FIFA 17 – Poradnik do trofeów i opinia

FIFA czy PES? Oto jest pytanie.

fifamalyMateriał zrealizowany dzięki uprzejmości EA Polska.

 

 

W SEKCJI KOMENTARZY PONIŻEJ MOŻNA UMAWIAĆ SIĘ NA WSPÓLNE GRANIE!
Stworzyłam wirtualny klub „Łowczyni”, jeżeli chcecie wbić trofea, dołączajcie do tej drużyny.

 

trofeaInformacje ogólne:trofea

Stopień trudności platyny: 5/10
Ilość trofeów: platynax1 / zlotox3 / srebrox9 / brazx32
Ilość trofeów offline: 24
Ilość trofeów online: 21
Minimalna ilość przejść: Raz fabuła i kilkaset meczy
Trofea możliwe do pominięcia:  Społecznościowa gwiazda / Trudny do zdobycia
Zglitchowane trofea: No to jedziemy / 100%
Czas do zdobycia platyny: 25-50 godzin

 

Krótko i na temat:
Bez bicia przyznam, że moją ostatnią FIFĄ, w którą grałam dłużej niż 2 godziny, była FIFA 10. Przygoda z wszystkimi następnymi odsłonami kończyła się przeważnie na krótkiej rozgrywce w demo, a i to demo nie zawitało na moim dysku długo. Nadszedł wreszcie ten dzień, w którym z wielką przyjemnością gram w piłkę nożną na konsoli, a to wszystko dzięki story mode. Przez cały tydzień słyszałam „Wyszłabyś na dwór pograć w nogę, a nie cały czas przy konsoli siedzisz”. Było warto?

Droga do sławy wcale nie jest taka prosta.

Fabuła to coś, co dla FIFY jest powiewem świeżości. Wcielamy się w Alexa Huntera, którego marzeniem jest zostać tak wielkim piłkarzem, a może i większym, niż jego dziadek. Chłopaka poznajemy już jako młodzika, przed którym stoi niemałe wyzwanie – strzelenie karnego w ważnym meczu. To czy uda mu się spełnić wymarzony sukces – zależy tylko od Ciebie. Na początku wydaje się, że gra ma dosyć dobrze rozbudowany efekt motyla. Niestety to jest tylko złudzenie, bo z góry założone są tylko dwa scenariusze – chwała albo chała. Przechodziłam cały tryb na średnim poziomie trudności, nie mając problemu z wszystkimi meczami/treningami etc. Później włączyłam grę jeszcze raz i niestety nasze wybory moralne niewiele zmieniają. Szkoda, ale to jest do dopracowania w następnym wydaniu tej gry.

Bardzo denerwowały mnie powtarzające się wywiady. Podczas całego sezonu było ich może z 10, z czego z 7 było takich samych – zawierały te same opcje dialogowe. Było to trochę irytujące, szczególnie, że tryb ten potrafi trochę znużyć. Grałam w niego przez dwa dni i czułam wyczerpanie materiału. Szkoda, że nie stworzono jakiś zwrotów akcji, więcej ciekawych postaci (oprócz okładkowego Reusa, Jamesa Rodrigueza itd.). Wszystko jest trochę drewniane, ale tak jak mówię, na pierwszy raz nie było źle.

Ah te cieszynki.

Ah te cieszynki.

Nie grałam w tym roku w PESa, więc nie mam porównania, jeżeli chodzi o mechanikę piłkarzy. Jak zwykle są śmieszne błędy etc., ale są one tak sporadyczne, że nie zwraca się na nie większej uwagi. Zawsze byłam zwolenniczką fify, ponieważ sterowanie w przeciwnej drużynie jakoś niespecjalnie mi pasowało. Ale ile osób, tyle zdań. W tej odsłonie poprawiono system podań, do którego trzeba się przyzwyczaić. Bardzo fajnie też wypada fizyka walki bark w bark, która bardzo przydaje się w multi. Miałam też wrażenie, że polecenia taktyczne, które wykonuję, są lepiej wykonywane przez zawodników, a sami bramkarze bardzo dobrze reagują na otaczającą ich grę.

Oprócz fabuły, zostały wprowadzone inne dodatki, takie jak wyzwania w trybie kariery i FIFA Ultimate Team. Mamy również  technologię goal-line. Ale… FIFA to głównie multi, więc skupmy się na tym. Przez około tydzień gry online, nie zostałam ani razu wyrzucona. Najdłużej ładuje się tryb wirtualne kluby i to, co mnie tam najbardziej denerwuje, to brak możliwości szybkiego znalezienia klubu. O co mi chodzi? Szukałam klubu, w którym aktualnie grali jacyś gracze, co by do nich dołączyć i wbić trofki. Przez pół godziny szukałam takiego klubu. Niby można zaznaczyć „aktywne” kluby, jednak one odnoszą się tylko do obecności graczy w grze, a nie w tym trybie.

FIFA to przede wszystkim multi.

FIFA to przede wszystkim multi.

Większość gra w FIFĘ dla FUT, czyli FIFA Ultimate Team. Dla początkującego jest to na początku trochę nie do ogarnięcia, ale im dalej w las tym lepiej. Jak wcześniej wspomniałam, dodane wyzwania budowania składu, za których wykonanie dostaniemy paczki ze świetnymi piłkarzami. Tak na pierwszy ogień trafił mi się Buffon, Messi, Ramos i inni (na wypożyczenie, ale zawsze coś!). W tym roku nie otrzymujemy żetonu draft na start, więc musimy albo zebrać monety, albo wykupić FIFA pointsy, aby uczestniczyć w tym trybie. Oczywiście nadal możemy używać appki na telefon.

Jak to jest możliwe, że z roku na rok komentarz jest coraz gorszy? Na próbę, w story, włączyłam polskich komentatorów i to co usłyszałam woła o pomstę do nieba. Opcji dialogowych jest strasznie mało, szczególnie jak utrzymuje się konkretny poziom grania. Najgorzej jednak, wypada komentarz w trybie reprezentacji kobiet. Tam to już są komentarze po bandzie. Mój ulubiony tekst leci jakoś mniej więcej tak „Dobrze było ale się ze… psuło”. Dobrze, że na początku gry można wybrać język… Może czas zmienić komentatorów?

Na koniec odpowiem na pytanie, które zadaje sobie wiele graczy – FIFA czy PES? Żartuję, nie odpowiem, bo każdy musi spróbować dema obu i wtedy zdecydować. Ja ze swojej strony mogę polecić FIFĘ, ponieważ lubię online, a ten jest zdecydowanie lepiej rozwinięty  omawianej grze. Do tego dochodzą licencje, FUT, story mode… Jeżeli jesteście zagorzałymi fanami tej drugiej produkcji, to i tak polecam Wam spróbować zmierzyć się w tym roku z F17, bo naprawdę warto.

Łowcy! Jak w ubiegłym roku, czeka na Was draft online, który przysporzy kłopotów. Jednak wszystkie inne trofea są dosyć proste i mniej więcej w tydzień da się je ogarnąć. Ze swojej strony bardzo polecam, jednak przyznaję się bez bicia, że jestem raczej amatorem w kwestiach piłki nożnej. Pady w dłoń i do zobaczenia na boisku!

 

PLUSY:

 • poprawiona fizyka graczy,
 • piłkarze wykonują polecenia taktyczne,
 • stabilne multi,
 • tryby wyzwań z trybie FUT i kariery,
 • fabuła „Droga do sławy”…

MINUSY:

 • …która niestety jest trochę drewniana i brak w niej polotu,
 •  polski komentarz,
 • kiepskie wyszukiwanie klubów w trybie wirtualnych klubów,

 

Jak się za to zabrać?

 1. Droga do sławy – ustaw poziom trudności tak, żeby móc wygrywać wszystkie mecze. Na treningach staraj się wykonywać wszystkie zadania na A, ewentualnie B. Na jedno ćwiczenie masz zawsze 3 próby.
 2. Kariera – tutaj są trzy trofea, które polegają na spełnieniu menadżerskich kryteriów. Trzeba będzie zagrać cały sezon, kupić młodzików, sprzedać konkretną liczbę biletów itd.
 3. Wirtualne kluby – kilka prostych trofeów, znalezienie aktywnego klubu zajmie kilka minut, musisz rozegrać mecz towarzyski, ukończyć grę z kompanem drużyny i przypisać punkt zdolności do piłkarza
 4. Reprezentacja kobiet – 3 trofea, które są banalnie proste. Spektakularny strzał, określona liczba bramek i wygranie turnieju kobiet
 5. FUT – zdecydownie najwięcej czasu poświęcisz temu trybowi. Zbudowanie dobrego zespołu i nauczenie się nim grać, wcale nie jest takie proste.  Czeka Cię tu draft online, który przysporzy kłopotu.
 6. Clean up – być może zostanie Ci kilka trofeów, którym będziesz musiał poświęcić szczególną uwagę. Będzie to np. wykonanie rzutu wolnego zewnętrzną stroną stopy lub 100% karnych.

 

Poradnik:

1S2511dd Mistrz nad mistrzami / Master of the game platyna
Odblokuj wszystkie pozostałe trofea (poza trofeami z dodatkowej zawartości). / Unlock all other trophies (excluding additional content trophies).
Gratulacje! 🙂

 

2S8e23f9 Telepata / Telepathic
Asystuj przy bramce precyzyjnym podaniem prostopadłym. / Assist a goal using a threaded through pass.
Precyzyjne podanie prostopadłe odbywa się za pomocą R1 + trojkat. Grając w „fabułę” z Alexem Hunterem cały jeden trening będzie poświęcony na tego typu zagrywkom, więc powinno wpaść bez starania. W razie problemów, ustaw poziom trudności na najniższy i stwarzaj multum okazji, aż trofeum wpadnie.

 

3S0bf778 Raz a dobrze / Slotted
Strzel bramkę niskim strzałem. / Score a goal using a low shot.
Niski strzał ukryty jest pod kombinacją kolko + kolko. Raczej na pewno wpadnie podczas normalnej gry, zważywszy na to, iż intuicyjnie klikamy czasami więcej razy kółko niż to jest potrzebne. 😉 W razie problemów, ustaw poziom trudności na najniższy i wtedy spróbuj wykonać ten strzał.

 

4Sb28be1 Architekt / The Architect
Wykonaj 3 celne precyzyjne podania prostopadłe tym samym piłkarzem w okolicach pola karnego rywali. / Perform 3 successful threaded through ball passes with the same player in the attacking third.
Kolejne bardzo proste trofeum, które prawdopodobnie wpadnie podczas swobodnej gry. Jednym zawodnikiem musisz podać piłkę przy pomocy kombinacji (przytrzymaj)+ i powtórzyć tę czynność trzykrotnie.

 

5S743d3a Że też dałeś się nabrać / Can’t believe you fell for that
Strzel z rzutu karnego na dwa tempa. / Score a Penalty Kick after stuttering.
Rzuty karne. Powiem Wam jak do nich najszybciej dojść. Włączasz szybką grę i utrzymujesz przez cały mecz wynik remisowy. Po skończeniu regulaminowego czasu gry, wyskoczy menu z wyborem dogrywki. Wybierz tylko rzuty karne (na dole). Ewentualnie jeżeli masz dwa pady to po prostu sfauluj piłkarza w polu karnym. Teraz przejdźmy do wykonywania samego karnego. Żeby ruszyć, musisz wychylić lewy analog do przodu i teraz od razu naciśnij  w celu „stanięcia” i zmienienia tempa wykonywanego rzutu karnego. Teraz wystarczy po prostu wycelować i strzelić bramkę. W razie problemów – poniżej na filmiku pokazuję jak to wygląda.

 

6Se665f1 100% / 100%
Wygraj konkurs rzutów karnych, ani razu nie pudłując. / Win a penalty shoot-out without missing.
ZGLITCHOWANE!
Ponownie najpierw powiem, jak najszybciej wywołać karne. Włączasz szybką grę i utrzymujesz przez cały mecz wynik remisowy. Po skończeniu regulaminowego czasu, wyskoczy menu z wyborem dogrywki. Wybierz rzuty karne (na dole). Nie możesz spalić ani jednej próby, w związku z czym musisz strzelić gola każdym zawodnikiem, który podejdzie na jedenasty metr. Zalecam najpierw poćwiczyć na treningach, bo strzelenie karnego wcale nie jest takie proste.

Tip od Chłodnego: Wystarczy podłączyć dwa pady/grać ze znajomym/share play i zrobić wszystko tak jak wyżej. Z tym wyjątkiem, że po prostu bramkarz niech przesunie się na sam koniec bramki. 😉

 

7S6da275 Atak zaczyna się od bramkarza / Offence starts with the keeper
Strzel bramkę z kontry rozpoczętej mocnym wyrzutem bramkarza. / Score a goal from a counter attack that started with a goalkeeper driven throw.
Mocny wyrzut wykonasz za pomocą kombinacji  + . Najszybciej robić prowokując cały czas rożne pod Twoim polem karnym. W razie problemów – poniżej filmik.

 

8S7c2593 Pełna klasa / Pure class
Strzel bramkę z rzutu wolnego uderzeniem zewnętrzną częścią stopy. / Score by performing an outside of the foot free kick.
Z tym trofeum możesz mieć trochę problemów. Raz, że musisz umieć strzelać wolne. Dwa – mieć trochę szczęścia. Ale zacznijmy od początku. Polecam robić to trofeum w grze online ze znajomym, ponieważ po prostu szybciej może nadarzyć się okazja wolnego pod polem karnym. Lataj góra/dół z piłką, a znajomy niech Cię kosi od tyłu. Przejdźmy do samego wykonywania wolnego. Po pierwsze musisz zmienić pozycję zawodnika na przeciwną (w stosunku do początkowego ustawienia) za pomocą wychylenia prawego analoga. Następnie ustaw kamerę tak, żeby piłka mogła ominąć mur z boku, a zarazem zakręcić i wpaść do bramki (ale o tym zaraz). Dobrze mieć do tego trofeum drugi pad i przesunąć mur tak, aby nam nie przeszkadzał w strzeleniu gola. Samo uderzenie musi odbywać się przez przytrzymanie L1, naciśnięcie przycisku strzału (u niektórych kółko, u innych kwadrat) i wychyleniu prawego analoga w stronę, aby piłka zakręciła się do bramki. Z lewej strony używaj prawonożnego piłkarza, z prawej lewonożnego i zawsze zmień jego pozycję na przeciwną! Po kilku/kilkunastu próbach powinno się udać.

UWAGA: Trofeum możliwe do wbicia tylko w singlu, można zrobić to na dwa pady, jednak nie zdobędziesz osiągnięcia, jeżeli grasz online ze znajomym! Ewentualnie możesz zrobić to Share Play (ja tak robiłam, więc sprawdzone, działa).

 

9S17b2e9 Groźny w powietrzu / Aerial threat
Strzel bramkę uderzeniem głową w dół. / Score a goal with a downward header.
Proste jak drut. Strzał głową w dół wykonasz przez dwukrotne szybkie naciśnięcie kółka (czyli +). Ustaw najniższy poziom trudności, biegnij po skrzydle z piłką, dośrodkuj ją i strzel gola za pomocą powyżej kombinacji.

 

10S959934 Ale przymierzył! / Sweet spot
Strzel z gry bramkę z dystansu obrońcą (z co najmniej 22,9 metra). / During open play, score a long-distance goal with a defender (25 yards out).
To trofeum jest łatwiejsze niż się wydaje i nie trzeba nic grzebać w ustawieniach, jak to niektórzy sobie ułatwiają. Wystarczy wybrać jakąś dobrą drużynę (Real/Barcelonę/Bayern/Chelsea itd.) i strzelić gola zza pola karnego za pomocą obrońcy. Bardzo dobrze się sprawdza w tym przypadku Ramos z Realu Madryt. Na najniższym poziomie trudności nie będzie żadnego problemu z wbiciem tego trofeum. Pamiętaj tylko o dosyć dużej sile, żeby piłka szła mniej więcej w okolice spojenia.

Jeżeli jednak masz duże problemy z tym trofeum – wybierz szybki mecz, po czym w ustawieniach gry zmień konfiguracje rozgrywki użytkownika (6 zakładka w ustawieniach gry). Zwiększ prędkość piłki po strzale i graj.

 

11S5aab63 Odrobili lekcje / They did their homework
Strzel dwie bramki z rzutów rożnych w jednym meczu. / Score 2 goals from a corner in a match.
Kolejne proste trofeum, które możesz wbić na najniższym poziomie trudności. Staraj się wywalczać rożne (najlepiej po prostu strzelać wprost w bramkarza). Następnie dośrodkuj piłkę w pole karne i strzel gola. Powtórz te czynności jeszcze raz w jednym meczu i trofeum będzie Twoje.

 

12Sf2bc98 Gdzie jest piłka? / Where’s the ball?
Strzel bramkę po wymianie 10 podań z rzędu pod polem karnym rywala. / Score a goal after 10 consecutive passes in the opposing third of the pitch.
Nic prostszego. Na najłatwiejszym poziomie trudności nie będziesz miał problemów ze zdobyciem tego trofeum. Wymień 10 podań pomiędzy piłkarzami PRZED polem karnym, a następnie wykonaj celny strzał, którego konsekwencją będzie gol dla Twojej drużyny.

 

13Sd16832 Pierwsza wymiana / First Exchange
Ukończ pierwsze wyzwanie dotyczące budowania składu w FIFA Ultimate Team. / Complete your first Squad Building Challenge in FIFA Ultimate Team.
Patrz opis trofeum „W grupie raźniej„.

 

14S422ab0 W grupie raźniej / Grouped together
Ukończ pierwszą grupę wyzwań dotyczących budowania składu w FIFA Ultimate Team. / Complete your first Squad Building Challenges Group in FIFA Ultimate Team.
Zaczynamy trofea związane z trybem FUT. Pierwsza grupa wyzwań polega na wymianie swoich zawodników, którzy muszą spełnić konkretne wymagania takie jak np. narodowość, zgranie itd. W nagrodę otrzymasz nowe karty zarówno z piłkarzami jak i jednorazowe. Pamiętaj, aby nie wymieniać cennych piłkarzy, ponieważ stracisz po prostu do nich dostęp. Na start masz skompletowany cały zespół, więc na pewno uda Ci się wykonać chociaż jedno z poniższych zadań.

 • Wymień jednego piłkarza klubu na nagrodę – najprostsza wymiana, po prostu wymień pierwszego gorszego, brązowego piłkarza. Aby potwierdzić wybór musisz nacisnąć OPTIONS na padzie.
 • Wymień trzech piłkarzy z 12 punktami zgrania na nagrodę – drugie wyzwanie będzie już trochę bardziej rozbudowane, ponieważ Twoim zadaniem jest wymiana trzech piłkarzy, których zgranie musi wynosić minimum 12 punktów. Piłkarze są zgrani, kiedy pochodzą z tego samego klubu, mają taką samą narodowość lub po prostu grają w jednej lidze.
 • Wymień 4 piłkarzy trzech różnych narodowości na nagrodę – tym razem zgranie będzie musiało wynosić minimum 17 punktów, z czego muszą to być czterej piłkarze TRZECH różnych narodowości, czyli dwóch musi być z tego samego kraju. Do tego zadania będziesz potrzebował więcej kart niż otrzymałeś na starcie, więc polecam pograć trochę, zarobić monety, za które będziesz mógł kupić paczki z piłkarzami.

Niektórzy korzystają ze specjalnej aplikacji na telefon. Jednak wykonanie tych wyzwań musi się odbyć tylko i wyłącznie w grze – w innym wypadku trofeum Ci nie wpadnie!

 

15S198e2d Próba sił / Trial of Power
Wygraj wszystkie cztery mecze w trybie FUT Draft online w FIFA Ultimate Team. / Win all 4 matches in an Online FUT Draft session in FIFA Ultimate Team.
Zdecydowanie najtrudniejsze trofeum w całej grze. Zacznijmy od początku. Draft to tryb online w FUT, do którego dostęp można wykupić za pomocą monet lub żetonów. W tamtym roku każdy gracz dostawał jeden żeton na start, jednak w tym roku niestety takiego czegoś nie ma. Osoby, które posiadają FIFĘ w wersji Deluxe, oraz Ci, którzy kupili pre-order, otrzymają taki żeton. Normalny śmiertelnik, aby móc wziąć udział w Drafcie musi wydać 15 tysięcy monet lub wydać 300 punktów FIFA.

SKŁAD

 • Budowanie drużyny polega przede wszystkim na dobrym zgraniu. Piłkarze są ze sobą zgrani, gdy są z tego samego klubu, są takiej samej narodowości, albo z  tej samej ligi. Zielone strzałki są wtedy, gdy zawodnicy są z tego samego klubu lub z tej samej ligi+narodowość.
 • Pamiętaj, że lepiej mieć gorszych piłkarzy, niż same gwiazdy na boisku, których zgranie jest zerowe.
 • Buduj zespół z ligi włoskiej, niemieckiej, angielskiej LUB hiszpańskiej.
 • Jeżeli w paczkach trafisz na np. Neymara, to staraj się budować zespół wokół niego.

KASA NA ŻETON

 • Tutaj polecam grać przede wszystkim offline – sezony offline i turnieje. Chyba, że jesteś naprawdę mocny to wtedy za wygranie tytułu w sezonach dostajesz więcej monet niż grając offline. Jednak teraz nie warto zaczynać gry online, ponieważ na start wszyscy dobrzy gracze są w 10 lidze (początkowa), jak trochę odczekasz to może trafisz na graczy na swoim poziomie.
 • Sprzedawaj niepotrzebnych piłkarzy, albo używaj ich w nowym trybie budowania składu, gdzie niepotrzebnych grajków ustawiasz według wytycznych, dzięki czemu masz okazję wygrywać paczki z lepszymi graczami (niewymiennymi).
 • Możesz dodatkowo wykupić bonusy w sklepie pod :
  • Premiowe monety FUT, które po każdym meczu dodają Ci np. 200 monet w 10/15/20 itd. następnych meczach.
 • Zanim zaczniesz bawić się w draft, zbierz duży zapas monet, żeby starczyło w razie czego na więcej draftów.

Teraz nie pozostaje nic innego jak zacząć grę i liczyć na szczęście. To trofeum bazuje na mieszance szczęścia i umiejętności, więc życzę powodzenia.

 

16S8b76f7 Postaraj się! / Make it count!
Pierwszy występ piłkarza kupionego na rynku transferowym FUT (wyjściowy skład lub zmiana). / First appearance, Starting or Sub, of a player bought from the Transfer Market in FIFA Ultimate Team.
Kup jakiegokolwiek piłkarza i wstaw go do wyjściowej jedenastki. Oczywiście, żeby kupić, musisz najpierw zdobyć trochę monet, które zdobywasz za wygrywane mecze, sprzedaż kart itd.

 

17Sede52a Seria na rozgrzewkę / Practice Run
Wygraj wszystkie cztery mecze w trybie FUT Draft dla jednego gracza w FIFA Ultimate Team. / Win all 4 matches in a Single Player FUT Draft session in FIFA Ultimate Team.
Draft dla jednego gracza jest zdecydowanie łatwiejszy niż ten online. Dostęp do niego można wykupić za pomocą monet lub żetonów. W tamtym roku każdy gracz dostawał jeden żeton na start, jednak w tym roku niestety takiego czegoś nie ma. Osoby, które posiadają FIFĘ w wersji Deluxe (Edit:  Deluxe w tym roku nie zawiera żetonów), oraz Ci, którzy kupili pre-order, otrzymają taki żeton. Normalny śmiertelnik, aby móc wziąć udział w Drafcie musi wydać 15 tysięcy monet lub wydać 300 punktów FIFA. Na szczęście tutaj możesz ustawić najniższy poziom trudności i po prostu wygrać WSZYSTKIE mecze.

 

18Sded228 Pół setki / Half a Century
Strzel jednym piłkarzem łącznie 50 bramek dla twojego klubu w trybie FIFA Ultimate Team. / Have a player score their 50th goal at the club in FIFA Ultimate Team.
Nic prostszego, w menu składu naciśnij , aby dowiedzieć się ile bramek strzelił już dany gracz. 50 bramek, na najniższym poziomie trudności bez problemu powinno wpaść w 5-10 meczach.

 

19S247885 Przyjaźń przetrwa / Friendship endures
Wygraj sezon meczów towarzyskich w trybie FIFA Ultimate Team. / Win a Friendly Season in FIFA Ultimate Team.
W trybie FIFA Ultimate Team, w zakładce online, wybierze mecze towarzyskie. Potrzebny Ci będzie do tego jeden znajomy online. Aby wygrać sezon musisz zdobyć 9 pkt, czyli wygrać trzy mecze. Nie ma tu nic trudnego, jeżeli nie jesteś na tyle silny, aby wygrać mecze bez ulgi od znajomego, to poniżej, w sekcji komentarzy zostaw wiadomość, ktoś na pewno się zgłosi do pomocy.

 

20S4c1e6a Student z wymiany / Exchange student
Wypożycz zawodnika z katalogu EAS FC. / Sign a Loan Player from the EASFC Catalogue.
Katalog EAS FC to ten sklep pod przyciskiem . Walutę zdobywasz przez wygrywanie meczy w każdym trybie, wykonywanie treningów itd. Wystarczy znaleźć kartę z jakimś zawodnikiem, wykupić ją i trofeum powinno od razu wpaść.

 

21S75af33 Tajniki FUT / The Science of FUT
Zastosuj swoją pierwszą kartę stylu gry w trybie FIFA Ultimate Team. / Apply your first Chemistry Style consumable in FIFA Ultimate Team.
Karty stylu otrzymasz na pewno na początku trybu, gdy będziesz wykonywać zadania menadżera. Jeżeli jednak nie, to wejdź w zakładkę transfery, naciśnij R1 i wybierz z pierwszego kafelka „Style gry”. Kup pierwszą lepszą i najtańszą kartę. Wejdź w skład drużyny, wybierz zawodnika i użyj na nim karty jednorazowej (najpierw ) . Karty stylu dodają Ci np. trochę szybkości czy obrony, zależy którą przypiszesz zawodnikowi.

 

22S9e9846 Poligon / Proving grounds
Rozegraj cały mecz przeciwko drużynie tygodnia w trybie FIFA Ultimate Team. / Challenge and complete a match against the Team of the Week in FIFA Ultimate Team.
W trybie FUT wybierz zakładkę „JEDEN GRACZ” (poruszasz się po menu L1/R1), następnie wybierz kafelek „DRUŻYN TYGODNIA”. Wystarczy rozegrać jeden mecz do końcowego gwizdka – nie musisz wygrywać.

FIFA 17 Centrala FUT (w menu)

 

23S507435 Mistrzostwo! / Champions!
Zdobądź tytuł ligi w sezonach FIFA Ultimate Team. / Win a division title in FIFA Ultimate Team Seasons.
W menu trybu FIFA Ultimate Team wybierz zakładkę „JEDEN GRACZ”, następnie kafelek „Sezon jednego gracza”. Aby zdobyć mistrzostwo trzeba zdobyć konkretną liczbę punktów, która jest generowana losowo. Możesz grać na najniższym poziomie trudności, nie będzie problemu z wygrywaniem meczy.

 

24S997b1a Zmiana w hierarchii… / A shift in power…
Zmień kapitana swojego składu w trybie FIFA Ultimate Team. / Change your captain in FIFA Ultimate Team.
W trybie FUT(FIFA Ultimate Team) wybierz zakładkę „SKŁADY” (poruszasz się po menu L1/R1), następnie „Aktywny skład”. Po wyświetleniu drużyny naciśnij trojkat, „Role zawodników” i tutaj możesz zmienić kapitana drużyny na obojętnie jaką postać.

FIFA 17 Centrala FUT (w menu)

 

25S0bb761 W blasku fleszy / Public Relations
Osiągnij cel ekspozycji marki w trybie kariery. / Complete a Brand Exposure objective in Career Mode.
Od razu zaznaczę, że podczas wyboru drużyny, patrz na oczekiwania zarządu. Tam znajdziesz informacje o wymaganym sukcesie krajowym i międzynarodowym oraz o ekspozycji marki, finansach i rozwoju młodzieży. Interesują Cię tylko te trzy ostatnie cele. Polecam wybrać drużynę, która ma bardzo niskie/niskie/przeciętne wymagania np. CD Leganes z Primera Division. Ustaw poziom trudności na początku i zaczynamy. Po rozpoczęciu kariery managera wejdź w kafelek „Oczekiwania zarządu”. Tam znajdziesz cele, które musisz osiągnąć, aby zdobyć to trofeum. Generują się one losowo, jednak w większości polegają na sprzedaży biletów na mecze lub koszulek. W tym wypadku wystarczy tylko wygrywać mecze, nic więcej.

Jeżeli chodzi o cen finansowy to tutaj bywa różnie, albo musisz zdobyć konkretny zysk na koniec sezonu, albo zmniejszyć pensje zawodnikom, ewentualnie nie przekroczenie jakiegoś progu bonusów pieniężnych. Wpada pod koniec sezonu.

Cel rozwoju młodzieży jest zawsze bardzo prosty. Wystarczy ściągnąć jakiegoś juniora do szkółki. Aby to zrobić wejdź w zakładkę „BIURO”, następnie kadra juniorska, wybierz trzy osoby, które pojadą szukać młodych talentów w 3 różnych krajach. Po miesiącu do skrzynki przyjdą Ci pierwsze raporty, a tam młodzi zawodnicy, których możesz wziąć do swojego zespołu. Wybierz tego, który ma statystyki wskazujące na bycie przyszłym obrońcą (na mapie boiska masz zaznaczone, w których sektorach się najlepiej czuje. Kup go, a po kilku sekundach trofeum powinno wpaść.

 

26Sdd42b1 Nad kreską / Positive cash flow
Osiągnij cel finansowy w trybie kariery. / Complete a Financial objective in Career Mode.
Patrz opis trofeum „W blasku fleszy„.

 

27Sdf2a9e Planowanie strategiczne / Strategic planning
Osiągnij cel rozwoju młodzieży w trybie kariery. / Complete a Youth Development objective in Career Mode.
Patrz opis trofeum „W blasku fleszy„.

 

28S998a07 Pokaż, co potrafisz / Show me your skills
Ukończ wieloosobową grę treningową. / Complete a multiplayer skill game.
Gra treningowa to to, co włącza się przed każdym meczem. Niestety potrzeba do tego dwóch kontrolerów, ponieważ tylko w takim wypadku będą dwie postaci grywalne. Podłącz drugiego pada w głównym menu, włącz szybki mecz i ukończ (wykorzystaj próby/koniec czasu) wybrany trening. Możesz oczywiście zaprosić znajomego z PSN do gry Share Play, oboje będziecie wtedy w grze, możecie to trofeum zrobić (wpadnie tylko hostowi).

 

29Sac1fff Przyda się każda pomoc / I’ll take all the help I can get
Rozegraj cały mecz z włączonym interfejsem Trenera FIFA. / Play a full match with the FIFA Trainer overlays turned on.
Co ciekawe – grałam kilka meczy z włączonym „trenerem FIFA” podczas przechodzenia fabuły, jednak trofeum wpadło mi dopiero w momencie szybkiego meczu. Interfejs ten włączysz przez naciśnięcie prawego analoga r3 i polega on po prostu na podpowiedziach w wykonywaniu następnych ruchów – praktycznie w ogóle nieprzydatne, ale niech będzie… Jeżeli mecz się zacznie i nie będziesz miał włączonych podpowiedzi to będziesz musiał zacząć ponownie mecz od nowa (albo po prostu inny) – po odpaleniu meczu musi być już aktywny ten interfejs. Poniżej załączam screena jak to dokładnie wygląda. Po minięciu growych 90 minut – trofeum wpadnie.

Tak wygląda interfejs trenera.

Tak wygląda interfejs trenera.

 

30Sadf2ad No to jedziemy… / Here we go..
Zdobądź tytuł ligi w sezonach pojedynków online (tytuł musisz wywalczyć, rozgrywając mecze). / Win Division Title in Online Head to Head Seasons (must be obtained through game-play).
ZGLITCHOWANE!
To trofeum jest możliwe do zdobycia w trybie „Sezony” w zakładce online. Twoim zadaniem będzie zdobycie 12/13/14/15/16/17 (w zależności od ligi) punktów w 10 meczach. Czyli wygraniu mniej więcej 5 meczów. Ogólnie to nie powinno być problemem, jednak są pewne udogodnienia, które warto wykorzystać. W sklepie, który jest pod przyciskiem , możesz wykupić dodatkowe mecze/dodatkowe wygrane. Jednak ważne jest to, że tytuł, czyli ostatnie punkty, które zdobywasz muszą być zdobyte w normalnym meczu. Niestety mimo zdobycia tytułu nie macie pewności, że trofeum Wam wpadnie.

 

31S746bbc Może zagramy meczyk? / Fancy a Match?
Rozegraj mecz towarzyski wirtualnych klubów. / Play a Drop-In Match in Pro Clubs.
Wybierz z menu głównego, zakładki online, wirtualne kluby. Stwórz swoją postać, a następnie w zakładce „moja gwiazda” wybierz mecz towarzyski. Zaraz na początku meczu albo pod ukończeniu, trofeum wpadnie.

FIFA 17 Wirt. kluby (w menu)

 

32S9bd4e4 Nadal przyjaciele? / Still friends?
Ukończ sezon meczów towarzyskich online. / Finish an Online Friendlies Season.
W zakładki online w głównym menu wybierz mecze towarzyskie. Do tego trofeum będziesz potrzebował jednego znajomego, z którym będziesz grać w ten tryb. Aby wygrać sezon musisz zdobyć 9 punktów, czyli wygrać trzy mecze. Możecie zagrać mecz o wszystko, albo po prostu po włączeniu meczu niech znajomy opuści grę, w ten sposób szybciej wbijecie to trofeum.

 

33S4a8adc Tylko się rozgrzewam / Just warming up
Ukończ i wygraj swój pierwszy mecz ligowy w sezonach wirtualnych klubów. / Complete and win your first Pro Club Seasons league match.
Wybierz z menu głównego, zakładki online, wirtualne kluby. Stwórz swoją postać, a następnie w zakładce klubu poszukaj jakiegoś miejsca dla siebie, lub stwórz swoją drużynę. Do gry w tym trybie potrzebne są minimum dwie osoby online. Po dołączeniu/stworzeniu klubu wybierz z zakładki „Klub” – „Zagraj mecz”. Wystarczy ukończyć ligowy mecz i trofeum wpadnie.

 

34Sa4d79d Ulepszenie! / Upgraded!
Wydaj punkt umiejętności w wirtualnych klubach. / Spend a skill point in Pro Clubs.
Wybierz z menu głównego, zakładki online, wirtualne kluby. Stwórz swoją postać, a następnie w zakładce „moja gwiazda” kliknij rozwój zawodnika. Na początek dostajesz 6 punktów umiejętności, które możesz wydać na rozwinięcie swojego zawodnika. Wykup jakąś jedną cechę i po wyjściu trofeum powinno od razu wyskoczyć.

FIFA 17 Wirt. kluby (w menu)

 

35S9bf16c Praca zespołowa / Team Spirit
Dołącz wirtualną gwiazdą do wirtualnego klubu i rozegraj swój pierwszy mecz. / Join a club with your Online Pro and play your first match in Pro Clubs .
Wybierz z menu głównego, zakładki online, wirtualne kluby. Stwórz swoją postać, a następnie w zakładce klubu poszukaj jakiegoś publicznego klubu dla Ciebie. W razie czego, jeżeli nie będziesz mógł znaleźć czegoś otwartego dla siebie – założyłam klub „Łowczyni”, do którego możecie dołączać i grać wspólnie z czytelnikami.

 

36S03e0e0 Dobra karma/ Instant Karma
Podaruj prezent z katalogu EA SPORTS Football Club. / Gift an EA SPORTS Football Club Catalogue Item.
Będąc w głównym menu naciśnij , aby przejść do sklepu. Będziesz miał wybór kupna lub podarowania komuś konkretnej rzeczy. Walutę do kupowania rzeczy w sklepie dostajesz praktycznie za każdą czynność – wygrane mecze, pobicie rekordów treningu itd.


 

37S27ecdd Moje! / Mine!
Dokonaj zakupu w katalogu EA SPORTS Football Club. / Purchase an EA SPORTS Football Club Catalogue Item.
Będąc w głównym menu naciśnij , aby przejść do sklepu. Kup tam jedną rzecz i trofeum od razu wpadnie. Walutę do kupowania rzeczy w sklepie dostajesz praktycznie za każdą czynność – wygrane mecze, pobicie rekordów treningu itd.

 

38Sa43b49 Ruszamy do gry / Game on
Zagraj mecz reprezentacją kobiet. / Play a women’s football match.
Może być to mecz turniejowy lub zwykły szybka gra. Mecz trzeba rozegrać do końca.

 

39S0bbaba Najlepsze z najlepszych / Best of the Best
Wygraj „Puchar reprezentacji kobiet”. / Win the Women’s International Cup tournament.
Nic prostszego, turniej składa się z fazy grupowej (3 mecze), następnie czeka Cię ćwierćfinał, półfinał oraz finał. Poziom trudności gry nie ma wpływu na żadne trofeum.

 

40Sbc923e Nie do powstrzymania / Unstoppable
Strzel 5 bramek piłkarkami w jednym meczu. / Score 5 goals in a women’s football match.
Chyba trofeum nie wymaga jakiegoś dłuższego komentarza. Ustaw grę na najniższy poziom trudności, wybierz słabego przeciwnika, grając Anglią, albo np. Brazylią. Teraz wystarczy trafić 5 goli, a po zakończeniu meczu trofeum na pewno wpadnie.

 

41Sa20689 Popisowy strzał / Got Flair?
Zdobądź bramkę spektakularnym strzałem w meczu kobiet. /Score a goal with a Flair Shot in a women’s football match. 
Gra kobietami jest ogólnie trudniejsza i strzelenie spektakularnego gola jest w normalnej grze dosyć wymagające, ale od czego macie ten poradnik? Wystarczy, że podasz z lewego/prawego skrzydła piłkę do zawodniczki w polu karnym i wykonasz strzał następującą kombinacją  l2+R1+kolko (tapnięcie kółka). Uważaj, żeby kółko nacisnąć tylko raz, w przeciwnym wypadku trofeum Ci nie wpadnie. Od razu też zaznaczę, że kombinacja ta może wymagać kilku/kilkunastu prób, bo trochę kulawo to czasami wychodzi ;). Oczywiście możesz wykonać to w inny sposób np. za pomocą przewrotki, strzału piętą itd.

 

42S431f8c Prymus / Top of the Class
Ukończ wszystkie ćwiczenia treningowe w tygodniu w trybie „Droga do sławy” z oceną A (bez symulacji). / Finish all training drills in a week with an A in The Journey (without simulating).
Na początku może Ci się wydawać to trudne, jednak im więcej wprawy zyskasz, tym coraz lepiej będą wychodziły Ci treningi. W moim przypadku trofeum to wpadło już po pierwszym treningu, ponieważ były to zwykłe podania, a naprawdę trzeba się postarać, żeby nie wyrobić normy punktowej. Ocena A jest przyznawana, jeżeli w prawym górnym rogu w okręgu zaświeci się ciemno-zielona poświata.

 

43Se01a04 Trudny do zdobycia / Hard to get
Osiągnij wartość transferową 8 000 000 £ w trybie „Droga do sławy”. / Achieve a transfer value of £8,000,000 in The Journey.
TROFEUM MOŻLIWE DO POMINIĘCIA!
Teoretycznie można pominąć to trofeum, ale jest to naprawdę ciężkie. Wszystkie mecze musiałbyś przegrywać, nie wykonywać żadnych ćwiczeń na treningach itd. Wartość rynkowa rośnie wraz ze zdobytymi bramkami, liczbą fanów, dobrymi występami w meczach oraz rzetelną postawą na treningach. Przy normalnej grze trofeum to powinno wpaść mniej więcej w okresie od stycznia do marca. Poziom trudności gry nie wpływa w żadnym wymiarze na zdobycie jakiegokolwiek trofeum, więc jeżeli cokolwiek okaże się dla Ciebie za trudne – zmniejsz poziom trudności na początkujący, amator itd.

 

44Sa9a219 Społecznościowa gwiazda / Social Media Star
Osiągnij 50 000 obserwujących w trybie „Droga do sławy”. / Reach 50,000 followers in The Journey.
TROFEUM MOŻLIWE DO POMINIĘCIA!
50 tysięcy to naprawdę mało, tym bardziej, że bez większego wysiłku dojdziesz do poziomu około 300 tysięcy fanów. Granicę 50 000 przekroczyć powinieneś mniej więcej w grudniu/styczniu. Oczywiście liczba przybywających fanów jest powiązana z Twoją grą oraz z opcjami dialogowymi – ze swojej strony mogę tylko polecić jak najczęstsze wybieranie dialogów oznaczonych wagą, dzięki i temu zarówno stosunki z menadżerem jak i kibicami będą rosły proporcjonalnie. Wygrywaj mecze, a jeżeli poziom trudności okaże się za wysoki – od razu zmniejsz go, żeby uniknąć ponownego przechodzenia fabuły.

 

45S305736 Najlepsze dopiero nadejdzie / The best is yet to come 
Dotrzyj do końca „Drogi do sławy”. / Finish The Journey.
Cały tryb trwa dokładnie jeden sezon piłkarski, więc będziesz musiał rozegrać mnie więcej 35-40 meczy, do tego dochodzą treningi, cutscenki, więc cała fabuła trwa mniej więcej 8-12 godzin. Poziom trudności gry nie wpływa na żadne z trofeów, możesz go zmienić w każdym momencie (oprócz aktywnego meczu) w menu ustawień. Staraj się grać jak najlepiej, być opanowanym i rzetelnym na treningach. Jeżeli będziesz przegrywał mecze, zdobywał kiepskie noty – Twoja kariera zakończy się przedwcześnie i będziesz musiał zaczynać grę od poprzedniego save’a.

 

Materiał napisany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

33 Replies to “FIFA 17 – Poradnik do trofeów i opinia”

 1. Witam, zastanawia mnie to zdanie: „Osoby, które posiadają FIFĘ w wersji Deluxe, oraz Ci, którzy kupili pre-order, otrzymają taki żeton.” Ja posiadam Fife 17 w wersji deluxe na ps4 i żetonu nie dostałem. Potwierdzona informacja ze się dostaje ?

  1. Witaj, z góry założyłam, że wersja deluxe będzie zawierać żetony, tak jak w tamtym roku. Jednak po sprawdzeniu informacji na stronie EA, tylko zamówienia przedpremierowe standardowe dostają 5 żetonów (jeden co tydzień). Przepraszam za wprowadzenie w błąd, ale sama jestem zdziwiona, że edycja rozszerzona nie zawiera tak ważnego dodatku.

   1. Rozumiem Cię doskonale 🙂 Sam gram na Originie i niestety jednego osiągnięcia gry FIFA15 (od tej części pojawiły się osiągnięcia) już nie odblokuję – „Match Day Live”. Pisałem na ten temat z supportem i nawet bezpośrednio z technikami, ale jak zadałem im pytanie co w takim razie z tym zrobią, otrzymałem przedziwną odpowiedź. Jakbym był pierwszym człowiekiem na Ziemi, który o to zapytał 🙂 Odpowiedzieli mi, że nie mają możliwości ingerować w manualne dodawanie osiągnięć. Zdziwiło mnie to troszkę bo to przeczyłoby wszystkim zdrowym zasadą rozsądku. To tak jakby ich głównym komputerem zarządzała WI 😉

 2. Coś jest nie tak z trofeum Pół setki. Strzeliłem zawodnikiem w swoim klubie 51 bramek i trofeum nadal nie wpadło.. (ktoś zna na to odpowiedź).
  P.s. jak ktoś chętny do online (PS4), sam też bym trofea chciał zdobyć to zapraszam darko_prezes

 3. Czy ktoś chciałby się wymienić czymś z katalogu lub po prostu wysłać mi buty z katalogu, lvl 43 do lvl 45
  Gram na PC’cie ( Flp_105)
  Dzięki z góry

 4. Czy może ktoś mi pomóc z Trofeem „W blasku fleszy”? zdobyłem wszystko co było do zdobycia wszystkie puchary 1 miejsce w lidze i po sezonie nie wskczylo a w ekspozycji marki mialem sprzedaż biletów o 10% wieksza, dodam, że skończyłem jako menadżer z ocena 97

 5. Potrzebuje osoby która pomoże mi ugrać trofeum Próba sił / Trial of Power . Gram na ps3 i jest możliwość ustawienia meczy draft ale musi to być osoba ogarnięta proszę pomóżcie bo do platyny brakuje mi tylko tego trofeum a nie potrafię 4 meczy z rzędu wygrać. . Mój id pan to Gietor
  Proszę oddam te 60 tysięcy za 4 drafty bo to 4 x 15 tys = 60. Sam.też mogę pomoc w tym trofeum komuś i poświęce moje 60 tys ludzie zlitujcie się i pomóżcie. Z góry dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.