Hue – Poradnik do trofeów i opinia

Nie chcę żebyś patrzył na świat jaki jest, lecz na taki jaki może być.

hue got maleMateriał zrealizowany dzięki uprzejmości Premier Entertainment Arts Culture.

 

trofeaInformacje ogólne:trofea
Stopień trudności wbicia 100%
: 4/10
Ilość trofeówplatynax0 / zlotox1 / srebrox2 / brazx9
Ilość trofeów offline: 12
Ilość trofeów online: 0
Minimalna ilość przejść: 1
Trofea możliwe do pominięcia: BRAK
Zglitchowane trofea: BRAK
Czas do zdobycia 100%: 5-10 godzin

 

Opinia:

Macie czasami taki zastój, że nie możecie wręcz patrzeć na pada, a gry przestają Wam sprawiać przyjemność? Tak właśnie było ostatnio w moim przypadku i jak na złość następuje to zawsze wtedy, gdy mam dużo wolnego. Ale zawsze znajdzie się jedna gra, która sprawi, że człowiek odzyskuje radość z grania. Tą grą jest aktualnie dla mnie „Hue”, które może nie jest arcydziełem wśród platformówek, ale jest naprawdę solidną produkcją. Klimatyczna historia w połączeniu z kapitalnym soundtrackiem świetnie dopełniają logiczno-zręcznościowy charakter. Ale może zacznijmy od początku.

Hue_20160828191040

Na początku możesz zauważyć pewne podobieństwo do „Limbo”.

Uruchamiając po raz pierwszy Hue nie wiedziałam czego się spodziewać. Praktycznie zero informacji o tej grze w sieci, polskie portale omijały ją szerokim łukiem i takie właśnie gry często sprawiają ogromne niespodzianki. Jak dobrze wiecie lubię calakować gry, a w platformówkach jest to często nie lada wyzwanie. Nawet teraz pisząc tę opinię, obok mnie leży pad i ostatnia znajdźka czeka na odkrycie, bo za Chiny nie mogę wymyślić jak wskoczyć na konkretną półkę. Możliwość manipulowania otoczeniem jest duża, szczególnie, że większość elementów planszy może zniknąć, albo się pojawić.

Niewiele wiemy o tytułowym bohaterze – Hue, a cała narracja prowadzona jest głównie przez jedną osobę, która opowiada historię w formie listów. Chłopak wyrusza na poszukiwania bliskiej mu osoby, a więcej nie chcę zdradzać, ponieważ zepsuje to całą przyjemność z gry. Niestety dostępna jest tylko oryginalna wersja językowa, ale sam scenariusz nie jest skomplikowany pod względem słownictwa, więc nawet osoby, które nie czują się mocne w języku angielskim, powinny zrozumieć cały przekaz gry.

Przez pierwsze 30 minut jesteśmy osadzeni w czarno-białym świecie, jednak gra polega na manipulowaniu kolorami, które musimy zdobyć. Dla przykładu – na Twojej drodze stoi czerwona skrzynia, która blokuje drogę. Jedyne co musisz zrobić to zmienić tło świata na czerwień. Brzmi prosto, jednak im dalej w fabułę, tym zagadki stają się coraz trudniejsze. Sama miałam chyba dwa poważne 5-minutowe przestoje, które zmusiły mnie do wytężenia szarych komórek. Jednak nie mogę powiedzieć, że jakakolwiek zagadka była bardzo trudna. Lasery, przeciąganie elementów, zmiany kolorów, szybkie elementy zręcznościowe – to wszystko czeka na Ciebie po uzyskaniu całej palety barw. Co za tym idzie – gra jest podzielona na etapy. Zdecydowanie najdłuższym i zarazem najtrudniejszym rozdziałem jest ten, w którym władamy wszystkimi dostępnymi barwami. Możemy je wybierać za pomocą prawego analoga, co jest bardzo wygodne, a dodatkowo w momencie otworzenia menu barw czas znacznie spowalnia, dzięki czemu mamy kilka sekund na przemyślenie danego ruchu.

Hue_20160828232614

Wygląda prosto? To tylko pozory.

Za każdym kolorem kryje się jakaś historia, a sam scenariusz jest wypełniony prawdami życiowymi, które wypowiedziane przez przyjemny kobiecy głos, potrafią przenieść gracza do świata Hue. Warto dodać, że twórcy pomyśleli o daltonistach i umożliwili włączenie ułatwienia w postaci znaków. W ten sposób osoby, które nieprawidłowo rozróżniają barwy, nie będą mieć najmniejszych problemów z przechodzeniem poszczególnych poziomów.

Pewnie większość z Was nienawidzi ginąć w takich grach, ponieważ często zostajecie wtedy przeniesieni na sam początek planszy. Na szczęście w „Hue” każda zagadka znajduje się w oddzielnym pokoju, chociaż zdarzają się wyjątki w elementach zręcznościowych. Zwracam na to uwagę, ponieważ ginięcie w tej grze nie wywołuje u gracza złości, a wręcz przeciwnie – chęć na granie jest coraz większa, bo przecież „muszę przejść tę grę, przecież to tylko gra o kolorach”.

Hue_20160828194325

„I see your true colors…” ?

Na osobny akapit zasługuje soundtrack, który jest wręcz idealny to tego typu gry. Niejednokrotnie złapałam się na tym, że pod nosem nuciłam melodię, podczas wykonywania łamigłówek. Nie jest to soundtrack zapadający w pamięć, ale jest bardzo nastrojowy, dopasowany do każdego koloru. Można wręcz powiedzieć, że melodie pomagają w rozwiązywaniu puzzli. W takich produkcjach to bardzo ważny aspekt, dlatego cieszę się, że twórcy włożyli dużo pracy, aby muzyka współgrała z gameplay’em.

Podsumowując – jest to naprawdę przyjemna platformówka z elementami logicznymi i zręcznościowymi. Bawiłam się przy niej przednio, nie dostrzegając jakiś większych wad. Myślę, że jest to idealna gra, która za niewielką cenę (63 zł w dniu premiery), może dostarczyć kilku godzin solidnej rozrywki. Jakby takie indyki były dawane w PS+ to świat gracza byłby piękny. Tymczasem ja ze swojej strony jak najbardziej polecam i myślę, że się nie zawiedziecie.

Hue_20160828174819

Poznaj historię Hue i pobaw się kolorami.

Łowcy! Tutaj platyny nie znajdziecie, ale i tak polecam Wam sięgnąć po ten tytuł. Trofea wpadają za samo ukończenie gry i tylko jedno z nich jest związane ze znajdźkami, które de facto nie są jakoś mocno poukrywane, co więcej po ukończeniu głównego wątku fabularnego możemy przemieszczać się po całym świecie gry. Pady w dłoń i do dzieła!

Plusy:

  • fantastyczna oprawa graficzna
  • wzrastający poziom puzzli,
  • soundtrack,
  • ciekawie opowiedziana historia,
  • ułatwienia dla daltonistów,

Minusy:

  • W sumie dla mnie nie było żadnych. 🙂

 

Data premiery: 30 sierpnia 2016
Język: angielski
Link do sklepu PSN: KLIK

 

Poradnik:

1S7e1b16 A Yellow Streak braz
Unlock yellow colour.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.
 
2S833619 Back to the Fuchsia braz
Unlock pink colour.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.
 
3Sc983b6 Like Clockwork braz
Unlock orange colour.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.
 
4S608bcd Shrinking Violet braz
Unlock purple colour.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.
 
5S5664b3 Into the Limelight braz
Unlock lime colour.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.
 
6S80fe7b In a Blue Moon braz
Unlock blue colour.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.
 
7Scb0b68 Caught Red Handed braz
Unlock red colour.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.
 
8S51e036 Aquacadabra braz
Unlock aqua colour.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.
 
9Sb10180 Showing True Colours braz
Change colour for the first time.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia. Musisz po prostu po raz pierwszy zmienić kolor tła.
 

10S9f4a60 With Flying Colours srebro
Complete the game.
Musisz po prostu ukończyć grę. Całość powinna zająć od 5 do 10 godzin i nie powinna sprawić jakiś większych problemów. W razie czego służę pomocą. 🙂

 
11S090cc1 Cyantific Apparatus zloto
Collect all the mysterious fun secret beakers.
W grze jest 28 eliksirów, które musisz znaleźć. Na szczęście po ukończeniu wątku fabularnego masz możliwość powrotu do konkretnych poziomów – co więcej po naciśnięciu OPTIONS na padzie masz możliwość wybrania mapy gry i tam znajdziesz informacje o liczbie butelek na konkretnym rozdziale. Poniżej mój filmik z dokładną lokalizacją wszystkich rzeczy.

 
12S31fa2a Pigment of Your Imagination srebro
Make 5000 obstacles disappear.
Musisz po prostu spowodować, aby 5000 obiektów znikło na tle świata. Powinno wpaść podczas swobodnego przejścia mniej więcej w połowie gry. Pamiętaj, że jeżeli chcesz, żeby np. czerwona skrzynia znikła, prawym analogiem wybierz czerwony kolor tła.

Tekst napisany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora.

One Reply to “Hue – Poradnik do trofeów i opinia”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.