz złote trofeum na Twoim koncie.

 

American Graffiti
Complete the optional graffiti #1 in Episode 3: Hell Is Empty.
Podrozdział: Rachel’s Room
Wystarczy podejść do mapy wiszącej na ścianie i wykonać graffiti. Poniżej filmik do wszystkich ‚znajdziek’ dostępnych w tym epizodzie.

TIMELINE:

 1. 0:07 American Graffiti / Podrozdział: Rachel’s Room
 2. 0:37 Extra Credit / Podrozdział: Rachel’s Room
 3. 1:14 Peer Review / Podrozdział: Price House – Upstairs
 4. 1:50 Monthly Masterpiece / Podrozdział: Price House – Upstairs
 5. 2:45 Spit Take / Podrozdział: Junkyard
 6. 4:02 Venting Machine / Podrozdział: Hospital
 7. 4:49 Hello Nurse / Podrozdział: Hospital
 8. 6:18 A Penned Appendage / Podrozdział: Hospital
 9. 9:26 Drunk Drawer / Podrozdział: Amber House – Office
 10. 10:08 Messed Up / Podrozdział: Old Mill

 

Extra Credit
Complete the optional graffiti #2 in Episode 3: Hell Is Empty.
Podrozdział: Rachel’s Room
Podchodzimy do biurka i wykonujemy akcję na planerze Rachel.

 

Peer Review
Complete the optional graffiti #3 in Episode 3: Hell Is Empty.
Podrozdział: Price House – Upstairs
Na szafce przy oknie po lewej stronie w pokoju Chloe leży zdjęcie klasowe, spójrz na nie, a następnie wykonaj arcydzieło.

Monthly Masterpiece
Complete the optional graffiti #4 in Episode 3: Hell Is Empty.
Podrozdział: Price House – Upstairs
Z pokoju Chloe wyjdź na klatkę schodową i udaj się do pokoju mamy. Za drzwiami leży kalendarz, na którym możesz wykonać akcję.

 

Spit Take
Complete the optional graffiti #5 in Episode 3: Hell Is Empty.
Podrozdział: Junkyard
Podczas naprawy auta, skieruj swój wzrok na filtr paliwa „fuel filter”. Po krótkiej cutscence pojawi się opcja przedmuchania „blow”, w konsekwencji czego zawartość wyleci na maskę samochodu. To właśnie tutaj możesz wykonać swoje graffiti.

 

Venting Machine
Complete the optional graffiti #6 in Episode 3: Hell Is Empty.
Podrozdział: Hospital
Po uzyskaniu kontroli nad postacią w szpitalu, udaj się w prawy korytarz, włączy się krótka cutscenka, następnie podejdź do plakatu wiszącego po lewej stronie i wykonaj akcję tworzenia graffiti.

 

Hello Nurse
Complete the optional graffiti #7 in Episode 3: Hell Is Empty.
Podrozdział: Hospital
Udaj się w stronę automatu z przekąskami, spojrzyj na niego, następnie 3 razy wykonaj akcję uderzenia „slam” i pojawi się opcja stworzenia rysunku.

 

A Penned Appendage
Complete the optional graffiti #8 in Episode 3: Hell Is Empty.
Podrozdział: Hospital
Porozmawiaj z Anthonym stojącym przed drzwiami, a następnie wejdź do sali, w której leży Drew. Po rozmowie podejdź do stolika po prawej stronie łóżka i zerknij na deser. Porozmawiaj ponownie z pacjentem i wybierz opcję zabrania puddingu. W rozmowie pojawi się możliwość użycia pyskówki, więc zrób to, a następnie nie wykonuj żadnej czynności, w związku z czym Drew zje cały deser i będziesz mógł wykonać akcję podpisania gipsu.

 

Drunk Drawer
Complete the optional graffiti #9 in Episode 3: Hell Is Empty.
Podrozdział: Amber House – Office
Po wejściu do gabinetu ojca Amber, idź do biurka, otwórz dolną szufladę i wykonaj graffiti.

Messed Up
Complete the optional graffiti #10 in Episode 3: Hell Is Empty.
Podrozdział: Old Mill
Wystarczy wziąć nóż, który jest wbity w jedną ze spalonych desek, a następnie odsuń żelazny element, podparty na jednej ze ścian i zniszcz „destroy” napis znajdujący się na niej.

 

All the Devils are Here
Complete Episode 3: Hell Is Empty.
Piekło jest puste, a Ty po 2-3 godzinach ukończysz trzeci, ostatni wymagany do platyny rozdział.

 

Before the Storm
Complete Episode 1, Episode 2 and Episode 3 of Life is Strange: Before the Storm.
Całość zajmuje około 9-10 godzin i warto zerknąć na ten tytuł ze względu na trzeci odcinek, który jest moim zdaniem najlepszy.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora.

One Reply to “Life is Strange: Before the Storm – Poradnik do trofeów i opinia”

 1. Dzięki za super poradnik.
  Znalazłem mały błąd. Pomylone są opisy 2 graffiti
  Friendly Forest Friends / Podrozdział: Dormitories
  Tread Harashly / Podrozdział: Dormitories

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.